Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Mosso Kullanıcıları Kulübü

Merhaba arkadaşlar, aldığım bisikletin üstünde gelen sele çok rahatsız edici maalesef, Ali expresste buna denk geldim, bilen var mıdır tavsiye eder misiniz? Süper indirime girmiş 357 TL.
IMG_20230617_194026.jpg

Scudo
Merhaba arkadaşlar, aldığım bisikletin üstünde gelen sele çok rahatsız edici maalesef, Ali expresste buna denk geldim, bilen var mıdır tavsiye eder misiniz? Süper indirime girmiş 357 TL.
305963 dosyayı görüntüle

Bu tür geniş seleler dik oturuşta konforlu, öne eğik oturuşta değil. Verdikleri fiyat bu selenin normaldeki 700 lira civarındaki fiyatı için iyi tabii.
Kullandığınız bisiklet dik oturuşlu bir şehir bisikletiyse uygun olur. Legarda gibi bir trekking bisikletiyse şu tür bir ürün daha kullanışlı olur:
(link)
1687024596905.png

Sizin paylaştığınız Decathlon'daki şu ürünün bir benzeri: (link)
Benim paylaştığım da şunun bir benzeri: (link)

• Beğen
Tepkiler: mcmustafa106
@Spartiat
Legarda 2330 selesi bendeki, ve bu aliexpress linkinde verdiğinize çok benziyor hafif eğildiğim zaman rahatsız ediyor.
Bu arada sorduğum seleyi 280 tl'ye trendyol da buldum.

Kararsız kaldım şimdi, öyle konforlu mu olsun yoksa bu önerdiğiniz mi?

@Spartiat
Legarda 2330 selesi bendeki, ve bu aliexpress linkinde verdiğinize çok benziyor hafif eğildiğim zaman rahatsız ediyor.
Bu arada sorduğum seleyi 280 tl'ye trendyol da buldum.

Kararsız kaldım şimdi, öyle konforlu mu olsun yoksa bu önerdiğiniz mi?

Legarda selesi tahta gibi, diğer çoğu trekking bisikletiyle gelen seleler gibi. Jelli selelerle kıyaslamak çok zor. Ben 2019'da Legarda'nın selesine 1 ay kadar katlandıktan sonra (link)'a geçtim, hala beğenerek kullanıyorum.

Tabii sele çok kişisel bir konu. Alternatif önermekten öteye geçip "şu olsun" demek doğru olmaz.

En azından yurt içinden alırsanız kısa bir denemeden sonra beğenmezseniz iade etme şansınız olur.

(link)

• Beğen
Ben selle royal sky modeli sele satın aldım mosso legarda da ve aşırı begendim. Hem yumuşak hem de yaylanıyor kasislerde vb

Bu arada 1 aylık sürüşten sonra hem ön hem de arka jantın biraz yamuldugunu farkettim. 95 kiloyum acaba bu şehir bisikletleri bana uygun değil mi ya da daha büyük jantlı bir şeyler mi almak lazımdı. Balataya bakarak tekerleri çevirdiğimde ufak bir bozukluk var iki lastiktede.
Son olaraksa ön maşadaki gıcırtı gerçekten acaip can sıkıcı. Pedal çevirirken gıcır gıcır ses geliyor model msmv 2324

• Beğen
...Bu arada 1 aylık sürüşten sonra hem ön hem de arka jantın biraz yamuldugunu farkettim. 95 kiloyum acaba bu şehir bisikletleri bana uygun değil mi ya da daha büyük jantlı bir şeyler mi almak lazımdı. Balataya bakarak tekerleri çevirdiğimde ufak bir bozukluk var iki lastiktede...

