Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

mhmtp

Daimi Üye
Tepki
472
İsim
Mehmet Pehlivan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikleti ben 2020 Ağustosun'da aldım ve hep bir problem olduğu için hep garantiden fabrikaya gidip gidip durdu, binemedim ki yamultayım. :(
O zaman muhtemelen taşıma sırasında oluşmuş olabilir.

• Üzgün
Tepkiler: OmegA
Scudo

erkan sozoren

Daimi Üye
Tepki
79
Herkese selam 6 yılın ardından tekrar bisiklet aldım carrora crx 960 modeli yalnız arka fren balatalari bitmiş üzerindeki balatalar Shimano b01s frenler brm675 elimde g02s balatalar var bunlari kullanabilirmiyim kutusunda brm675 yazıyo ama üzerindekilere göre daha büyük sizin onerebileceginiz model var mı?

meleagros

Üye
Tepki
110
İsim
tolga
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
fren kolarım çok sıkı, internette aşağıdaki gibi bilgi buldum, bu ayarın yapıldığı yer neresi?

"Sıkılık ayarını fren kollarından yapabilirsiniz. Frene bastığınızda fren kolu size çok sıkı veya çok altta kavrıyorsa. Kolun iç tarafında 2 mm alyan anahtarla (Hidrolik haznesinin pistonunun dış tarafında fren kolundan bağlantı iç başında.) sertlik ayarı yapabilirsiniz. "

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.303
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese keyifli forumlar.. Benim de merak ettiğim bir konu var, emin olmak için soruyorum. Hidrolik frenlerin arka ve ön jantta farkeden konuları var mı? Ön kaliper mekanizması ile arka mekanizması farklı mı?

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
fren kolarım çok sıkı, internette aşağıdaki gibi bilgi buldum, bu ayarın yapıldığı yer neresi?

"Sıkılık ayarını fren kollarından yapabilirsiniz. Frene bastığınızda fren kolu size çok sıkı veya çok altta kavrıyorsa. Kolun iç tarafında 2 mm alyan anahtarla (Hidrolik haznesinin pistonunun dış tarafında fren kolundan bağlantı iç başında.) sertlik ayarı yapabilirsiniz. "
Fren kolu için marka model bilgisi vermeden kimsenin doğru şekilde sizi yönlendirebileceğini sanmıyorum.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.601
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Herkese keyifli forumlar.. Benim de merak ettiğim bir konu var, emin olmak için soruyorum. Hidrolik frenlerin arka ve ön jantta farkeden konuları var mı? Ön kaliper mekanizması ile arka mekanizması farklı mı?
Post mount olanlar da ön arka kaliper tamamen aynı oluyor.
Yeni yol bisikletlerinde kullanılmaya başlayan flat mount kaliperlerin ön ile arka vida yerleri farklı ama kullanılan balatalar aynı.

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Herkese selamlar. Frenlere ne sıklıkla yağ basılır? Son 2-3 yıldır çok sık binmiyorum ancak her sene yağ bastırıyorum frenlere? götürdüğüm yer mi beceremiyor yoksa bir sorun mu var anlayamadım. Bisiklet durduğu yerde (ön tekerden duvara asılı) özellikle arka fren tamamen işlevsiz duruma geliyor. Acaba yerde yağ mı kaçırıyor desem yerde, kaliper vs civarında kollarda vs hiçbir yağ veya yağ izi yok. balataları yeni değiştirdim ve değiştirdikten sonra sadece 7-8 defa bindim. ilk sıfır alıp taktığımda çok sık bindiğim halde 2-3 sene civarı hiçbir problem yaşamamıştım. ilk yağ bastırdığımdan beri sürekli problem çıkartıyor...

