Dağ bisikleti tavsiyeleri

contrary

Üye
Tepki
0
İsim
Omer
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
konu açamadığımdan ötürü buraya yazıyorum
bende Mosso wildfire 26 V fren modeli var
daha önce farklı bisiklette hidrolik fren kullanıyordum her gün farklı bir sorun bıktım şimdi bu mossoya geçeceğim
fren kalitesini nasıl maksimuma çıkarırım kilo da var frene çok önem veriyorum
fren mekanizması değişmeli mi sadece sağlamından pabuç mu temin etmeliyim
bana fren performansı en iyilerden bi pabuç önerebilir misiniz bütçe 150 ye kadar

Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.128
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Güvenli alan ama üstü açık
Yazın güneşten, kışın hava şartlarından korumanın bir yolunu bulmak lazım. Benzer şartlarda saklayanlardan tavsiye almakta fayda var.
konu açamadığımdan ötürü buraya yazıyorum
bende Mosso wildfire 26 V fren modeli var
daha önce farklı bisiklette hidrolik fren kullanıyordum her gün farklı bir sorun bıktım şimdi bu mossoya geçeceğim
fren kalitesini nasıl maksimuma çıkarırım kilo da var frene çok önem veriyorum
fren mekanizması değişmeli mi sadece sağlamından pabuç mu temin etmeliyim
bana fren performansı en iyilerden bi pabuç önerebilir misiniz bütçe 150 ye kadar
Fren bacakları ne marka, tepkisi nasıl? Fren kolunu sıkarken arada emülatör varmış gibi süngersi bir his varsa ben olsam bacakları değiştiririm. Mosso trekking modellerinde Logan kullanıyor, o fena değil. Dağ modellerinde ne kullandığını bilmiyorum.
Pabuç olarak Shimano'nun pabuçları, Baradine ya da Brakco'nun mümkünse 3 renk, yoksa normal pabuçları iş görür.

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Carraro Big2712 Deore almak istiyorum. Bu fiyat aralığında başka bir öneriniz veya yorumunuz var mı?

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Carraro Big2712 Deore almak istiyorum. Bu fiyat aralığında başka bir öneriniz veya yorumunuz var mı?
Öncelikle boyunuza uygun kadroda bisiklet bulabildiniz mi? Yoksa kağıt üstünde mi karar verdiniz?

Sormamın sebebi; piyasada bisiklet zor bulunuyor bu aralar. Bulunsa da kadro boyu uymayabiliyor.

Bisiklet özelinde; Ben yaklaşık 3-4 ay 2712 sram kullandım. Normalde bana 44 kadro uygun iken çömezliğim ve satıcının gazı ile 48 kadro aldım. 1 aylık sürüş sonrası boyun ve bel ağrıları başlayınca satıp scott aspect 920 aldım.

2712 Deore gayet güzel bir bisiklet. Komponentleri gayet yeterli ve kaliteli. Sportif bir karakteristiği var. Kişisel görüşüm eğer olabiliyorsa 2912 alınması yönünde. Ancak zevkler ve renkler diyerek bu konuda detaylara girmeyeceğim.
Eğer bisiklet ile sadece dağ tepe değil aynı zamanda şehir içinde de kısmen sürüş yapılacak ise ikili ayna kol farklı modeller de değerlendirilebilir. Çünkü tek aynakol "markete gidip geleyim" dediğinizde çok mutlu etmeyebiliyor. Dağ tepe ve arazi de ise bir o kadar keyifli ve stabil. İhtiyaç olduğunda vitesi arttır , indir düşünmek yok.
Frenleri gayet güzeldi. Sanırım M4100 dü frenleri. Sonrasında aldığım aspect te mt200 vardı. M4100 ler kendini özletmişti. Zaten aspect te de fren setini değiştirdim sonrasında. (MT520).

Bu fiyat aralığında (14k civarı) bir çok bisiklet var. "Bu daha iyidir" diye bir önerim olamaz. En son 17 Mayıs da 15K ya bir scott aspect 930 önerim vardı fırsat reyonunda. Şimdi baktım bisiklet ilandan kalkmış.

Tavsiyem; kadro boyunuza göre içinize sinen bir bisiklet bulursanız direkt alın. Ancak "biraz büyük/küçük olsun ne olur ki?" diye düşünerek kadro boyunuza uygun olmayan bir bisiklet sakın almayın.

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle boyunuza uygun kadroda bisiklet bulabildiniz mi? Yoksa kağıt üstünde mi karar verdiniz?

Sormamın sebebi; piyasada bisiklet zor bulunuyor bu aralar. Bulunsa da kadro boyu uymayabiliyor.

