Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Spd avantaj ve dezavantajları

Biz tırmanmaya devam o zaman spd ye de devam, düz yolcular düşünsün. sakın düzcüler tırmanışçılar diye tartışma başlatmayın :ckkmk:

• Hahaha
Tepkiler: Cemal Ç.
Scudo
İşin teknik boyutu da var aslında.. Bacaklarımız ile sadece basarken değil çekerken de faydalanmamız için bence doğru bir ürün.. Farklı kas gruplarını uyarmak adına hatta belki ayakta sürüşlerde bisikleti kontrol etmek, bisikletle bütünleşmek için istifade edilesi bir avantajı var...Hobi kullanıcısı kullanmayabilir hatta onlar için bile çift taraflı platforma sahip kilitli pedallar da mevcut. Bunun yanında yarışını son düzlüğünde atak yapan bisikletçiler için de bir avantaj, Nos etkisi diyebileceğimiz cinsten etkisi olduğu söylenir. Fakat benim de kafama takılan, disk frenli bisikletlerin UCİ standartları ya da prosedürlerinde yerinin riskli olduğu tartışılıyor da ayna kolun dişlileri ya da bu kilitli pedalların olası kazalarda meydana getireceği riskler neden tartışılmıyor? Nitekim bizlerin de en sıkıntılı kazaları kilitli pedallardan dolayı olmamış mıdır?

Ayakkabıdan ötürü rijit bir tabana sahip oluyorsun.Yokus yukarı quadlarinizla çıkıyorsunuz diyelim yoruldunuz hamstring ağırlıklı devam edebiliyorsunuz çekerek.Ayni şekilde daire çizerek pedallarken bütünlük de sağlıyor.Ancak ayarlarınız iyi değilse benim gibi kendiniz amatörce ayarlar iseniz dizlerde ağrı yapabilir güç iletiminiz de verimli olmayabilir.Trafikte tehlikeli mi evet.Ozellikle birkaç saat sonra o ayak dönüp de pedaldan ayrılmadığı oluyor,sert ayarda kullanıyorum.Birkac kez düşmeye, bayırda yana yatmaya hazır olun.Yol bisikletini kilitli pedal olmadan kullanmam ki tecrübem çok az.

Yol bisikleti için ahkam kesecek yeterli sürüş saatine sahipmdeğilim ama mtb için bna sahibim. Mtb de spd pedal yerine düz pedal ile binilmesi durumunda hiçbir fark olmaz ya da ayak Pedalda kurtulmaz ya da ani bir durumda zeminden gelen tepki darbesi ile bisikletten fırlayacakken yalnızca spd sayesinde o bisikleti hâlâ bacaklarınızın arasında tuttuğunuzu inkar edip düz pedal olsa da tutarım canım denmesi bana göre doğru bir söylem olmaz... Bahar aylarında yapıla bir göl kıyısı gezisi dışında hiç bir mtb bisiklet binenin spd pedalsız bir bisikletle daha güvenli ve sürekli bir biniş yapabileceğine inanabildiğini sanmıyorum. Ayrıca kaza esnasında ayaklar her daim pedallardan kurtulmuyor. Bir çok düşüşte bir bacağım birikletin üst borusu ile ters taraftaki pedaldan kurtulamadığı için aşırı gergin şekilde (çok şükür kırılmadı hiç) kalarak bulduğumu hatırlıyorum kendimi. Henüz geçtiğimiz pazar günü Belgrad ormanında yan ğatşkaya geçeyim derken ağaç kökleri arasında takılıp takla attım ve yalnızca sol ayağım pedaldan kurtuldu diğeri gayet takılı kaldı. Pedalın kolay kurtulması için sıkılık ayarının gevşek olmadı gerekir. Bu ayar ne kadar gevşek olursa o kadar kolay çıkar. Çok sert olunca bileği ağrıtacak kadar sert yana çevirmek bile gerekebilir. Sıkılığı ona göre ayarlamak gerekir. Ben %70 sıkılıkta kullanıyorum. Ne çok sıkı ve gevşek. Gevşedikçe bisiklette normal hareketler yaparken de çıkma ihtimali bulunuyor, zıplarken ya da yana yatıp düşecekken pedala asılıp yol tutacağınız zaman birden çıkmasını istemezsiniz.

