Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Ucuza fixie toplanır mı?

20220529_181223.jpg
Fixie ve fixed gear toplayacak arkadaşların dikkatine.

Scudo
@Erhan Ertan Üst sıra en sağdaki biraz karın ağrıtır. Ama azimli fixieci bi yolunu bulur onu da fixie yapar. Di mi @akalpakcioglu ? :koptum: :koptum: :koptum:

• Beğen
Tepkiler: akalpakcioglu
@erhan erhan Zincir borusu üst boruya neredeyse paralel. Bu bebekten dehşet bir velodrom canavarı çıkar. Komple half-link kullanmaya gerek yok. Gerekirse 1 tane yarım bakla işi çözer. Farklı ebatta arka ve ön dişliler olduğu zaman ideal gerginlik kolay yakalanıyor. Sadece ön veya arkayı değiştirerek zor oluyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Erhan Ertan
@Erhan Ertan Üst sıra en sağdaki biraz karın ağrıtır. Ama azimli fixieci bi yolunu bulur onu da fixie yapar. Di mi @akalpakcioglu ? :koptum: :koptum: :koptum:
:harika: Tabi ki. Uygun dişli oranı ve yarım bakla ile fixie yapmam mümkün. Tek sorun o uygun oranı ve doğru zincir gerginliğini yakalayana kadar biraz vaktiniz gidiyor. Sonra yıllarca sorun çıkarmayacak bir bisiklete sahip oluyorsunuz.

Dosyalar

• IMG_0319.jpg
    IMG_0319.jpg
    109,4 KB · Okunma: 42
Ucuza fixie toplama işleri bitmiştir. Benden daha ucuza makine toplayacak kimse bulamazsınız. Nereden çalarsam çalayım kadro dahil 3 binin altında bitiremiyorum fixieyi. Elinizdekini koruyun. Göbek maliyeti diğerlerinin yanında hiçbir şey bence.
Hocam peki yadigâr Single speed'imi Fixie yapabilir miyim? Bu kaça patlar bana?
bisiklet.jpg

@erhan erhan Zincir borusu üst boruya neredeyse paralel. Bu bebekten dehşet bir velodrom canavarı çıkar. Komple half-link kullanmaya gerek yok. Gerekirse 1 tane yarım bakla işi çözer. Farklı ebatta arka ve ön dişliler olduğu zaman ideal gerginlik kolay yakalanıyor. Sadece ön veya arkayı değiştirerek zor oluyor.
Bu paralellik durumunun dezavantajları yok mu?

@Awacs7n Var.
- Bisiklet üzerinde daha yukarıda konumlanıldığı için, dengesel bakımdan yol bisikleti geometrisine kıyasla daha kararsız oluyor.
- Orta yatak merkezi ile beraber üst boru da yükseldiği için, iki taban da yerdeyken bisiklet üstünde durulmuyor. Mecburen parmak ucunda yürüyen Banu Alkan modu. Ya da tek bacağı pedaldan kurtararak yana doğru devrilmek. Binerken de aynı şekilde, yana devrilterek. (link) veya (link) şeklinde orjinal binme tarzları da var.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
Hocam peki yadigâr Single speed'imi Fixie yapabilir miyim? Bu kaça patlar bana?
292512 dosyayı görüntüle

İlk etapta jant ve lastikleri değiştirsen 2 bine fixie olur. Sonrasına sonra bakarsın. Fixed gear jant seti güncel fiyat 1250 falan olmuştur şimdi. Bilemiyorum. Geriye kalan da en ucuzundan iç ve dış lastik parası. Bu kadarlık bir masrafı olur en fazla.

• Beğen
Tepkiler: LastikOsman
İlk etapta jant ve lastikleri değiştirsen 2 bine fixie olur. Sonrasına sonra bakarsın. Fixed gear jant seti güncel fiyat 1250 falan olmuştur şimdi. Bilemiyorum. Geriye kalan da en ucuzundan iç ve dış lastik parası. Bu kadarlık bir masrafı olur en fazla.
Jantlar için dikkat etmem gereken bir şey var mı? Sadece arka jant değişse olur mu? Aynakol değiştirmem gerekir mi? Şu anki lastiklerim eski değil bisiklet eski ama kullanıyorum aktif olarak. Gene de değişmesi gerekir mi? Bütçem 1200 maalesef, belki biraz daha çıkar borçla :)

Sakarya'dayım. Duruma göre gidebilirim İstanbul'a veya Kocaeli'ne parça için. Ucuza alabileceğim bir yerler biliyor musunuz? Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5
@LastikOsman Ucuza fixie konusunda iddialıyım, bildiğim kadarıyla yardımcı olayım. Ali bey de geldiğinde cevaplayacaktır.

