Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Maalesef dolar:4,13 euro:5,12 arkadaşlar...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
@Kerem Özbayrak

@ahlaksız

Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin.

Burada "açlık" kelimesinden kastım mecazi değil hakiki karın açlığı oluyor. Hani şu gürültülü gurultulu olnanından. Memleket gittikçe 3.dünya refah sevıyesıne doğru kaykılıyor. Diyebilirsinizki @ahlaksız 'ın yolladığı videodaki teyzemi aç bıraksan kaç para o zaten sürünüyor daha aşağı nereye gidecek.

Son 80 senesinı batının kucağında idare edilerek geçiren memleket en az 4 kere ağır kriz ve devalüasyon gördü, en sonuncusu 2001'deydi ve o sonuncuda bile memleket kendi kendini doyurabilecek üretim kapasitesine sahipti. Ve bütün bu krizlerden en fazla 1 sene sonra yurtdışından borç para akımı yeniden başlatılabildi, yani bırakın aç kalmayı, refah seviyesi bile çok düşmeden bu politikalar bugünlere geldi.

Batının karşılıksız para basıp bunu bizim gibi ülkelere borç diye kakalaması olayının sonuna gelindi. Gerçi biz hala o karşılksız parayla kakalanmaya hazırız da Çin ve Rusya'nın başını çektiği bazı ciddi oyuncular bu tezgahı devirmeye kararlı, tezgah artık sürdürülemez, tezgah sürdürülebilseydi ABD'nin başına Trump gelemezdi. Tezgah sürdürülemeyeceğine göre artık bize dışarıdan para gelmeyecek - bitti - finito. Deli gibi borcunuz var ve başka borç alamayacaksınız.

Şimdi bu şartlar altında olası sonuçları tahmin etmek zor değil :

Önce borçlu şirketleriniz çökecek, sonra bu şirketlere kredi vermiş bankalar zora girecek, borç-alacak zinciri bozulacak, piyasa daralacak, kapanan şirketlerin ve kapanmamak için küçülen şirketlerin elemanları işsiz kalacak, işsizlik esnafın da işlerini bozacak esnaf da işsiz kalacak. İşsiz insanlar ne yiyip ne içecek, memelekette zaten yiyecek yok, olanı da gavurun dolarla sattığı tohuma, gübreye, ilaca endeksli........

Bolca açlık çektikten sonra akıl başa gelecek, üretime döneceğiz ama üretim dediğin şey ha deyince olmuyorki, emek istiyor, sabır istiyor, tecrübe istiyor ve en önemlisi zaman istiyor. Tü kaka deyip soyunu kuruttuğumuz yerli tohumlarımızı bile tekrar diriltmek için seneler gerekiyor, yerli hayvan ırklarımızı çoğaltmak için uzun zaman gerekiyor vs.

Halbuki biz bu filmi 100 yıl önce görmüştük. 100 yıl önce bu cumhuriyeti kuranlar oya gibi işleyerek bütün bu zorlukları bir bir aşacak yöntemler uyguladılar, binbir emekle aşılmıştı bunca zorluk. Heyhat, 100 yıl sonra yine aynı yerdeyiz.

Yazık hiç ders almamışız, videoda görüldüğü gibi toplumumuzun önemli bir kısmı ısrarlı cehaletini devam ettiriyor, İşte bu durum yetenekli gençlerimizi isyan ettiriyor, yurtdışına kapak etmak istemeyenine rastlamadım.

Scudo
Bu ablanın kafasına erişmek için üniversitede yıllarımı verdim. :) Toplum hayrına kullandıkları şeyi açıklasınlar (Ben biliyorum ama açıklarsam olay olur)

@trainspotting35

Ben de olay çıkarmayacak şekilde 19yy Çin-İngiltere ilişkileri üzerinden meseleyi açıklamaya gayret edeyim.

19yy başında İngiilz sömürgeciler Çin''n kapısına dayandıklarında bir sorunla karşılaşmışlar : Çinliler İngiltere'den birşey satın almayacaklarını, eğer İngilizler Çin'den birşey alacaklarsa bunun karşılığında gümüş paradan başka birşey kabul etmeyeceklerini beyan etmişler. İngilizler için uzun vadede mutlak cari açıkla sonuçlanacak bu süreç kabul edilemezmiş.

