Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Diz ağrısı

@Taner James

yok yok Taner Bey orda gözüken yer değil, deminden bu yana araştırıyorum da kıkırdak zedelenmesi diye düşünüyorum bendeki ağrının tanısına ? ben aynı dizimden çapraz bağ ameliyetı da olmuştum , acaba orayla ilgili bir şey mi diye düşündüm de, benimki yere baskı uyguladığım zaman ağrı yapıyor, kilitlenme değil, ama sizde kilitlenme oluyorsa bi mr çektirin ön ve arka çaprazlara ve menisküs e baktırın , yürürken merdiven çıkarden de dizde kitlenme ve boşa düşme oluyor mu ?

Scudo
@Mugla48
Bende her zamanda olmuyor uzun turlarda 2-3 saat sonra kasılıp kalıyor dinlenince gevşiyor belki kramp olabilir.

Merdiven ağırlık vs. Hiç sorun olmuyor. Mesela spor salonunda da leg press yapıyorum hiç sorun ağrı yaşamadim. ( 350-400kg)
Bende cozemedim henüz, arkadasin dediği gibi yeterince sıvı almamaktan da olabilir belki.

@Taner James günde 2 adet soda içmenizi tavsiye ederim. Eğer şüpheleriniz kramp ve kasılma gibi ise tabi. Onun dışında diz ağrısı oldukça karmaşık bir şeydir. Bazen MR sonuçlarında menisküs görünür fakat bununla beraber ön çapraz bağlar ile ilgili sıkıntılar da olur. Kimin de kıkırdak zedelenmesi kiminde kondromazi patella diye bilinen rahatsızlıkların yanı sıra çok basit zamana bırakilmasi gereken rahatsızlıklarda vardır...bu arada doktor degilim ama diz ile ilgili Benim de bir takım problemlerim oldu menisküs ve ön çapraz bağ zedelenmesi gibi... Muhtemelen ortopediste gözükmüş olabilirsiniz ama naçizane Önerim özellikle spor hekimi yada fizik tedavi konusunda uzman doktora görünün... (Bisiklet sele ayarları doğru olduğunu ve bilinçli sürücü olduğunuzu tahmin ederek) bununla beraber Bu arada kafaya fazla takmayacaksın çünkü kafaya taktıkça psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor.. mesela ben herhangi bir operasyon ameliyat filan geçirmeden bisiklet sporunuda aksatmadan konmuş olan teşhis üzerine iki sene geçti. Geçmiş olsun Saygılar

• Beğen
Tepkiler: Taner James
@bilalfidanboy

çapraz bağ da bu şekilde semptomlar olmaz ki çapraz bağ yırtıldığında güzel bi KÜTLEME sesi gelir dizden, bende olduğundan biliyorum, büyük ihtimalle menisküs yırtığı olabilir.

Benim MR da dizde ödem belde ise fıtık başlangıcı çıktı :( Dün gösterdim doktora. Ödem için bir aylık ilaç tedavisi verdi ve dizi zorlamayacaksın dedi. Fıtık için fizik tedaviye yönlendirdi.

@Mugla48 zaten diz çok karışık bazen Mr sonucunda gözüken ile rahatsızlık bile örtüşmüyor..ondan öyle dedim..bende ön çapraz bağ zedelenmesi 2 senedir var.ama kütleme veya boşalma Şükür Allah'a yok

@ismailht61

Öncelikle dizde ki ödem geçer o çok büyük sıkıntı yaratmaz ama bel fıtığı sorun inşallah çok büyük sorun olmadan çözersin.

@bilalfidanboy

ön çapraz bağda kütleme o bağın kopması esnasında oluyor, ön çapraz bağ ( ÖÇB ) zedelenmesi yada yırtığı ameliyata gerek duyulmadan güçlendirme ile bir nebze ağrısı ve o kilitlenmeler boşa düşmeler engellenebilir ama bende ki ÖÇB kopuğuydu askerde ameliyat oldum, egzersizleri çok iyi yaptım diz ve baldırı çok güzel güçlendirdim bu ameliyatı 2009 yılında oldum beni amelyat eden o zaman ki yüzbaşı Aziz TIĞ dan Allah tan binlerce kez razı olsun şuanda deli gibi spor yapıyorum futbol oynuyorum ve hatta 80-100 kg squat bile yapabiliyorum, ama bisiklet sürmeye başladıktan sonra dizde kıkırdakta sorun yaşamaya başladım. bakalım geçer inşallah

Bir ara sadece düşük kadansta sürerken yaklaşık 1-2 hafta bu ağrıyı çekmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi yüksek kadansta tık yok, hatta bacaklarım hiç ama hiç ağrımıyor uzun zamandır.

@KitapSever
Bugün 42-18 ve 32-18 oranıyla sürdüm biraz şehiriçinde, sadece bazen ışıklarda 22-18 ile takıldım ama genelde düşük kadanstı. Sağ diz kapağımın sol bölgesinde bir ağrı var ve hala geçmedi. Ayrıca düşük kadans kesinlikle gücümü tüketiyor, 40 kilometre yapıp eve geliyordum ve çok dinç oluyordum yüksek kadansla sürerken. Bugün yine düşük kadansla sürdüm çok yorgunum şuanda. Hatta antrenmanımın ortasında geri dönmeyi düşündüm bu ağrı yüzünden.

