Yurtdışı alışveriş

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.148
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Geçenlerde yaşadığım bir alışveriş deneyimini paylaşmak istedim.

Ben amazon.com.tr den satıcısı "amazon germany" olan evle ilgili birkaç ürün almıştım. Ürünler kargoya verildiği sırada ürünlerin farklı renklerini almak istediğime karar verdim. Ancak kargo yola çıkmıştı. Amazon müşteri hizmetleri ile görüştüm. Ürünler elinize geldiğinde iade süreci başlatın. Dediler. Zararım ne olacak? diye sordum. Vergisi ve kargosu var bu ürünlerin sonuçta fiyatı içinde. Hiçbir zararınız yok dediler. İnanmadım.
Ürünler 2. gün elimdeydi. Evet 2 günde almanyadan elime ulaştı. Hemen iade sürecini başlattım. Ertesi gün dhl gelip evden iadeleri aldı. Alışverişin 4. günü iade tutarları kartıma yapılmıştı. Hiçbir kesinti vs yapılmadı.

Şimdi satıcısı amazon germany olan bisiklet yedek parça vs bakıyorum. Sepette vergi ve shipping birlikte fiyatı görünüyor. Aynı ürünün tr fiyatı ile karşılaştırıp (eğer tr de varsa) alınacaklar listesine ekliyorum. Fiyat avantajı varsa rahatlıkla alınabilir diye düşünüyorum. Sorun çıktığında iade hızlı ve düzgün gerçekleşiyor. Test edildi onaylandı. Hatta kargo türkiyedeki bir çok satıcıdan daha hızlı geliyor.
Amazon'da çok şaşırtıcı uygulamalar ve fırsatlar var.
- 2 kere farklı bisiklet ürünlerini AliExpress'te üreticisinin resmi mağazasında sattığı kargo ve vergi hariç fiyatın altında Amazon.com.tr üzerinden kargo ve vergi dahil aldım.
- Türkiye'den alınmış teknoloji ürünü (M2 SSD) ilk ayı geçirdikten sonra arızalandığında servisle muhatap olunurken Amazon Germany'den alındığı için ücretsiz kargoyla geri gidip ücreti iade edildi.
- Amazon.com.tr'nin kendi sattığı düşük bedelli ürünler iade edilmek istendiğinde "ürün sizde kalsın" denip ücreti iade ediliyor.
- Prime'ın ertesi gün teslimi sayesinde artık market ürünleri için bile Amazon'a bakıyorum, akşam 21:00'de aklıma gelip aldığım 2.5 liralık ürün ücretsiz kargoyla sabah evde oluyor.

Amazon.com.tr sitesinde ürün bulma işini başarısız buluyorum, kategori gezmek zaten zor, arama da çok doğru çalışmıyor. Site içi aramada mesela XYZ ürününü arattığımda aradığımdan başka alakasız bir sürü şey geliyor, google'da "XYZ amazon" yazınca tam aradığım geliyor. Ben de ürün arayışlarımı başka yerlerden yapıp finalde Amazon.com.tr'de fiyatını kontrol etmeden hiçbir şey almıyorum artık.

Scudo

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.120
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

caglara.

Aktif Üye
Tepki
677
İsim
Çağlar A.
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Amazon.com.tr sitesinde ürün bulma işini başarısız buluyorum, kategori gezmek zaten zor, arama da çok doğru çalışmıyor. Site içi aramada mesela XYZ ürününü arattığımda aradığımdan başka alakasız bir sürü şey geliyor, google'da "XYZ amazon" yazınca tam aradığım geliyor.
Şu gerçekten çok üzücü ya...

Amazon'da ürün bulmaya kalkınca bazen o ürünü almaktan vazgeçiyorum. Köpek maması arıyorum, vegan köfte çıkıyor. Yağmurluk arıyorum, deniz şortu çıkıyor. Ön far için kelepçe arıyorum, cinsel fantezi kelepçesi çıkıyor.
Kanser.. Yemin ederim kanser.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.581
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bundan bana da lazım yav :D 2.ürünü yedek olarak aldıysanız ben talip olabilirim.
Ebay da var ama az tuzlu kargo vergi derken 200lere gelir,bende çok aramıştım bulamamıştım hiçbir yerden.
(link)
şu sitede var, (link)

Okan Gül

Üye
Tepki
0
İsim
Okan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar daha önce hiç amazondan alışveriş yapmadım süreç nasıl işliyor birisi kısaca anlatabilir mi

caglara.