Diyeceğim o ki, örnek verilen video benim için hiç bir anlam ifade etmiyor. Düz bir yolda yapılmış test. Bana mtb testi ile gelsinler. Mtb bisikletle düz yol değil, sıkı orman parkuru ile.

28 yıldan sonra, düz pedala binmek bana çıplak bisiklete binmek gibi geliyor. Abartmış olayım hadi. Kasksız binmiş gibi geliyor.

• Beğen
Tepkiler: gunerokn
mtb bisiklet binenin spd pedalsız bir bisikletle daha güvenli ve sürekli bir biniş yapabileceğine inanabildiğini sanmıyorum. Ayrıca kaza esnasında ayaklar her daim pedallardan kurtulmuyor.
Kar-zarar dengesini çok iyi bir dille özetlemişsiniz.
Hakikaten bozuk yolda düz pedalla gitmek ne büyük bir risk ise, durma anında kilitli pedalla düşmek de aynısı; ikisine de dikkat edeceğiz.

Yol bisikleti için ahkam kesecek yeterli sürüş saatine sahipmdeğilim ama mtb için bna sahibim. Mtb de spd pedal yerine düz pedal ile binilmesi durumunda hiçbir fark olmaz ya da ayak Pedalda kurtulmaz ya da ani bir durumda zeminden gelen tepki darbesi ile bisikletten fırlayacakken yalnızca spd sayesinde o bisikleti hâlâ bacaklarınızın arasında tuttuğunuzu inkar edip düz pedal olsa da tutarım canım denmesi bana göre doğru bir söylem olmaz... Bahar aylarında yapıla bir göl kıyısı gezisi dışında hiç bir mtb bisiklet binenin spd pedalsız bir bisikletle daha güvenli ve sürekli bir biniş yapabileceğine inanabildiğini sanmıyorum. Ayrıca kaza esnasında ayaklar her daim pedallardan kurtulmuyor. Bir çok düşüşte bir bacağım birikletin üst borusu ile ters taraftaki pedaldan kurtulamadığı için aşırı gergin şekilde (çok şükür kırılmadı hiç) kalarak bulduğumu hatırlıyorum kendimi. Henüz geçtiğimiz pazar günü Belgrad ormanında yan ğatşkaya geçeyim derken ağaç kökleri arasında takılıp takla attım ve yalnızca sol ayağım pedaldan kurtuldu diğeri gayet takılı kaldı. Pedalın kolay kurtulması için sıkılık ayarının gevşek olmadı gerekir. Bu ayar ne kadar gevşek olursa o kadar kolay çıkar. Çok sert olunca bileği ağrıtacak kadar sert yana çevirmek bile gerekebilir. Sıkılığı ona göre ayarlamak gerekir. Ben %70 sıkılıkta kullanıyorum. Ne çok sıkı ve gevşek. Gevşedikçe bisiklette normal hareketler yaparken de çıkma ihtimali bulunuyor, zıplarken ya da yana yatıp düşecekken pedala asılıp yol tutacağınız zaman birden çıkmasını istemezsiniz.

Diyeceğim o ki, örnek verilen video benim için hiç bir anlam ifade etmiyor. Düz bir yolda yapılmış test. Bana mtb testi ile gelsinler. Mtb bisikletle düz yol değil, sıkı orman parkuru ile.

28 yıldan sonra, düz pedala binmek bana çıplak bisiklete binmek gibi geliyor. Abartmış olayım hadi. Kasksız binmiş gibi geliyor.
Pedallarda kallerin ne kadar hassas olacağına dair ayarlama mevcut. Bir ayağın pedalda takılı kaldığına göre bu ayar bir pedallda daha sıkı kalmış olabilir mi?

