Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Garmin Edge Kullanıcıları Kulübü

Bunu hemen denedim, küsüratlari gösteriyor ama egimi dogru olcmuyor. Bir kalibrasyonu vs var midir acaba egim olayinin?

Bu kadar kişi şikayet ettiğine göre yok 😅 Ben eğime dikkat etmediğim için hiç farkına varmamışım, belli ki Garmin'in iyi beceremediği bir konu.

Scudo
Şunu belirtmeyi unuttum, önceden rota yüklenir ve climbpro aktif edilirse climbpro ekranı eğim bilgisi çok daha doğru geliyor. Eğer anlık eğim bilgisine önem veriyorsanız ve rotanız önceden belliyse climbpro erkanını aktif edin derim.
Climb/tırmanışların hepsini göster derseniz de irili ufaklı ne varsa gösterecektir ama yine de kimi yokuşlar listede es geçilebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Veto8
Şunu belirtmeyi unuttum, önceden rota yüklenir ve climbpro aktif edilirse climbpro ekranı eğim bilgisi çok daha doğru geliyor. Eğer anlık eğim bilgisine önem veriyorsanız ve rotanız önceden belliyse climbpro erkanını aktif edin derim.
Climb/tırmanışların hepsini göster derseniz de irili ufaklı ne varsa gösterecektir ama yine de kimi yokuşlar listede es geçilebiliyor.

Rota önceden yüklü değilse anlık eğim verisi uydulardan geliyordur zaten. Yani sinyal taa uzaya gidip geliyor, 2 saniye müsade edilsin artık. :D

Garmin 820 vs 520 hangisini tercih ederdiniz bir kullanıcı olarak. ? Fikrinizi söyleyip bana yardımcı olabilir misiniz?

530 için 2 sorum var;

Anlık hız, hız sensörü olmasına rağmen anlık olarak değişim gösteriyor. 30 ile sabit giderken, 10 a düşüyor, 34'e çıkıyor, tekrar 30'a geliyor. Hız verisini GPS üzerinden hesaplıyor olabilir mi, sensör sorunsuz bağlı görünüyor.

Bir de gece sürüşleri için aydınlatmayı sürekli açık mı tutmak gerekli? Aydınlatmanın kısa süreli açılmasını sağlayacak bir yöntem var mı?

Mesela, aylarda 15 sn sonra otomatik kapanacak şekilde ayarlı. Ancak sürüş esnasında aydınlatma için bir tuşa basmam gerek. Bastığımda da tuş işlevini yerine getiriyor. Yani, geri basarsam aydınlatma yanıyor ancak önceki ekrana dönüyor. Girişe veya yön tuşlarına basarsam aydınlatma çalışıyor ancak ekran değişiyor.

Ben ise, ekrana baktığımda bir tuşa basarak sadece aydınlatmanın çalışmasını, 15 sn sonra da otomatik kapanmasını istiyorum. Böyle bir ayar mevcut mu?

Bonus: kadans için de sürüş sonrası verilere baktığımda 290, 210 gibi max kadans verisi oluşuyor. Ancak bu değerlere ulaşmıyorum, bu da kafamda soru işareti.

530 için 2 sorum var;

Anlık hız, hız sensörü olmasına rağmen anlık olarak değişim gösteriyor. 30 ile sabit giderken, 10 a düşüyor, 34'e çıkıyor, tekrar 30'a geliyor. Hız verisini GPS üzerinden hesaplıyor olabilir mi, sensör sorunsuz bağlı görünüyor.

Bir de gece sürüşleri için aydınlatmayı sürekli açık mı tutmak gerekli? Aydınlatmanın kısa süreli açılmasını sağlayacak bir yöntem var mı?

Mesela, aylarda 15 sn sonra otomatik kapanacak şekilde ayarlı. Ancak sürüş esnasında aydınlatma için bir tuşa basmam gerek. Bastığımda da tuş işlevini yerine getiriyor. Yani, geri basarsam aydınlatma yanıyor ancak önceki ekrana dönüyor. Girişe veya yön tuşlarına basarsam aydınlatma çalışıyor ancak ekran değişiyor.

Ben ise, ekrana baktığımda bir tuşa basarak sadece aydınlatmanın çalışmasını, 15 sn sonra da otomatik kapanmasını istiyorum. Böyle bir ayar mevcut mu?

Bonus: kadans için de sürüş sonrası verilere baktığımda 290, 210 gibi max kadans verisi oluşuyor. Ancak bu değerlere ulaşmıyorum, bu da kafamda soru işareti.
Hız sensörünüz eski tip (mıknatıslı) mi? Onlarda mıknatısın bazı geçişlerini saymayan sensör hızınızı bir an 30 ardından 15 sonra 10 sonra tekrar 30 gösterebilirdi. Jant göbeğine takılan yeni modellerde bunun olmaması gerek.

Bence gece sürüşlerinde aydınlatmanın hep açık olması en mantıklı seçenek. Sadece dokunduğunuzda arka ışık açan bir ayar bilmiyorum ancak iki şey önerebilirim: 820 ve 830'da ekrana dokunulduğunda bu oluyor, Garmin'e biraz daha para kazandırın. :p Alternatif olarak da birbirinin aynısı iki ekran oluşturun, tuşlar ile bunlar arasında gidip gelin.