Legarda'larda 36 telli tekerlekler var. Tel ve jantlar kalite bakımından denk olduğunda tel sayısının çok olması ağırlık taşıma konusunda avantaj. 32 tel bile olsa, 95 kilo çok yüksek bir ağırlık değil. Ben 23 mm lastikli, 15 mm jantlı, önde 18 arkada 20 telli yol bisikletini o zaman 86 kiloyken de kullanıyordum, neredeyse 4 yıl olacak, milimetrik bozulma yok.
Bisikletin ilk zamanlardaki durumu ilk kurulumu yapan kişiye çok bağlı. Kuran kişi üstünkörü takıp gönderdiyse bu sorunlar normal. Kurulum sonrası ilk kontrolü yapan işini iyi yapıyorsa o kontrolde de düzeltilebilir ama baştan savan ustalara denk gelindiğinde çok basit sorunlar kullanıcıyı bisikletten soğutabiliyor.
Ben 2019'da Legarda'yı aldığımda ne olur ne olmaz, pakette eksik/sorunlu bir şey çıkar, garanti sorunsuz işlesin diye Mosso'nun istediği gibi yetkili serviste yaptırdım kurulumu. Yetkili servis bisikletçilerle işim olmadığından hiç gitmediğim ama önceden iyi olduğunu bildiğim bir yerdi. Kurulumdan sonra, ön jant mazgal mağduru olup da komple tekerlekleri değiştirmeye karar verinceye kadar yaklaşık 1 yıl boyunca en küçük bir sorun yaşatmadı. Benzer şekilde, kullandığım tek süspansiyonlu bisiklet B'twin original 520 de Decathlon'daki gencecik bir teknisyenin yaptığı ilk kurulumdan beri ~7 yıldır akort ya da düzeltme ihtiyacı duymadı.
Bisikletçiler dikkat etmese bile her sürüşten önce tekerlekleri bir çevirip yalpalama var mı diye bakmak, varsa büyümeden düzelt(tir)mekte fayda var.

Legarda'larda 36 telli tekerlekler var. Tel ve jantlar kalite bakımından denk olduğunda tel sayısının çok olması ağırlık taşıma konusunda avantaj. 32 tel bile olsa, 95 kilo çok yüksek bir ağırlık değil. Ben 23 mm lastikli, 15 mm jantlı, önde 18 arkada 20 telli yol bisikletini o zaman 86 kiloyken de kullanıyordum, neredeyse 4 yıl olacak, milimetrik bozulma yok.
Bisikletin ilk zamanlardaki durumu ilk kurulumu yapan kişiye çok bağlı. Kuran kişi üstünkörü takıp gönderdiyse bu sorunlar normal. Kurulum sonrası ilk kontrolü yapan işini iyi yapıyorsa o kontrolde de düzeltilebilir ama baştan savan ustalara denk gelindiğinde çok basit sorunlar kullanıcıyı bisikletten soğutabiliyor.
Ben 2019'da Legarda'yı aldığımda ne olur ne olmaz, pakette eksik/sorunlu bir şey çıkar, garanti sorunsuz işlesin diye Mosso'nun istediği gibi yetkili serviste yaptırdım kurulumu. Yetkili servis bisikletçilerle işim olmadığından hiç gitmediğim ama önceden iyi olduğunu bildiğim bir yerdi. Kurulumdan sonra, ön jant mazgal mağduru olup da komple tekerlekleri değiştirmeye karar verinceye kadar yaklaşık 1 yıl boyunca en küçük bir sorun yaşatmadı. Benzer şekilde, kullandığım tek süspansiyonlu bisiklet B'twin original 520 de Decathlon'daki gencecik bir teknisyenin yaptığı ilk kurulumdan beri ~7 yıldır akort ya da düzeltme ihtiyacı duymadı.
Bisikletçiler dikkat etmese bile her sürüşten önce tekerlekleri bir çevirip yalpalama var mı diye bakmak, varsa büyümeden düzelt(tir)mekte fayda var.
Eskişehir’de mosso’nun tek yetkili servisi var oraya yaptırmıştım kurulumu. Acaba akort ayarı ile ilgili bir durum mu ondan da emin değilim. Tekeri çevirdiğimde balatalara bakınca yalpalama görüyorum. Servise götüreceğim elbet ama anlamak istemiştim

Arkadaşlar selamlar mosso cavalier 700 almayı düşünüyorum 2.el 183 boy ve 87.5 iç bacak boyuna sahibim benim için uygun olan kadro boyu nedir? Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler

Bende aranıza katıldım Mosso Legarda 2327 Mdm H 51 Cm (M - L) Kadro Şehir Bisikleti Siyah Kırmızı modelini bikestore sitesinde 9200 gibi bir fiyata görünce bir daha bu fırsat geçmez diyerek aldım... 176 boy ve 81/82 bacak boyum var en mantıklı 51 cm kadro almak diye düşündüm bir büyük kadro zaten olmazdı ama bir küçük kadro da çok küçük gelecek gibi hissettim... Buradan okuduklarım doğrultuda düz maşa almaya karar verdim genel olarak süspansiyon tavsiye edilmemiş... Genel olarak işe gidip gelirken kullanmayı düşünüyorum fiyat performans ürünü olarak bu bisiklet bana mantıklı geldi.