Pedallarda kallerin ne kadar hassas olacağına dair ayarlama mevcut. Bir ayağın pedalda takılı kaldığına göre bu ayar bir pedallda daha sıkı kalmış olabilir mi?
Demek istediğinizi anladım, simetri hastalığı var bende. Bu sebeple bağcıklı ayakkabıları bir kere bağlayıp yıllar boyunca bir daha çözmem, öyle çıkarıp çekecek ile giyerim 😁 o ihtimalin sıfır olduğunu söyleyebilirim. Düşerken teker 2 kök arasına sıkışıp sağa doğru döndü o anda sol ayağımı çıkarıp yere basmaya çalıştım fakat sağ ayağımı çıkaramadım çünkü içe ya da dışa doğru çevirecek açıyı/zamanı bulamadım. Düştüğüm yer de dikenler dışında bir tehdit olmadığı için çok sıkıntı olmadı.
Kar-zarar dengesini çok iyi bir dille özetlemişsiniz.
Hakikaten bozuk yolda düz pedalla gitmek ne büyük bir risk ise, durma anında kilitli pedalla düşmek de aynısı; ikisine de dikkat edeceğiz.
Kesinlikle, spd yeni takıldığında kedinlikle çok ama çok dikkatli kullanılmalı. Ben 1995 de ilk spd kullandığımda, durduğum zaman ayağı çıkaramayıp düşer mişim hahahaha dedikten 20 saniye sonra durduğum zaman ayağımı çıkaramayıp düşmüştüm. Komik ama bir o kadar da önemli. Bile bile bile düşüyorsa insan, başka neler olur tahmin edilebilir. Bu sebeple biniş sıklığına göre tamam ben oldum demeden gözü kapalı trafiğe ya sıkı orman parkuru a çıkılmamalı. Ben o dönemde her gün günde en az 5 saat binerdim, çocuktum.. 1 haftada olmuştum. Şimdi haftada 1 ya da 2 gün 2 şer saat binen birisinin buna göre 8-9 hafta sonra tamamım demesi olağan olabilir. Tabi yol bisikletinde kaç defa pedalı çıkarıp takıyoruz o da önemli. Ben yola binerken evden çıkarken binip 2 saat sonra evde inerdim. Pedalı hiç çıkarmadan. 😁

Ben yol bisikletimde spd pedal kullanıyorum. Kilitli pedala geçmeye karar verdiğimde açıkçası sırf ayakkabılarından dolayı (bisikletten inice daha rahat yürüdüğüm için) spd tercih ettim. Hiç spd-sl pedal kullanmadım. Tecrübelerinize dayanarak ağırlıkları dışında kullanım esnasında aralarında önemli bir fark var mıdır?

Hayatın her alanında bazı şeylerin gereksiz olduğunu anlatmaya çalışan bir kitle var .
Zamanında bende öyleydim. Ama eğitilebilir olduğum için değişebildim. Daha doğrusu performans ve amaç doğrultusunda bazı şeyler beni değiştirdi.
Sen yarışmayacaksan. Köfte turu yapacaksan. 120 nabız ile süreceksen. İnan hiç birşeye ihtiyacın yok. Ama bu sefer şu soru akla geliyor. Herşeyi ihtiyaç doğrultusunda mı alıyoruz. Kesinlikle hayır. O zama. Böyle kapitalist bir dünya olmazdı. Hayat bana bişeye ihtiyacım yok ise almamı Alanada yorum yapmamayı öğretti. Umarım herkse nasip olur

Ben yol bisikletimde spd pedal kullanıyorum. Kilitli pedala geçmeye karar verdiğimde açıkçası sırf ayakkabılarından dolayı (bisikletten inice daha rahat yürüdüğüm için) spd tercih ettim. Hiç spd-sl pedal kullanmadım. Tecrübelerinize dayanarak ağırlıkları dışında kullanım esnasında aralarında önemli bir fark var mıdır?
Kuvvet uygulanan alan daha geniş, ayakkabının altı genel olarak daha rijit. Bir de kullanılan kallere göre oynama töleransı daha düşük. Yalnız iyi bir ayar gerektiriyor.