520 ve 830 arasında büyük bir fark var mıdır ? İlk gps deneyimim olacak. Eğim ve rotayı görebiliyor muyuz 520'de . Çok çok büyük farklar varmı arada ?

530 için 2 sorum var;

İgs618 de hız sensörü taktığınızda GPS koptuğunda hız sensörünü kullan diye bir seçenek vardı sanki. Belki Garminde de vardır.
520 ve 830 arasında büyük bir fark var mıdır ? İlk gps deneyimim olacak. Eğim ve rotayı görebiliyor muyuz 520'de . Çok çok büyük farklar varmı arada ?
(link) bu sayfanın sonunda yazıyor farkları.

Hız sensörünüz eski tip (mıknatıslı) mi?
Göbeğe takılanlardan, hatta yeni versiyon, speed sensor 2. Sürüş esnasında sensörü kaldırıp yeniden tanıttım ancak sonuç değişmedi.
Onlarda mıknatısın bazı geçişlerini saymayan sensör hızınızı bir an 30 ardından 15 sonra 10 sonra tekrar 30 gösterebilirdi. Jant göbeğine takılan yeni modellerde bunun olmaması gerek.
ANT+ bağlantısının ara ara kesildiğini, bu kesinti esnasında veriyi GPS'den aldığını düşünmekten başka sorun gelmiyor aklıma. Ama çok da mantıklı gelmiyor doğrusu. Sensörün pili dolu görünüyor.
Garmin'e biraz daha para kazandırın
Bence yeteri kadar para kazandırlar benden:)
Alternatif olarak da birbirinin aynısı iki ekran oluşturun, tuşlar ile bunlar arasında gidip gelin.
Evet alternatif bir çözüm olabilir:) Ben doğrudan talebime yönelik bir ayar var mıdır diye merak ettim, olsa iyi olurmuş.
İgs618 de hız sensörü taktığınızda GPS koptuğunda hız sensörünü kullan diye bir seçenek vardı sanki. Belki Garminde de vardır.
Benim de merak ettiğim bu ancak, böyle bir ayar olmadığından neredeyse eminim.

1625741784148.png
İgs618 de böyle bir seçenek var ki Garmin de bence kesin vardır.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL
Sensör statuslerinde piller "ok" diyor ama deneyeyim yine de.
Aynı durum bende de olmuştu birkaç hafta önce. Statüde sorun yoktu ama sürüşte zayıf pil uyarısı vermişti. Pili değiştim sorun düzeldi, umarım seninde sorunun çözülür. 👍

Linkte son paragrafta zincir, gobek, dişli gibi hareketli ekipmanlarin miknatislanarak baglanti sorununa yol acabilecegi yaziyor. On janta taktim sensoru, su an sorun yok gibi.bir kac surus ile kontrol edecegim.

(link)

Selamlar

geçen hafta garmin edge 530 aldım. Özellikle uzun rotalarda telefondan idare etmek çok zor oluyordu. Açıkçası aşırı memnun kaldım. ClimbPro özelliği beni aşırı mutlu etti, önümdeki yokuşları görmek harika bir deneyim. Ondan ziyade sert virajları uyarması benim için bilinmezliğe gitmemenin bir huzurunu verdi.

Tek eksik yönü sanıyorum bu ClimbPro'da sadece kategorize yokuşları gösteriyor. Arada ufak 100 metrelik 200 metrelik yokuşları pek göstermiyor ya da henüz ben bütün ayarlarını çözemedim...

Bir de ortalama hız garminde örneği 20 km ise strava'da 22km oluyor onu da anlamadım henüz.

530 pahalı :) 130 yada 520 2.el de bu climbpro özelliği yok mudur ki :)

Selamlar

geçen hafta garmin edge 530 aldım. Özellikle uzun rotalarda telefondan idare etmek çok zor oluyordu. Açıkçası aşırı memnun kaldım. ClimbPro özelliği beni aşırı mutlu etti, önümdeki yokuşları görmek harika bir deneyim. Ondan ziyade sert virajları uyarması benim için bilinmezliğe gitmemenin bir huzurunu verdi.

Tek eksik yönü sanıyorum bu ClimbPro'da sadece kategorize yokuşları gösteriyor. Arada ufak 100 metrelik 200 metrelik yokuşları pek göstermiyor ya da henüz ben bütün ayarlarını çözemedim...

Bir de ortalama hız garminde örneği 20 km ise strava'da 22km oluyor onu da anlamadım henüz.
Hangi kategori yokuşları göstereceğinin bir yerde ayarı var.
All climbs - medium / hard climbs benzeri seçenekleri vardı, gözüme çarpmıştı.
Hız konusuna gelince, hangi sensörü kullandığınızı bilmiyorum; ama default ayarlarda sensörün tekerlek çapını kendisinin algıladığı seçenek işaretli. Ben kendim ölçtüm, ölçtüğüm çap, sensörün algıladığından azıcık daha fazlaydı, hıza birazcık da olsa etki edebilir.

Merhaba. Onun bir algoritması var. Yokuşun uzunluğuyla eğimin yüzdesini çarpıp belli bir rakamın altını göstermiyor climb pro.

Bilgi için teşekkürler arkadaşlar :) teker ölçüsü muhabbetini biliyordum bulamamıştım daha iyi bakayım

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _
Geri