Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Tour de France 2017

Turu kim kazanır?

• FROOM

• DUMOULIN

• CONTADOR

• PORTE

• NIBALI

• QUINTANA

• PINOT

• FUGLSANG

• ARU

• BARDET

• SÜRPRIZ BIR ISIM :))

• Toplam katılım
    159
  • Anket kapanışı .
@mtbrhnkc
Yalnız onlar pro continental değil, world tour takımları ve evet yanlış yaptılar.
Cannondale genel klasmanı hedefleyen bir takım değil, onun çalışmasına bir şey demem. Ama astana'nın çalışması son derece akmakça olmaz mı?

Scudo
Yalnız, son etapta Uran'ın zaferi de bu tartışmalar arasında biraz güme gitti. Son yokuşta arka aktarıcı kırılmış. Mavic aracından yardım istedi. Adamlardan vitesi 11 e atmalarını istemiş. Arabadan uzanıp 11 e atmışlar. Adam yokuşu 11 ile çıkıp sonrası düzlüğü 22 ile basıp etap kazandı. Çok acayip.:harika::harika:

@Ahmet.KOÇ
Aslında yazının içerisinde cevabı var bunun bence. Öncelikle dikkat ederseniz bir otorite olarak konuşmuyorum, bir seyirci olarak konuşuyorum. Aru'nun, Porte'un turu 2. veya 3. olarak bitirmesinin bana göre kağıt üzerinde pekte bir karşılığı yok sponsor primleri dahil. Yazıda belirttiğim gibi bu adamların savaşçı yanlarını gösterip tura zevk getirerek kaybetmeleri hem kendileri, hem takımları, hem de sponsorları açısından daha iyi bir PR sonucu doğurabilir. Sponsor odaklı kalmakta işin ayrı bir boyutu, günümüzde sponsorlar bir kaç yıl kendini gösterip alacağını alıp gidiyorlar. Hal böyle iken sponsorların gönlü olsun noktasında bu sporun ruhunu gömmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Daniel Martin düşüp forması yırtıldığında o sponsor formanın altından kanlı bir beden , bir ruh kalıyor sonuçta. Devam eden o dur. O ruhu öldürdüğün noktada gerisinin pekte bir anlamı kalmayabilir.

Astana'nın , Aru'nun bizim düşündüklerimizi düşünemiyor mu ? yaklaşımı elbette haklıdır. Ama bizim asıl sorunumuzu çözecek nokta burası değil. Froom'a karşı öğrenilmiş çaresizlik mi var yoksa böyle bir algı yaratılmaya mı çalışılıyor orası da ayrı bir soru işareti. Bunun cevabını da dün izole olan Froom'a bir darbe vurmayı denemelerinden geçiyordu ama malesef yapmadılar. Bu sorun sadece bisikletforumun tartışması değil, karavanına atlayıp 30 yıldır turu takip eden Belçikalı Dennis amca ve ailesi de bunu konuşuyor, Horner'da bunu konuşuyor, diğer takımlarda...

@Tolga Çelebi Froome'un yanındaki sporcular çalışmazsa,Froome'da bu kişileri bekleyecek değil sonuçta..Basar gider..Bunu söylemek istedim..
O noktada bisikletçilerin 3 seçeneği var..Ya çalışmayıp,yavaşlayacaklar ve Froome'un öne geçmesini bekleyecekler..Ya çalışıp etap için savaşacaklar..Ya da atak yapıp,etabı kazanmaya çalışacaklar..Yavaşlama,çalışma,atak yapma..

Bu sporcular en doğru olanı yaptılar ve çalıştılar..Yanlarındaki favori ismi umursamadılar..3-5 saniye hesabı yapmadılar..Zaten tur bitmiş filan değil..Daha çok etap var..Turun son etabı veya puan savaşının kızıştığı bir durum olsa,çalışmamayı anlayabilirim ama etap kazanıp,kürsüye çıkmak dururken,Froome'a 3-5 saniye kaybettirelim hesabı doğru değil..

