Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Vegan beslenme

Scudo
Türkiyede veganlık gerçekten zor görünüyor. Hayvansal ürün kullanılmayan yiyecekler çok azınlıkta. Hadi orasını geçtim, oxford klasik ayakkabı falan giyeceksin o da deriden, üstüne takım elbise giyeceksin o yünden, keman çalayım desen onda da at tüyü var...daha gider bu. Cidden çok radikal bir disiplin. Vegan arkadaşlara helal olsun. Umarım ileride daha çok vegan ürün seçenekleri sunulur. Hiç kolay görünmüyor.

Amacım tartışma çıkarmak değil ama merak etmiyorda değilim. Beni bu konuda vegan bir dostumuz aydınlatabilirse çok sevineceğim :)
Ben vegan değilim. İnanılmaz bir hayvan severim. Bunun yanı sıra ilginçtir ki damak zevkim dışarıdan gelen yorumlara kapalıdır. Örneğin midye dolma, ıstakoz vs vs. gibi yiyecekler konuştuğum herkes ıyy, iğrenç yenilmez bu, şuna baksana gibi tümcelerle uzaklaştırmaya çalışır. Ben kulak asmam illa ki denemem gerekli damak zevkime uyarsa yerim, uymazsa onu yiyecek listemden elerim. Istakoz denemeyi düşünüyorum yıllardır nasip olmadı, çok pahalı :D
Genellikle küçük baş hayvan tercih ederim lezetti açısından. Herneyse konumuz bu değil.

Ben merak ettiğim soruya döneyim. Şimdi vegan ve vejeteryan dostlarımın çoğu hayvan besleyiyor ve hay-sev derneğine üye. Büyük bir kısmı da vegan veya vejeteryan. Besledikleri hayvanlar ise insana en yakın olan kedi ve köpek türleri. Hepsine mama veriyorlar yaş veya kuru fakat içeriklerine göz attığımızda ise tavuk, kuzu, dana vs bir çok hayvan etinden ibaret olduğu görünüyor. Hayvanlara yazık, hayvanlar öldürülüyor, kurban bayramları yasaklanmalı bu katliama dur demeliyiz vs gibi tümceler ile kimine göre haklı, kimisine göre haksız şekilde dile getiriyorlar.

Bu tümceleri dile getiren dostlarımız kendi evcil hayvanları veya sokaktaki canlar için başka bir hayvanın ölmesini neden göz ardı ediyor tepki göstermiyorlar, normal olarak karşılıyorlar?

Kendi hayvanları ve sokaktaki canlar için başka hayvanların öldürülmesi ve etlerinin bu şekilde sunulması normal, fakat et seven bir bireyin yemesi, ama dini ama ihityaç olarak hayvanların kesilmesi büyük bir olay gibi empoze ediyorlar?

Burada bir kavram karmaşsı , bir çelişki yok mu?

Dediğim gibi çok merak ettiğim bir konu bir kaç hayvan sever dostumla bu konuyu konuştum fakat ciddi anlamda net bir cevap alamadım.

DİP NOT : "Kedi, köpek etçil hayvanlar o yüzden" gibi sığ bir cevap vermeyip detaylı olarak açıklarsanız sevinirim.
Kısacası kendi benimsedikleri canlılar için başka canlının öldürülmesi mutluluk, insan için başka bir canlının öldürülmesi üzüntü... Anlamak istediğim olay budur.

Sevgilerimle & Saygılarımla

@chuck_schuldiner Hayvansal ürünlerle beslenen hayvanlar doğal ortamlarında da etoburlar da o yüzden hayvansal besinlerle besleniyor. Evcil hayvanını vegan mamalarla da besleyenler var ama bence bu yanlış çünkü seçme şansı olmayan bir canlıya zorla belirli bir beslenme tarzını dayatmak olmaz.

Bu arada kusura bakma profil resmindeki mübarek bu sorunu okusaydı mezarında ters dönerdi :D Çak abimiz hayvan hakları savunucusu mübarek aktivist bir abimizdi ve muhtemelen ilerleyen yaşlarında vegan olacaktı.

