Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikleti tavsiyeleri

ilk defa yol bisikleti kullanacağım. 105 setli alıp rahat ederim diye düşünüyorum. şu üç bisikletten hangisi mantıklı? bisanların arasındaki fark nedir? ben özelliklerde pek bir fark göremedim. tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ederim.

* Bisan rx9500
* Bisan Grand Tour 105
* Carraro race 062

ayrıca boy 177 bacak 79,5 cm. 18inch trekking kullanıyorum, tam uyuyor. yol bisikletinde 52 mi 54 mü tercih etmeliyim?

Teşekkürler kadroya dikkat etmemişim. benim için büyük ne yazık ki.

Bisan'ın yol bisikletlerinin diğer markalara göre 1 boy büyük olduğunu hesaba katmayı unutmayın. Mesela bana uygun olan boy Bisan hariç markalarda 50-51 kadro iken şu an rc9800'de 48 kadro kullanıyorum.

Scudo
Merhaba arkadaşlar, bir süredir bisiklet seçimi yapmaya çalışıyorum. Yaşadığım şehirde yol yarış bisikleti satan tek yer var. Ona gittiğimde
Carraro Race 042 (2019 model )(Sora set) için 4.200₺
Peugeot R16 için 4.000 ₺ fiyat verdi. (Claris set)
SiZce hangisini tercih etmeliyim.

Dosyalar

• E97EAA59-4B16-4805-923C-7134C0A26A7D.jpeg
    E97EAA59-4B16-4805-923C-7134C0A26A7D.jpeg
    52,5 KB · Okunma: 78
  • 95641D79-E58F-4998-91A9-71C1E0FFE2CB.jpeg
    95641D79-E58F-4998-91A9-71C1E0FFE2CB.jpeg
    84,9 KB · Okunma: 79
Merhaba arkadaşlar, bir süredir bisiklet seçimi yapmaya çalışıyorum. Yaşadığım şehirde yol yarış bisikleti satan tek yer var. Ona gittiğimde
Carraro Race 042 (2019 model )(Sora set) için 4.200₺
Peugeot R16 için 4.000 ₺ fiyat verdi. (Claris set)
SiZce hangisini tercih etmeliyim.
Sora'yı tercih ederim ben olsam. Şu anki bisikletim Sora setli,daha önceki de Sora'ydı,başka herhangi bir set kullanmadım. Bilgi sahibi kişiler arada tek bir vites dişlisi dışında hiç bir fark olmadığını söylüyorlar. Eğer ilerde bisikletinizi satmak isterseniz, satarken Claris'e nazaran Sora'yı daha iyi fiyata satabilirsiniz fakat aradaki 200 TL için bu değer mi bilemiyorum.
Ayrıca 2019 model bisikletler için satıcının söylediği rakamlar bence fazla. Zaten Claris setli 2021 model bir sıfır bisiklet yanlış bilmiyor isem 4500 falan,sora setli karbon maşalı benim kullandığım Bisan rx9300 5040 TL. Bence 100-200 TL daha düşebilir

• Beğen
Tepkiler: yusufasinmaz
Denildiği gibi Sora'nin yalnizca 1 ruble fazlalık farklı var onun dışında herşeyiyle aynı grupsetler, bi farkı yok.
Arkadaşın abartmış, kendini buğday ambarinda sanmış :)

Tiagra bu ikisinden biraz daha farkli ve biraz daha geliştirilmiş bir sistem. Tiagra için "amatörün zirvesi" derler.
Şimdiye kadar 5-6 yapraklı 14-28 ruble ve indexsiz kadrodan kollarla vites kullandım. Başka bisiklet kullanmadığım için bu "grupset" olaylarına oldukça yabancıyım. Biri beni aydınlatsa ne güzel olur.

Mesela Tiagra biraz daha geliştirilmiş demişsiniz? Tahminimce grupsetlerde indexlerin hassas pozisyonlarını ne kadar süre koruyabildikleri ve vites değişirken zincirin alt/üst çarka daha hızlı oturmasına göre bir hiyerarşi var içlerinde. Doğru muyum? Bunu nasıl sağlıyorlar, arka aktarıcının yapısında değişiklikler mi var üst sistemlerde? Değişen başka şeyler de var mı?

Tahminimce grupsetlerde indexlerin hassas pozisyonlarını ne kadar süre koruyabildikleri ve vites değişirken zincirin alt/üst çarka daha hızlı oturmasına göre bir hiyerarşi var içlerinde. Doğru muyum? Bunu nasıl sağlıyorlar, arka aktarıcının yapısında değişiklikler mi var üst sistemlerde? Değişen başka şeyler de var mı?

Kesinlikle 👍 Bu şekilde bir hiyerarşi var. En alt sistemden en üste siteme doğru sistematik bir şekilde grupsetlerde hafifleme, rijitlik, daha seri ve kararlı vites değişimi, malzeme kalitesinin iyileştirilmesi, vites-fren kablosunun incelip hafiflemesi vb. gibi bir çok unsur birlestiginde ortaya performans farklılıkları çıkıyor.

Bunun yanında vites vites kolu tel çekme oranları ile ruble dişlileri arasındaki genişlik ve özellikle arka vites sisteminde üst serilerde daha farkli güncel bir tasarım da mevcut.

Hocam kabaca bunun gibi bir çok husus var, tahmin ettiğiniz şekilde.

Arkadaşlar forumda yeniyim anlamadım forum mantığını buraya sorıyım. 3000*4000 TL arası bir yol bisikleti almak istiyorum bunla uzun yol gideceğim(bikepacking vs) yarışmak gibi bir amacım yok. Sadece beni uzun yolda üzmesin yeter.