Fotodaki aynakolun dişlerine bakmak lazım. Dişler sivrilmiş gibi duruyor, değiştirseniz iyi olur. Yine bu tip kamalı aynakol alabilirsiniz. Dişleri kalın olduğu için 1/8" zincire uygun. Sadece arka göbeği değiştirmek yeterli tabi. Aslında göbeği değiştirmeden de fixie olur. Göbeğin dişleri çok iyi temizlenip civata sabitleyici ile dişli göbeğe yapıştırılacak. Dişli olur da çözülürse frenleme oluşması, kaza yaşanmaması için alınan emniyetler var. Fotosunu atacağım.

@LastikOsman Ucuza fixie konusunda iddialıyım, bildiğim kadarıyla yardımcı olayım. Ali bey de geldiğinde cevaplayacaktır.

Fotodaki aynakolun dişlerine bakmak lazım. Dişler sivrilmiş gibi duruyor, değiştirseniz iyi olur. Yine bu tip kamalı aynakol alabilirsiniz. Dişleri kalın olduğu için 1/8" zincire uygun. Sadece arka göbeği değiştirmek yeterli tabi. Aslında göbeği değiştirmeden de fixie olur. Göbeğin dişleri çok iyi temizlenip civata sabitleyici ile dişli göbeğe yapıştırılacak. Dişli olur da çözülürse frenleme oluşması, kaza yaşanmaması için alınan emniyetler var. Fotosunu atacağım.
Aynakolumu değiştirme taraftarıyım, hem sesler çıkarıyor hem sallanıyor güvenemiyorum. Jant değiştirme konusunda şu yüzden uzağım:
Jantlarım 26*11/2. Ben böyle normal jant bulamazken fixie olanına nasıl bulacağım?
Akordumu yeni yaptırdım telleri vb. değişti.

• Beğen
Jantlarım 26*11/2. Ben böyle normal jant bulamazken fixie olanına nasıl bulacağım?
"Fixie jantı" diye bir şey yok zaten. Fixie bisikletin normal bisikletten farkı, arka göbeği ve aynakolu oluyor.

Orjinal fixie göbekli olsun istiyorsan bu tekeri bisikletçiye dağıttırıp yeni göbeği bu janta ördüreceksin. Aslında yukarıda dediğim gibi, orjinal fixie göbeğine ihtiyacın yok.

Tekerler elden geçtiyse yeni göbek falan almana gerek yok bence. Sadece fixie dişlisi ve aynakol alacaksın. Sonra dediğim talimatları eksiksiz uygularsan veya bisikletçine götürüp yaptırırsan ucuz yollu fixie olur bu bisiklet. Foto atıcam birazdan.

Normal göbekten yapılan fixie'ye emniyet eklemek

Civata sabitleyici veya metal epoksisi ile sabitlenen dişlilerin açılma ihtimaline karşı alınan önlemler var. Mantığı mil üstünde dişlinin dayanacağı bir fiziki engel oluşturmak. Böylece, olur da dişli-göbek bağlantısı koparsa dişli buraya dayanacak, göbek tüm gücüyle sol bilyalara/rulmanlara basacak ve frenleme oluşacak.

Göbek:
20220813_153137.jpg

Dişli iyice sıkıldıktan sonra çok az bişey göbekten taşması gerekiyor. Bunu sağlamak için dişlinin altına sekman veya orta göbek somunu koymak lazım. Hollowtech göbek spacer'ı da olabilir.
20220813_154850.jpg

En sağdaki konik somunun solunda sağdan sola doğru, M10 pul, sert plastikten büyük pul, M12 pul ve kontra somun var. Koniği ve kontrayı aynı anda tutup birbirine doğru iyice sıkmak gerekiyor. Büyük pul çelik olsa daha emniyetli olur.
20220813_160712.jpg

Amaç, mil üstünde dişliye çok yakın ama değmeyen bir yapı oluşturmak. Böylece bağ çözülürse dişli buraya dayanacak ve bisiklet fren yapacak. Fikir vermesi için video çektim.

Normal göbekten yapılan fixie'ye emniyet eklemek

Civata sabitleyici veya metal epoksisi ile sabitlenen dişlilerin açılma ihtimaline karşı alınan önlemler var. Mantığı mil üstünde dişlinin dayanacağı bir fiziki engel oluşturmak. Böylece, olur da dişli-göbek bağlantısı koparsa dişli buraya dayanacak, göbek tüm gücüyle sol bilyalara/rulmanlara basacak ve frenleme oluşacak.