• Beğen
Tepkiler: chuck_schuldiner
Bende aynı yoldayım merak etme sayısız hayvan beslemişliğim, eğitmişliğim var. Hiçbir zaman kedi-köpek satın almadım, her zaman hayvan barınaklarından veya sokaktan sahiplendim @Fixie Cem :D Fakta tek farkımız ben vegan veya vejeteryan olmam, düşünmemde :D Bu arada keşke mezarı olsaydı Chuck üstadın. Yakılıp külleri savruldu doğaya ;)

Hayvanlara avlanacak doğal alan bırakmadığımız için çoğu hayvan çöpteki artıkları yiyor. Bu durumu göz önüne aldığımızda kediler zaten doğalarına uygun olarak beslenmiyor diyebiliriz. Hatta kötü beslendiklerini söyleyebiliriz.

Durum buyken bir kedi veya köpeğin vegan beslenmesinin çöpten beslenmesinden daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca uzmanından bir yazı okumak isterseniz buyrun:

(link)

• Beğen
Teşekkürler @alcest hem fikiriz bu konuda. Fakat benim sorum yada sorunum bu değil :) Sorunum Vegan veya Vejeteryan olan hayvan severlerin neden kendi hayvanları için öldürülen diğer hayvanlara üzülüp tepki göstermedikleri ve et yemek için dini veya başka bir sebeple öldürülen hayvanlar için büyük bir tepki içine girdikleridir ? Hoş bende anlatamamış olabilirim :) Sonuçta ha insan için ha hayvan için bir başka canlının yaşamının elinden alınması, aynı şey mi? Yoksa farklı şeyler mi? Dışarıdan aynı şeyler olarak görünmekte sonuçta ölen bir canlı var, yaşama hakkı elinden alınan bir canlı var...

Umarım bu sefer kendimi daha iyi ifade edebilmişimdir :)

Veganların hayvan korumacılığı, gece yatarken duydukları 3-5 sivrisinek vızıltısına kadardır :D Şaka tabiki ;)

• Beğen
@chuck_schuldiner
Anladığımdan emin değilim fakat benim çevremdeki tüm hayvan sahibi veganlar vegan mama kullanıyor.

• Beğen
@alcest gerçi bu yapılanda yanlış. Hayvanın doğal yaşamını doğal beslenmesini bozarak onlara zarar vermek olmuyor mu vegan beslemek? Şimdi şöyle bir durum oluşuyor. Vegan veya vejeteryan dostalarım sizler ve çevremdekiler sürekli bir çelişki içine düşmüş olmuyor musunuz? Beslediğiniz hayvan dostlarımızın büyük çoğunluğu etçil bir yapıya sahip doğası gereği. Bunlara et katkılı mama verildiği zaman yine bir başka canlının haksız yere yaşamı elinden alınıyor. Diğer yandan Vegan mama verildiği zaman hayvanın doğasıyla oynayıp onun metabolizmasını bozarak onun doğal yaşamda bahşedilen etçil hakları elinden alınıyor. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Vallahi çıkamadım ben bu işin içinden. Dürüst olmak gerekirse kafam karıştı :)

Şahsi görüşüm siz vegan veya vejeteryan dostlarımız etçil bir pet beslemek yerine en basitinden kuş (muhabbet, serçe, kanarya, paçalı güvercin vs), (tabii kartal, şahin vs gibi etçil kuş besleme fantaziniz yoksa :D) besleme yoluna gitseniz. Bu çelişki ortadan kalkar diye düşünüyorum :) Böylelikle benim gibi düşünen insanlar sizi hedef almaz -ki bu veya bunun gibi hususlardan sizlerin hedef alınmasını hiç istemiyorum. Bu cümlemden "ben sizleri hedef aldım" anlamı çıkarılmasın çünkü fikirlerinize sahip çıkmanızı seviyor ve saygı duyuyorum.

