Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

@Anonim
Maxxis Detonator buldum çoğunlukla şehirde sürdüğümden dolayı sence nasıldır? Yoksa dişli lastikten farkı yokmudur ?

Scudo
Mosso legarda 1521 mdm arkadaşlar jant ölçüsünü bulamadım hesaplama yöntemi yok mu acaba ?

Merhaba arkadaşlar. Bu konuyla ilgili ciddi bir problemim var. Ben carraro sportive 225 hybrid kullanicisiyim. Dış lastiklerimi incelterek bisikletimden daha iyi performans almak istedim. Orjinal ölçülerde 700x35c dış ve ic lastik takılıydı. Jant üzerindeki değerlere göre ertro 622x19c jantlatimin ölçüsüdür. Ertro sistemindeki değerleri kontrol ettim ve jant uyumluluk ölçülerinin izin verdiği en ince lastik ölçüsü 700x28c olarak görülmektedir. Bende bu ölçümlere göre siparişini verdim ve dış lastiklerim geldi. Öncelikle iç lastik konusunda takıldım, elimdeki iç lastik ölçüleri 700x35c olarak görünüyor. İçimdeki şüphelerimle bisikleti aldığım yerin servisini aradim ve iç lastik konusunu soracaktim fakat konu iç lastiğe gelemeden konu dış lastiğin fazla ince olmasi olarak gelişme gösterdi. Aldığım schwalbe lugano lastiklerin yanaklarinin cok fazla ince oldugunu bisikletimdeki jantlarin ise o lastikler icin cok genis olduğunu ve o lastiklerin benim jantlarimda kullanilmasi durumunda jantlarin lastigi keseceği ve zarar göreceği, uygun ölçülerin 700x35c veya en ince 700x32c olmasi gerektiği konusunda sert bir dil ile uyarildim. Aldığım lastikler normalde yol yarış (endurance) bisikletleri için tasarlanmış en kalin lastiklerdir. Şimdi ben bu lastikleri iade etmelimiyim? Yoksa ertro sistemindeki olculere guvenerek sürmeliyim? Tecrübeli kişilerin fikirleri benim için önemli. Selam ve saygılarımla...

@fahrettin başaran

Kontrol ettiğimde jantınız 28mm-62mm arasındaki lastikleri kaldırıyor. Sizde 28 sipariş etmişsiniz ama problem yok. 28mm lastikler sadece yol bisikletlerinde kullanılmaz. Merida Speeder,Specialized Sirrus gibi modeller de 28mm'lik lastik kullanılır,güvenle kullanabilirsiniz ama başlarda ufak kontrol kayıpları yaşamanız da olasıdır. Siz iç lastik alıp devam edin :harika:

• Beğen
Tepkiler: fahrettin başaran
@Tolga Çelebi
Merhaba Tolga bey,
İlginiz için teşekkür ederim. Telefonda görüştüğüm arkadaş bisiklet +sürücü ağırlığı lastige ağır gelir gibi bir cumle kullanmıştı. Benim bisikletim aksesuarlar dahil yaklaşık 17kg gelmektedir. Bende 77 kg olarak toplamda 94kg yük olacak ancak lastiklerin fabrika verilerine göre 75kg yazılmış. Bu konuda da bilgi verebilirmisiniz. Selamlar..http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160126/877afe0f66e5617d817be2a9216d75a6.jpg

@fahrettin başaran

1 yıl yol bisikletimde Lugano kullandım,75 kg kapasite olması imkansız :) Forumda 100+ kilo olup kullananlar bile vardı ki ben 80 civarıydım Lugano kullanırken hiçbir sorun olmadı.

Schwalbe sitesine baktım 75 denmiş ama olmaz yani,23mm olana da 65 demişler. 65 kilo üstü bilemiyor mu yani :) Onlar başka bir şey gibi geldi bana,sorun olmaz rahat olun. Ama bir şey merak ediyorum neden tur bisikleti için bir model bakmadınız mesela Marathon,Greenguard serileri gibi ? Onlarında 23,25,28 değerleri var çünkü.

