Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bir seferde en uzun ne kadar yol gittiniz?

Merhaba, Ben 16 yaşındayım son 2 yıldır düzensiz olarak dağ bisikletimle yol yapıyordum. (Düzenli olarak ulaşım için kullanırım havalar el verdikçe) Çok fazla kendime güvenmediğim için 40 km'yi de hiç geçmedim evden çok uzaklaşmamak için. Son 1.5 aydır bisikletle daha profesyonel ilgilenmeye başladım. Uzun yıllardır bisikletle kamp yaparak akdenizi gezme hayalim var. Bunda daha önce gençliğinde bunu yapmış olan bir aile dostumuzun anlattığı güzel hikayelerin de etkisi var tabi. Benim bisikletle çok fazla tecrübem yok. Öncelikli olarak bir yol bisikleti almak istiyorum. Scott Speedster 10 ve Giant contend sl2 disc arasında kaldım. Bu konuda da tavsiyelerinizi bekliyorum. Asıl konuya gelirsek. Akdeniz turu olmasa da istanbul çevresinde kamplı küçük 1-2 günlük turlar yapmak istiyorum. Benimle birlikte gelebilecek 1 arkadaşım var. Ama ikimiz tek yapmamız güvenli olur mu bilmiyoruz ve kalabalık bir grupla yapmak istersek nasıl adımlar izleyebiliriz? Yardımcı olursanız çok memnun olurum abilerim.

Merhaba, bisiklet tipi olarak naçizane bilgilerimi paylaşabilirim. Bahsettiğin türde bir kullanım amacına yol bisikleti değilde tur bisikleti, trekking bisikleti veya tur için de çok kullanılabilen gravel bisikletler daha uygun olacaktır. Elbette neredeyse her bisiklet türü ile bahsettiğin kullanım mümkün ancak yol bisikletleri ergonomik olarak ve yük taşıma olarak (nasıl bir ekipman ve bagaj alırsın bilmiyorum ama) tura uygun değillerdir. Yol bisikletlerinde çok eğilerek kullanıldığı için (bisiklet yapısı gereği seni buna zorlar) uzun kullanımlarda sağlık problemleri yaşayanlar var, tecrübe ile sabit bu konu, bunu yapan ve bazı önlemler alarak bu sağlık sorunlarının önüne geçenlerde olabilir, bu konuyu araştırman gerekli.

Uzun mesafe olarak ise bu aşama aşama arttırılarak kondisyon ve tecrübe kazanılarak ilerlenir. Her başarılı geçen tur sonrasında bir 15-20 km daha uzun turlar planlayarak kendini sürekli geliştirmelisin.

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _
Scudo
Merhaba, bisiklet tipi olarak naçizane bilgilerimi paylaşabilirim. Bahsettiğin türde bir kullanım amacına yol bisikleti değilde tur bisikleti, trekking bisikleti veya tur için de çok kullanılabilen gravel bisikletler daha uygun olacaktır. Elbette neredeyse her bisiklet türü ile bahsettiğin kullanım mümkün ancak yol bisikletleri ergonomik olarak ve yük taşıma olarak (nasıl bir ekipman ve bagaj alırsın bilmiyorum ama) tura uygun değillerdir. Yol bisikletlerinde çok eğilerek kullanıldığı için (bisiklet yapısı gereği seni buna zorlar) uzun kullanımlarda sağlık problemleri yaşayanlar var, tecrübe ile sabit bu konu, bunu yapan ve bazı önlemler alarak bu sağlık sorunlarının önüne geçenlerde olabilir, bu konuyu araştırman gerekli.

Uzun mesafe olarak ise bu aşama aşama arttırılarak kondisyon ve tecrübe kazanılarak ilerlenir. Her başarılı geçen tur sonrasında bir 15-20 km daha uzun turlar planlayarak kendini sürekli geliştirmelisin.
Merhaba cevabınız için teşekkürler. Gravel bir bisiklet alırsam sonradan granfondolara katılmam mümkün müdür aynı bisikletle?

Merhaba cevabınız için teşekkürler. Gravel bir bisiklet alırsam sonradan granfondolara katılmam mümkün müdür aynı bisikletle?

