Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Katlanır bisiklet tavsiyeleri

@undefined bir adet megarange ruble almanız yeterli,zincir kısa gelir ise bir yada iki bakla ekler bisikletçi.Bu arada bazı bisikletçiler bu ol az deyip uğraşmıyorlar ısrarcı olun tourney aktarıcıda bu işlem rahatlıkla yapılır
(link)

Scudo
Arkadaşlar yıllardır bu konuda Carraro 121 öneriliyor. Ben daha önce Tilt 120 model bisikletin sele borusunu yamulttuğum için iade etmiştim. Şimdi bu Carraro 121e bakınca o sele borusu nasıl yamulmuyor anlam veremiyorum. Boyu 180 civarı olup da uygun yükseklikte kullanan var mı? Yamulmuyor mu o açıyla sele borusu?

@MustafaSener boyum 180, yaklaşık 300 km kullandım yamulmadı. Benden daha uzun ve iri insanlar da kullanıyor, herhalde onların da yamulmamıştır

Herkese selamlar,
Daha önce uzun süre bisiklet kullandım. İstanbul 'da yaşıyorum, o yüzden katlanır bisiklet almak istiyorum. Sıkça yurtdışına seyahat ediyorum ve yanımda da götürmek istiyorum bisikletimi. Bir çok markaya baktım hatta carraro 108 denedim ancak emin olamadım. Sorularımı aşağıda belirtiyorum. Deneyimli veya tavsiyesi olan arkadaşlardan yardım rica ederim. Teşekkürler;
1 - Elektrikli almak istiyorum ama fiyatları biraz yüksek. Elektrikli bisikletin avantajı tam olarak nedir? Kullananlar var ise tavsiyelerini dinleyebilirim ( Aynı fiyata motosiklet de alınabiliyor :) )
2 - Bisiklet almak için bütçem 3000 TL civarında. Tavsiye ettiğiniz bir model var mıdır?
3 - Yurtdışından daha uyguna getirtebilir miyim? Cevap evet ise, nasıl getirebilirim?
4 - Katlanır bisiklette 7,8 vb vitesler yokuşlarda yeterli oluyor mu? 21 vites almak daha avantajlı mıdır?
5 - Elektrikli bisiklet için ehliyet gerekiyor. Peki uçağa alma konusunda sıkıntı yaşanır mı?
6 - Fren modeli olarak hangi tipi tercih edersiniz? V fren yada
7 - Katlanır bisikletlerde amortisör olmadığı için darbeleri çok hissettirir mi?

Herkese selamlar,
Daha önce uzun süre bisiklet kullandım. İstanbul 'da yaşıyorum, o yüzden katlanır bisiklet almak istiyorum. Sıkça yurtdışına seyahat ediyorum ve yanımda da götürmek istiyorum bisikletimi. Bir çok markaya baktım hatta carraro 108 denedim ancak emin olamadım. Sorularımı aşağıda belirtiyorum. Deneyimli veya tavsiyesi olan arkadaşlardan yardım rica ederim. Teşekkürler;
1 - Elektrikli almak istiyorum ama fiyatları biraz yüksek. Elektrikli bisikletin avantajı tam olarak nedir? Kullananlar var ise tavsiyelerini dinleyebilirim ( Aynı fiyata motosiklet de alınabiliyor :) )
2 - Bisiklet almak için bütçem 3000 TL civarında. Tavsiye ettiğiniz bir model var mıdır?
3 - Yurtdışından daha uyguna getirtebilir miyim? Cevap evet ise, nasıl getirebilirim?
4 - Katlanır bisiklette 7,8 vb vitesler yokuşlarda yeterli oluyor mu? 21 vites almak daha avantajlı mıdır?
5 - Elektrikli bisiklet için ehliyet gerekiyor. Peki uçağa alma konusunda sıkıntı yaşanır mı?
6 - Fren modeli olarak hangi tipi tercih edersiniz? V fren yada
7 - Katlanır bisikletlerde amortisör olmadığı için darbeleri çok hissettirir mi?

Merhaba hocam flexi 121 kullanıcısıyım bazılarını bildiğim kadarıyla cevaplayabilirim.

1 - Elektrikli bisikletler maksimum hız limiti(25 genelde) olmakla beraber 20 inch tekerden kaynaklı hız kaybını fazlasıyla amorti eder. Sadece ulaşım amaçlı bakarsanız artısı yanınızda her yere götürebilmeniz olur diye düşünüyorum.

2 - Flexi 121 2020 güzel bir seçim olur diye düşünüyorum.

