Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Dişli oranlarınız ve tecrübeler

Scudo
Düşük ksdanslı kullanmak gibi kötü bir huyum var.

Ben mecbur kalmadıkça hic sevmiyorum. Cabuk tükeniyorum dusuk kadansta. Power datasi ile surdukce kendimi en mutlu hissettigim ve en rahat surus yaptigim araligin 85-95 araligi oldugunu anladim. Powermetre oncesi 100 kadansa daha yakin kullanıyordum ama guc uretmek konusunda biraz dusuk kadansta daha rahat oldugumu farkettim.

• Beğen
Tepkiler: Serrchi
Selamün aleyküm arkadaşlar.Ruble değişimi yapacağım.Bana yardım lazım.Çoğu yeri dolaşmama rağmen bana yeterli olacak bilgiyi buradaki arkadaşların vereceğine inanıyorum.herkes çok detaylı bir şekilde faydalı olabilecek yorumlar yapıyor.Bu kardeşinize de yardım edin.
Şimdi bende tek yaprak aynakol(45 dişli) ve 8li ruble(13-26 dişli) bir yol bisikleti var.Bazı fazla dik yokuşlarda çok fazla zorlandığım oluyor.yaşadığım yer genelde yokuşların fazla olduğu bir bölge.ruble değişimi yaparken kaç dişli bir ruble almalıyım?2012nin paylaşımı ama belki biri görür de yardım eder.Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Selamün aleyküm arkadaşlar.Ruble değişimi yapacağım.Bana yardım lazım.Çoğu yeri dolaşmama rağmen bana yeterli olacak bilgiyi buradaki arkadaşların vereceğine inanıyorum.herkes çok detaylı bir şekilde faydalı olabilecek yorumlar yapıyor.Bu kardeşinize de yardım edin.
Şimdi bende tek yaprak aynakol(45 dişli) ve 8li ruble(13-26 dişli) bir yol bisikleti var.Bazı fazla dik yokuşlarda çok fazla zorlandığım oluyor.yaşadığım yer genelde yokuşların fazla olduğu bir bölge.ruble değişimi yaparken kaç dişli bir ruble almalıyım?2012nin paylaşımı ama belki biri görür de yardım eder.Saygılar.
Ne kadar dik yokuşlardan bahsediyorsun bilemiyorum ama yokuşları rahat şekilde çıkmak istiyorum diyorsan 11-32 bir ruble öneririm. Ben keyif sürüşleri yapıyorum yokuşlarda zamanım bol diyorsan 11-36 kullan düz duvara çıkarsın 🤣

Rublenin arka aktarıcı ve zincir ile uyumlu olması gerekiyor.

normalde hocam amatörlere hobicilere sert yokuşlarda yumuşak bir pedal için aynakol dişlisini en büyük ruble dişlisine böldüğün zaman 1 değerine yaklaşması lazım ama senin aynakol 45li tek yaprakmış senin arka 8li rubleye uyumlu var mı hiç bilmem en az 40 dişlili bir ruble lazım ya da aynakol değişecek. Bendeki oran 34/32 misal; sizdeki 45/26 çok sert

• Beğen
Tepkiler: Emre Tuna Mirliva
2012nin paylaşımı ama belki biri görür de yardım eder.
Forumdaki başlıklar zaman mefhumundan bağımsız. Bu sayede, aynı konu için 100 tane ayrı başlık açılmamış oluyor.

Ayrıca, selamün aleyküm gibi belli bir zümreye hitap eden bir selamlama kullanmak ayrıştırıcı dile girmektedir.

Forumdaki başlıklar zaman mefhumundan bağımsız. Bu sayede, aynı konu için 100 tane ayrı başlık açılmamış oluyor.

Ayrıca, selamün aleyküm gibi belli bir zümreye hitap eden bir selamlama kullanmak ayrıştırıcı dile girmektedir.
Can Çelik Selam dediğin olay köken olarak arapça ve bu şekilde verilir. Anadolu da yaşayıp Selama alınan bir iki kişi ya çıkar ya çıkmaz. Senin yazdığın belirli bir zümre Müslümanlar olmasın. Arkadaş kimseye hakarette etmemiş. İnsanları ayrıştırmadan bahsederken bu işin kralını yapıyorsun.