Emperyalizm çok yaratıcı değildir, 300-400 senedir hep aynı taktikleri kullanır. Çin üzerinde de bilindik casus-misyoner-bölücülük-huzur bozuculuk vs. faaliyetlere girişecek olmuşlar ama Çin kültüründe bizimki gibi coğrafyalardakinden fark oluşturacak bir "şeyler" olduğundan (veya olmadığından) kolayca manipule edecekleri bir ortam bulamamışlar. Çözüm o zamanlar İngilizler'in tamamen sömürgeleştirip kontrol altına almış oldukları Hindistan'dan gelmiş :

Ingilizler, Hindistan'dan Çin'e afyon ihraç etmişler, Çinliler'i afyon müptelası yapmışlar, Çin'de yasadışı afyon sektörü oluşmuş, mafyası oluşmuş, buna entegre rüşvetçi memur tayfası türemiş (bunların da önemli kısmı müptela), kısacası ahlak bozulmaya başlamış. Çin yönetimi olaya "dur" diyecek olmuş, İngilizler içerideki işbirlikçilerinin yardımıyla ve özellikle denizdeki askeri-teknolojik üstünlüklerini de kullanarak 20 yıl arayla çikardıklari 2 Opium savaşı sonucu (opium=afyonun etken maddesi) bugünkü Hong Kong olan toprak parçasını Çin"den koparmayı başarmışlar.

Opium War : konuyla ilgili film bile var.

Dolar 4.30 oldu arkadaşlar, seçime kadar 4.50 olabileceği, 2018 yılının sonunda 5’e dayanabileceği konuşuluyor.
Zaman, ikinci el zamanıdır arkadaşlar. Ama öyle bir yüklenme olacak ki ikinci ele, ikinci el fiyatları da tavan yapacaktır.
Ben 2013’te bisikleti alırken, en baba bisiklet 10-12 bin liraydı. Ama öyle bir baba ki, dura ace set, en üst seviye jant, en son model kadrodan bahsediyorum.
Şimdi? Salcano XRS001 ultegra 12.000 lira arkadaşlar...

Eskiden doların, Euro’nun 5 lira olabilme ihtimalinden abartıyla, gülerek bahsedendik. Şimdi gerçek oldu, olması muhtemel bir hale geldi arkadaşlar.

Görünüşe göre daha da artacak, durmayacak arkadaşlar.
Bisikletiyle ilgili güncelleme yapacaklar kara kara düşünmekte, tekrar 4 lira civarına düşer mi, bekleyelim mi, yoksa daha da yükselir mi, şimdi mi alalım?

Çok acı bir durum arkadaşlar.

@Ahmet Bilge Kaan AKIN
Kendi kendimi alıntalayayım :D 8 lira olacak diyorum, her şey seçime bağlı. 8 den de daha fazla olacaktır hatta sonuca göre.

@Serkan Mıstınoğlu 2.eli de geçtim hiçbirşey almama zamanı gibi.nasıl ambargo sebebiyle küba'da hep eski arabalar yollardaydı biz de tamir edip edip binecek gibiyiz.bu arada dolar 5 lira olmazsa hatırım kalır, balata sıyırdı-fren patladı.

ziya.jpg Ekonominin durumu neden böyle acaba ?

Simdi yorum yapsam kafir, munafik ,vatan haini ,terorist damgasi yemek var.

Bu gun bisiklet satıcısı ile sohbet ediyordum.
Doların fırlamasi sebebiyle zam yapmak için Firmalar siparişleri göndermeyi durdurmuşlar. Yeni zamlar kapıda.

Şaka gibi.. Eskiden Aliexpressten neler alırdım neler.. Her b.k u ihraç eden ülke olduğumuz için durum çok vahim...

D&R kimin arkadaşlar bilginiz varmı?

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu doların önlenemeyen çıkışı beni üzüyor:(

Haziranda dolar 5 TL arkadaşlar.Altın bu yaz 200 TL olacak.Çok kötü günler bizleri bekliyor.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Geri