3 - Gözlemlediğim kadarıyla türk markaları aynı komponentleri daha ucuza sunuyor, yani cevap hayır. Brompton vs çok pahalı markalar zaten.

5 - Elektrikli bisiklet için ehliyet gerekmiyor diye biliyorum emin misiniz ?

6 - Katlanır bisikletin amacına uygun olarak kullanacaksanız v yeterli diye düşünüyorum.

7- Hissettiriyor evet arazi için uygun değil

@sevi_glr Yurtdışından yanınızda bir adet bisikleti vergisiz getirebilirsiniz.Kullanılacak alan düz ise en az 8 vites olması yeterli ancak yokuşlu bölgeler ise 18-20-21-24-27 vites sizin için iyi bir seçenek olacaktır.Yurtdışında 0 fiyatları genel olarak yüksek ancak ikinci el bandında iyi fiyata güzel bisikletler bulunabiliyor.

300 usd'ye en son mup27 bulmuştum ben.Gidip alıp getirmek mantıklı diğer türlü vergisi vs derken astarı yüzünden pahalıya geliyor

• Beğen
Tepkiler: sevi_glr
deneyimimi paylaşayım. 21 vitse ne gerek var diyordum 7-8 yeter diyordum. kesinlikle gerek varmış rampalarda zorlandım. mosso da 7 vitese geçtiğimde hemen geçmiyor tar tar zincir sesi geliyor kısa bir süre belki hızla alakalı. mossonun katlanması daha zor. carraro daha kolay katlanıyor. mıknatısı tam verimli değil tutuyor ama sürekli bir yere taşırken mıknatıstan açılıyor. carrarounun selesi nedense rahatsız etti beni. genel olarak iki biiskletten de memnunum mosso marineyi 8 yaşında kızım kullanıyor biisklet ağır oldupundan onun için durarken zorlanıyor sadece binebiliyor boyun 1.20 civarında. arkadaşların iki biisklet hakkında merak ettikleri varsa yardımcı olabilirim. iki biisklet ile de hız yaptım gayet seri hemen hızlanıyorlar. neredeyse 25 yıl geriye gittim :) iyi ki almışım

• Beğen
Ek olarak elektrikli katlanır bisiklet normal katlanırlardan daha ağır,pil bitince daha fazla efor sarfetmeniz gerek ve elektrikli katlanırlarda fazla vites seçeneği yok.

• Beğen
Yaklaşık 30 yıl şehir, üst kalite Mtb kullandıktan sonra katlayıp yazlığa götürüp bol rampalı yerde kullanmak için elektrikli katlanır aldım.
Neden elektrikli katlanır: Arabanın çıktığı çok dik yokuşları elektrik desteğiyle bisikletle de çıkıyorum. Yorulmadan daha uzun tur yapabiliyorum. Düz veya az eğimli yolda elektrik desteğini kapatıp, bisikleti normal bisiklet gibi de kullanıyor ve sporumu yapıyorum. Batarya yaklaşık 100 km gittiği için bitince ağır bisiklet yorucu olur argumanı geçerli değil. Günde 20 km yapıyorum ve 5 gün gidiyorum. Batarya bitince ya da elektriği kapatınca sadece yokuşta sorun oluyor. Düz yolda sorun yok. Dünyanın en iyi aktarıcısı bile elektrik desteğinin yerini tutmaz. 2x11 aktarıcı full kadans ile saatta 6 km de yavaş yavaş yokuş çıkılır. O da dizlere fazla yük ve ağrı demektir. Elektrikli bisiklet başka, öteki bisikletler başka. Sınıf farkı var.

Ek olarak elektrikli katlanır bisiklet normal katlanırlardan daha ağır,pil bitince daha fazla efor sarfetmeniz gerek ve elektrikli katlanırlarda fazla vites seçeneği yok.

80-100 km ye kadar menzil var benimkinde. Bu da bana bir hafta yetiyor. Hatta düz yolda elektriksiz de kullanılıyor ve kapatınca daha uzun gidiyor. Bu arabanın benzini bitince arabayla nasıl giderim gibi ama korkmaya gerek yok. Göstergede pil yüzdesi var. Bendeki katlanır elektriklide 8 vites var. Birinci vites Mega range ve yokuş için.:)