• Beğen
Tepkiler: -Yunus-
Eskişehir’de mosso’nun tek yetkili servisi var oraya yaptırmıştım kurulumu. Acaba akort ayarı ile ilgili bir durum mu ondan da emin değilim. Tekeri çevirdiğimde balatalara bakınca yalpalama görüyorum. Servise götüreceğim elbet ama anlamak istemiştim
Bir aylık kullanım sonrasında yetkili servis jant, akort ayarı ihtiyacı için tekrar uğrarmam söylendi bana. Büyük jantlarda yoğun kullanım sonrasında böyle bir ihtiyaç doğuyormuş çok sürmüyorsan 2 ay sonra gel dedi...

Merhabalar, siteye üye olmaya çalıştım ama zaten 2008den beri üyeymişim :) Yeniden hoşbuldum diyeyim.
Neden yeniden geldiğimi açıklamam gerekirse; 4 ay öncesine kadar işyerinde mesai saatlerimde bolca ve hızlıca yürüyüşler yapıyordum ancak yakın zamanda gerçekleşen bölüm değişikliğim sebebiyle bu yürüyüşleri artık yapmıyorum. Bu durgunluk bedenen beni biraz rahatsız etmeye başladı ve herhangi bir motorlu aracım da olmadığı için hem spor hem ulaşım amaçlı olarak bisiklete yöneldim.

Her alışveriş öncesinde olduğu gibi biraz araştırma yaptım, o mu, bu mu vesair derken Mosso Legarda 2324 MSM V 51 kadrolu bisikleti almaya karar verdim. (adamlar iyi kodlamış, 2023 model, 24 Vites, Erkek, Süspansiyonlu maşa, V fren). Bu bisikleti de Alba'nın 250W elektrik kiti ile desteklemeyi düşünüyorum (Gerçekten başlarda kas açısından değil de nefes ve kalp açısından bu desteğe ihtiyacım olduğunu düşünüyorum zira bisiklete başlama amaçlarımdan biri de solunum ve kardiyo açısından kötü olan durumumu düzeltmektir. Elektrik desteği sayesinde bisiklet ile ulaşımı veya sporu alışkanlık edinmeyi kolaylaştırabilirim sanırım. Sonrası Allah Kerim.

Bisiklet seçimi açısından bu tercihi yapmama sebep olan etkenleri açıklayıp tecrübelerinize danışarak doğrulanmayı ya da yanlış olan tercihlerimi değiştirerek daha doğrusunu bulmayı umut ediyorum.

Öncelikle fiziksel durumumu belirteyim; Yaş 41 , Boy 1,76, iç bacak boyu 84cm, 85+ Kg ağırlık.

Yol durumu ve kullanım şekli; genelde şehiriçi işe ulaşım için, (tek gidiş 16 km), bazen işten veya evden yazlığa ulaşım için (tek gidiş 25-30km), geri kalan kullanımda spor, temiz hava almak amaçlı daha kısa sürüşler için olacak. Yol, işe gidişte düzgün olsa da yazlığa giderken bozuk asfalt ve yazlık bölgesinde ise genelikle stabilize şekilde. Süspansiyon olsa iyi olur diye düşünüyorum ve bu tercihim kasis darbelerini değil de uzun ve bozuk yollarda özellikle hızlı giderken ellerimi uyuşturmaya yeltenen titreşimleri azaltmasını beklediğim içindir.

Vites sayısı seçimi; bana kalsa daha önceleri kullandığım maksimum vites sayısı 18 olduğu için 21 yeter derim ama geçen gün hem bisikletleri internetteki resimlerinden ziyade gerçeklerini görmek ve fiyat öğrenmek için gittiğim bisiklet mağazasına gittiğimde esnaf arkadaşın (ilgili, samimi, güzel insan) tarafından elektrikliye çevirme düşüncem var ise 24 vites almamın tavsiye edilmesinden dolayı 24 vitese yöneldim. Bana sorarsanız ben hala 21 de yeter düşüncesindeyim ama "Madem tavsiyeleri dinlemeyeceksin neden burada yeniden soruyorsun?" derler adama :) yani şu anki seçimim 24 zaten arada pek fiyat farkı da bulunmuyor.