@Ozan k. çalışmanın ne demek olduğunu biliyorum:)

Yorumun teknik..Ben bu hesapların o anda yapılmasını doğru bulmuyorum..O anı iyi yorumlamak lazım..Bu adamlar inanılmaz eğimli yollardan sağ salim çıkıp,o ana geldiler..O anda,yani Froome'un ''çalışalım'' dediği anda,diğer sporcuların olumsuz yanıt vermesi bence mümkün değil..Zaten o ana dikkat ederseniz zaten gidiyorlardı..Froome'un işareti ile çalışmaya başladıkları filan yok..
Eğer puan yarışı çok kızışırsa,bir puan bile önemli hale gelirse,takım aracının yönlendirmesiyle çalışmayabilirlerdi ama devam ettiler..Etap için savaştılar..Turun diğer etapları da var sonuçta..Bu etap Dünya'nın sonu değil..

Diyorsun ki ''Froome yorulacak..''Froome birkaç km çalışırsa,yorulmaz..Böyle bir şey yok..Adam o noktaya nerelerden geldi..Asıl yorgunluk orada oldu..%10-20 eğimli yollarda nerdeyse tek başına,uzun kmlerce bisiklet sürmüş birisi,düz yolda birkaç km çalışmayla yorulmuş olmaz..Zaten en fazla çalışan isim Froome bile diyebiliriz..Son 1 kmye girişe bakabilirsin..

@Ferhat Aksakal

Söylediklerimiz ve düşündüklerimiz üç aşağı beş yukarı yakın şeyler, Horner amca da haklı olarak olayla ilgili konuşuyor, başka bir çok kişi de tartışıyor. Ama siz küçük bir şeyi atlıyorsunuz. Burada enteresan bir olgu var. Pek görülmüş bir şey değil rakiplerinin sarı mayoya yardım etmesi. Biz de buna bir açıklama, yorumlama getirmeye çalışıyoruz. İzlediğimiz şeylerle, geçmiş tecrübeleri harmanlayıp bir neticeye varmaya çalışıyoruz. Bu adamlara tü kaka demek basit iş. Evet, resme bakıyoruz çok saçma görünüyor ve kötülüyoruz. Ama bunun altındaki sebebi veya sabepleri irdelemiyoruz. Bu da yetmiyor, irdeleyen, yorum getiren insanlara bilgisiz, cahil muamelesi yapıyoruz. Hoş olmayan husus bu. Oradaki bisikletçinin savaşçı yanını gösterip göstermemesini ben kontrol edemem. Ama neden böyle bir ruh sergileyip sergilemedikleri hakkında yorum yapabilme kabiliyetim var. Bu yüzden sizler de cümleleri değiştirip sürekli aynı kalıplarla olayı anlatmak yerine, olaya bir açıklama getirmeyi tercih edebilirsiniz. Yorumlamak istemiyorsanız da yorum yapan şahıslara saygı duymanız icap etmekte.

@Ahmet.KOÇ Benim yazımda sıkıntılı gördüğünüz noktaları söylerseniz gözden geçirebilirim. Birilerini küçümseyici bir cümle kurduğumu düşünmüyorum ama yine de iletirseniz tekrar gözden geçirebilrim.

Ayrıca spora bakış açısı genelde kazanmaya, savaşmaya yöneliktir.(Kazanamayabilrisin ama iyi savışırsın) Maçın 1. dakikasında gol yiyip 1-0 mağlup olan takımın 5. dakikada beraberliği yakalayıp 90 dakika beraberliğe yatmasının bir seyir zevki yoktur. SKY takımının dominant duruşuna karşı herkes hamle bekliyor. Bunu yapmadığınız noktada maçı berabere bitirmenin pekte bir değeri kalmıyor.

@Ferhat Aksakal

"Anlaşılan bazı arkadaşlar bu tip turları yeni izlemeye başlamış..." şeklinde başlıyor.

O cümle "Sagan" muhabbeti üzerineydi. Alınganlık oluşturuyor veya yanlış anlaşılma oluşturuyor olabilir elbette düzeltebilirim.

