Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet bakımı için anahtarlar ve aletler

Nereden ne alsam acaba hangi marka iyidir şuanda normal fiyat aralığı nedir her biri o kadar farklı ki... Aslında bana sadece arka rubleyi sökmek için alet gerekiyor çünkü fazla yalpalıyor ve onu düzeltmek için ya boşluğu alacağım ya da jantı düzelteceğim bir şekilde...

Scudo
Nereden ne alsam acaba hangi marka iyidir şuanda normal fiyat aralığı nedir her biri o kadar farklı ki... Aslında bana sadece arka rubleyi sökmek için alet gerekiyor çünkü fazla yalpalıyor ve onu düzeltmek için ya boşluğu alacağım ya da jantı düzelteceğim bir şekilde...

Ruble yalpalıyorsa ruble anahtarı sorunu çözmek için yeterli olmayabilir.
Şu konuya özellikle 3. sayfadan itibaren bakmak fikir verebilir:
Ruble Yalpalıyor

@Wilhelm_LAS Sanırım vidalı rubleli bir bisiklete sahipsiniz. Rublenin anahtar kısmı gözükecek şekilde yakından bir fotoğraf atarsanız ne tip anahtar gerektiğini söyleyebilirim.

@Wilhelm_LAS Sanırım vidalı rubleli bir bisiklete sahipsiniz. Rublenin anahtar kısmı gözükecek şekilde yakından bir fotoğraf atarsanız ne tip anahtar gerektiğini söyleyebilirim.
Yarın videolu şekilde sizlere sunacağım. Acemi olduğum için özür dilerim. Bisiklet için kısa bir özet geçeyim:

Abim şehir için markası Ümit Rideon 2411 olan ve halen orijinal parçaları takılı olan bir Dağ Bisikleti'ni bir heves ile 2017-2018 yılında aldı ve yaklaşık 4-5 yıl köşede bekletti. Fakat bu yıllarda bisikleti komşumuz çala çala kullandı, böylece bisiklet pekte paslanmadı ama yine de pas var. Ön 3, arka ise 7 vitesli toplam 21 vitesli bir bisiklettir.
2023 Kasım ayında bir heves ile sürdükten sonra amortisör yerinden çıktı ve şanslıyım ki herhangi bir parçası kaybolmadı ben de yeniden taktım tabii :D fakat onu takarken acemi olsam bile gözle görülür birkaç sorun ile karşılaştım:
  • Karşılaştığım sorunlardan birisi ön vites çok zor atıyordu. Bir video sayesinde vites telinin gerginliğini elimle kontrol ettim ve aşırı gergindi. Ruble yalpalandığı için bunu şimdilik pas geçtim çünkü bisikleti ruble sorununu çözene dek sürmeme kararı aldım.
  • İkinci olarak arka dişlilerin teker dönerken yalpalandığını gördüm. Bu arada dişlilerin koruması da yalpalanıyordu. Sorun ne bilmiyordum, sürerken hissedilen türde bir yalpalama olduğunu söyleyebilirim...
  • 2 gün önce bisikleti güzelce temizledim ve neredeyse her yerinden bir balya toz kalıntısı çıkarttım. Temizliği yapmadan önce videolardan yola çıkarak temizlik seti, zincir yağı (Motorex-damla) ve WD-40 tarzı bir pas sökücü almıştım çok işime yaradı. Pas sökücüyü bir video sayesinde dikkatlice sürdüm ve gerçekten işe yaradı. Pas olsa da az kaldı.
  • Arka frenleri temizlerken bir şey daha farkettim. Frene bastığımda fren takımı tekere tam oturmuyordu. Yani sol fren kolu, sağ fren kolundan daha önce tekere değiyordu. Sadece frene abanırsam tekere tam oturuyordu. Bende henüz akord anahtarı olmadığı için bir şey yapamadım ve sorunu tabii ki öncelikle size danışmam gerekti. Sonrasında parça arayışına girdim.

Son düzenleme:
...
  • Arka frenleri temizlerken bir şey daha farkettim. Frene bastığımda fren takımı tekere tam oturmuyordu. Yani sol fren kolu, sağ fren kolundan daha önce tekere değiyordu. ...