• Beğen
Tepkiler: ugurus

OmegA

Merida Sevdalısı... 💚
Tepki
282
İsim
Eralp Melendizli
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese selamlar. Frenlere ne sıklıkla yağ basılır? Son 2-3 yıldır çok sık binmiyorum ancak her sene yağ bastırıyorum frenlere? götürdüğüm yer mi beceremiyor yoksa bir sorun mu var anlayamadım. Bisiklet durduğu yerde (ön tekerden duvara asılı) özellikle arka fren tamamen işlevsiz duruma geliyor. Acaba yerde yağ mı kaçırıyor desem yerde, kaliper vs civarında kollarda vs hiçbir yağ veya yağ izi yok. balataları yeni değiştirdim ve değiştirdikten sonra sadece 7-8 defa bindim. ilk sıfır alıp taktığımda çok sık bindiğim halde 2-3 sene civarı hiçbir problem yaşamamıştım. ilk yağ bastırdığımdan beri sürekli problem çıkartıyor...
Çok fazla dik durmasından kaynaklı olabilir. Hidrolik deposu içerisinde sıvı kanaldan uzaklaşmıştır. Bisikleti normal durumunda biraz daha bekletmeyi dener misiniz ? Bende mesela çok fazla dik tutarsam oluyordu, normal bir şekilde beklettiğim zaman düzeliyordu.

contrary

Üye
Tepki
0
İsim
Omer
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim bisikletin arka fren tutmuyordu arkadaş ben yaparım dedi söktü padleri çıkardı padler sapına kadar erimişti sanırım padler aşağı doğru kaydı çünkü pim takılan yere kadar erimişti arkadaşım freni sıktı piston hareket etmedi sonra arkadaşım ne yaptıysa piston yerinden çıktı her yer yağ oldu sonra pistonu yerine koydu emanet bı şekilde sonra öylece bırakıp gitti şimdi buna yeni fren gerekiyor mu yoksa pad mi almalıyım fren kolu boşaldı baya yağ aktı sanırım

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.601
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Benim bisikletin arka fren tutmuyordu arkadaş ben yaparım dedi söktü padleri çıkardı padler sapına kadar erimişti sanırım padler aşağı doğru kaydı çünkü pim takılan yere kadar erimişti arkadaşım freni sıktı piston hareket etmedi sonra arkadaşım ne yaptıysa piston yerinden çıktı her yer yağ oldu sonra pistonu yerine koydu emanet bı şekilde sonra öylece bırakıp gitti şimdi buna yeni fren gerekiyor mu yoksa pad mi almalıyım fren kolu boşaldı baya yağ aktı sanırım
Yeni balata takmak gerekecek. Ama önce yağ bulaşan yerleri iyice temizleyin(varsa isopropil alkol ile yoksa balata spreyi de olur).
Sonra eksilen fren yağını ilave etmek gerek.
balatalar takılıp disk takılmadan asla fren kolunu sıkmayın.

• Beğen
Tepkiler: ugurus

Hayaksisheytan

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir bisikletçiye götürüp durumu izah edin. Kalipere de baksın arkadaşın kalipere de zarar vermiş olabilir. Rotora yağ geldiyse yeni balata takmadan kaliper rotor yağ bırakmamak sızıntı kontrolü yapmanız lazım.

contrary

Üye
Tepki
0
İsim
Omer
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir bisikletçiye götürüp durumu izah edin. Kalipere de baksın arkadaşın kalipere de zarar vermiş olabilir. Rotora yağ geldiyse yeni balata takmadan kaliper rotor yağ bırakmamak sızıntı kontrolü yapmanız lazım.
Bisikletçi yok zaten o yüzden arkadaşıma götürdüm 🤕

contrary

Üye
Tepki
0
İsim
Omer
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklete dair herşey youtube kanalında çok güzel videolar var. Hidrolik frenle ilgili videoları izlerseniz bilginizi baya geliştirirsiniz.
bende Mosso wildfire 26 V fren modeli var
daha önce farklı bisiklette hidrolik fren kullanıyordum her gün farklı bir sorun bıktım şimdi bu mossoya geçeceğim
fren kalitesini nasıl maksimuma çıkarırım kilo da var frene çok önem veriyorum
fren mekanizması değişmeli mi sadece sağlamından pabuç mu temin etmeliyim
bana fren performansı en iyilerden bi pabuç önerebilir misiniz bütçe 150 ye kadar

Tepki
26
İsim
Hazar Ö.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar bir sorum olacaktı kaliperli disk frenli bisiklet aldım ancak bir konu canımı sıktı. Bir arkadaştan duyduğuma göre bisiklet kaliperli olduğu için yokuş aşağı inerken fren sıkmak keçelerin aşınmasına yol açıyormuş. Çünkü yokuşta bisikletin ağırlığını disk tutuyormuş. Bu doğru mudur, doğruysa bunu önlemek için ne yapılabilir?

