Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Vegan beslenme

@alcest

Lütfen yanlış bilgide ısrar etmeyiniz veya iddianızı destekleyen bilimsel bir kaynak gösteriniz. Manava gittiğinizde aldığınız hiçbir bitkide zerre kadar b12 yoktur.
Et yediği halde b12 eksikliği olabilir. Genelde sindirim sisteminde bi sorun olan kişilerde oluyor. Sindirim sistemi bozuk olan birisi için hayvan bitki farketmiyor.

Scudo
@gezgin gezer
Evet manavdan aldığımız hiç bir üründe B12 yoktur. Veganlar takviye almak zorundadır.

B12 is found to some extent in soil and plants.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk
Uzak doğu mutfağındaki 1-2 bitkisel besinde B12 var biliyorum birisi Tofu diğeri ise aslında bir bitki değil mantar türüydü. Yanılıyor da olabilirim yalnız.

Yine de takviye almak şart. 6 yıla yakındır veganım ve ben solgar marka B12 kullanıyorum. Diğer değerlerimde hiç düşme olmadı. Kalsiyum, demir, d vitamini gibi..

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk
@alcest

Ben de dodex kullandım 2 sene önce sakatad yemezdim ama son zamanlarda en azından ciğere alıştırmaya çalışıyorum kendimi.

Veganlığı tercih edenlere saygı duyuyorum ama üzülüyorum da vatanımın gençlerinin değişik akımlara kapılıp vitamin eksikliğine maruz bırakılması istiyorum.

"Belki adamlar biyolojik silah hazırlıyorlar ve bunun için vegan olmak gerekiyor. Komplo teorisi demeyin herşeyden şüphelenen öyle bi dünyada yaşıyoruz çünkü"

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Vegan bir teyzemiz var mahallede. 79 yaşında. Ne yakın ne uzak gözlüğü kullanıyor. Doktora gitmemiş nerdeyse hiç. Halı hazırda maşallahı var. Benden sağlıklı. Ağrısı sızısı yok. Dedim ya maşallahı var.

@Mehmet Metin Levent
Vejetaryendir o zamanında, sonradan vegan olmuştur. 10 sene öncesine kadar vegan ne bilen yoktu. :D Veganlar milattan önceden örnek vermeden, yine de son birkaç on yıllık zamanda ülkemizde yaygınlaştığını ve bilinmeye başladığını düşünüyorum.

@specific
Bak doğru dedin. Yakında kısaca veg derler, en tembelleri de v der.

@alcestHocam metni okudum fakat aklima bisey takildi veganlarin hepsinin b12 takviyeli besinler tuketmesi gerektigini hatta veganlar icin uretilen hazir gidalarda b12 takviyesinin zaten bulundugu yaziyor. Merak ediyorum da biz vegan olmayanlar olarak b12 yi sadece hayvansal kaynaklardan alabiliyorken bu takviyeleri ureten firmalar nasil oluyor da bunu hayvansal olmayan yollarla uretebiliyor?

@furkanbr
Bakteriler, B12 üretiyor. (Aslında hayvanlar(sığır, koyun vs.) da kendileri üretmiyor b12yi. Midelerinde bulunan bakteriler üretiyor. Midesinde üretilen b12 daha sonra ince bağırsaklarında emilip vücutlarında depolanıyor)
B12 tabletleri üretenlerde endüstriyel olarak bakterilerden elde ediyorlar.

@Yoldaki SoloTürk
Sadece B12 vitaminine dikkat etmek zorundayız. Onun dışında vitaminsiz kalmak gibi bir sorun yok. Tabii vegan olup her öğün patates kızartması ve makarna yenirse dediğiniz gibi olacaktır. Fakat bu vegan olmayanlar içinde geçerli bir sey.

Vegan popülasyonun en fazla olduğu ülkeler Almanya, İsrail, Canada, İngiltere. Bizim ülkemizdeki vegan sayısı devede kulak sayılır.