Hepinize selamlar dilerim, ben de sizlere bir şey danışmak istiyorum. Uzun zamandır bisiklet sürmüyordum lakin geçen hafta tekrar bisiklet sürmeye başladım. Bazı günler evde trainer ile bazı günler de dışarıda düzenli bisiklet sürüyordum fakat son iki üç gündür sol diz kapağımda bir ağrı başladı. Çok rahatsız edici değil fakat o bölgede ağrı olduğunu sürekli hissediyorum. Buz uyguladım, ağzı kesici kremde uyguluyorum geçiyor gibi lakin dize yüklenince yine çok hafifte olsa hissettiriyor kendisini. Evde dinlendirip fazla yüklenmemeye çalışıyorum. Hastaneden de randevu aldım fakat 2 hafta sonrasına.
Sizce neden olmuş olabilir? Neye dikkat etmeliyim?

Sıcak kompres uygulayın. Geçirebilir ama doktor şart

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dizinizi fazla zorlayıp aşırı düşük kadansta kullanmadığınız sürece zamanla dizinizi daha güçlendirecektir bisiklet. Bu güçlenme eninde sonunda olacaktır, çünkü dizin hemen üzerinde bulunan ve dize binen yükü hafifleten quadriseps adında çok büyük, 4 kollu bir kas var ve her pedal çevirişimizde bu kasa yatırım yapıyoruz. Bu kas eninde sonunda güçlü bir hal alıyor ve dizin kırılma hareketinde hem eklem arası kıkırdağa binen, hem diz kapağına binen yükü hafifletiyor. Bir süre sonra pedal çevirme hareketini ciddi oranda bu kas üstleniyor, diz gerçekten çok rahatlıyor ve çok daha kolay, seri çalışıyor.

Seri kadans egzersizleri de bu gelişim sürecini hızlandırmakta kullanılabilir. Örneğin 30 saniye veya 1 dakikalık 120 kadans egzersizi, set aralarında dinlenilerek birkaç set haline yapılabilir. Bu egzersizi asla ısınmadan, yani bisikletin üzerine çıkar çıkmaz yapmayın. En az 20 dakika pedal çevirmiş olun. Bu her tip antrenman için geçerli. İlk 20 dakika sadece ayaklar dönsün ve kaslar ısınsın, pedala yüklenmeyin :harika:

Kısacası her pedal bizi daha sağlıklı yapıyor :)

@Serkan Mıstınoğlu Galiba ben de düşük kadans ile gidiyor olabilirim. Kendime yeni kadans sayarı da olan bir km sayacı aldım. Bundan böyle bisiklet ile çıktığımda aynı zamanda kadans kontrolü de yapacağım. Kadans egzersizleri yapıp yüksek kadans çevirmeye alışacağım.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner
Dostum saçma gelebilir ama sakatat yeme çalış (kele paçayı öneririm) bu sayede dizindeki sıvının toparlanmasını sağlar ağrın azalır ve performans açısından da faydasını görürsün.

• Beğen
Tepkiler: N0YAN
@KitapSever
Arkadaşlar diz kapağımdaki ağrı geçti çok çok az kaldı çünkü dün dinlendim. Bugün antrenmana çıkayım dedim ve sürem kısıtlıydı. Şehiriçi dahil ısınmadan biraz bastım pedala ki son 10 dakikaya kadar 50 dakika sürüp yanlış hatırlamıyorsam 27 ortalamalarda geldim.

Asıl sorunum şu;
1 saat içerisindeki hemen hemen 50 dakikada sağ bacağımın üst tarafındaki bütün kaslarda bir yanma hissi vardı. Ben pedala bastıkça sadece sağ bacağımın üst bölgesindeki bütün kaslar yandı açıkçası. Bunun nedeni nedir acaba?

bisikleti geçenlerde 25 kg'a gelecek şekilde yükleyip, 5 saat kadar dışarıda kalmıştım, dik bir iki yokuş çıkmıştım, akşamına dizlerimde bir şey yoktu, ertesi gün fenaydı, sonra 1 hafta dinlendirdim, bisikleti 14 kg'a çektim, şimdilik sorun yok, yüksek kadans bende yapmaya çalışıyorum, yük olunca sürat yarı yarıya bende düşmüştü, o yükle ilk tecrübemdi, sonucu iyi olmadı, sürekli yüklü gitme fikri için hazır olmadığımı anladım...

@Taxonera

Ortopedik hastalıklarda sıcak kompres "asla" kullanılmaz.

@muratcolakogluO kadarını bilemem aslasını maslasını...

Bi keresinde vites düşüremedim. Ayakta çıktım yokuşu...

Sonrasındaki dakikalarda düz yolda sürerken sol diz kapağının içinde ani bir acı hisettim.

Eve gelince aklıma sıcak su torbası geldi ve üstüne koydum geçti...

Sizin dediğiniz kemikleri vurma v.s diyorsunuz onlarda tamam.

Ama benim durum ortopedik olabilir farklı...

Zaten bu gibi rahatsızlıklarda spor ortopedisi diye bir bölüme gitmek gerekirmiş.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ön çapraz bağ ameliyatı oldum. Doktorum bisiklet iyi gelir diyince bisiklet almaya karar verdim ve geçte olsa aldım. Dizime faydası var mı yokmu bilmiyorum ama müthiş spor yaptırdığı kesin. Aylardır bu kadar terlemiyordum. Quadriceps kasları müthiş derecede çalışıyor. özelikle eğimli parkurlarda sürerseniz daha faydalı,tabi dize çok fazla yük bindirmeme şartıyla.

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve Taxonera
Geri