Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Spd avantaj ve dezavantajları

Bende fikrimi paylaşayım her iki pedalı da kullanmış biri olarak. Şehir içinde düz pedal seçenek değil gerekliliktir. Her ne kadar kilitli pedal kullandıkça ayağını pedaldan kurtarmak refleks haline gelse de düz pedal kadar kesinlikle rahat ve hızlı değildir. Örnek olarak 20kmhla kaldırıma yakın kilitliyle kullanırken aracın birinin arka tekere değmesi sonucu kendimi kaldırımda bulmuştum. Düz pedal takılı olsaydı ayağımı kaldırıma atar kendimi rahatlıkla dengelerdim.
Gelelim kilitli pedalın artılarına. Uzun şehirler arası yollarda ve dağ kullanımında bisikleti kendinin bir uzantısı olarak kullanabilmen, bir olduğunu hissetmen çok ayrı bir his. Ayrı bir motivasyon. Açıkçası kullanıcıların kilitli pedalla daha uzun yolları daha az yorularak yapmasını bu hisse bağlıyorum çünkü kuvvet kazanımına artısı olan bir alet olduğunu düşünmüyorum. Doğru açıyla basma konusunda bir şey demeyeceğim çünkü 2 pedalla da bir ağrım veya sıkıntım olmadı.
Sonucum, şehir içi ulaşım için kullanan bisikletçilerin gereksiz bulması çok doğal. Ama bu ''bir olma'' hissini tatmış, bu aletle uzun yol yapmış bisikletçilerin vazgeçememesi ve vatan savunur gibi savunması da doğal. Orta nokta bulmaya çalışma çabaları bence gereksiz, kilitli pedal seven adam kullanır sevmeyen adam kullanmaz. Kime ne?
Ayağını sökememekten korkanlar için Shimano özel seri pedal üretti. Adı Click'r
Clickr model T400 pedal kullanıyorum bir bisikletimde, düz ayakkabı kullanır gibi rahat ayrılıyor ayakkabı pedaldan.
Hem iki tarafı da platform pedal, her tür ayakkabıyla kullanabiliyorsunuz. Hem dairesel pedal çevirme ihtiyacını gideriyor.
Tek dezavantajı, yokuş yukarı tork uygularken ayaktan çıkabiliyor 🤣 😊

Scudo
Ama bir gerçek var ki, flat pedal kullananlar hep bunu sorguluyor. Spd pedal kullananlar ise sadece öyle değil bir deneyin diyor. Tam anlamında spd pedal kullanan birinin flat pedala meyledeceğini ya da flat pedal daha iyi midir diye bir soru soracağını hiç sanmıyorum. Soran görmedim hiç, belki de ondandır.

Yol bisikletim varken spd beni korumuştu. Ön teker mazgala takılmıştı ve bisikletle beraber devrilmiştim. Tek ayaktan bağlı olduğumdan ufak sıyrıkla atlatmıştım. Düz pedal olsaydı, bisiklet beni üstünden fırtlatırdı. Şu an e-bike kullandığım için gerek görmüyorum. 55mm lastiklerle mazgala takılmam. İleride tekrar yol bisikleti alırsam spd kesin takarım.

• Beğen
Tepkiler: RmzBurak
Ama bir gerçek var ki, flat pedal kullananlar hep bunu sorguluyor. Spd pedal kullananlar ise sadece öyle değil bir deneyin diyor. Tam anlamında spd pedal kullanan birinin flat pedala meyledeceğini ya da flat pedal daha iyi midir diye bir soru soracağını hiç sanmıyorum. Soran görmedim hiç, belki de ondandır.
Yukarıda anlattığım gibi. Türk insanın almayı düşünmediği şeyin gereksizliğine kendini ve çevresini inandırma çabası var. bence klinik bir durum ve incelenmesi gerekli

Adam kadro üstündeki etiketleri sökmüş, ve diyor ki ne kadar ağırlık avantajı sağlar bilmiyorum ama psikolojik bir getirisi var. Biz de işte büyük çoğunluğunu sezon bitti bisikletçilerinin oluşturduğu bir platformda kilitli pedal tartışıyoruz falan :)

Şimdi ben bu kilitli pedal mevzuunda yapılan bu gibi testlerin iki tip arasındaki gerçek farkı yansıttığını düşünmüyorum. Bir profesyonel olsam veya bisiklet üstünde binlerce kilometrelik tecrübem olsa belki içgüdüsel olarak pedalın doğru yerine ve doğru şekilde basabilirdim ama değilim, haliyle bir kılavuza ihtiyacım var. Uzun sürüşlerden sonra örneğin iki bacağım arasında farklı noktalarda ağrı-sızı oluyor ki bu da zannediyorum sürekli doğru pozisyonda pedala basmamakla alakalı. Yine uzun sürüşlerden sonra veya sert tırmanışlardan sonra ayak tabanımda pedala bastığım kısımlarda özellikle şerit halinde ciddi ağrılar oluyor. Düz pedalda sadece pedala basmak suretiyle çalışan kasları yorup bitiriyoruz, kilitli pedalda da muhtemelen alışkanlıktan basma yönünde çalışan kasları bitireceğim ama en azından depoda bir de çekme suretiyle beni taşıyacak kaslarım olacak, tabi şu an hiç çalışmadıkları için kısa vadede ciddi bir fark yaratacağını sanmıyorum ama bir süre sonra olabilir mi, olabilmesini umuyorum.