Ne beklediğine bağlı yoksa gfye mtb hatta tandem ile katılan var.

• Beğen
Tepkiler: ghostt
iyi bir performans vermeyi bekliyordum

Alacağınız gravel gerçek bir gravel (adventure geometri olmayan) olsa bile geometrisi yol bisikletine göre daha fazla rüzgar almanıza neden olur. Ayrıca yol titreşimi azaltmak için daha az rijittir. Ben de yol bisikletine geçmeden önce gravelime ince lastikler takıp, yol grubu ile sürüşlere çıktım. Benim sorum, gravelle gruba ayak uydurabiliyorsam yol bisikletiyle performans yapabilirimdi. Yarış ortamında gücü sizinkine denk bir yol bisikleti kullanıcısının, parkur uzunluğu dikkate alındığında kayda değer bir avantajı olur.

Son düzenleme:
benim için efsane turdu. Şehir bisikletiyle daha uzununu yapabilirmiyim bilmiyorum. Mıcır çakıl toprak her türlü zemin de bölgenin en yüksek mevkilerinden birine çıktık. Yer yer bisikleti ben taşıdım ama çok keyifliydi her yıl bir kere yapıp performansımın nasıl değiştiğini görmek isterim :)IMG_20210813_152013.jpg

Kıskanma kuzum.🤣
Bu bana bile ağır geldi. Kuzum dedi ya laaa. 😮 Cemal senden korkulur. Biftek ısmarlayacaktım , sen kuzu kaburgaya kafa takmışsın. @hamlet2006 Süleyman bağışla beni. Sana kuzu diyen beni bir lokmada ham yapar.:kötü:

Kıskanma kuzum.🤣
Evet yürek yiyen arkadaşları da görmüş olduk.
Bıyıklı, tenhada yalnız yürüme derim.Kankan Cemali çağır. Yatırım tavsiyesi mi hem de kendine yatırım tavsiyesi.

Öncelikle uzun bir tur yani kamplı bir tur düşünüyorsanız ihtiyacınız olan yol bisikleti değil tur bisikletleridir bu bisikletler uzun yollarda dayanıklı bir şekilde hem sizi hemde yükünüzü taşımak için tasarlanmıştır yol bisikleti alırsanız yanlış tercih yapmış olursunuz uzun tur için

• Beğen
Tepkiler: ghostt
Selamlar, bugün 172km ile rekor tazeledim. Daha fazlası bu kondüsyon ile zor gibi...

8 saat sürdü, 7 saatten fazlası minnacık sele üstünde:D.

Çok sert rüzgar vardı, zaman zaman 10km/saate kadar düşürdü hızımı, emdi emdi resmen enerjimi.:booo:

Karbon falan, yok mu rüzgarın da bi çaresi:snzdglsn:

Son düzenleme:
Denizli'ye taşınıyorum. Bisikletimi sehpasından indiriyorum. Bundan sonra bıyıklı ve kankası korksun.
@Bahri Kaplan ağabey ile bir buluşayım da bir günde 500 kmler 600 kmler havada uçuşsun.430 kmlik rekoruma 364 km ile Cemal Beyefendi yaklaşmış. Farkı açmam lazım

Denizli'ye taşınıyorum. Bisikletimi sehpasından indiriyorum. Bundan sonra bıyıklı ve kankası korksun.
@Bahri Kaplan ağabey ile bir buluşayım da bir günde 500 kmler 600 kmler havada uçuşsun.430 kmlik rekoruma 364 km ile Cemal Beyefendi yaklaşmış. Farkı açmam lazım

Bugün 3 km ile açılışı yaptım. (Bir yıllık aradan sonra, bisiklete binmeyi unutmamışım) Hedef bir günde 500 km. (Denizli-İzmir-Denizli)

Bugün 3 km ile açılışı yaptım. (Bir yıllık aradan sonra, bisiklete binmeyi unutmamışım) Hedef bir günde 500 km. (Denizli-İzmir-Denizli)
İmkanı yok yapamazsın. İki güne böl bu turu. Bir başlangıç yap derim.:harika:

• Hahaha
Tepkiler: Cemal Ç.
Geri