Bisiklet özelinde; Ben yaklaşık 3-4 ay 2712 sram kullandım. Normalde bana 44 kadro uygun iken çömezliğim ve satıcının gazı ile 48 kadro aldım. 1 aylık sürüş sonrası boyun ve bel ağrıları başlayınca satıp scott aspect 920 aldım.

2712 Deore gayet güzel bir bisiklet. Komponentleri gayet yeterli ve kaliteli. Sportif bir karakteristiği var. Kişisel görüşüm eğer olabiliyorsa 2912 alınması yönünde. Ancak zevkler ve renkler diyerek bu konuda detaylara girmeyeceğim.
Eğer bisiklet ile sadece dağ tepe değil aynı zamanda şehir içinde de kısmen sürüş yapılacak ise ikili ayna kol farklı modeller de değerlendirilebilir. Çünkü tek aynakol "markete gidip geleyim" dediğinizde çok mutlu etmeyebiliyor. Dağ tepe ve arazi de ise bir o kadar keyifli ve stabil. İhtiyaç olduğunda vitesi arttır , indir düşünmek yok.
Frenleri gayet güzeldi. Sanırım M4100 dü frenleri. Sonrasında aldığım aspect te mt200 vardı. M4100 ler kendini özletmişti. Zaten aspect te de fren setini değiştirdim sonrasında. (MT520).

Bu fiyat aralığında (14k civarı) bir çok bisiklet var. "Bu daha iyidir" diye bir önerim olamaz. En son 17 Mayıs da 15K ya bir scott aspect 930 önerim vardı fırsat reyonunda. Şimdi baktım bisiklet ilandan kalkmış.

Tavsiyem; kadro boyunuza göre içinize sinen bir bisiklet bulursanız direkt alın. Ancak "biraz büyük/küçük olsun ne olur ki?" diye düşünerek kadro boyunuza uygun olmayan bir bisiklet sakın almayın.
Bisiklet 27.5 jant 48cm kadro boyu var. Sanırım ki bana en uygunu odur. (Boy 176 iç bacak 77).
Çift yapraklı aynakola çokta sıcak bakamıyorum maalesef. Bisikletin 32-11 dişli oranı var. Kısa sürüşler için yeterli değil midir? Ayrıca bu fiyatta önerilerinizin hepsine açığım.

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet 27.5 jant 48cm kadro boyu var. Sanırım ki bana en uygunu odur. (Boy 176 iç bacak 77).
Çift yapraklı aynakola çokta sıcak bakamıyorum maalesef. Bisikletin 32-11 dişli oranı var. Kısa sürüşler için yeterli değil midir? Ayrıca bu fiyatta önerilerinizin hepsine açığım.
Boyum 1.77. Bacak boyum 79.
Bana 48 kadro büyük geldi. Boyun ve omuz ağrısından sürüşten keyif alamadım. 44 kadrosunu bulamadığım için scott aspect 920 M kadro aldım. Rahata erdim.
Vücut esnekliğinizi yapınızı bilmiyorum ancak muhtemelen size de büyük gelecektir.

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Boyum 1.77. Bacak boyum 79.
Bana 48 kadro büyük geldi. Boyun ve omuz ağrısından sürüşten keyif alamadım. 44 kadrosunu bulamadığım için scott aspect 920 M kadro aldım. Rahata erdim.
Vücut esnekliğinizi yapınızı bilmiyorum ancak muhtemelen size de büyük gelecektir.
Büyük gelen bisiklet kaç Jant idi
Büyük gelen bisiklet kaç Jant idi
2712 demişsiniz gerçi 27.5 jant olması lazım

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
179
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Spor ve belki arada işe gidip gelme amaçlı 29 jant bir MTB arıyorum. Boyum 183. Kilitlemeli ön maşa ve hidrolik disk fren tercih sebebimdir. En uygun fiyatlı hangi marka modeli önerirsiniz?

Tepki
13
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar. 5-6 bin tl civarında bisiklet arıyorum. Hafif, dağ bisikleti, donanımları orta halli, uzun süre sorunsuz bineceğim bir ürün arıyorum. Boy 172-bacak boyu 80 civarı. Tavsiyede bulunabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

• Hahaha
Tepkiler: Oklüzal Builder

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Arkadaşlar. 5-6 bin tl civarında bisiklet arıyorum. Hafif, dağ bisikleti, donanımları orta halli, uzun süre sorunsuz bineceğim bir ürün arıyorum. Boy 172-bacak boyu 80 civarı. Tavsiyede bulunabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler
Bacak boyun uzun mu yanlış mı olctun. Aradıgın kriterleri 2. Elde bulabilirsin oda zor ama

