Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

@MakRo Şu videoda aynı bisiklet üzerinde 700-35 ile 650-47 karşılaştırılıyor. Tamamen örtüşmüyor sanırım, lastiklerle beraber 10mm fark var aralarında.

Benim bisikletin kadrosu 27.5" ancak üzerinde 650-40 gravel lastiği olduğu için arka çatalda 4-5 cm'lik boşluk var. İstesem sizin düşündüğünüzün tam tersini yapıp, yani 29"/700c jant takıp benzer bir lastikle kullanabilirim. Disk fren olduğu için, yeterli boşluk olduğu sürece sıkıntı olmuyor.

Dosyalar

• 27.5hygr.jpg
    27.5hygr.jpg
    1,4 MB · Okunma: 16
  • Beğen
Tepkiler: MakRo
Scudo
32 lik shawalbe lugano ile aynı lastiğin 28 liği arasında performans farkı yüzde kaç olurki sizce mesela 32 lastikle ortalama 30 km hızla bi tur tamamladım eğer 28 lik lastik olsaydı kaç km hız toplardı ortalama sizce

Arkadaşlar merhaba,

Bisiklet konusunda çok acemi olduğum için yardımınıza ihtiyacım var :D Öncelikle kron tx500 bisikletim var, şuan 700x35C tekerlekleri var. Mağlum coronadan dolayı karantinadayım o yüzden btwin'in inride 500 home trainer setini almayı düşünüyorum. Fakat okuduğum yorumlara göre de ses yapmaması ve performans için home trainer için lastik almam gerekiyormuş. HOME TRAİNER LASTİĞİ - 700 X 25 BTWIN ya da HOME TRAİNER LASTİĞİ - 27.5" BTWIN lastiğini alacağım hangisini almam daha doğru olur. Jantım 28 inç Zozo çift kat aliminyum. Anladığım kadarıyla 700x25 yol lastiği ve amacıma daha uygun ama genişliğinden dolayı bir sorun çıkar mı emin olamadım. Jantın üstünde herhangi bir bilgi bulamadım boyutlarıyla ilgili. Sizce hangisini alıyım?

Arkadaşlar merhaba,
Trainer için, trainer lastiği jant ve ruble alacağım. Sedona 410 bisikletim var. 28 inç 40-622 (700/38c) lastik var jant hakkında bilgi bulamıyorum. Trainer lastikleri genelde 700/23c oluyor yada 700/25c buna uyumluw jant ruble lastik alsam bisikletim uygun olurmu yada. Mevcut janta 700/23c lastik olurmu

@anilac 410'un jant genişliği 19 mm olması lazım. 28c ve üstü oluyor yani. Bütçe ne kadar? Arka jant baksanız?

@anilac 410'un jant genişliği 19 mm olması lazım. 28c ve üstü oluyor yani. Bütçe ne kadar? Arka jant baksanız?
Arka jant alsam olur mu ki sedona 410 a tabi ruble felan da alacağım o zaman
Bir türlü bulamadım jant ölçüsünü sedonan nın
Arka jant alsam olur mu ki sedona 410 a tabi ruble felan da alacağım o zaman

Bir türlü bulamadım jant ölçüsünü sedonan nın
15 mm bir jant alsam sedona 410 takdigimda sorun olmaz ise jant ve lastik alacağım busekilde kullanacağım

@anilac Rubleye gerek yok. Belki spacer gerekir 10-11'li jant için.

Bunu yazarken Continental Hometrainer lastiğinin 32c versiyonu olduğunu gördüm. Amazon'dan sipariş geçebilirsiniz;

(link)

@anilac Rubleye gerek yok. Belki spacer gerekir 10-11'li jant için.