Jant ortalıysa/ jantı ortalayana kadar fren ortalama vidalarıyla fren ayaklarının mesafesini ayarlayabilirsiniz. Yaklaştırmak istediğiniz tarafın vidasını gevşetin, uzaklaştırmak istediğiniz tarafın vidasını sıkın ama bunu az az, aşama aşama yapın:

1708671580770.png1708671613093.png

• Beğen
Tepkiler: Demir Atlı Adam
Arka frenleri temizlerken bir şey daha farkettim. Frene bastığımda fren takımı tekere tam oturmuyordu. Yani sol fren kolu, sağ fren kolundan daha önce tekere değiyordu. Sadece frene abanırsam tekere tam oturuyordu. Bende henüz akord anahtarı olmadığı için bir şey yapamadım ve sorunu tabii ki öncelikle size danışmam gerekti. Sonrasında parça arayışına girdim.
Yeteri kadar detay vermemişsin. Çemberin her noktası sol kola aynı mesafede mi? Yoksa bazı yerlerde yaklaşıyor bazı yerlerde uzaklaşmıyor mu? İlki ise, akorta müdahaleye gerek yok.

disk.yandex.com.tr/i/Ursrr6j0USfjEQ
Bu anlattıklarım bisikleti sürerken kendini belli ediyor. Frene basma olayını gösteremedim çünkü kamerada belli olmuyordu. Nereden başlamalıyım?

Bisikletimde bulunan INDEX 7-14/28T adlı vidalı rubleyi sökmek için Ruble anahtarı, Ruble tutma aparatı ve Açık Ağız kurbağacık (30.48cm) sipariş ettim ama tork anahtarı gereksiz pahalı o yüzden el ile bir şeyler deneyeceğiz. Gres yağını Shimano Premium Grease 50g düşünüyordum ama emin değilim yani benim için fazla kaliteli olur, o yüzden düşük bir şey alacağım :d Zincir için Zincir Sökme Aparatı ve aynakolu sökmek için başka bir anahtar sipariş ettim. Zincirde yamulan yere Powerlink takacağım ama hangi markanın powerlinkini alsam diye kararsız kaldım.

Çok ucuz olduğu için anahtarlarda marka olarak Rectus Bisiklet'i seçtim. Akort anahtarını güzel puanlı bir satıcıdan ideal fiyattan sipariş ettim.
Tek yapmam gereken bunları videolardaki adamlar gibi düzgünce çıkarıp takmak olacak hadi bakalım :d

@Wilhelm_LAS Ruble tutma anahtarına gerek yoktu. Vidalı ruble çünkü. Ruble anahtarının ve aynakol anahtarının linklerini atar mısın? Yanlış almış olabilirsin.

Merhaba arkadaşlar bir sorum var ve konu açmaya yetkim olmadığı için buraya yazmak durumundayım kusurumuz affola.

Carraro Force 970 ilk sahibiyim.Orjinal kilitli maşasını (manuel), kilitli (gidondan) havalı maşa ile değiştirmek istiyorum.Bütçem kısıtlı olduğu için sr suntourda muadillerine göre uygun bir maşa buldum.Ancak teknik bilgim çok olmadığı için maşayı satın alcağım bisikletçiye sorduğumda telefondan uyumlu olur dedi.Ancak sizler benden daha bilgili olduğunuz için size danışmak istedim.

Almak istediğim maşanın modeli:
SUNTOUR 29" XCR AIR RL-R D Fren Gidondan Kilitli Amortisörlü Maşa

Ayrıca bu modelde rebound ayarı var mıdır çünkü fotoğrafta rebound vidasının olduğu yer gözükmüyor sormak içinde tekrar rahatsız etmek istemiyorum.Teknik bilgim kısıtlı olduğu içinde RL-R Kısmını anlayamadım araştırdığımda kafam karıştı.

Suntour kullanan arkadaşlar memnun mu bu model iyi midir veya aynı özellikleri taşıyan farklı bir maşa öneriniz var mıdır?

Sürüş şeklim karmadır.Dağ tepe bulursam hafif arazide (ormanlık alanlar) gezmeyi severim (sağa sola uçmam).Kendi çapımda arada bana göre uzun (60-70 km) olan turlar yapmayı severim.Hareket yapan birisi değilim ancak süspansiyonun konforu ve geri tepkimesi benim için önemli çünkü yaşadığım şehrin yolları yol çalışmaları gereği (hiç bitmez) derin ve sık çukurlu.

Bisiklet Model: Carraro Force 970 2023
Jant: 29
Orijinal Maşa: ALÜMİNYUM 1.1/8" MLO 100mm MAŞADAN KİLİTLİ
Göbek: Shimano FH-TX505
Fren Kaliperi: Shimano MT-200

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Kamuflaj sargılı benim orjinal maşam üzerinde gelen
Screenshot_20240227_235032_Gallery.jpg
Almak istediğim:
Screenshot_20240227_235059_Gallery.jpg

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar bir sorum var ve konu açmaya yetkim olmadığı için buraya yazmak durumundayım kusurumuz affola.