• Beğen
Tepkiler: Erkan Ekinci

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.259
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşların dediği gibi 2.el bakmanız daha faydalı olacaktır. Sıfır fiyata bağlı olarak 2.el ürünlerin fiyatı da artıyor. Alttaki ürün şuan 6150 lira üzerinde 1x9 microshift sistem var. Her ne kadar microshift gravel serisi için çıkardıkları ürünler ile tekrardan tırmanışa geçmiş olsalar da (bana göre), ülkemiz düşünüldüğünde yedek parça vs derken en iyisi yine shimano oluyor. Üstteki farklı yorumlara bakarak size M kadro olacağını düşünerek ikinci el bakmanızı öneririm.
(link)

• Beğen

Tnc91

Üye
Tepki
34
İsim
Tunç Tiryaki
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sıfır istiyorsanız Rockrider St530 olur. İkinci el de olur diyorsanız Rockrider St 540 ya da Bisan Mtx 7400 olabilir. Bütçenize en uygun Mtbler bunlar bence.

• Beğen
Tepki
13
Bisiklet
Bianchi
  • Beğen
Tepkiler: osmancan71

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.128
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Tekrar ölçeyim. Ayaktan kasığa ölçüyoruz değil mi?

Tekrar ölçtüm 78 cm sanırım daha doğru

Yardım edebilecek birisi varsa daha iyi olur.
Duvara yaslanın; kitap, uzun bir eşya gibi bir nesneyi (ideali resimdeki gibi yere paralelliği garanti olan bir düzeç/su terazisi) bacak aranıza alıp mümkün olduğunca yukarıda ve yere parelelken yerden nesnenin üst hizasına kadar ölçtürün veya duvara nesnenin üst hizasına denk gelecek bir işaret koyun/koydurun, yerden oraya kadar ölçün.

Tepki
13
Bisiklet
Bianchi

Yardım edebilecek birisi varsa daha iyi olur.
Duvara yaslanın; kitap, uzun bir eşya gibi bir nesneyi (ideali resimdeki gibi yere paralelliği garanti olan bir düzeç/su terazisi) bacak aranıza alıp mümkün olduğunca yukarıda ve yere parelelken yerden nesnenin üst hizasına kadar ölçtürün veya duvara nesnenin üst hizasına denk gelecek bir işaret koyun/koydurun, yerden oraya kadar ölçün.
Aynen dediğiniz gibi yaptım, 78 cm çıkıyor. Teşekkürler

Bir kaç bisiklet modeli seçtim de;
-Carraro Force 970
-Kron XC 300
-Bianchi RCX 629
-Bisan MTX 7400

Boy 172- Bacak boyu 78 cm
Hangisini alsam karar veremedim ?

Son düzenleme:

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.694
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
4000 tl'ye Salcano astro aldım. MTB ihtiyacımı karşılasın diye aldım. Eşim için . Kendime daha iyi bir mtb alacağım. Birikim yapıyorum.

(link)

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.259
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
4000 tl'ye Salcano astro aldım. MTB ihtiyacımı karşılasın diye aldım. Eşim için . Kendime daha iyi bir mtb alacağım. Birikim yapıyorum.

(link)
Hayırlı olsun piyasa öyle bir karmaşık ki bende satılmasın ama alıcısı olursa olur diye fiyat koydum açıkçası binmeyi daha çok istiyorum. Sizin önceki bisikletiniz güzeldi umarım gönlünüze yükseltirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.694
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Hayırlı olsun piyasa öyle bir karmaşık ki bende satılmasın ama alıcısı olursa olur diye fiyat koydum açıkçası binmeyi daha çok istiyorum. Sizin önceki bisikletiniz güzeldi umarım gönlünüze yükseltirsiniz.
Çok teşekkürler. Evet çok güzel. 2x11 slxli bir bisikletti . Aynı fiyata imkansız öyle bir bisiklet bulamam daha . Elimde bir iki parça aktarıcı ile aynakol var belki bir güncelleme yapabilirim bu bisiklete.Kron,Salcano ne kullandıysam tıkırıtısını , gıcırtısını hiç kesemedim. Emanet bir scott scale 960 kullanıyorum. Bakımsız bir bisiklet , ama tık yok.

Hepimiz istediğimiz bisikletlere bineriz umarım .

• Beğen
Tepkiler: MakRo

bayoo

Üye
Tepki
1
İsim
fatih
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
iyi günler buraya yeni kayıt oldum da whatsap grubu diyordu oraya nasıl gecebılırım yenı bısıklet aldım üzerindekı ekıpmanları yukseltmeyı dusunuyorum bana yardımcı olabılır mısınız

Tepki
13
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar buradaki bisan bayisinde MTX7500 var. 7500 tl ye bırakırım diyor. Ne dersiniz alayım mı?