Yani kısacası benim kilitli pedala geçme sebebim uzun sürüşlerde vücudumu daha verimli kullanıp uzun vadede vücudumda hatalı kullanıma bağlı sıkıntıları asgari düzeye indirmekti, 1 ayı geçti pedallarım ve ayakkabılarım geleli daha deneme sürüşü bile yapmadım ama olacak inşallah. Gençliğimiz var, heyecanımız yüksek :)

Bir de not paylaşayım; kilitli pedal düz pedal karşılaştırması vidyosunda bisikletli arkadaşımız düz pedal kullanırken giydiği ayakkabının tabanının normalden sert olduğunu söylüyor. Bu testi bir de bizim düz pedallı bisiklete binerken giydiğimiz standart koşu, yürüyüş, vs. ayakkabısıyla yapsalarmış keşke. O zaman bir de konfor etkeninden bahsedilecekti yüksek ihtimalle, sadece sayısal performans kıyaslaması yapılmış.

Shimano PD-M324 pedallarımı bugün denedim (nihayet), tecrübelerim naçizane şu şekilde.

Pedalların düz kısmını daha önce spor ayakkabıyla kullanmıştım zaten hiç bir gariplik falan yaşamamıştım, Merlin RC1 ayakkabılarla da altlarında kal varken yine düz kısmında hiç bir problem yaşamadan kullanabiliyorum. Hatta kilitli tarafıyla kilitlemeden bile gayet basıp yol gidebildim.

Kilitleme açılma konusunda sıkıntı yok ki zaten o iş kilit-kal mekanizmasıyla ve tecrübeyle alakalı daha çok o yüzden orayı geçiyorum.

Düşmedim ama düşeyazdım. Durunca ayağımın kilitli olduğunu unutup panikle yukarı doğru çektim neyse ki çıktı da son anda ayağımı yere koyabildim, yani tecrübesiz birisi için kullanımı güvenli gayet.

Almak isteyen tecrübesiz arkadaşlara tavsiyemdir, nispeten ucuz, kullanımı oldukça rahat ve güvenli bir pedal.

Yavaş yavaş kondüsyon toplamak adına geçen gün 20 km kadar bir tur atayım dedim. Platform pedalla dururken ayağımı refleks olarak çevirdiğimi, özellikle ayağa kalkıp basarken pedala yamuk yumuk bastığımı farkettim. İlk işim ayakkabı ve pedal siparişi vermek oldu.
Bana göre bisiklete tam hakimiyet ve verim için spd pedal gereklilik.

• Beğen
Tepkiler: Adil ÜNALDI
Yavaş yavaş kondüsyon toplamak adına geçen gün 20 km kadar bir tur atayım dedim. Platform pedalla dururken ayağımı refleks olarak çevirdiğimi, özellikle ayağa kalkıp basarken pedala yamuk yumuk bastığımı farkettim. İlk işim ayakkabı ve pedal siparişi vermek oldu.
Bana göre bisiklete tam hakimiyet ve verim için spd pedal gereklilik.
Yamuk bastığınızı farkettiyseniz bence bunu kilitli pedalla zorlamak yerine bikefitinizi incelemelisiniz, neyse ki otururken olmamış. Çok bir problem değil ayaktayken olması ki bence o esneklik daha iyi bağ dokuları incitmemek adına.

Yamuk bastığınızı farkettiyseniz bence bunu kilitli pedalla zorlamak yerine bikefitinizi incelemelisiniz, neyse ki otururken olmamış. Çok bir problem değil ayaktayken olması ki bence o esneklik daha iyi bağ dokuları incitmemek adına.
Yok, 2 yıl kadar kilitli pedal kullandım şu an platform pedalda bariz çapraz basıyorum. İki ayağın konumu birbirinden farklı halde eskiden olduğu gibi 100+ km'leri yapmam durumunda sakatlık dahi yaşayabileceğimi düşünüyorum.

Bisiklete bilinçli olarak ilk başladığım sene olan 2011'de almıştım kilitli pedal ama hiç bir bisikletime cesaret edip takmadım. Geçen hafta ilk defa taktım ve kullandım. Keşke daha önce yapsaymışım. Performans yapacağım diye bir takıntım yok ama gerçekten büyük kolaylıkmış.

Geri