Bu şekilde bir hiyerarşi var. En alt sistemden en üste siteme doğru sistematik bir şekilde grupsetlerde hafifleme, rijitlik, daha seri ve kararlı vites değişimi, malzeme kalitesinin iyileştirilmesi, vites-fren kablosunun incelip hafiflemesi vb. gibi bir çok unsur birlestiginde ortaya performans farklılıkları çıkıyor.
MTB kısmında bu işler biraz ters tepip Deore Slx üstü setlerde (XT, XTR) malzeme kalitesi düşüyor ama bununla doğru orantılı olarak hafiflik, rijitlik, daha seri ve kararlı vites değişimi, ve kablo kısmı iyileşiyor.
Sonuç: Deore Slx üstü setler diğerlerine göre narindir, kırılgandır. Fakat en üst performansı verirler.

Arkadaşlar forumda yeniyim anlamadım forum mantığını buraya sorıyım. 3000*4000 TL arası bir yol bisikleti almak istiyorum bunla uzun yol gideceğim(bikepacking vs) yarışmak gibi bir amacım yok. Sadece beni uzun yolda üzmesin yeter.
Hocam bisanın Grand tour eco modeli var adından da anlaşılacağı gibi bir araştırın derim

4000 bandında Tourney'e sahip bisikletler var Carraro Race 011, Peugeot R16, R17 gibi bence eğer imkanınız varsa en azından Peugeot R15'e 5000 verin Sora'ya sahip olun, çünkü siz uzun yolda istiyorsunuz ve Tourney uzun yolda da bence yine de Sora kadar rahat olmaz, tabi sizin ne istediğinizi bilemem.

@clarisolmus4000tl
Hocam bu bisikletlere bakabilirsiniz.Claris setli olmaları diğer markalardan daha avantajlı kılıyor.
(link)
(link)

10.000 civarı tavsiyeniz nelerdir? yüksek model ikinci el tercihim..

10.000 civarı tavsiyeniz nelerdir? yüksek model ikinci el tercihim..
Bence KTM Revelator 3500, (Orijinal kadrolu ise) --> Specialized Allez gibi modeller iyidir. Onlara bakın derim.

Bence KTM Revelator 3500, (Orijinal kadrolu ise) --> Specialized Allez gibi modeller iyidir. Onlara bakın derim.

scott speedster 20 disc sattım boyuma uygun olmadığı için bisikletten aşırı memnundum işin açıkçası aynı modele bakıyorum ama istediğim bisikleti bulamadım henüz sıfırları da piyasaya giremedi yılın ortasına girmemize rağmen.. specialized allez modellerine baktım da ya model eksik kalıyor ya da donanım gereksiz pahalı gibi geldi bana.. aramızdaki ktm sahipleri alınmasın ama sahibindekiler kafayı yemiş 2015-2016 kadrolara 2020-2021 parası istiyorlar..

Kadro boyunuzu yazarsanız seve seve yardımcı olmaya çalışırız.

kadro boyu 52 arıyorum hocam..

• Beğen
Tepkiler: OmegA
scott speedster 20 disc sattım boyuma uygun olmadığı için bisikletten aşırı memnundum işin açıkçası aynı modele bakıyorum ama istediğim bisikleti bulamadım henüz sıfırları da piyasaya giremedi yılın ortasına girmemize rağmen.. specialized allez modellerine baktım da ya model eksik kalıyor ya da donanım gereksiz pahalı gibi geldi bana.. aramızdaki ktm sahipleri alınmasın ama sahibindekiler kafayı yemiş 2015-2016 kadrolara 2020-2021 parası istiyorlar..
Merida baktınız mı hiç ? Belki bulabilirsiniz.

İyi günler
Sonunda bir yerde bisan gte sora buldum. Fakat satıcı sıfır kutu olarak veya montajını yapıp kargolayabilirim dedi. Montajlı nasıl gönderecek bilmiyorum. Çizik veya teşhirdeki ürün olur mu emin değilim. Eğer sıfır kutu olarak istersem İstanbulda herhangi bir bisan servisinde ücretsiz kurulum yaptırabilirmiyim.

• Beğen
Tepkiler: OmegA
İyi günler
Sonunda bir yerde bisan gte sora buldum. Fakat satıcı sıfır kutu olarak veya montajını yapıp kargolayabilirim dedi. Montajlı nasıl gönderecek bilmiyorum. Çizik veya teşhirdeki ürün olur mu emin değilim. Eğer sıfır kutu olarak istersem İstanbulda herhangi bir bisan servisinde ücretsiz kurulum yaptırabilirmiyim.
Öncelikle hayırlı olsun, bildiğim kadarıyla bayiler kurulum işlemini gerçekleştiriyor ama az bir miktar ücret alabilirler.

İyi günler
Eğer sıfır bisikletse, garani belgesi vs. daha doldurulmadıysa yetkili servisin ücret almaması gerekli çünkü o onun görevi oluyor. Mesela sıfır Carraro alırsınız onu yetkili servis ücretsiz kurmak zorundadır.

Hocam bisanın Grand tour eco modeli var adından da anlaşılacağı gibi bir araştırın derim
Hocam bunu gördüm aşık oldum ama bütçemi aşıyor ilerde inşallah.
Anladığım kadarıyla bu paralara endurance kadro gelmiyor bir yol bisikleti alıp amatörlüğümüzü atsak daha iyi olur sanki. 2. el alacağım herhalde üstüne para koyunca endurance bir bisiklet alırım.

Geri