@anti panik Dediklerinize katılıyorum,elektrikli katlanır ile normal katlanır realitede karşılaştırılmamalı.Beklentiler ve kulvarları tamamen farklı.
Bir abimizde fatbike elektrikli katlanır vardı.Bu batarya bitme sürekli sarj etme nedenleri ve ağırlığı yüzünden satıp tern aldı(markasını hatırlamıyorum ancak 5 aylık tarafından sıfır alınmıştı)
Geçen sene 500 km'lik çıkacağım tur için hatta deneme amaçlı vermek istedi kabul etmedim.Tam bir eziyet olurdu.Yine carraro elektrikli katlanır kullanan bir arkadaşımızın elektrik sisteminin birçok kez devreden çıktığına tekrar aktif olması için binip indiğine şahit oldum
O batarya maalesef pedal destekli veya desteksiz şekilde nasıl kullanır kullanırsanız bir şekilde bitiyor.Ben hiçbir elektrikli bisiklet kullanıcısının o verilere bakmadan bisikletine bindiğini düşünmüyorum.Şahsen doluluk/menzil oranlarına bakmak benim kişisel kullanım alanıma göre uygun değil.

@cnmrtpkc
1) elektrikli fatbike elektriklinin ruhuna aykırı.
elektrikli de aşırı kalın olmayan ve mümkünse tur lastiği seviyesi olan (1.5-2.0 inç) ve e-bike ready (enerji tasarruflu) lastik olanlar tercih edilmeli. O yüzden hem ucuz hem elektrikli bisiklet olmuyor.
Şu an 180-200 km menzile ulaşan elektriklililer var ve 2 saat içinde %80 doluyor. İstanbul dan Bodrum bile yapar.
Menzli 80-100 km olanlar da
Elektriksizden daha kolay o mesafeyi yapar ve daha çabuk yapar.
80-100 km hiç durmadan ve sonra 2-3 saat mola vermeden gidebilen turcu var mıdır?

2) Ben şu an 700 km yol yaptım ve herhangi bir teknik sorunum yok çok şükür.:)
Bahsettiğiniz sorun mutlaka işçilik Ve kablolama vb kaynaklıdır. Temassızlık vb olabilir.

3) Ağırlık: normal bir elektrikli 20 kg geçmemeli. Çünkü eski çelik kadrolar bile 18-20 kg idi.
Tabii 15 kg altında olursa daha da iyi. Onlarında fiyatı çok iyi.:)
Mesela:
(link)

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, herkese iyi bayramlar.
Ben ikinci el dahon speed p8 marka model bir bisiklet almayı düşünüyorum 2010 model olduğu için açıkçası detaylı bilgiye ulaşamadım. Tavsiye eder misiniz? 2000 TL civarında ikinci el öneriniz olur mu?
-tavsiyelerle ilgili konu burada olduğu için buraya açtım konuyu daha önce yanlış yere açtım galiba..

arkadaşlar çok şükür bugun aldım. kızıma mosso marine 1400 tl- kendime de siyah 2020 carraro flexi 121 1850 tl. toplamda 3250 verdim peşin. bisikleti kurdular eve brıaktım ama hiç binemedim inceleyemedim. darısı almak isteyene. ankara yiba çarsısından aldım. özellikle sordum 2020 dedi. ve su koymak için yeri de vardı. piyasayı bende çok araştırdım neredeyse bütün siteleri en uygunu bu oldu.
Hocam Yiba çarşısında tam olarak nereden aldın? Ben de aynı model düşünüyorum acil. Yardımcı olabilirsen teşekkür ederim.

@anti panik Gönül isterki 10-13 kg bandında olsun menzilde en az 200 km :) bu şartlar sağlanırsa kendi açımdan şehir içi ulaşımda (işe giderken yazları terlememek adına ) tercih edebiliriö
Katlanır değil ama tasarım ve modellerini en çok beğendiğim marka riese und muller

(link)