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.601
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar bir sorum olacaktı kaliperli disk frenli bisiklet aldım ancak bir konu canımı sıktı. Bir arkadaştan duyduğuma göre bisiklet kaliperli olduğu için yokuş aşağı inerken fren sıkmak keçelerin aşınmasına yol açıyormuş. Çünkü yokuşta bisikletin ağırlığını disk tutuyormuş. Bu doğru mudur, doğruysa bunu önlemek için ne yapılabilir?
Türüne bakmaksınızın her fren kullanıldıkça aşınır. Fren balatalarını sarf malzemesi gibi düşüneceksiniz. Bittikçe değişir(öyle hemen biten bişey de değil zaten). Önemsiz ayrıntılara takılmayın. Rahat rahat sürün.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.659
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Bu konu kilo, inişin uzunluğu, dikliği ve sürüş stiline bağlı olmakla birlikte uzun bir inişte neredeyse yeni bir balatanın %80 eriyebildiğini gördüm. :komik:

• Beğen
Tepkiler: hasanben

caponejc

Üye
Tepki
0
İsim
Onur
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Efendim mekanizma dağ bisikletlerindeki gibi aynı ise (Shimano MT200 baz alındı) o ayar vidası fren kolundaki boşluğu azaltmak(tüm güçle frenleme yapmak için kolu çekmemiz gereken mesafe) için ayarlanabiliyor. Vidayı fazla sıkarsanız pasif olarak frenleme yapar. Fakat STI kollarda nasıl bir sistem var bilmiyorum ama büyük ihtimalle aynı amaçlıdır. Eğer bir şey değişmiyorsa vidayı eski sıkılığına getirmeniz iyi olacaktır.
Bahsi geçen vida:
264573 dosyayı görüntüle
Hocam o vidanın olduğu kısım bende aşağı yukarı oynuyor yani boşluk var resimdeki gibi nasıl düzeltebilirim

Dosyalar

fatihfx

Üye
Tepki
3
İsim
fatih d
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Bmx
Katlanır elektrikli bisikletimde disk fren var(rks kuba), arka fren merkezi bozuldu. 1 ay olmadı daha. Hidroliğe geçiş yapsam ne dersiniz?
Fakat geçiş yapınca ayardı vesaire idi daha fazla uğraştırır mı korkusu var. Mekanik disk fren ayarı kolay en azından, alacağım set rectus diye bir marka ucuz hidrolik sürekli sorun çıkartır mı acaba yada shimano mt 201 düşünüyorum.

n11 rectus marka var ön arka set 620 TL, kullanıma hazırmış.
shimano arka set 500 tl

frenler için motor kesici sensörlerde şöyle;
aliexpress:
E bisiklet kablosu için Bafang/8FUN Motor kitleri dişli sensörü USB programlama hidrolik fren sensörü ekran 5PIN fren 3pin 1T4 1T2|Electric Bicycle Accessories| - AliExpress

aslında linkleri vardı ama ekleyemiyorum.

hidroliğe geçmeye değer mi yoksa garantiden fren merkezini mi değiştireyim ?

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.242
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Katlanır elektrikli bisikletimde disk fren var(rks kuba), arka fren merkezi bozuldu. 1 ay olmadı daha. Hidroliğe geçiş yapsam ne dersiniz?
Fakat geçiş yapınca ayardı vesaire idi daha fazla uğraştırır mı korkusu var. Mekanik disk fren ayarı kolay en azından, alacağım set rectus diye bir marka ucuz hidrolik sürekli sorun çıkartır mı acaba yada shimano mt 201 düşünüyorum.

n11 rectus marka var ön arka set 620 TL, kullanıma hazırmış.
shimano arka set 500 tl

frenler için motor kesici sensörlerde şöyle;
aliexpress:
E bisiklet kablosu için Bafang/8FUN Motor kitleri dişli sensörü USB programlama hidrolik fren sensörü ekran 5PIN fren 3pin 1T4 1T2|Electric Bicycle Accessories| - AliExpress

aslında linkleri vardı ama ekleyemiyorum.

hidroliğe geçmeye değer mi yoksa garantiden fren merkezini mi değiştireyim ?
Bana kalırsa hidroliğe geçmeyin derim, garantisi var ise ki var diyorsunuz garantiden yeni bir fren temin edebilirsiniz. Hidrolik fren V frene göre bakımı zor diyebilirim ve örneğin yanlışlık ile balatalarınıza yağ sıçrar ise çok masraf çıkartıyor.