@alcest

Anladım, tabi ki kimseye şunu ye bunu yeme demeye hakkımız yok. İsrail gibi "çok gelişmiş" ülkeler vegan beslenmek istiyorlarsa alayı vegan olsun umrumda değil. Ben kendi gençlerimizin bir hiç uğruna dış kaynaklı bu akımlara kapılmasını istemiyorum. Bunu söylemeye hakkım var sanırım başka bi şey yazmayacağım bu konuya

isteyen istediğini yer veya yemez.. neden her konuda bir sınıflandırma gereği duyuyoruz ki?

her gün et yemekten sıkılmış bir kaç kişi çıkmış biz ne yapsakta yeni bir akım türetsek demiş ve ortaya veganlıgı cıkartmışlar... tamamen can sıkıntısından çıkmış bişey..etsiz sütsüz yumurtasız peynirsiz krepsiz ne bilim içinde hayvansal olmayan bi dünya düşünemiyorum.saçmalık ötesi bişey. can sıkıntısı tamamen.

• Beğen
Tepkiler: lightningstrike
Yine bir azınlığı, kendinden olmayanı dışlama, taşlama, dalga geçme konusu oluşmuş. Katkısı olanların eline sağlık :snzdglsn:
Bilgisi olmayanın daha çok konuştuğu, bilgi verecek kişinin damarına basılıp haksız duruma düşürüldüğü klasik bir başlık olmuş yine.
Keşke aynı dışlama geleneğini bin bir kuralsızlık ve ahlaksızlık için gösterebilseniz :acpsnr:
Bir ara toplanıp yumurtayı katı yapanlara saldıralım. Nede olsa yumurta sulu yenir :islik:

@Yoldaki SoloTürk

Kendi görüşünüz. Bir hiç uğruna yapılan bir şey değil. Akım veya moda da değil. Vicdani, etik bir mesele. Acı çeken, kendi özünün farkında olan bireylerin yaşam hakkını savunuyoruz.

Ben bu konuyla olum veya olumsuz yorum yapmıyorum artık. Bana bi şey söylendiği için cevap hakkımı kullanıyorum. Konudaki muhabbete değişik bir ruh halimdeyken dahil oldum. Kusura bakmasın arkadaşlar.

@alcest

islama olan inancınız ve islama karşı bakış açınız nedir bilmiyorum ama benim inandığım okudugum öğrendiğim ve benimsediğim dinde(islamda) allah ayetlerinde şöyle buyuruyor.

Hayvanlardan da (çeşit çeşit yarattı). Kimi yük taşır, kiminin yününden döşek yapılır. Allah'ın size verdiği rızıktan yiyin ve şeytanın adımlarına uymayın (peşinden gitmeyin); çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır. enam suresi 142. ayet

akabinde

Hayvanları da O yarattı. Onlarda sizi ısıtacak şeyler ve birçok faydalar vardır. Ve siz onlardan bir kısmını da yersiniz. Nahl süresi 5.ayet

Hayvanlarda da sizin için elbette ibretler vardır. Onların karınlarındakilerden size içiririz. Onlarda sizin için birtakım faydalar daha vardır; ayrıca etlerini yersiniz. muminun suresi 21.ayet

Allah yaratmış oldugu bu canlıları etlerinden sütlerinden ve daha bir çok şeyinden faydalanalım dıye insanlıgın hizmetine sunmuş...

@muhiddin
Müslüman olan veganlar temeli neye dayandırıyor bilmiyorum. Aramızda varsa cevaplasınlar. Ben şeytanın izindeyim :)

Veganlık vicdani bir meseledir. Bununla birlikte sağlığınıza da olumlu yönleri vardır. Bilgi sahibi olmadan buraya küçümseyici ve alaycı yazanlar için üzülüyorum. Onlara bir tavsiye ; sinir sistemleri ve ruh hallerinin sağlığı için B12 seviyelerini kontrol ettirsinler.

@muhiddin

Tartışmanın kalitesini ve içeriğini bilimden ve bilimsel araştırmalardan, dogmatik zemine çekmek istemenizi uygun bulmuyorum. Zira bilim ne söylerse söylesin , dinci/şeriatcı yaklaşım sorgulamaya hep karşı duracak, tek kaynak olarak da dini kaynakları gösterecektir. Sorunuzu Diyanetin Fetva hattına yada cemaatlerin fetva sitelerine sormanızı tavsiye ederim.

Sadece şu cümleyi kurup dogmatik yaklaşım konusunu kendimce kapatıyorum ;Günümüzde din kurallarının, vicdanın kuralları kadar kapsayıcı olmadığını fark eden ve sadece din kuralları ile yetinmeyen insanların ahlaki mücadelerine büyük saygı duyuyorum. Syg

Geri