Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Alüminyum vs. Karbon kadro

@Doğanay07 Memnunum sonuçta uzun zamandır beni taşıyan bir bisiklet. Yalnız kadro sert. Bike Fit yaptırdığım halde titreşim kaynaklı ağrılar oluyor. Yolu olduğu gibi iletiyor bisiklet. Uzun mesafelere gelecek bir yapısı yok ve kullanılan 53 39 11 28 kombinasyonu da sert. Bu şekilde kullanıyorum, oranlara da alıştım ama uzun mesafelerde yorulmadığım halde titreşim beni bezdirdiği için bitse de gitsek durumu yaşıyorum.

Scudo
Trans troy da kadrosu ve maşası karbon olan bisikletleri süren arkadaşlar, özellikle soğuk asfalt olan yerlerde çok sıkıntı çektiler. Karbon yapısı itibariyle tüm titreşimleri aynen ilettiğinden kollarda, bileklerde ve parmaklarda aşırı yorgunluk yapıyor. Bence karbon kaymak asfatta daha uygun olur...:)

@mümtaz öztürk
Hocam bu karbon meselesinde çok ciddi kafa karışıklığı var, kimisi konforlu diyor; kimisi konforsuz diyor. Karbon hakkında titreşimleri emdiğini söyleyende var direk ilettiğinide. Karbon mdvzusu çok fena karıştı, konfor için karbon malzeme kullananıda gördüm sertlik içinde. Çok anormal bir malzeme galiba.

Valla ben onu bunu bilmem de, alüminyumdan karbona geçmiş birisi olarak diyeceğim tek önemli nokta:
Karbonda bastın mı pedala, anında cevap verip atağa kalkıyor bisiklet. Alüminyumda bu tepki alınamıyor.

Karbonda aero kadro mu, endurance mı, safkan yarış kadrosu mu önerirsiniz? Türkiye'de yarışacak bir bisiklet olması açısından önemli.

Düz ve rüzgarı az bir etapta, aero;
Yollar hafiften bozuk, hafif engebeli bir etap ve çok uzun mesafelerde, endurance;
Bol tırmanışlı, her yolun olduğu bir etapta, yarış.

@keremtunaa

Aero ve safkan ikisini bir değerlendirmeniz lazım.

Endurance bozuk yol vb. ortamlar, uzun turlar için tasarlanmış.
Kabaca performans ile işim olmaz, ben yeri gelince bozuk yolda da kullanacağım, uzun yolda da kullanacağım, benim için öncelik rahatlık diyenler için.

Aero bisikletlerin geometrileri aerodinamik açısından tasarlandıkları için (rüzgar direnci vs.) performans anlamında daha iyidir.

Tabi ki herkesin dediği gibi, en önemlisi süren kişi :)

@Taner James 2016'dan bu yana Mosso TCA 735 kullanıyorum. En son Cole Rollen Elite jant aldım. 2.5 ayda 1800 km yol yaptım. Tamamen yarış odaklı düşünüyorum. Açıkçası Mosso'nun yarışa gelir bir tarafı yok. Bisiklet 10 kg. yeni jantlar ile, rüzgarda bir esprisi yok Mosso'nun ve tepki yönünden zayıf. İlk kullandığım yol bisikleti ve bu kadroyu gömen çok arkadaşım oldu. Zafer Yalın bile bu kadrodan kurtul dedi. İşin özeti, tek bir atış şansım var ve uzun süre kullanabileceğim, performans yapabileceğim bir bisiklet arıyorum. Kadron esniyor, performansını kısıtlıyor diyenler çok oldu. Giant Propel Advanced 1, Trek Emonda SL6, Focus Izalco, Argon 18 Gallium (toplama olacak) bisikletlere baktım. Türkiye'de yarışacak bir bisiklet lazım bana.

@Edip Dinçer 3 tane makine :) Bunların hepsini bir arada toplayan bir kadro yok mu :)

• Beğen
Tepkiler: Alprdnc10
@keremtunaa Öyle bir şey olsa bisikletçiler para kazanamaz :D.
Ben söylediklerinizden yarış koşmak için seçecek olsam Focus Izalco'yu seçerdim.

• Beğen
Tepkiler: keremtunaa
Domane ve Madone'den sonra Emonda'nın çok zorlama olduğunu düşünüyorum; yeni bir şey çıkarmak için çıkardılar gibime geliyor.
Yarış koşacaksam Trek'ten Madone (600 veya üstü kadro), Cannondale'den Supersix (Evo Hi-Mod), Focus'tan Izalco (Pro vardı eskiden ama şimdi Max'e çevirmişler), Felt'ten F4 (veya üstü) seçerdim :).

• Beğen
Tepkiler: Yavuz S.
@keremtunaa
Çok hızlısınız. Güle güle kullanın :).

• Beğen
Tepkiler: keremtunaa
@Taner James
Bence abartiyosun tanercim :D internet mi bu bazi yerlerde iyi cekmesin, pedala basinca 5 dakika gecikmeli ataga ciksin :D tamamen psikolojik bu :D hem kullandigin geciken alu hangi marka ve modeldi, karbon hangi marka ve modeldi? :D

@Edip Dinçer Teşekkürler :) Asıl hız kullanınca ortaya çıkacak. Rüzgarlı sahil yoluna bir dalayım da Mosso ile farkını göreyim :)

Soruya gelirsek ne alu ne karbon , scandium diyorum
:D
Neden mi meret oyle bsey ki birak aninda tepki vermeyi daha ben pedala asilmadan asilacagimi hissediyor , pedala basinca 20 km/h lerden aninda 50 km/h lere cikiyor
2017-02-12_15-38-39_HDR.jpg

Ne dersin @Murat Cömez baskan ? :D

@mariokaldato

Valla olabilir, benzer kalitede aynı bisikletim olmadığı için bilmeyeceğim :) Yalnız kesin tarafı karbon demek paraları soba da yakmak gibi :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Geri