Carraro Force 970 ilk sahibiyim.Orjinal kilitli maşasını (manuel), kilitli (gidondan) havalı maşa ile değiştirmek istiyorum.Bütçem kısıtlı olduğu için sr suntourda muadillerine göre uygun bir maşa buldum.Ancak teknik bilgim çok olmadığı için maşayı satın alcağım bisikletçiye sorduğumda telefondan uyumlu olur dedi.Ancak sizler benden daha bilgili olduğunuz için size danışmak istedim.

Almak istediğim maşanın modeli:
SUNTOUR 29" XCR AIR RL-R D Fren Gidondan Kilitli Amortisörlü Maşa

Ayrıca bu modelde rebound ayarı var mıdır çünkü fotoğrafta rebound vidasının olduğu yer gözükmüyor sormak içinde tekrar rahatsız etmek istemiyorum.Teknik bilgim kısıtlı olduğu içinde RL-R Kısmını anlayamadım araştırdığımda kafam karıştı.

Suntour kullanan arkadaşlar memnun mu bu model iyi midir veya aynı özellikleri taşıyan farklı bir maşa öneriniz var mıdır?

Sürüş şeklim karmadır.Dağ tepe bulursam hafif arazide (ormanlık alanlar) gezmeyi severim (sağa sola uçmam).Kendi çapımda arada bana göre uzun (60-70 km) olan turlar yapmayı severim.Hareket yapan birisi değilim ancak süspansiyonun konforu ve geri tepkimesi benim için önemli çünkü yaşadığım şehrin yolları yol çalışmaları gereği (hiç bitmez) derin ve sık çukurlu.

Bisiklet Model: Carraro Force 970 2023
Jant: 29
Orijinal Maşa: ALÜMİNYUM 1.1/8" MLO 100mm MAŞADAN KİLİTLİ
Göbek: Shimano FH-TX505
Fren Kaliperi: Shimano MT-200

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Kamuflaj sargılı benim orjinal maşam üzerinde gelen
315164 dosyayı görüntüle
Almak istediğim:
315163 dosyayı görüntüle

Almak istediğiniz modelin şöyle bir fotosunu buldum. Rebound ayarı var bu fotoya göre. Yine de siz isterseniz satıcıya sorun onu , garanti olsun bence

4_org_zoom.jpg

• Beğen
Tepkiler: ogulcanakmann
Unior’unkini sonradan gördüm. İlk onu görsen unior alırdım. Ben şuradan aldım. Kargo parası yok
(link)

Ben de IceToolz ile Unior arasında kalıp IceToolz'unkini almıştım. O kadar zamanda o kadar az kullandım ki seçim sebebimi hatırlamıyorum.
1709138729263.jpeg

Aynısı IceToolz fren pabucu ayarlama aparatı için de geçerli.

• Beğen
Tepkiler: Şafak Başlar
pabuç ayarlama aparatını yeni gördüm. İzlediğim bir videoda eğimi ,pabucun ucuna kalın paket lastiği sararak ayarlıyordu. :) . fren teli birinin yardımı ile el ile de ayarlanır ama pensenin sağladığı kolaylık hoşuma gitti..

pabuç ayarlama aparatını yeni gördüm. İzlediğim bir videoda eğimi ,pabucun ucuna kalın paket lastiği sararak ayarlıyordu. :) ...

Ben bu iş için sakladığım plastik kartları kullanıyorum. Öyle kalın lastik yok, normal lastiği sarmak zor ve çok eziliyor, gereken boşluğu sağlayamıyorum.

Video bu olabilir:

Merhabalar bugün bisiklet sürerken dur bir jant bakiyim dedim jantta böyle çatlak gibi birsey var resmimde görebileceğiniz gibi arka ve ön jantta 1 tane bundan var sizce çatlak mı? Bana çatlak bu kadar kusursuz olmaz gibi geldi .

Dosyalar

• 17096588887433726231564505432063.jpg
    17096588887433726231564505432063.jpg
    40,3 KB · Okunma: 26
  • 17096589358635276204989686794166.jpg
    17096589358635276204989686794166.jpg
    47,4 KB · Okunma: 24
Merhabalar bugün bisiklet sürerken dur bir jant bakiyim dedim jantta böyle çatlak gibi birsey var resmimde görebileceğiniz gibi arka ve ön jantta 1 tane bundan var sizce çatlak mı? Bana çatlak bu kadar kusursuz olmaz gibi geldi .
Orası jant profilinin ek yeri genç arkadaşım. Bundan sonra soracağın şeyleri alakalı başlığa yazma gayretinde olursan iyi olur.

Orası jant profilinin ek yeri genç arkadaşım. Bundan sonra soracağın şeyleri alakalı başlığa yazma gayretinde olursan iyi olur.
Ek yeri derken tam anlamadım birlesim yeri mi valla konu açmaya izin vermedi forum

Geri