Hocam Yiba çarşısında tam olarak nereden aldın? Ben de aynı model düşünüyorum acil. Yardımcı olabilirsen teşekkür ederim.
faturayı kaldırmıştım baktım yeni ankara motor. orada ki esnafların çoğunu beğenmedim. adama da dedim 2 tane esnaf var dedim diğer dükkanda onlarınmış meğer :) hatta kısa süre araştırmalarım sonucunda oradakilerin çoğundan daha fazla bisisklet bilgim olduğunu da gördüm. yeni ankara motor'da ki kişiler daha iyi anlıyor ve iyi esnaflar. dediğim gibi 2 sini peşin mosso marine 7 vites ve carraro flexi 121 3250 peşin aldım. yiba çarşısının içinde de değil altında da değil 100 metre aşağıya doğru gidince 4-5 bisikletçi daha var onlardan biri. iyi günler
Merhaba arkadaşlar, herkese iyi bayramlar.
Ben ikinci el dahon speed p8 marka model bir bisiklet almayı düşünüyorum 2010 model olduğu için açıkçası detaylı bilgiye ulaşamadım. Tavsiye eder misiniz? 2000 TL civarında ikinci el öneriniz olur mu?
-tavsiyelerle ilgili konu burada olduğu için buraya açtım konuyu daha önce yanlış yere açtım galiba..
kardeşim yanlış anlamada ikinci el piyasasına da baktım fiyatları hayli yüksek 0 dan fazla yazan var. aşağı yukarı aynı paraya 0 almaya çalış, denk gelirse bilemem ama genelde 0 yakın fiyat yazıyorlar. araştırma yapmıştım zamanında
bugun carraro flexi ile 6 km yol yaptım ankarada 25 dk sürdü gayet seri memnun kaldım pedaldan tak tak ses geldi bi ara anlamadım. 21 vites bile yetersiz kaldı rampa aşağı giderken diyebilirim. almaya niyeti olan varsa düşünmeden alsın. yaklaşık 500 kalori yakmışım. nike traning ile 45 dk antremanlarda bile maksimum 250 kalori yakıyordum :) bu arada iyi bir bisiklet uygulaması tavsiyeniz var mı? strava ve cyling miydi baktım ama deneme sürümü ilerde para isteyecek gibi geldi.

merhaba,
bir yerde okudum ama nerede okuduğumdan çok bilgi dikkatimi çekti.
katlanır bisiklet 20 lik tekerlerle normal bisiklet 26-27-28-29 teker bisikletler arasında mesafe ve sürüş pedal çevirme vs. fark var
katlanır bisikletle daha uzun sürede ve pedallama gibi şeylerden bahsetmiş.
ne demiş pek anlamadım,
aynı mesafe için 5 km düz boş yol için ikisi farklı zamanda mı gelir
teknik olarak 20 inç 26 ve üzeri inçle mi ilgili

@jettthasan İşin özü 20 inç bisiklet ile 26-28 inç bisikletlere göre gidilecek mesafe daha fazla pedal/efor çevirerek sağlanır.Jant çapı ne kadar küçükse o kadar çok pedal gibi :)

• Beğen
Tepkiler: jettthasan
@jettthasan İşin özü 20 inç bisiklet ile 26-28 inç bisikletlere göre gidilecek mesafe daha fazla pedal/efor çevirerek sağlanır.Jant çapı ne kadar küçükse o kadar çok pedal gibi :)
zayıflamak isteyen için iyi o zaman :)

Hamster gibi pedala devam

faturayı kaldırmıştım baktım yeni ankara motor. orada ki esnafların çoğunu beğenmedim. adama da dedim 2 tane esnaf var dedim diğer dükkanda onlarınmış meğer :) hatta kısa süre araştırmalarım sonucunda oradakilerin çoğundan daha fazla bisisklet bilgim olduğunu da gördüm. yeni ankara motor'da ki kişiler daha iyi anlıyor ve iyi esnaflar. dediğim gibi 2 sini peşin mosso marine 7 vites ve carraro flexi 121 3250 peşin aldım. yiba çarşısının içinde de değil altında da değil 100 metre aşağıya doğru gidince 4-5 bisikletçi daha var onlardan biri. iyi günler

kardeşim yanlış anlamada ikinci el piyasasına da baktım fiyatları hayli yüksek 0 dan fazla yazan var. aşağı yukarı aynı paraya 0 almaya çalış, denk gelirse bilemem ama genelde 0 yakın fiyat yazıyorlar. araştırma yapmıştım zamanında
bugun carraro flexi ile 6 km yol yaptım ankarada 25 dk sürdü gayet seri memnun kaldım pedaldan tak tak ses geldi bi ara anlamadım. 21 vites bile yetersiz kaldı rampa aşağı giderken diyebilirim. almaya niyeti olan varsa düşünmeden alsın. yaklaşık 500 kalori yakmışım. nike traning ile 45 dk antremanlarda bile maksimum 250 kalori yakıyordum :) bu arada iyi bir bisiklet uygulaması tavsiyeniz var mı? strava ve cyling miydi baktım ama deneme sürümü ilerde para isteyecek gibi geldi.
merhaba, hayırlı olsun,
üstad carraro 121 siyah tekerli mi yoksa pastel sarı renk mi
fiyat anlamında farklılık var,
görsel foto üzerinden bilgi edinmek isterim, eğer uygun olursa dahon-carraro 121 için perşembe sizin dediğiniz yere gidebilirim.
bisikletimi satacağım, bir arkadaş görüp beğenirse kadro olursa alacak, ben de katlanıra geçeceğim.

Geri