Yol bisikletinde lastik seçimi

Ekincan

Daimi Üye
Tepki
1.572
İsim
Ekincan Erol
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam haklıymışsın,
baya bi uğraştırdı. yanak çizgisi içeride kalıyordu köpüklü suyla düzelttim ama 4 5 defa havasını indirip şişirdim. merak ettiğim yolda lastiğin patladı mı? değişim sorun oluyor mu? Bilgi için teşekkürler bu arada.
Tubeless kullanmak için almıştım ama hangi sıvıyı denediysemde iğne deliğini bile kapatamadı. Normal iç lastik ile kullanıyorum 1.5ayda 1250km yol yaptim patlaksiz. Plastik levye ile sorun olacağını sanmıyorum.

Scudo

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Wiggle da Vittoria Rubino Pro 700x25 lastik 12.76$ dan satılıyor çok iyi fiyat. Bir çift sipariş ettim , yedekte dursun . İçeride fiyat bunun iki katından fazla. (çifti 259TL , %18 gümrük , taşıma ücreti vs. 320TL civarı)
(link)

Çift fiyatı gümrük vs ile birlikte tek fiyatından bile ucuza geliyor ( tanesi 320TL )
(link)

(Edit. alttaki G+ önceki Rubino Pro 'ya göre daha yüksek dönme direncine sahip bu arada) link => (link)

Son düzenleme:

SSiriuSS

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TatanQa_tr
zaffiro olan kış için daha iyi değil mi bende ondan sipariş vermeyi düşünüyorum

ykskomd

Üye
Tepki
14
İsim
Orhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, yol bisikletine yeni geçen birisi olarak genel kullanım antreman amaçlı İstanbul da asfalt (malumunuz çok da düzgün olmayan) yollarda kullanıyorum bisikletin üzerinde maxxis detonator 700x23 lastikler var Jant shimano rs11 105 kilo olduğumdan ve de yollarımızın durumundan dolayı yüksek patlama direnci olan fakat çok fazla hatallaştırmayacak bi dış lastik arayışındayım Pirelli Cinturato Velo tlr 700x26 lastikleri düşündüm fakat tubeless bi lastik benim sorum bu lastikleri iç lastik ile kullanırsam ne gibi eksileri olur? Michelin Pro4 Endurance da düşündüm fakat Michelin genel olarak yumuşak hamurlu bi lastik olduğundan dolayı yüksek ağırlık taşımakta çok uzun dayanacağını sanmıyorum belki de yanılıyorum bu konuda görüşleriniz nedir? Önceliğim patlama direnci ve ortalama bi performans. teşekkürler.

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ykskomd 30 agustostan beri michelin pro4 kullanıyorum. Şu an 2190 kmdeler, arka lastikte çok hafif düzleşme başladı, ön arka değişimi yaparak rahatlıkla 10000km kadar kullanılabilir. Kulandıgım model service course. Oldukça hafif, donme direnci düşük, slik olmasına rağmen yağmurda yüksek hıza rağmen yolu bırakmıyor, fren mesafesi iyi. Şimdiye kadar patlamadı fakat arka ve önde toplam 2 adet cam kesiği var. Fiyat açısından oldukça güzel lastik, tavsiye ederim. Daha once schwalbe durano, lugano, maxxis detonator, continental ultra ve vittoria zaffiro kullandım. Pro4 hepsinden iyi :) Pro4den daha iyi lastikler vardır mutlaka, bütçe meselesi..