@chuck_schuldiner

Köpekler omnivor, kediler ise karnivor sindirim sistemine sahip canlılardır. Yani köpeklere içeriği hayvan olmayan dengeli bir beslenme ile bir ömür güzel bir yaşam sürdürebilecekken, kedilerde ise durum böyle değil tam olarak, karnivor olmalarının nedeni ise taurin isimli hayvansal bir proteini bünyelerinin istiyor olması nedeniyle diyetlerine taurin eklenmek zorunda, şu zamana kadar yapılan çalışmalarda aksi bir durumun sağlıklı olacağına dair bir bulgu yok. Dolayısıyla vegan kişilerin -bizler de omnivor/herbivor canlılar olduğumuz için- tercih ederek yöneldiğimiz bu yolda hayatlarımızı paylaştığımız canlılardan köpekler için dilenirse hayvansal içerik bulunmayan diyetler uygulanabilirken kedilere sırf vegan olsun diye diyetlerinde olması gereken ürünleri içermeyen bir diyete zorlamak hiç doğru değil. Kimi arkadaşlarımız ekonomik durumları el vermediğinden, zamanları müsait olmadığından bahsettiğiniz gibi köpeklerini hayvansal içerikli mamalarla besleyebiliyorlar bahsettiğiniz gibi, zaman içerisinde taşlar yerine oturduktan sonra (kapitalist sistem zorlamalarının azalması, yeterli alternatif ürünlerin pazarda yerini alması vb.) bu konuda da gerekli ve doğru yönelmeler başlayacaktır. Sonuç olarak canlıların zaten aşırı bozulmuş düzenlerini daha da bozmadan zulmün ne kadarından kaçınırsak o kadar iyidir.
Umuyorum sorularınıza cevap olabilmiştir belirttiğim hususlar, iyi günler dilerim.

@Pureal köpek bildiğim kadarıyla ve yıllardır besleyip eğittiğimi göz önüne alırsak etçil yani carnivor grubuna dahildir. Omnivor grubuna dahil olamaz. Kediler ve köpekler mide rahatsızlığı yaşadıkları zaman belirli otları yeme eğilimi gösterirler. Bunun dışında Karnivordur. Sağlıklı bir köpeğe herbivor bir beslenme uygulandığı takdirde köpek bunu ret edecektir. Hatta bir an acaba diye düşünerek araştırma yaptığımda benim bildiğimi destekleyen bir çok makale buldum. Çünkü ben çocukluğumdan beri köpeklerin içinde büyüdüm. Köyde yaşadım Köyde büyüdüm. Sayısız köpek ve kedi besledim. Dediğniz gibi doğası etçil olan hayvanlara sırf ben tabanlı düşünerek vegana zorlamak beni inanılmaz derecede üzüyor :(

Şu makaleye göz atmanızı önermekteyim :

Etçil ( Karnivor)

Köpek:Köpek (Canis lupus familiaris); köpekgiller (Canidae) familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla[1] ırkı olan, etçil, memeli bir hayvan. Boz kurdun (C. lupus) alt türlerinden biri olan köpek, tilki ve çakallarla da akrabadır. Kedilerle birlikte dünyanın en geniş coğrafyaya yayılan ve en çok beslenilen ikievcil hayvanından biridir. 2001 yılı tahminlerine göre dünyada 400 milyondan fazla köpek vardır.[2]

@Pureal alcest'e yazdığım mesajımıda cevaplarsanız inanın size çok müteşşekkir olacağım. Sevgilerimle

@chuck_schuldiner Biyolog veya zoolog musunuz? Sadece besleyip, eğitmekle nasıl anladınız köpeğin carnivor olduğunu? Köpeğin carnivor olduğunu gösteren bilimsel makaleler varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

• Beğen
@Fixie Cem

Ben @chuck_schuldiner 'ın köpek için dediklerine bizzat gözlemim ile katılıyorum. 1991 yılında sokaktan bir köpek yavrusu sahiplendik. Tufan'ın beslenmesi özel mamalarla olmadı. Zaten o zamanlar pet shoplar özel kuru mamalar yoktu piyasada. Dolayısıyla biz ne yersek Tufan'a da onu veriyorduk. Yani hiç öyle hayvansal besinlerle beslenmedi. Neredeyse hiç hastalanmadı. Tufan 2009'da eceliyle değil testis kanseri yüzünden uyutularak öldü. Normalde o cinslerin 14-15 iken tam 18 yıl yaşadı.