Göbek:
292914 dosyayı görüntüle

Dişli iyice sıkıldıktan sonra çok az bişey göbekten taşması gerekiyor. Bunu sağlamak için dişlinin altına sekman veya orta göbek somunu koymak lazım. Hollowtech göbek spacer'ı da olabilir.
292915 dosyayı görüntüle

En sağdaki konik somunun solunda sağdan sola doğru, M10 pul, sert plastikten büyük pul, M12 pul ve kontra somun var. Koniği ve kontrayı aynı anda tutup birbirine doğru iyice sıkmak gerekiyor. Büyük pul çelik olsa daha emniyetli olur.
292916 dosyayı görüntüle

Amaç, mil üstünde dişliye çok yakın ama değmeyen bir yapı oluşturmak. Böylece bağ çözülürse dişli buraya dayanacak ve bisiklet fren yapacak. Fikir vermesi için video çektim.
Teşekkür ederim, dedim ayna kol değişsem iyi olacak diye şimdi dönebildim eve yolda ayna kolu kırdım geldim :)

• Beğen
Jantlar için dikkat etmem gereken bir şey var mı? Sadece arka jant değişse olur mu? Aynakol değiştirmem gerekir mi? Şu anki lastiklerim eski değil bisiklet eski ama kullanıyorum aktif olarak. Gene de değişmesi gerekir mi? Bütçem 1200 maalesef, belki biraz daha çıkar borçla :)

Sakarya'dayım. Duruma göre gidebilirim İstanbul'a veya Kocaeli'ne parça için. Ucuza alabileceğim bir yerler biliyor musunuz? Teşekkür ederim.

Bu bisikleti sağlıklı biçimde fixieye çevirebilecek için
1. Aynakol ve aynakol göbeği değişmeli.
2. 28 jant bir fixed gear jant setine ihtiyacın olacak. Bunları göbekleri başka bir yerden alıp kendin de toplatabilirsin, ama jant seti ile aynı paraya gelir zaten.
3. Frensiz kullanacaksan -ki başlangıçta asla tavsiye etmem- zincir değişecek.
4. Gidon boğazın iş görür ama gidon değişecek. Mevcut gidonu kumpasla ölçüp en yakın balkon demiri üreticisine gidip omuz açıklığına göre bir düz paslanmaz çelik boru kestir, gidon niyetine kullan. Satina yüzey olursa boru elcik de gerekmez.

İstanbul'da Pedal Bisiklet, İzmir'de Seda Bisiklet, Ankara'da Red Bike fixed gear yedek parçaları satıyor. Hangisi bütçene uygun düşerse ondan malzeme tedarik edebilirsiniz.

Yok ben 26 jantlarımı kullanacağım dersen elimde bir adet bilyalı fixed gear arka göbek var. Yakında ilana koyacağım. Onu alır bu arka janta ördürürsün. Ama bu jantlar nereye kadar gider, bilemem. Ucuz olur ama güvenilir olmaz.

• Beğen
Tepkiler: LastikOsman
2. 28 jant bir fixed gear jant setine ihtiyacın olacak. Bunları göbekleri başka bir yerden alıp kendin de toplatabilirsin, ama jant seti ile aynı paraya gelir zaten.
Hocam ama nasıl takacağım 28 jantı buna? Bisikletçi 26*11/2 olacak başkası olmaz dedi.

@LastikOsman Fotoda maşalarda yeterli açıklık var gibi geliyor. Bu kadroya 28" sığar gibi. Ama zorunluluk da değil. 26" ile fixie olmaz diye bir kaide yok yani.

@volkanaykan Yine en hesaplı seçenek aliexpress. Aslında çok da gerek yok orjinal göbeğe. Çelik göbeğe kaynaklanarak veya alü göbeğe yapıştırarak fixie yapılabiliyor.

@LastikOsman Fotoda maşalarda yeterli açıklık var gibi geliyor. Bu kadroya 28" sığar gibi. Ama zorunluluk da değil. 26" ile fixie olmaz diye bir kaide yok yani.

@volkanaykan Yine en hesaplı seçenek aliexpress. Aslında çok da gerek yok orjinal göbeğe. Çelik göbeğe kaynaklanarak veya alü göbeğe yapıştırarak fixie yapılabiliyor.

Bu çelik göbeğe kaynaklama işlemini bu hafta deneyeceğim. Duruma göre haftaya da sarkabilir. Yapınca fotoları atarım. Uygulamadan sonra denemesini de yapacağım.
Orjinal fixie göbek bulma olasılığı 🤔

Altı vidalı göbeğe uyumlu dişli yapacak tornacı bulun bana göbek işi kolay.

Geri