ykskomd

Üye
Tepki
14
İsim
Orhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ykskomd 30 agustostan beri michelin pro4 kullanıyorum. Şu an 2190 kmdeler, arka lastikte çok hafif düzleşme başladı, ön arka değişimi yaparak rahatlıkla 10000km kadar kullanılabilir. Kulandıgım model service course. Oldukça hafif, donme direnci düşük, slik olmasına rağmen yağmurda yüksek hıza rağmen yolu bırakmıyor, fren mesafesi iyi. Şimdiye kadar patlamadı fakat arka ve önde toplam 2 adet cam kesiği var. Fiyat açısından oldukça güzel lastik, tavsiye ederim. Daha once schwalbe durano, lugano, maxxis detonator, continental ultra ve vittoria zaffiro kullandım. Pro4 hepsinden iyi :) Pro4den daha iyi lastikler vardır mutlaka, bütçe meselesi..
Sormamda mahsur yoksa kilonuz kaç acaba? Yani o km.yi yaparken lastiklere ne kadar ağırlık bindi onu merak ettim. Beni en çok düşündüren şey yüksek kilodan dolayı lastiklerin dayanmaması tabi çok tecrübeli olmadığımdan böyle düşünüyorum yanılıyor olabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Burak B.
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ykskomd Lastik hamur yumuşaklığının yük taşıma kapasitesi ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Lastik yumuşak diye yanakları ezilmez, havası az ise ezilir. Daha çok yol tutuşu ve lastik ömrünü etkiler diye biliyorum, yanlışsam düzeltir arkadaşlar zaten. Bazı markalar lastiklerinin taşıyacağı toplam ağırlığı da belirtirler. Sizin üzerinde durmanız gereken husus, lastiklerinize düzenli olarak her sürüş öncesi, vücut ve bisiklet ağırlığınızı da hesaba katarak, gereken hava miktarını basmanız.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sormamda mahsur yoksa kilonuz kaç acaba? Yani o km.yi yaparken lastiklere ne kadar ağırlık bindi onu merak ettim. Beni en çok düşündüren şey yüksek kilodan dolayı lastiklerin dayanmaması tabi çok tecrübeli olmadığımdan böyle düşünüyorum yanılıyor olabilirim.
Kilonuz arttıkça yıpranma da o oranda artıyor. Hafif olmak lastik ömrü açısından olumlu bir şey. Ağırlığımızın yaklaşık %60'ı arka lastikte olduğundan daha çabuk aşınırlar. Ön arka değişimi yapmak iyi oluyor ara ara.

ykskomd

Üye
Tepki
14
İsim
Orhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında genelde benim durumumda olan kişiler marathon plus tercih ediyor çok dayanıklı bi lastik ben bunun bir değişik modeli olan marathon mondial modelini mtb de kullanıyorum neredeyse "kurşun geçirmez" diye tabir edebileceğim bi lastik fakat mtb ile uzun mesafe turlara çıkmak insanı bitiriyor bu yüzden yol bisikleti aldım amacım biraz daha hızlı ve çok daha uzun mesafeli turlar yapmak şimdi tekrar marathon plus alıp bisikleti hantallaştırmak istemiyorum ama lastikten dolayı olumsuzluk da yaşamamak için 105 kiloyu çok rahat taşıyabilecek ortalama performansta bi lastik arayışındayım .

• Beğen
Tepkiler: Ali Özcan

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kilomu belirtmeyi unutmuşum :) 73kiloyum. Bisikletimin agırlıgı 8 kilo civarı (tarmacsl4), bunları hesaba katarak arka lastik basıncı 97, ön lastik 90-91psi basıyorum. Daha fazlasında yol tutuşu etkileniyor ve kalıplastığı için. Daha az basılırsa bu sefer direnç artıcak, yanaklar daha çok ezilip büzüşüceği için eskiyecektir.

ykskomd

Üye
Tepki
14
İsim
Orhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pirelli Cinturato Velo Tubeless ready hem tubeless hem de iç lastik ile kullanıma uygun olduğunu belirtmiş üretici bu tür tubeless lastikler iç lastik ile kullanılırsa nasıl bi durum meydana gelir? Bu şekilde kullanımı deneyen oldu mu acaba

