Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İnceleme Triban RC500 - Adventure/Gravel bisiklet üzerine bir inceleme

Umarım en kısa zamanda istediğiniz bisikelete kavuşursunuz, fakat iade ettiğiniz üründeki sorun ne idi?

PS: Wall of text içerir.

Ürün üzerinde çokça darbe vardı. Taşıma esnasında değil de baya baya vurarak elde edilebilecek büyüklükte darbeler vardı ki kutudan zaten epeyce tozlu ve kirli de çıkmıştı. Bazı içerikler eksikti. Kutudan çıkarmaya gerek duymadan ürünü direkt iade aldı ilgili Decathlon şubesi. Ben de kargo ve süreci bekleyerek zaman kaybetmiş oldum.

Daha sonra farklı zamanlarda iki defa daha sipariş ettim stoklara tekrar eklenince ancak parayı hesabımdan çekip her iki siparişi ''Tedarik edilemiyor, Stokta yok'' sebepleriyle iptal ettiler. Bunu anladım ama anlamadığım nokta siparişimi iptal edip 2 gün boyunca ürünü stokta aynı bedenlerde göstermeleriydi. Bununla ilgili görüşmelerim ''Kontrol ediyoruz efendim'' cevaplarıyla sonuçlandı. 2 gün kontrol edildi ve tekrar Stok Yok durumuna geçildi...Toplam 3 siparişim Decathlon kaynaklı olumsuz sonuçlanmıştı ve gerçekten zaman ayırıp satın almaya çalışıyordum. Konuyu kişiselleştirip geçtiğimiz hafta pazar günü Decathlon'un dünya genelinde çeşitli şehirlerde bulunan mağazalarını arayıp Türkiye Decathlon bu ürünü tedarik edemiyor, çok amatörler, böyle böyle sorunlar yaşamaktayım... Kargo yapabiliyorsanız sizden satın almak istiyorum gibi telefon üzerinden görüşmeler yaptım. Worldwide kargo yapamadıklarını ilettiler ama ben epeyce görüşme yapmıştım. İşte tam bu görüşmelerden sonra geçtiğimiz pazartesi günü Türkiye Decathlon Mutlu Müşteri Ekibi ulaştı ve ürünün tekrar stoklara girdiğini, sipariş geçebileceğimi söylediler ve tekrar sipariş ettim ki tam ödeme sayfasında Stok Yok hatası aldım. Ödeme sayfasına gelene kadar stok tükenmişti ki toplasanız 10 saniye filandır, tüm bilgilerim web sitesinde kayıtlı. Süreç böyle film gibi ilerliyorken ben de konuyu inatlaştırdığım için çok mutlu olan Decathlon Mutlu Müşteri Ekibine oldukça mutlu olarak ulaşıp durumu ilettim :). Yaklaşık 4-5 saat sonra aranıp; ürünün sepetimde olduğunu bildirdiler (aynı zamanda stoklarda görünmüyordu). Ödemeyi yapıp sipariş onaylanana kadar telefonda bekletildim ve evet; ödeme bitmiş, onaylanmıştı :). Bisiklet sorunsuz şekilde değil, yine sorunlu şekilde ulaştı ancak göz ardı edebileceğim şeylerdi. İstanbul / Ritim mağazasında sorunlar çözüldü ve sorunsuz şekilde kullanmaktayım.

Normal şartlarda benim çok ciddi bir Marka takıntım var. İşimi şansa bırakmayı kesinlikle sevmiyorum. Kendini mevcut sektöründe kanıtlamış, belli bir müşteri memnuniyetine ulaşmış bir Markayı kesinlikle bu markaya tercih ederdim ancak ilk bisikletim ve bisikletin hakkını veremeyeceğim, kötü kullanacağım. Nisan ayını bekleyip 2021 stoklarıyla bir başka markadan yakın fiyatlarda bir ürün almak vardı ama beklemek istemedim. Günün sonunda bisikletten memnun muyum diye sorarsanız; evet. Benim gibi yıllardır bisiklet kullanmayı düşünüp erteliyor ve başlangıç için OK diyebileceğiniz bir bisiklet arıyorsanız öneriyorum ama satış ve e-ticaret ekibinde ciddi bir organizasyon bozukluğu var. 1 ayın üzerinde 5 sipariş ve 1 bisiklet oldukça büyük bir sorun.

Scudo
Merhabalar,
Ben de Triban RC 500'lüler kervanına katıldım. Çok sürme şansım olmadı ama genel olarak memnunum.

Öte yandan haftasonu eski bisikletimden aksesuarları aktarıp genel ayarları kontrol ederken bir şey gözüme çarptı. Ruble pedal boştayken sürekli yalpalıyor. Eski bisikletimi kontrol ettim ondan böyle bir sorun yok.