@fthgzl79 vallahi dümdüz yolda ben 34le giderken kalbim 145 atıyor ama 37 ile gideyim dersem 15 dakika sonra bitiyorum. Düz yolda çalışmadan da ya bardet farkı korurdu (unutmayın froome ile beraber inerken 40saniye fark açan bardet'yi bahsediyoruz) ya da froome inanılmaz zorlayarak farkı azaltirdi.

Burada benim söylemek istediğim 2.ligi sağlamlaştırmak için lidere yardım etmiş olmak bence yanlış ve ezik bir hareket. Ben turu kazanmaya gelen ve dağlarda froome'u geçip etap alan aru'nun daha cesaretli olmasını beklerdim. Kendisi froome'a 4saniye hediye etmeyi seçti. Bravo diyorum. Chris horner deyince bir şey olmuyor da niye ben deyince oluyor anlamadım.

• Beğen
Tepkiler: hashus1099
Nibali-Contador-Valverde işte bu yüzden büyük isimler,yarış zekaları çok üst düzeyde.

• Beğen
Tepkiler: hashus1099
@Tolga Çelebi

Giro'da, pinot önden giderken nibali, dumoulin çalışsın diye kılını kıpırdatmamıştı. Sonuçta pinot vakit çalmış, ama dumoulin için yine de çalışmamıştı nibali.
Belki genel klasmanı kazanmadı, ama podyumu garantilemek için dumoulin'e çalışacak kadar da alçalmadı adam.
Ayrıca birlikte çalışsalardı muhtemelen sonraki dağlık etapta daha az zaman kaybedecekti dumoulin.
İşte bu yüzden, sevmesem de nibali'nin ne kadar büyük bir yarışçı olduğunu her zaman dile getiririm.

Rafal MAJKA da düştükten sonra ağrıları devam ettiği için turdan çekildiğini açıkladı...

@Ozan k. Daha çok etap var..Astana'nın Froome'a yardım ettiği kanısında değilim..Bile bile ''Froome'a çalışalım da,Froome zaman kazansın'' diyecek halleri yok..Froome o el hareketini yapmasaydı da,oradaki bisikletçiler son sürat finişe doğru gideceklerdi..O anları tekrar izleyebilirsiniz..
Froome büyük bisikletçi ve önemli olan Froome'un iniş sonrası o grubun içinde bulunmasıydı..
Froome'un kimsenin çalışmasına filan ihtiyacı yok..Diğer bisikletçiler iki km Froome'la beraber çalıştı diye,Froome sarı mayo sahibi değil..Bu adam süper bisikletçi ve bunu dün gördük..O inanılmaz eğimli yollarda dağıttı herkesi..Ne Qintana kaldı,ne Contador..
İnanılmaz tırmandı..Aynı ustalıkla indi..Son kmlerde etabı kazanmaya giden grubun içinde buldu kendini..Son ana kadar da etabı kovaladı..Etabı kazanan ve ikinci olan bisikletçilerde süper bir iş çıkardılar..Belkide hayatları boyunca unutamayacakları bir etap oldu..Zaten etabı kazanan,ilk defa kazandı..2. olan da önce sevindi,sonra fotofinişle üzüldü..
İzlemesi en keyifli etaptı..;)

@cazci
İkinci hafta sonunda tur domestique'lere kalacak bu gidişle.

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer
@fthgzl79

Kim kimi dağıttı Allah aşkına bu nasıl bir Froome hayranlığıdır ?

Froome geçen sene de bu senede hiçbir dağ etabında tek başına hakimiyet kuramadı. Zamana karşılarla yürüttü işi.

Biraz bilerek yorumlayalım gerçekten.

@fthgzl79

Cevabınızı bekliyorum,saygılar. Madem Froome dağlarda dağıtmış herkesi,bunu gösterin.

