Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Scudo
Lastiğin denk geldiği noktada arka iki maşanın aralığını ölçün. 28 mm'den büyük olmalı haliyle.

@tolgaizgur bey rubena nın flash 26x1.75 stoptorn modeline bakabilirsiniz. 3 mm korumaya sahipler. Birde yine aynı ebatlarda 5 mm korumaya sahip olanlar var.

• Beğen
Tepkiler: tolgaizgur
@ilker Coşkun tam 26x1.75 sipariş verecektim ki, 1.50 ile arasında kaldığım için vazgeçtim... 1,50 ve1,75 arasında çok gidip geliyorum. 1.50' nin MTB kardosunda zayıf duracağından endişeliyim...

@ilker Coşkun ben 1.50' nin daha akıcı olacağını düşünüyordum. Evet asfalt kullanımı ve kısa ve orta mesafeli turlar için düşünüyorum. 1.50' yi karıştırmayayım mı hiç?

Daha önce yazılmışsa affola. Schwalbe'nin sitesinde yer alan ağırlıklar lastik başına. Mesela durano 700x25 için 70 kg. İki lastik olsa 64 kiloluk Riglon bile tırmanışçı haliyle takılırdı ;)

26 jantta 1.5 altına düşünce çember değiştirmek gerekiyormu? mesela 26x1" lastikte

@tolgaizgur hiç ara yollara girmem ordan burdan inerken çok dikkatli inerim diyorsanız 1,50 yi seçin. Ben kendimden pay biçtim. 125-130 kg toplam ağırlıkla yola çıkıyorum. 29 jantta 700x35c schwalbe marathon plus kullanıyorum. Her yola girdim. Hatta bariz kayalık yoldan 27 km tırmanış ve iniş yaptım bu kombinasyonla. İnanırmısınız akort ayarım bile bozulmadı. İnce lastik belki daha fazla akış ama aynı zamanda daha fazla darbeye hem bisiklet hem de sürücü olarak kalış anlamına geliyor. Seçim sizin.

@ilker Coşkun inanın şehir içinde bile öyle yollar oluyor ki, bir dağ yolu bile kaymak asfalt gibi kalıyor. Şimdilik 1.75 alacağım. Zaten tur bisikleti ile değiştirmekle MTB' ye yol lastiği almak arasında kalmıştım, bir süre bu şekilde idare edeyim. 1.50 ihtiyacı duyarsam, zaten yanlış tip bisiklet kullanıyorum demektir. İkinci el bi sportive serisi alırım, kadro, vites oranları falan hepsi tura uygun olmuş olur...

• Beğen
Tepkiler: ilker Coşkun
@tolgaizgur yakın zamanda 1.75 den 1.2 ye geçmiş biri olarak size tavsiyem gözüm logar kapaklarında olmasın diyorsanız tavsiyem 1.75 olur. yeterli basınçta yere temas eden yuzeyi azalırda. benim ince tabana geçme nedenim gunluk 40km lik mesafeye çıkmam oldu ince taban ortalama hızımı arttırmasına ragmen hala tur bisikletleri tarafından geçiliyorum fakat 1.75 ile bu mesafede yorulmama ragmen artık yorulmuyorum ayrıca 48lik aynakolum 1.75 de on en buyukteyken arka en kucuk disliyi kullanamıyordum mtb maşası olmasa ince lastiğin darbeleri yansıtacağıda bir gerçek

• Beğen
Tepkiler: tolgaizgur
Merhaba, Foruma yeni katıldım benim bir sorum olacak, geçenlerde bisikletimin lastiği patladı ve iç lastik artık tamir olmaz hale gelmiş, iç lastiğin üzerinde yazan ölçüler 700X28/32c yazıyor. iç lastik kenda marka imiş internette biraz araştırdım ama aynı ölçülerde lastik bulamadım hep yabancı sitelerde cıkıyor ve bende yurt dışından şipariş vermek istemiyorum. Marka önemli değil ama internet üzerinden aynı ölcülerde sipariş verebileceğim güvenilir siteler var mı dır? ve illka ki 700X28/32c mi olması gerekiyor alacagim iç lastiğin? yoksa bu ölçüler markadan markaya değişiyor mu ?

Arkadaşlar konuyu tamamen okumaya üşendim kusura bakmayın belki içerikte soruna cevap vardı ama sormak durumundayım

Dış lastiğimin üzerinde
37-622 ve ( 28 x 13/8 x 15/8 ) ibareleri var.

Almak istediğim iç lastikte ise
28/29x1.90-2.10 (50/54-622) ibareleri var.

Acaba bu iç lastiği benim dış lastik ve jantta kullanabilir miyim?

Neden bu iç lastik derseniz rubena gaadi kolay değişen tüp şeklinde olduğu için ve iğne siboblu başka ölçü bulamadığım için bu iç lastiğin olup olmadığını merak ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba herkese. Konudaki bütün yazıları okudum ama soruma cevap bulamadım. İkinci el bir bisiklet buldum, Corratec fitness türünde. Modeli 2008 olduğu için bilgi bulmakta zorlanıyorum. Eski bir bisiklet katalog sitesinde max. 700*32 lastik takılabilir denmiş .Araştırmama göre bisiklet 700*28 lastik, 622*16c ile geliyor. Alırsam daha kalın bir lastik takmak isterim. Ama bisikletin geometrisi galiba izin vermiyor. Sorum şu, 700*28 lastik ile 700*32 lik lastiğin yüksekliği arasında ne kadar fark vardır. 32 lik taksam orta demire, aktarıcı kelepçesine sürtermi acaba. Satıcıya sorduğumda takılır heralde yanıtını aldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosyalar

• 8_37911_18_02_08.jpg
    8_37911_18_02_08.jpg
    26,7 KB · Okunma: 31
Selamun aleykum arkadaşlar,

Benim Mosso Groovy MTB bisikletimde 29x2.10/52-622 Chaoyang dış lastik var. Jantın üzerinde herhangi bir ölçü göremedim, jantın içinde ise FC 26x20 yazıyor.

Ben bu dış lastiğin yerine asfaltta ve parke taşta kullanabileceğim, janta uyumlu olabildiğince ince bir dış lastik almak istiyorum.

Önerilerinizi alabilir miyim? Almam gereken ölçüdeki lastiklere örnek link paylaşabilir misiniz?

Ayrıca, iç lastiğin üzerinde 1.75/2.10 yazıyor. Bu iç lastiği de değiştirmem gerekecek mi, gerçi değiştirsem iyi olur, çünkü yama sayısı çoğaldı iyice.

Desteğinizi rica ediyorum.

Edit: Maxxis OVERDRIVE EXCEL 700x35 (28x1.35) Silkworm Protect Dış Lastik aldım.
Maxxis 700x35-45 Araba Sibop İç Lastik aldım.

İnşaAllah hayırlı olur.

Geri