Aktif Üye
Tepki
677
İsim
Çağlar A.
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
- Eğer ürün Amazon'daki Türk satıcılar tarafından satılıyorsa herhangi bir e-ticaret firmasından almaktan hiçbir farkı yok. Parasını veriyosun alıyorsun. Sorun çıkarsa Trendyol, Hepsiburada vsvsvs.deki süreç işliyor.
- Eğer ürün Amazon Türkiye tarafından satılıyorsa bir sorun yaşarsan Amazon bizzat olaya el koyuyor. Ya sorun ücretsiz gideriliyor ya da yenisi gönderiliyor. Genellikle sonraki gün ürün kapında oluyor.
- Eğer ürün Amazon'dan fakat yurtdışından geliyorsa sana son ödeme ekranında ödemen gereken gümrüğü de ekliyor (Önemli not: Bağğğzen gümrük fiyatında farklılık olabiliyor. Fazla ödediysen, "pardon" diyip iade ediyorlar)
- Eğer ürün yurtdışından Amazon harici bir satıcıdan geliyorsa.... Onu bilemicem. Hiç öyle bir şey yapmadım. Ben de bilmiyorum :)

Okan Gül

Üye
Tepki
0
İsim
Okan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ederim.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.120
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakın zamanda yurt dışından sipariş verecek olan var mı? Tek parça bir ürün isteyeceğim. 18 Euroluk ürüne 20 Euro kargo vermeyeyim :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.411
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Yakın zamanda yurt dışından sipariş verecek olan var mı? Tek parça bir ürün isteyeceğim. 18 Euroluk ürüne 20 Euro kargo vermeyeyim :)
Almak istedigin parca nedir, zarfa sigacak birsey ise ben alip göndereyim ama paket olunca is degsiyor.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.558
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zarfa sığmaz maalesef..
(link)
Acil değilse arkadaşım kasım ortasında Bike 24 ün mağazasının olduğu yere gidecek mağazasında mevcutsa alıp yanında getirebilir.Yanlış bilmiyorsam Dresten de mağazaları mevcut ama küçük biryer kesin vardır diye birşey söyleyemem.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.120
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Acil değilse arkadaşım kasım ortasında Bike 24 ün mağazasının olduğu yere gidecek mağazasında mevcutsa alıp yanında getirebilir.Yanlış bilmiyorsam Dresten de mağazaları mevcut ama küçük biryer kesin vardır diye birşey söyleyemem.
Acil değil de,orada olup olmadığını bilsek iyiydi. Ben başka bir yol bulamazsam ,yazarım size. Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.148
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Yurtdışından ürün ararken yolunuz (link) sitesine düşerse koşarak uzaklaşın. Shimano, ürünlerinin sahtelerini sattığı gerekçesiyle kapattırmak için başvurmuş: (link)

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bikeinn.com sitesinden bisiklet kaskı siparişi geçtim. Eğer yurt dışından ekipman almayı düşünenler var ise bu siteyi tavsiye ederim.

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
971
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bazen soruluyor, o nedenle buraya son deneyimlerimle beraber bir cevap bırakayım, birisinin işine yarar:

1. Amazon US’den satıcısı Amazon olan ürün, DHL kargo ile 2 günde teslim edildi. Vergiyi Amazon ödeme içinde tahsil etti.

2. Amazon US’den satıcısı Amazon olan ürün UPS ile geldi, gümrükte 10 güne yakın bekletilip teslim edildi. Vergiyi Amazon ödeme içinde tahsil etti.

3. Amazon UK’den Amazon dışı bir satıcıdan aldığım ürün DHL kargo ile bir iki günde teslim edildi, vergiyi yine Amazon tahsil etti.