Bugün bisikleti aldığım Decathlon Ritim İstanbul'a uğradım. Videoyu gösterdim (bisiklet yanımda değildi). Sağolsun çok ilgililer hemen oradan sıfır bir bisiklete baktılar ondan da aynı sorun var. Arka göbeği söktüler taktılar ama çözüm olmadı. Büyük ihtimal freehub'dan dolayı dediler ama araştırmaya devam edecekler. Sorunun anladığım kadarıyla rublenin gevşek montajı vs. ile ilgili değil.

Aynı sorun sizde mevcut mudur? Diğer sorum bu gerçekten kafaya takılacak bir sorun mudur?
Bu arada bir resim de buraya bırakıyorum. Umarım kendisiyle daha güzel bol manzaralı fotolarımız da olur.

249073 dosyayı görüntüle
@Haldun A. Merhabalar hocam ben de bir RC500 sahibiyim. Arka bagaj olarak ne önerirsiniz?

• Beğen
Tepkiler: yucelozkan61
mekanik kaliperleri TRP HY/RD olarak değiştirmek isterseniz elimde sıfır ayarında 100km civarı kullanılmış kaliperler mevcuttur.ürünler triban rc 500 de kullanılmıştır.
.IMG_0146.JPEG

@sccetin atma şuoku .. kaç kere dedik zehirli diye .. gene rc500 aşkı başlıyor

• Hahaha
  • Beğen
Tepkiler: M.rea ve sccetin
Arkadașlar elimde orta seviye bir dağ bisikleti grup seti var, btwin rockrider st 520 alıp yanına da havalı mașa alarak karma yollarda kullanabileceğim ortalama bir bisiklet yapmak mı daha mantıklı yoksa direk olarak bu bisikleti almak mı daha mantıklı? İkisi de benzer bütçelere geliyor diyebilirim. Arada 100 küsür kilometreler de sürerim kesinlikle. ☺️

bildiğiniz gibi rc500 sora r3000 gs aktarıcı ile gelmekte ve aktarıcı 34t ye kadar desteklemektedir. ancak rublesi 11-32 microshift ve dizilimi 11/13/15/17/19/21/24/28/32 .
elimde 20 km bile kullanılmamış hg400-9v 11-34 ruble vardır. ilgilenen olursa yardımcı olabilirim...

Merhaba iyi günler dilerim. Muhtemel 3 - 4 gün içinde ikinci el olarak alacağım RC 500. Fakat sormak istediğim bir soru var. İlk dropbar lı bisikletim olacak. Ve 175 cm boy, 106 kg ağırlık ve 77 cm iç bacak boyu var. Net soracağım beni taşır mı?

Fren balatalarının modeli yazmıyor arkasında, hangi balatalar olur buna?

• Beğen
Tepkiler: Kemal Bey
RC 500 için yedek parça listesini Decathlon İngiltere sitesinde bir araya toplamışlar. En azından bir kısmını.
(link)

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve Kemal Bey
@aned Konu açmak için mesaj limitini doldurmaya mı çalışıyorsunuz ? :) :)

@aned Söyleyin ben yazayım kendisine. Etiketleyin ismini en azından bu mesajınıza belki o şekilde görür.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
@Haldun A. Merhabalar hocam ben de bir RC500 sahibiyim. Arka bagaj olarak ne önerirsiniz?

Merhaba Fatih Bey,
Bende eskiden ikinci el aldığım bir Topeak Explorer disk fren uyumlu bir bagaj vardı. Bunu şehiriçinde sürekli kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım. Fakat şehir dışı tur ve ağır yük hiç bindirmedim.

Bir de bu bagajlar kızaklı Topeak'in kendi çantalarıyla uyumlu. Onu da bagajla beraber ikinci el bulduğum için beraber almıştım. Aldığımda bile sıfırı çok pahalıydı şimdiki kurlarla ne olmuştur hiç bilmiyorum. Tabii normal heybe de bağlanır tahminimce.

global/en/products/247-MTB-&-700C-Touring-Racks/146-explorer-(disc)-(w-o-spring)

global/en/products/192-Rear-Rack-Bags/858-MTX-TRUNKBAG-EXP

link paylaşamadığım için yukarıdakilere www topeak com eklemeniz gerekiyor.

@Haldun A. Çok teşekkür ederim değerli zamanınızı ayırıp yazdığınız için, ben de almayı düşünüyorum. Detay verdiğiniz teşekkür ederim. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: Haldun A.
Aranıyor, aranıyor, Small beden aranıyor..

Arkadaşlar merhaba,

Bir süredir fiyat performans dengesinde tur için de kullanabileceğim çok yönlü rahat bir yol bisikleti ya da gravel araştırıyordum.

Piyasa ne olmuş öyle. Bu tarz bisikletler kapış kapış gitmiş :). Hani önce 4-5 bin TL bandında bir şey bakayım piyasa düzelince yükseltiriz derken almak istediğim corelli goat 1.0 da sepetimdeyken satılınca gündemimde olan hem yabancı sitelerde hem forum ve YouTube içeriklerinden bol bol övülülen RC500 ün Decathlon internet mağazasında son iki tane kaldığını ve gönlüme hitap ettiğini de görünce siparişi verdim. Bir hafta civarı olmadı henüz kendisi ile beraberiz.