Son düzenleme:

meddah58

Üye
Tepki
77
İsim
Tayfun
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bende 5,5k tek patlakla kullandıktan sonra 1 hafta içinde 3 defa patlayınca lastikleri emekliye ayırdım. s2 4000 kullanıyordum bende. lastiği çıkarması ve takması gerçekten çok zor. (bilmiyorum belki benim lastik eskimiştir) şimdi jantlarla beraber gelen hutchinson fusion 5 performance kullanıyorum 300km oldu şimdilik bir sorun yok. önümüzdeki dönem için 2 lastik almayı planlıyorum. kış için lifeline prime armour yaz için vittoria corsa g+.
hocam merhaba.lifeline prime armour lastik aldınız mı?sağlam mı patlıyor mu lütfen alıntı yaparak cevaplar msiniz

ucgokhan

Aktif Üye
Tepki
592
İsim
gökhan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hocam merhaba.lifeline prime armour lastik aldınız mı?sağlam mı patlıyor mu lütfen alıntı yaparak cevaplar msiniz
ben de kullanıyorum lifeline armour.. bu lastik keleş mermisi gelmediği sürece patlamaz:)

• Hahaha
Tepkiler: trainspotting35

meddah58

Üye
Tepki
77
İsim
Tayfun
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben de kullanıyorum lifeline armour.. bu lastik keleş mermisi gelmediği sürece patlamaz:)
Cevap için teşekkür ederim hocam kargo dahil 39 dolar fiyatı var. Patlamayan sağlam lastik önceliğim alınır mı ne dersiniz

ucgokhan

Aktif Üye
Tepki
592
İsim
gökhan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelik patlamaması ise tercih edilebilir tabiki. Yağmurda sürmedim ama yol tutuşu da fena değil. Yuvarlanma konusunda corsa g2.0 dan sonra yola yapışıyormuş hissi verdi tabi.. Ama genel itibariyle parasının karşılığını veriyor lastik

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.222
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
hocam bunu yazmıştım önceden de. 10k yaptım lastiğin bir tarafı yandan aşınınca değiştirdim yerine 28mm lastik aldım. şuanda da 2k oldu. hiç patlatmadım. elimde victoria corsa , hutchinson fusion 5 , conti s2 ve pirelli p zero var ama bu lastiği kullanıyorum. yaz zamanı pirelliyi kullanıyorum. corsa veya hutchinsonu isteyene (biraz kullanıldılar) uygun fiyattan da verebilirim mesaj atmanız yeterli.

Emert20

Daimi Üye
Tepki
306
İsim
Egemen
Bisiklet
Carraro
Merhaba çifti 300tl ye kadar 700x25 lastik arıyorum. Yurtiçinde bulduğum bir çok model telli ve ağır modeller. Ya da yurtdışından benzer fiyatta katlanır bir lastik alacağım hangisini önerirsiniz. Bu fiyat bandında önerilerinize de açığım. Cst ye bakınca fiyat bakımından iyi gözüküyor ancak yol tutuşu açısından bir bilgim yok.
(link)
(link)
(link)
(link)

SpirituaL

Daimi Üye
Tepki
1.011
İsim
Eray
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben wiggle'dan yeni michelin pro4 endurance v2 700x25 aldım 28 usd/adet, teslim edilmesini bekliyorum. Acelem olmadığı için uzun zamandır inceliyorum, kullanıp da memnun kalmayana denk gelmedim.

Bütçeyi biraz daha zorlayarak bu lastikleri kullanmak, uzun vadede maliyetinizi azaltır.

Ama çifti 300 olsun istiyorsanız Decathlon'dan michelin pro3 race raod 700x23 alabilirsiniz. Bu fiyat bandında iyi ürünlerden, seveni çok. Dezavantajı 23'lük olması

• Beğen
Tepkiler: Emert20

Emert20

Daimi Üye
Tepki
306
İsim
Egemen
Bisiklet
Carraro
Ben wiggle'dan yeni michelin pro4 endurance v2 700x25 aldım 28 usd/adet, teslim edilmesini bekliyorum. Acelem olmadığı için uzun zamandır inceliyorum, kullanıp da memnun kalmayana denk gelmedim.

Bütçeyi biraz daha zorlayarak bu lastikleri kullanmak, uzun vadede maliyetinizi azaltır.

Ama çifti 300 olsun istiyorsanız Decathlon'dan michelin pro3 race raod 700x23 alabilirsiniz. Bu fiyat bandında iyi ürünlerden, seveni çok. Dezavantajı 23'lük olması
Teşekkür ederim decathlonda dediğiniz lastiğide inceleyeceğim.