4. Amazon De’den satıcısı Amazon olmayan bir ürün aldım, SATICI İTALYA’daymış, DHL kargo ile 24 SAATTEN KISA SÜREDE teslim edildi. Şok oldum. Vergiyi Amazon tahsil etmedi. DHL kargo mesajla iletişime geçti. Online kredi kartı ile ödedim.

Tepki
24
Arkadaşlar yine yardıma ihtiyacım var :)
holdresponse3@skynetworldwide.com adresinden aşağıdaki maili aldım gümrük vergisini ödeyeceğimi taahhüt etmemi ve kimlik numaramı paylaşmamı istiyorlar ya da ürünümün iade edileceğini söylüyorlar anladığım kadarıyla.
wiggleden ücretsiz kal göndereceklerdi herhangi bir vergi ödemeyin isterlerse de haber edin demişlerdi. Bir de aliexpressten yol bilgisayarı gelecekti. Böyle bir mail alan oldu mu hangi ürünle ilgilidir napmam lazım acaba ? Wiggle a sordum ama buraya da bir danışmak istedim.

Dear Valued Customer,

Your parcel … is currently on hold in London as it is over the customs threshold and customs charges may be applied upon entry into Turkey. In order to export the parcel, we require your agreement to pay these charges if due upon arrival into Turkey prior to delivery.

Please respond in writing confirming if you agree to pay the charges or not. The amount due will be:

Duty and taxes %20 of the value of the shipment

You will also need to provide your ID number. This is to enable your shipment to be imported into Turkey and is a customs requirement.

We will release the parcel upon receiving your agreement. If you choose not to accept the charges, we will return the parcel to the sender and you will be refunded.

A response is required for either option, to agree or refuse.

Please respond within 7 days, failure to do so will result in the parcel being returned.

Thank you for your understanding.

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
971
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Kargo ücreti üzerinden %20 diyor.

ürün ücretsiz de kargo ücretini mi vergilendiriyorlar?

• Beğen
Tepkiler: blackdestiny

sahrana

Daimi Üye
Tepki
580
Arkadaşlar yine yardıma ihtiyacım var :)
holdresponse3@skynetworldwide.com adresinden aşağıdaki maili aldım gümrük vergisini ödeyeceğimi taahhüt etmemi ve kimlik numaramı paylaşmamı istiyorlar ya da ürünümün iade edileceğini söylüyorlar anladığım kadarıyla.
wiggleden ücretsiz kal göndereceklerdi herhangi bir vergi ödemeyin isterlerse de haber edin demişlerdi. Bir de aliexpressten yol bilgisayarı gelecekti. Böyle bir mail alan oldu mu hangi ürünle ilgilidir napmam lazım acaba ? Wiggle a sordum ama buraya da bir danışmak istedim.

Dear Valued Customer,

Your parcel … is currently on hold in London as it is over the customs threshold and customs charges may be applied upon entry into Turkey. In order to export the parcel, we require your agreement to pay these charges if due upon arrival into Turkey prior to delivery.

Please respond in writing confirming if you agree to pay the charges or not. The amount due will be:

Duty and taxes %20 of the value of the shipment

You will also need to provide your ID number. This is to enable your shipment to be imported into Turkey and is a customs requirement.

We will release the parcel upon receiving your agreement. If you choose not to accept the charges, we will return the parcel to the sender and you will be refunded.

A response is required for either option, to agree or refuse.

Please respond within 7 days, failure to do so will result in the parcel being returned.

Thank you for your understanding.
Wiggle için kargonuzu Türkiye ye getiren kargo şirketi,gümrük giderleri için onay istiyorlar,wiggle den cevap bekleyin bence

• Beğen
Tepkiler: blackdestiny

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.370
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tamamdır dostlar çok teşekkürler
Onay vermezsen ürünü satıcıya geri yollarlar, sende satıcıdan paranı iade alırsın. Türkiyeye girişte gümrük her türlü alır parasını. Yanlış bilmiyorsam ürünü yine vergi vererek teslim alırsan bu ücreti wiggle sana geri ödüyor.

Ayrıca belki wiggle gonderimin faturasına değişim vs yazıp ücretide sıfır gösterdi ise vergi ödemezsin.