Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Herkeze merhaba,

mosso legarda 2121 bisikletim var,
üzerinde 700x38c dış lastikle geldi,
biraz konforlu sürüş istediğimden,
ben bu bisiklete 700x40c veya 45c takabilirmiyim, ic lastiğim buna uyarmı, uyarsa farkedilir bir konfor sağlar mi.
Ne kadar basınçla kullanıyorsunuz? Lastiği 3 bar kullanarak konfor sağlayabilirsiniz ama jantı korumanız gerek 5-5.5 bar gibi engebeleri rahat aşmayacaktır, janta değerse lastik gibi darbeyi kaldırmaz.

Scudo
Ne kadar basınçla kullanıyorsunuz? Lastiği 3 bar kullanarak konfor sağlayabilirsiniz ama jantı korumanız gerek 5-5.5 bar gibi engebeleri rahat aşmayacaktır, janta değerse lastik gibi darbeyi kaldırmaz.

kaç bar kac psi hava var bilmiyorum az bassam janta hasar vericekse ugraşmaya deymez ben zaten 110 kiloyum bide havayi az bassak tospa gibi yapişcak yere :))
ben diyorum lastikleri kalinlastirayim ama iste jant ne kadara kadar izin veriyor onu bilmiyorum aklimda 700x45c var ama uyarmi bilmiyorum

Herkeze merhaba,

mosso legarda 2121 bisikletim var,
üzerinde 700x38c dış lastikle geldi,
biraz konforlu sürüş istediğimden,
ben bu bisiklete 700x40c veya 45c takabilirmiyim, ic lastiğim buna uyarmı, uyarsa farkedilir bir konfor sağlar mi.

700x40 da 700x45 de takılır, iç lastiğin uyup uymayacağı iç lastiğinizin desteklediği aralığa bağlı.

Örneğin;
Bunlar 32-37 mm ve 33-37 mm aralığa uygun olduğu için 35'e uyar, 40 ve 45'e uymaz: (link) , (link)
Bu 28-42 mm aralığına uygun olduğu için 35 ve 40'a uyar, 45'e uymaz: (link)
Bu 38-45 mm aralığına uygun olduğu için 35'e uymaz, 40 ve 45'e uyar: (link)
Bu 35-45 mm aralığına uygun olduğu için 35, 40 ve 45'e uyar: (link)

Lastik kalınlaştıkça konfor sağlar, zaten daha kalın lastiğin min-max basınç değerleri daha düşük olur.

kaç bar kac psi hava var bilmiyorum az bassam janta hasar vericekse ugraşmaya deymez ben zaten 110 kiloyum bide havayi az bassak tospa gibi yapişcak yere :))
ben diyorum lastikleri kalinlastirayim ama iste jant ne kadara kadar izin veriyor onu bilmiyorum aklimda 700x45c var ama uyarmi bilmiyorum

Lastik basıncı ezbere değerlerle belirlenmez, kesinlikle lastiğin üstünde yazan minimum değerin altına inmemek, maksimum değerin üstüne çıkmamak gerekir. Normal kullanımda ikisinin tam arasına şişirebilir, ağırlık artarsa yükseltir, ıslak zemin için düşürürsünüz ama mutlaka sınırların içinde kalmalısınız.

Bisikletinizdeki (link) model jant 19mm iç genişlikli olduğundan 47 mm lastiğe kadar izin verir. Kadro zaten o kalınlığa kadar izin veriyor.

• Beğen
Tepkiler: MtB-BrS
Lastiğinizi şöyle bir gözden geçirseniz nasıl olur? Üzerinde yazar psi veya bar birimiyle yazar; hatta gayet detaylıdır, olması gereken en az ve en çok değeriyle verilir.

Lastiğinizi şöyle bir gözden geçirseniz nasıl olur? Üzerinde yazar psi veya bar birimiyle yazar; hatta gayet detaylıdır, olması gereken en az ve en çok değeriyle verilir.

hocam ben ne kadara kadar kalin lastik takabilirim onun derdindeyim ve onu soruyorum.
siz bana lastigin havasini indir diyosunuz ama jant hasar alabilir diyosunuz :)

lastiğimi şöyle bi gözden geçirsem ne deyişicek ki,
evet üzerinde min. psi ve max psi yaziyorda sorunum o deyilki sorunum bu janta 40c 45c takabilirmiyimdi. onunda cevabini aldim tesekkür ediyorum o arkadaşa ve size

Merhaba; çogunlukla asfalt kullanımı için 700x30 mm şehir bisikleti lastiği f/p ürünü arayışındayım. Fiyatlar uçmuş gitmiş. Üzerindekiler shavable road cruser, durduk yere tekine 400 vermek istemiyorum.

Slm bu lastikten ariyorum yardımcı olabilecek varmi

Dosyalar

• 20220712_002248.jpg
    20220712_002248.jpg
    71,5 KB · Okunma: 36

Lastiğin yanağında yazan ölçüleri ve gerçek markasını paylaşırsanız hala üretimde ve satıştaysa bulunur. Yoksa da en azından aynı ölçü ve benzer diş yapısında olanı bulunur.

Bu kalın yanak piyasadakiler ince yanak hocam bulamiyoruz

Mosso Legarda 2221 MSM V bisikletim var bugün bisikletime sanırım diken girdi ve ön lastik patladı yamasını yaptım ama delik gerçekten çok küçüktü yani üzdü bu beni. Ben de zaten uzun yıllar bu bisikleti kullanacağım için yeni dış lastikler almak istiyorum, bana öneriniz ne olur? Şuan stok lastikler var 700x38c, ben 35cye düşmeyi düşünüyorum. Burada ucuz orta pahalı olarak ne öneriniz olur?