Araştırmalarıma göre yurt dışında bu modelin düz gidonlu ya da dirt drop bar denilen gidon taşıyan gravel versiyonları da satılmış ama esasında ülkemizde mevcut olan bu bisiklet endurance tarzı bir yol bisikleti yani klasik bir yol bisikletine göre iki teker göbeği aralığı daha yüksek, dış lastikler biraz daha kalın ve tüm geometrisi ile rahatlık sağlayan bir yapıya sahip. Tabi Decathlon ön ve arka maşalara bagaj delikleri koymuş ve daha kalın lastikler takılabilmesi için çatalları geniş tutmuş. Yani ortaya öyle bir bisiklet çıkmış ki ister gravelimsi hale getir, ister endurance kullan ister tur bisikleti yap. Böyle stok sorunu yaşanan ve bisiklet fiyatlarının uçtuğu devirde bu çok yönlülük güzel bir özellik.

Siparişimin tesliminden bahsetmek gerekirse sipariş adresini mağazaya verdim ve oradan görerek aldım. İlk kutudan çıkınca gözüme beklediğimden güzel göründü ilk görüşte aşk diyelim. Çalışan kurulumu yaptı ve kontrol ederken forumda da bahsi geçen hafif ruble yalpalamasını gördüm ve sordum. Çalışan arkadaş bunun bu tür rublelerde normal olduğunu söyledi. Pek aklıma yatmadı açıkçası ama bu konuda forumda eklenen videodaki dayı da :) sorun değil diyor ve ruble işini yapıyor. Diğer kontrollerde kayda değer başka bir şey görmedim ve bisikleti aldım.

Kısaca ilk izlenimlerimden bahsetmem gerekir ise bisiklet görünüş olarak asil ve heybetli gözüküyor. Sora set yol seti ve engebeli yerlerde çok uygun değil ama şimdilik ön dişlilerin ayarını tam tutturamamış olsam da :) yolda akıcı bir deneyim sunuyor. Frenler orta kalitede, eğer bisikleti gravelimsi yapıp çok aksiyonlu kullanmayacaksanız bir problem çıkaracak gibi görünmüyorlar. Bisikleti ıslak zeminde kullandım ve çamurlu birikintilerden geçerken v frene göre avantaj sağladıklarını gördüm. Dış lastikler jant ve göbekler iyi izlenim verdi. Gidon tabi haliyle drop bar olduğundan bir kaç ekipman koymak bile zor belki ek gidon uzatma parçası ile daha fazla alan açılabilir. Decathlondan alınmış olması bir yönden avantaj en azından belli bir seviyede hizmet var. Yine de ben çalışanların yeterince birikime sahip oldukları izlenimini alamadım. Yine iş bize düşüyor yani kendi bisikletimizin ustası olacağız.

Sonuç olarak rahat, değişikliğe uygun ortalama üstü kaliteye sahip hoş bir bisiklet olduğunu söylemek isterim. Bakalım bu canavar ile nasıl bir beraberliğimiz olacak deneyimlerimi fırsat buldukça aktaracağım. Bu arada boyum 172 ve iç bacak ölçüm 76 cm sitede tek beden olan m bedeni aldım. Şahsi fikrim daha kısalar için s beden daha uygundur zaten Decathlon sınırı 173 koymuş bana anca oldu. Arada kalıyorsanız rahatlık için m, daha agresif sürüş yapabilmek için s beden tercih edebilirsiniz.

Yine kısa bir not olarak ilgilenen arkadaşlara tavsiye olarak belirtmek isterim ki tam manası ile gravel bisiklet düşünen ve arazinin hakkını vermek isteyenler Shimano GRX tarzı gravel için uygun olan vitesli, dirt drop barlı ve hidrolik diskli bisikletlere baksınlar. Corelli Goat 2.0. araştırmalarımda fiyat performans olarak öne çıkmıştı. Ucuz mu derseniz değil zaten hiç bir şey ucuz değil ya bu dönemde sonumuz hayrolsun :).

Forumda deneyimli arkadaşlar Triban RC500 kullanıcıları ya da Triban serisi kullanıcıları konusu açmış olsa güzel olurmuş aradım bulamadım. Bu konu da yeterlidir belki bilemiyorum artık nasıl faydalı olursa. Aklıma gelmişken ifade etmek istedim.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Son düzenleme:
herkese selamlar.

ilk defa yol bisikleti alacağım. Bu tarz gidon daha önce hiç kullanmadım :( Aklımda da RC 500 almak var. İkinci el olarak araştırıyorum. 4k yada 5k ya kadar bütçe ayırmayı düşünüyorum. Bu bütçe çerçevesinde tavsiyelere açığım.

Geri