Şuan sizin yaptığınız bana daha ayrıştırıcı geldi açıkçası.

aleyküm selam
Ben mecbur kalmadıkça hic sevmiyorum. Cabuk tükeniyorum dusuk kadansta. Power datasi ile surdukce kendimi en mutlu hissettigim ve en rahat surus yaptigim araligin 85-95 araligi oldugunu anladim. Powermetre oncesi 100 kadansa daha yakin kullanıyordum ama guc uretmek konusunda biraz dusuk kadansta daha rahat oldugumu farkettim.
mümkünse o bisikleti sat ve makul dişli oranlarına sahip bir bisiklet al

• Beğen
Tepkiler: Bıyıkov
Beyler bisiklete yeni basladım dişli oranları nedir ne işe yarar

Hocam şimdi eğri oturup doğru konuşalım evet bu ülkede agnostiğinden tut satanistine kadar zibilyon tane tip var ama emperyalist arap kültürü bize o kadar işlemiş ki herhangi bir ateistin selamün aleyküm demesi kesinlikle absürt değil. Neyse hocam bence bu kadar tepki göstermemelisiniz çünkü malum kesim sonra çok "mağdur" duruma düşüyor :D
Beyler bisiklete yeni basladım dişli oranları nedir ne işe yarar
arka dişli sabit kalmak koşuluyla aynakoldaki dişli ne kadar büyürse son hız o kadar artar ama pedal çevirmek zorlaşır çünkü pedalın döndüğü yönün tersine oluşan tork da o kadar artar. Aynakol dişlisi sabit kalmak koşuluyla arka dişli ne kadar büyürse pedalı çevirmek ve yokuş tırmanmak o kadar kolaylaşır ama son hız çok düşer. Yani hızlandıkça arka vitesi arttırarak arka dişliyi küçültürüz. Bazı bisikletlerde ön 3 arka 6 bazı bisikletlerde de ön 3 arka 11 hatta bazı bisikletlerde de ön 1 arka 12 vites olabiliyor yani aynakol yaprağı sayısı da arka vites sayısı gibi değişebiliyor. Bana soracak olursan ön 1 arka 11-12 en iyisi ama arka vites sayısı 8'in üstüne çıktıkça üst seviye ama daha az yaygın olan ve genelde fiyatı daha yüksek olan ince zincir kullanılıyor. Ön taraftaki dişli sayısı yani aynakoldaki yaprak sayısı bence neden az olmalı? Çünkü farklı kombinasyonlarla aynı dişli oranı yakalanabiliyor yani her 2 saniyede bir pedal çevirerek ön 2. arka 4. ve ön 3. arka 1. viteste iken iki şekilde de 15km/sa hız yapıyorsun. Ama sürüş tarzı farklı olan kişiler 2x12 ya da 3x10 kullanabilir. Ben düz yolda 50 görüyorum (2. bisikleti alırsam artacağına eminim) ama 80 görebilen adam elbette daha fazla ön vitese sahip oluyor. Yol bisikletleri için 1'den fazla ön vites şu an zorunlu görünüyor.

Son düzenleme:
@Emre Tuna Mirliva İnanç kökenli ayrıştırıcı bir söylemi tartışırken, şimdi de "beyler" şeklinde, cinsiyet kökenli bir ayrıştırıcı söylem geldi. Buyur burdan yak :koptum:

@Fthynr Bu üslupla incisözlük'te daha iyi cevap bulursun. Şansını orada dene bence.

@Emre Tuna Mirliva İnanç kökenli ayrıştırıcı bir söylemi tartışırken, şimdi de "beyler" şeklinde, cinsiyet kökenli bir ayrıştırıcı söylem geldi. Buyur burdan yak :koptum:

@Fthynr Bu üslupla incisözlük'te daha iyi cevap bulursun. Şansını orada dene bence.
Hocam çok takmayın o sözcüklere şahsen "beyler" denildiğinin farkına dahi varamamıştım. Hocam ekşi sözlük yazarı mısınız yoksa :D

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Fthynr demiş ki:
İstenilmediğimiz yerde durmayız ----------- bilgecan dedesi seni
Sorunu sormuşsun cevabınızı bekleyeceğin yerde gelmiş birde burada kullanıcılara hakaret ve küfür ediyorsun. Emin ol ki bizde senin gibi forum üyelerini burada istemiyoruz. Şuan aktif moderatörlerden @cazci sayın Mehmet abiyi konuya davet ediyorum. Forumdan atılacağın kesin ama engellemekte fayda var.

Bu tiplemeler nereden ve ne şekilde foruma girer, amacı nedir, neyin peşindedir?
Forum kurallarından önce ahlak ve terbiye var...
Önce insan olalım, insana yakışır şekilde iletişim kuralım... Bisiklet kültürü zaten zamanla oluşur.

@Fthynr Burası kıraathane değil, sadece erkeklere has bir forum falan da değil. "Beyler" diye giriş yapmak hoş değil. Düzgün bir üslup kullanırsan ciddiye alınırsın, yaşını doğru girmişsen bu sana bir hayat tavsiyesi olsun. Fen dersinde "basit makineler" diye bir konu gösterecekler sana. O konuyu iyi dinle anlarsın dişli oranlarının ne anlama geldiğini.

Geri