V fren; Aşinalığım var, kendim tamir edebilirim. Arıza çıkarmadan ya da beni yolda frensiz bırakmadan önce telin, pabucun aşınmaları görüp düzeltebilirim. okuduğum bazı yazılarda ve arkadaş söylemlerinde "ya V fren, ya hidrolik disk al, mekanik disk iyi değil" ifadesi ile karşılaşıyorum. Esnaf abimiz de elektrikli bisiklet için mutlaka disk olsun diye belirtti ama ben hala V frende kaldım. Sürüş olarak sakin bir kullanıcıyım yokuş aşağı da son sürat kapanıp gitmem çünkü o zaman pek sakin kalamam, tedirginleşirim. V frenin yetersiz kalacağı sınırların dışına çıkmam sanıyorum. Bu konuda, tecrübelerinize daha fazla ihtiyacım var.

Lastikler; kafama takılan bir diğer konu da gözüme çok ince gelen lastikler. Yol-yarış bisikletlerinin lastiklerini hiç saymıyorum zaten onların durumu hepten beter, jant var, asfalt var bir de ayıp olmasın diye araya sıkıştırılmış birazcık lastik var, sanarsın ki iki hamburger ekmeğinin arasındaki köfte kadar bile değil ancak marul kadar. Şehir bisikleti/trekking lastikleri, olur da kafama eserse göl/baraj kenarına, çalının, dikenin bol olduğu yerlerde çok sık patlayacağı gibi bir algım var. Bu tarz alanlardan sakınmamı gerektirecek kadar dayanıksızlar mı bilmiyorum. Gerçi bisiklet tercihimi değişritmeme sebep olacak bir etken değil ama en azından ilk lastik değişimi için önerileriniz aklımda yer edinsin.

Durumum ve anlatacaklarım bunlardan ibaret. Her türlü önerinizi değerlerdirmeye açığım ve tecrübelerinizden nasibimce faydanlanmak isterim.

Selam ve saygılar ile.

Bende aranıza katıldım Mosso Legarda 2327 Mdm H 51 Cm (M - L) Kadro Şehir Bisikleti Siyah Kırmızı modelini bikestore sitesinde 9200 gibi bir fiyata görünce bir daha bu fırsat geçmez diyerek aldım... 176 boy ve 81/82 bacak boyum var en mantıklı 51 cm kadro almak diye düşündüm bir büyük kadro zaten olmazdı ama bir küçük kadro da çok küçük gelecek gibi hissettim... Buradan okuduklarım doğrultuda düz maşa almaya karar verdim genel olarak süspansiyon tavsiye edilmemiş... Genel olarak işe gidip gelirken kullanmayı düşünüyorum fiyat performans ürünü olarak bu bisiklet bana mantıklı geldi.
O sitede Mosso'nun resmi sitesinde yazan fiyatların altında rakamlar görüyorum. Gerçekten istediğiniz modeldeki bisiklet mi elinize ulaştı?

• Beğen
Tepkiler: Savklis
O sitede Mosso'nun resmi sitesinde yazan fiyatların altında rakamlar görüyorum. Gerçekten istediğiniz modeldeki bisiklet mi elinize ulaştı?

Resmi site fiyatları olabilecek en yüksek fiyat olmalı zaten.
Bikestore çok ciddi stokla çalışan bir yer. Bir de fiyat güncellemelerini biraz geriden yapıyorlar. Bu nedenlerle fiyatlarının daha iyi olması normal.
Yaygın olmayan ilginç bisikletler de getirip satıyorlar. Fiyat ve çeşitlilik iyi, iade politikaları ve belki de aslen motorcu olduklarından internet üzerinden sorulara cevap vermemeleri kötü.

• Beğen
Tepkiler: mydreams
Resmi site fiyatları olabilecek en yüksek fiyat olmalı zaten.
Bikestore çok ciddi stokla çalışan bir yer. Bir de fiyat güncellemelerini biraz geriden yapıyorlar. Bu nedenlerle fiyatlarının daha iyi olması normal.
Yaygın olmayan ilginç bisikletler de getirip satıyorlar. Fiyat ve çeşitlilik iyi, iade politikaları ve belki de aslen motorcu olduklarından internet üzerinden sorulara cevap vermemeleri kötü.
Mossonun izmirdeki bayilerine baktım ve bir mağaza buldum. Sorumda şu acaba mağazanın internet sitesindeki fiyattan farklı olarak fiziksel mağazada indirim yaparlar mı? Tabii ki bu durum mağazadan mağazaya değişir ama bir yorumda mağazalarda pazarlık yapıldığını duymuştum, acaba ne kadar doğrudur?