@Tolga Çelebi Bir noktada haklısınız Froome geçen sene ve bu sene ataktan ziyade savunma durumunda. Nedenine bakınca da yine 2. cümlenizde belirttiğiniz tt işi ortaya çıkıyor. Tur daha ilk haftadan tt ile Sky'ın kontrolüne girdiğinde zaten mevcut bir farka sahip olan Froome ve Sky ataktan ziyade savunma yapmaya odaklanıyor ve bu işi de iyi başarıyor ki zaten Froome da yarış stili olarak savunma yapmaya yatkın gözü powermetrede olan bir adam bunun herkes farkında. Yorumunuza katılmakla birlikte bu durumun yukarıdaki açıkladığım sebepten dolayı olduğunu göz önünde bulundurmanızı ve Froome'un daha önceki turlarda yaptığı atakları görmezden gelmemenizi söylemek isterim. Aynı zamanda bir büyük turu kazanmak için bisikletin neredeyse bütün kollarında iyi olmak gerektiğini hatırlatmak isterim. TT, dağ, düz yol hepsinde iyi olmak lazım Froome bunların hepsini yapabilen bir bisikletçi, şimdi gelip tt ile bitiriyor bu işi demek hem Froome hem de diğer sporcuların emeğine haksızlık etmek olur. Yanlış anlaşılmasın, evet Sky ve Froome destekliyorum ama dünden beri muhabbeti dönen ve kızanları haklı bulduğum Astana'nın yardımı konusunda diyecek bir şey yok. Dışarıdan bakınca saçma bir durum ama içerde ne oldu hangi amaçla yapıldı bu iş bilinmez taaki Aru çıkıp bu budur demediği sürece. Bazı yorumların gerçekten bilgi sahibi olunmadan yapıldığını söyleyebilirim, kızan arkadaşlar sitemlerinde haklılar ama önemli olan tüm bunları anlayış ile karşılayabilip doğru yolu göstermektir. Birbirimize karşı kırıcı olmadığımız sürece her şeyi açık şekilde tartışabilir ve yorumlayabiliriz.

PORTE 'un turdan ayrılması her açıdan kötü oldu.4-6 hafta sonra antremanlara başlayabileceği söyleniyor.Vuelta ya da katılamaz.
@hashus1099 domestiklerden yeni takım liderleri çıkabilir ve belki önümüzdeki yılın takımlarında boy gösterebilirler.
BMC takımı PORTE tan sonra belki AVERMAET ile tutunabilir.Keşke Cadel EVANS geri dönse de gençlere role- model olsa demek geliyor içimden;)..

@fthgzl79 kendinizle celisiyorsunuz.

Çalışmak ne demek biliyorum diyorsunuz sonra froome'un çalışmaya ihtiyacı yoktu diyorsunuz. Yoksa neden çalışalım dedi? Hani ihtiyacı yoktu ya ondan soruyorum.

Çalışarak atıyorum saatte 45kms ile gittilerse tek başına froome'un 45le gidebileceğini mı sanıyorsunuz?

Aynı grupta inen iki bisikletciden bardet nasıl oluyor da froome ve grubuna 40saniye takabiliyor? Hani froome en güçlü bisikletçiydi ve ortalığı dağıtmıştı? Bütün gün en güçlü takım sky iken, froome Kendi takımının korumasında minimum güç harcayarak gitmisken nasıl bardet froom'u geçti? Ve froome nasıl bardet'yi tek başına yakalayacakti? Madem yakalayabiliyor bardet nasıl fark yaptı?

Bence siz çalışmakbne demek tam olarak bilmiyorsunuz veya yaratacağı farkı tahmin edemiyorsunuz. Saatte 50km ile gitmek için 400watt lazımsa 50ile gidenin tekerini tutmak için 200watt yeter. İşte bu yüzden 4 kişinin çalıştığı grupta 250watt harcayarak 50km ile gidersiniz. Öndeki bardet ise hep 400watt basmak zorundadır. Froome tek kalsaydı ve herkes onun tekerini tutsaydi hem yorulnayacaklardi hem de 2, ve 3, olup zaman bonusu alacaklardı ama çalışınca onlar da yoruldu ve froome 3, olarak zaman bonusunu aldı.

Geri