Bilmiyorum belkide sevgimizi sonuna kadar gösterdik o yüzden uzun süre sağlıklı yaşadı.

• Beğen
Canlıların birbirini yemesi bence problem değil aksine doğal. Doğal olmayan et sektörünün sanayileşmesi, fabrika usulü çalışıyor olması. Demek istediğim doğal ve ilkel hayatta ihtiyaç kadar avlanmak işin özü. Diğer türlü günümüzde et üretim merkezlerindeki hayvanların hali içler acısı. Bu açıdan baktığımda hayvanlara eziyet edilmesi benim için sorun, et yemek değil.

@Fixie Cem hmm biraz iddialı bir soru cümlesi olmuş :) zoolog veya biyolog olmaya gerek yok. Pratik ayrıdır uygulama ayrıdır. Ben yaşayarak gözlemledim, öğrendim. Kitaplardan değil.

Misal Turizm Otelcilik bölümü okuyorsunuz diyelim. Size yığınlarca kitap dayatılır, uygulama ile gösterilir. Kuver açma, servis yapma vs vs. Kafanız doludur. Sonra staja gittiğinizde otel müdürünün dediği tek söz ile affalarsınız. Size okutulan anlatılan tüm herşeyi unutun. Neyse dersiniz işin içine girersiniz kitapların ve öğretilen şeylerin gerçek hayat ile hemen hemen hiç alakasının olmadığını görürsünüz :)

Buyrun bir kaç örnek :)

(link)
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Fixie Cem
@chuck_schuldiner Bu ekran görüntüsü verdiğiniz ilk linkten aldım. C) Erişkin Köpeğin Beslenmesi bölümünün ikinci paragrafı:

Screenshot.png

@chuck_schuldiner ben biyoloji mezunuyum ve uzun zamandır da köpeklerin içerisindeyim hem bahsettiğiniz şekilde köyde büyüdüm hem eğitimim sebebiyle birçok konuda fizyolojilerinin detaylarına kadar bilgi sahibiyim hem uzun zamandır hayatımı paylaştığım bir dostum var hem yaklaşık 450 köpeğin olduğu bir barınakta 4 senedir gönüllü olarak çalışıyorum hem de veganlık nedeniyle de sürekli araştırmalarda bulunmaya çalışıyorum. Köpeklerin karnivor olmaları için hiçbir zorunluluk yok, bitkiler üzerinden gerekli olan tüm esansiyel aminoasitleri alabiliyor geri kalanlarını da kendileri sentezleyebiliyorlar. Sorunuzu eğer doğru anladıysam veganların kendi besledikleri hayvanlar için diğer hayvanlara zarar veriliyor olmasını göz ardı etmesiyle alakalı sanıyorum, kesinlikle yanlış bir yaklaşım bence de sonuç olarak kimsenin yaşantısı bir başkasının yaşantısından daha yüce değildir. Sonuçta vegan denildiğinde her birinin mükemmel bireyler olması gibi bir durum söz konusu olmuyor, ayrıca kedilerini/köpeklerini vegan olmadan önce sahiplenmiş veya sokaktan kurtarmış olduklarından ya da yanlış bilgilendirmeler nedeniyle bu zamana kadarki sisteme devam edebiliyorlar. Bunların haricinde kedilerini vegan beslemeye zorlayan, köpeklerine çiğ et vermenin en doğrusu olduğunu savunanlar gibi kişiler de aynı şekilde yanlış yapmaktadırlar.

• Beğen
Tepkiler: Ilter Elmas
Geri