Bunu yazarken Continental Hometrainer lastiğinin 32c versiyonu olduğunu gördüm. Amazon'dan sipariş geçebilirsiniz;

(link)
Çok teşekkür ederim size sağolun. Yurtdışı şuan alım yapmayı düşünmüyorum. Seçenekler daha çok aslında ama Türk içinde bulduklarimiz ile devam
Çok teşekkür ederim size sağolun. Yurtdışı şuan alım yapmayı düşünmüyorum. Seçenekler daha çok aslında ama Türk içinde bulduklarimiz ile devam
Spacer çok maliyetli birşey değil alırız artık onuda

Merhaba arkadaşlar, Batavus marka şehir bisikleti kullanıyorum. 622x19 jant ve üzerinde 700x35c lastik var. Lastikler çok ince geliyor, yollar çok düzgün olmadığı için biraz kalın lastik almak istiyorum.
1- Bu janta en kalın hangi lastik uyar?
2- Olmazsa jantları mı değiştireyim?

Merhaba arkadaşlar, Batavus marka şehir bisikleti kullanıyorum. 622x19 jant ve üzerinde 700x35c lastik var. Lastikler çok ince geliyor, yollar çok düzgün olmadığı için biraz kalın lastik almak istiyorum.
Janta uyumlu lastiği ararken maşanız ve kadronuzla da uyumlu olmasına dikkat edin. Janta uygun lastiğiniz maşanıza ya da kadronuzla uyumlu olmayabilir.

Bende çok anlamıyorum ama mantıken janttan önce maşanın içinde dönecek mi, arka çatala sığacak mı ya da arka lastik çok kalın gelecek ve ön aktarıcıya sürtecek mi bunlara da bakmak lazım. Sanıyorum siz değiştirmeyeceksiniz lastiği, bisikletçiye gittiğinizde durumdan bahsederseniz 38 ya da 42 lastikler denenerek herhangi bir sürtme uymama durumu var mı kontrol edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: a.eser

Jantlarınız 45mm'ye kadar genişlikte lastiklere uygun. Bisikletinizin model ismini ve yılını yazarsanız maşa-kadro uygunluğunu da bulmaya çalışırız.

• Beğen
@a.eser Yabancıların "tyre clearance" dediği bir olay var. Lastik ile kadro/maşa arasındaki açıklık demek. Ön lastiğin maşaya ve alt boruya, arka lastiğin arka çatala ve sele borusuna olan mesafeleri ölçülüp ona göre alışveriş yapılmalı. İş sadece jantta bitiyor olsaydı MTB lastiği bile takabilirdiniz, 19c yeterince kalın bir iç genişlik. Ama maalesef öyle değil.

• Beğen
622x15'de en fazla ve en az kullabileceğimiz lastik kalınlığı nedir? 700x38 ile kullanıyorum, 25-40 genişliği destekler diye düşünüyorum.
Bunun hesaplamasında bir formül var mı? Yoksa jantın marka/modeline özgü bir durum mu?

@sspl Sheldon Brown'dan.....

Which tire fits safely on which rim?
[all dimensions in millimeters]
Tire width
Rim width
(interior)
1820232528323537404447505457
13XXXX
15XXXX
17XXXXX
19XXXXXX
21XXXXXX
23XXXX
25XXXXX

@Cem Coşkun Batavus Staccato. Aldığım kişi modelini 2011 diye söylemişti
@Aybek Cihan Aynen haklısınız sonradan baktım da çamurluğa falan da değebilir gibi geldi.

@sspl Sheldon Brown'dan.....

Rim width
(interior)
1820232528323537404447505457
Tire width
Which tire fits safely on which rim?
[all dimensions in millimeters]
13XXXX
15XXXX
17XXXXX
19XXXXXX
21XXXXXX
23XXXX
25XXXXX
Bu listeye göre 38 fabrika çıkışlı lastikler is not safe :D

29x1,5 ile 700x38c 'nin ne farkı var? Bir tablo var oradan baktığımda 1.5'luk lastik 38c'ye karşılık geliyordu. Lastiğin yanak genişliği mi fark ediyor?
Almak üzere olduğum lastiğin 3 farklı ebadı var birisi 700x35, 29x1.5 ve 700x40. 35 alırsam jant genişliğinde bir limit altta kalma olasılığı var 38 makul ama 29'da yanaklar genişse sürtme yapabilir, en azında lastik basıncını düşürmem gereken yerlerde, 40c kadroya ucu ucuna giriyor (öyle diyorlar) Almayı düşündüğüm lastik (link)

Geri