• Beğen
Tepkiler: kyucel
kilitli, kilitsiz arasında performans anlamında bir fark yok. düz pedallar için üretilmiş sert tabanlı bir bisiklet ayakkabısıyla konfor olarak da hiç fark yok. normal kullanımda ayakta sürüşte elbette spd ile daha fazla kuvvet verilebiliyor ama bu sefer de daha çabuk tükeniliyor, artısı eksisi aynı yere geliyor. fakat o son düzlükte maks gücü verdikten sonra yarış biteceği için tükenip tükenmemek yarışçılar için dert olmadığından kilitli pedalın esprisi orada oluşuyor.

onun dışında yarışmayan biri için spd pedal riskli, zira forum da dahil spd yüzünden diz ağrısı çekmiş, düşmüş çok kişi var.

bunlar benim görüşlerim, forumda herkes fikrini belirtmekte özgür.

hayattaki en büyük derdimiz “spd mi düz pedal mı?” tartışması olsun 😀 iyi forumlar 😀

• Hahaha
Tepkiler: Özcan
Bende fikrimi paylaşayım her iki pedalı da kullanmış biri olarak. Şehir içinde düz pedal seçenek değil gerekliliktir. Her ne kadar kilitli pedal kullandıkça ayağını pedaldan kurtarmak refleks haline gelse de düz pedal kadar kesinlikle rahat ve hızlı değildir. Örnek olarak 20kmhla kaldırıma yakın kilitliyle kullanırken aracın birinin arka tekere değmesi sonucu kendimi kaldırımda bulmuştum. Düz pedal takılı olsaydı ayağımı kaldırıma atar kendimi rahatlıkla dengelerdim.
Gelelim kilitli pedalın artılarına. Uzun şehirler arası yollarda ve dağ kullanımında bisikleti kendinin bir uzantısı olarak kullanabilmen, bir olduğunu hissetmen çok ayrı bir his. Ayrı bir motivasyon. Açıkçası kullanıcıların kilitli pedalla daha uzun yolları daha az yorularak yapmasını bu hisse bağlıyorum çünkü kuvvet kazanımına artısı olan bir alet olduğunu düşünmüyorum. Doğru açıyla basma konusunda bir şey demeyeceğim çünkü 2 pedalla da bir ağrım veya sıkıntım olmadı.
Sonucum, şehir içi ulaşım için kullanan bisikletçilerin gereksiz bulması çok doğal. Ama bu ''bir olma'' hissini tatmış, bu aletle uzun yol yapmış bisikletçilerin vazgeçememesi ve vatan savunur gibi savunması da doğal. Orta nokta bulmaya çalışma çabaları bence gereksiz, kilitli pedal seven adam kullanır sevmeyen adam kullanmaz. Kime ne?

Ben açıkçası Ghost Square Urban 5.8 bisikletim, Nexus 8 göbek vites ve Gates Belt Drive kurulumunda olduğu için diğer bisikletimde olduğu gibi aynakol ve ruble ile oynayıp yokuş tırmanma vites oranını rahatlatamıyordum ve sırf bu sebeple, yani birinci viteste daha az eforla yokuş tırmanabilmek için tek tarafı SPD diğer tarafı platform bir pedal almayı düşünüyordum ama genel görüşler ve GCN videosundan anladığım kadarıyla seleden kalkmadan yokuş tırmanma amaçlı pek bir kazanım sağlamayacak ve düşme ve sakatlanma riskini arttıracak. 🤷‍♂️ Sanırım vazcaydım. 😅

Acemi arkadaşlar için şunu net belirteyim. SPD pedal güvenlik için olmaz ise olmazdır. Asla ayağınız pedaldan kaymaz etmez. Çıkartma takma işine çok takılmayın.normal sinir kas koordinasyonu olan biri 2 günde alışır.

Fiximi düz pedal ile kullanıyorum fazla şaapmayın😀işin şakası, şu zamana kadar hiç kullanmadım kilitli pedal. İlk bisiklete başladığımda düz pedala doğru düzgün basamıyordum ancak şuan altı dümdüz ayakkabıyla bile bir sorun yaşamıyorum insan alışıyor zaman geçtikçe düz pedala.

Son düzenleme:
Benim gözümde SPD pedala suç atanlar kullanmaya korkup kendilerini avutanlardır. Bana sorarsan kullanıyormuyum? Hayır hala flat pedal kullanıyorum.

Niyetimde pedalımı yenilemek vardı. Bu konu yüzünden gaza gelip R8000 aldım.
Canınız Cennete!

• Hahaha
  • Beğen
Tepkiler: makaram ve ufuq81
Geri