Mossonun izmirdeki bayilerine baktım ve bir mağaza buldum. Sorumda şu acaba mağazanın internet sitesindeki fiyattan farklı olarak fiziksel mağazada indirim yaparlar mı? Tabii ki bu durum mağazadan mağazaya değişir ama bir yorumda mağazalarda pazarlık yapıldığını duymuştum, acaba ne kadar doğrudur?

Liste fiyatından indirim yaparlar ama internetten ucuza olur mu bilmiyorum. Normalde kargoyla uğraşıp iade riski alacağına indirim yapıp mağazadan satması işine gelir gibi.

2019'da Mosso ararken Bostanlı Sundu'ya gitmiştim, güzel indirim yapmışlardı. Rengi uymadı, o anda almadım. Beklediğim renk gelince gittim ama indirim bir yana, diğer müşterileri daha ilgilenilesi bulduklarından olsa gerek, ilgilerine mazhar olup fiyat bile alamadım. Aynı gün GG velesbitcim mağazasından genel indirim, kupon indirimi ve bonus kazandıran kampanyayla ilk verdikleri indirimli fiyattan epey daha ucuza almış oldum.

Yani biraz bayiye ve bayinin anlık ruh haline bağlı. Yalnız bisiklet önceki yılların modeliyse, yıla göre görsel ya da özellikle bileşen bazında fark varsa ve müşterinin bunu bildiğinin farkındalarsa ciddi indirim yapıyorlar. Mesela 2018'de İzmir Delta, 2017 model 105'li Cannondale'i 2018'inin tam yarı fiyatına bırakmıştı.

Liste fiyatından indirim yaparlar ama internetten ucuza olur mu bilmiyorum. Normalde kargoyla uğraşıp iade riski alacağına indirim yapıp mağazadan satması işine gelir gibi.

2019'da Mosso ararken Bostanlı Sundu'ya gitmiştim, güzel indirim yapmışlardı. Rengi uymadı, o anda almadım. Beklediğim renk gelince gittim ama indirim bir yana, diğer müşterileri daha ilgilenilesi bulduklarından olsa gerek, ilgilerine mazhar olup fiyat bile alamadım. Aynı gün GG velesbitcim mağazasından genel indirim, kupon indirimi ve bonus kazandıran kampanyayla ilk verdikleri indirimli fiyattan epey daha ucuza almış oldum.

Yani biraz bayiye ve bayinin anlık ruh haline bağlı. Yalnız bisiklet önceki yılların modeliyse, yıla göre görsel ya da özellikle bileşen bazında fark varsa ve müşterinin bunu bildiğinin farkındalarsa ciddi indirim yapıyorlar. Mesela 2018'de İzmir Delta, 2017 model 105'li Cannondale'i 2018'inin tam yarı fiyatına bırakmıştı.
Şu yıl olayını pek anlayamadım bende sundu bisikletten alacağım ve mağazadan olacak 2221 MSM H modelini alacağım. 1,5 yıl kadar eski bir bisiklet model itibarıyla acaba indirim yapmaları için nasıl bir yol izlemeleyim? Kafama takılan diğer soruda şuan listelerinde bahsettiğim model 8.599 TL oraya gittiğimde indirim yaptılar diyelim ve 7.000 TL ye düştü acaba o indirim yaptıkları fiyattan taksitli alabiliyor muyum?

Şu yıl olayını pek anlayamadım bende sundu bisikletten alacağım ve mağazadan olacak 2221 MSM H modelini alacağım. 1,5 yıl kadar eski bir bisiklet model itibarıyla acaba indirim yapmaları için nasıl bir yol izlemeleyim? Kafama takılan diğer soruda şuan listelerinde bahsettiğim model 8.599 TL oraya gittiğimde indirim yaptılar diyelim ve 7.000 TL ye düştü acaba o indirim yaptıkları fiyattan taksitli alabiliyor muyum?

"Geçen yılın modeli bu, bana indirim yapın da elinizde kalmasın".
Cevabı "piyasada bisiklet yok abi, sen almazsan başkası alır" olmazsa belki işe yarar. "23'lerden hiç farkı yok" deseler bile sonuçta 22. Sene 24 olduğunda 22 işlerine yaramaz.
Anlaşılan son fiyat neyse onun üstünden taksit yaparlar.

Geri