• Beğen
Tepkiler: fahrettin başaran
@muhyt
Evet haklisiniz bende sizin gibi düşünüyorum. Fakat lastik taşıma direnci ile ilgili bir inceleme bulamadım. Simdi sirada uygun iç lastikleri bulmakta bisikletimde nasıl duracak doye 700x35c ic lastikler ile 700x28c dış lastigi taktim ancak el pompasi ile sisirsemde surulecek kadar hava basmadım. Ic lastigide ayni olcude alinca test surusune çıkacağım. Bu lastik inceltme olayina arkadasimin aklina uyarak girdim bakalim sonuç verimli olacakmı. Ilginize tesekkur ederim.

• Beğen
Tepkiler: muhyt
@Tolga Çelebi
Evet haklisiniz cok tesekkur ederim.
Lugano lastiklerin akıcılığı tur lastiklerine oranla çok daha iyi, hafif olmasi benim bisikletimden yaklasik 500-600gr eksiltiyor. En önemli etkiyide fiyat olarak çok uyguna denk geldi. Eski lastiklerimin cst oldugunu dusununce schwalbenin orta sinif korumali lastikleri bile cst den kat kat iyidir diye düşünmüştüm.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi
Benim de bu konu ile ilgili bir sorum olacak... Carraro Grunge 420 MTB kullanıyorum. Üzerindeki sert CST lastikleri değiştirmek istiyorum. Hazır değiştirecekken, biraz daha turlara yönelik daha ince bir lastik almayı düşünüyorum. Sanıyorum üzerindekiler 26X1,95... Jantlarını değiştirmeden alabileceğim en ince lastik ebatı ne olabilir? Bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ederim...

• Beğen
@tolgaizgur bende bu aralar mtb bisikletim için turda kullanabilmek için lastik bakıyorum. Benim düşüncem olabildiğince ince lastik yerine kısmen ince ancak çoğu yol şartında idare edebilecek lastik, bunun için benim lastik tavsiyem 1.75 yada 1.90 tur lastiğidir. Daha ince lastiklere göre konfor açısından daha rahat olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: tolgaizgur
@muhyt teşekkür ederim. Ben de 1,75 düşünüyordum. Bu hesaplama işlerinden çok anlamıyorum. Sanırım 1,75 em doğrusu olacak... Marka model araştırdınız mı kendiniz için?

• Beğen
@tolgaizgur

Benimde yazlıkta Grunge serisinin bir yeni hali CRS 600 var 2013 model. CST 1.95 lastikleri ben Rubena Flash 1.50'likler ile değiştirdim,gayet memnunum. Akıcılığı,ivmelenmesi bayağı arttı bisikletimin. Patlak koruması yok bu lastiklerin ama tam bir f/p ürünüdür Rubena Flash. Çifti 50-60 tl'dir.

• Beğen
@Tolga Çelebi

1,50 lastik, jant ile uyumlu oldu mu? Büyük ihtimalle Carraro aynı jantı kullanıyordur bizim bisikletlerde... Öneriniz için teşekkür ederim, mutlaka değerlendireceğim.

Burada baya ayrıntılı anlattım, izleyin lastik uzmanı olun :D

@tolgaizgur
Lastik aynı,jantta aynıdır muhtemelen :) Uyumluluk konusunda sıkıntı olmadı hatta istenirse 1.10,1.35 gibi lastikler de takılabilir ama onlar abartı bana göre. Bu işte sınır 1.50 olmalı biraz daha konfor isteyen 1.75,biraz daha performans isteyen 1.50 kullanmalı.

@tolgaizgur ben rubena flash zırhlı 1.75 bakmıştım. aslında 1.50 de uygun ama mtb olduğu için 1.50 lastik kadroda biraz ince kalıyor

• Beğen
@tolgaizgur aldıktan sonra hem fotoğraflarını hemde görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim bende almayı düşünüyorum çünkü

• Beğen
Geri