@Spartiat abi bu bisikletin jant telleri biraz farklı benimkide buna benzer ama sık değil bu sıkıntı yaratır mı arazide falan ve ya hareketler yapınca

Mosso Legarda 2221 MSM V bisikletim var bugün bisikletime sanırım diken girdi ve ön lastik patladı yamasını yaptım ama delik gerçekten çok küçüktü yani üzdü bu beni. Ben de zaten uzun yıllar bu bisikleti kullanacağım için yeni dış lastikler almak istiyorum, bana öneriniz ne olur? Şuan stok lastikler var 700x38c, ben 35cye düşmeyi düşünüyorum. Burada ucuz orta pahalı olarak ne öneriniz olur?

Ucuz: Chaoyang, CST v.b. 150-200 liralık lastikler. Sizdeki Mitash Flash v66'dan çok iyi değiller.

Orta: Vittoria Urbano 9. nesiller: (link) (bu sayfadaki 8. nesil olan hariç. linki örnek olarak verdim, başka yerlerde neredeyse yarısı kadar daha ucuza bulunabiliyor).

Pahalı Schwalbe Marathon serisi. Benim kullandığım Racer dışında GreenGuard denilen sadece Marathon, 365, Plus, Almotion, Efficiency, GT365, Mondial, Plus Tour gibi bir sürü modeli var. Kalınlaştırdığıom modeller yaygın olarak bulunabiliyor.
@Spartiat abi bu bisikletin jant telleri biraz farklı benimkide buna benzer ama sık değil bu sıkıntı yaratır mı arazide falan ve ya hareketler yapınca

Dağ bisikletinde o tür bir jant seçip o şekilde örmüşlerse denemişler ve sorun yaşanmamıştır. Tellerin eşit aralıkla dağılmış olması bence daha iyi ama aralarındaki farkı bilimsel olarak hesaplayabilecek yeterlilikte değilim. Ben tercih etmezdim. En güzeli deneyip görmek, sorun yaşanırsa jantı değiştirmek.

• Beğen
Tepkiler: Liqezz
Jant örgüsü de bu 3 kat aliminyüm (sözde) diyorlar.
Kullanıyorum zaten aldığımız 2 ay olalı oldu ama telleri gevşemiş ilk başlarda akort yaptıktan (yaptırdıktan) sonra düzeliyor diye duymuştum.

Dosyalar

• 20220727_185035.jpg
    20220727_185035.jpg
    152,9 KB · Okunma: 25
Son düzenleme:
3 kat jant uydurma tabii. Teller de ilginçmiş.
Düzgün örüldüyse sorun olmaz. Tellerde aşırı yumuşaklık, gerginlik farklılıkları, jantta yalpalama var mı?
Bizim burda abi tüm bisikletlerin jantı nerdeyse bu şekilde geliyor (Azerbeycanda). Yalpalama ufacık var mekanik fren biraz rotorlar eğri gibime geldi onlarıda biraz düzleştireceğim

Bizim burda abi tüm bisikletlerin jantı nerdeyse bu şekilde geliyor (Azerbeycanda). Yalpalama ufacık var mekanik fren biraz rotorlar eğri gibime geldi onlarıda biraz düzleştireceğim

Bisikletin markası modeli ne, internette var mıdır?

• Beğen
Bisikletin markası modeli ne, internette var mıdır?
Abi ben bunu aynı gün aldım alalı araştırdım ne marka ne birşey çin sitesinde çıktı oda çocuk için olanı

Ucuz: Chaoyang, CST v.b. 150-200 liralık lastikler. Sizdeki Mitash Flash v66'dan çok iyi değiller.

Orta: Vittoria Urbano 9. nesiller: (link) (bu sayfadaki 8. nesil olan hariç. linki örnek olarak verdim, başka yerlerde neredeyse yarısı kadar daha ucuza bulunabiliyor).

Pahalı Schwalbe Marathon serisi. Benim kullandığım Racer dışında GreenGuard denilen sadece Marathon, 365, Plus, Almotion, Efficiency, GT365, Mondial, Plus Tour gibi bir sürü modeli var. Kalınlaştırdığıom modeller yaygın olarak bulunabiliyor.

Dağ bisikletinde o tür bir jant seçip o şekilde örmüşlerse denemişler ve sorun yaşanmamıştır. Tellerin eşit aralıkla dağılmış olması bence daha iyi ama aralarındaki farkı bilimsel olarak hesaplayabilecek yeterlilikte değilim. Ben tercih etmezdim. En güzeli deneyip görmek, sorun yaşanırsa jantı değiştirmek.
Hocam ben seçerken dişli durumunu neye göre seçmeliyim, ayrıca vittora urbano düşünüyorum sizce iyi mi? ayrıca 38den 35e geçerken de farkı hisseder miyim

• Beğen
Hocam ben seçerken dişli durumunu neye göre seçmeliyim, ayrıca vittora urbano düşünüyorum sizce iyi mi?

Vittoria Urbano'dan Marathon zırhı beklememek lazım ama genel olarak iyi.
Şehir lastiklerinin diş yapıları benzer zaten. Marathon'ların uzun turlara uygun olanları biraz daha dişli, diğer modeller benzer.

Back