Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletlilere ceza kesilmesi

Scudo
Ben alkışlamam, niye alkışlayayım ki?
En azından ışık düzeyinin yasal bir tanımı olur, bağlayıcılığı olur, elleri kolları bağlanır düzenlemek zorunda kalırlar. Karanlıkta kör şeytan gibi dolaşan traktörlerle tırlarla uğraşmıyorlar, bisikletçiyle uğraşıyorlar.

Seneler önce aşağıdaki makaleyi okuduktan sonra yanıp sönen ışık kullanmayı bıraktım, onun yerine yeterince güçlü, yanlardan da görülebilen ön-arka ışıklar kullanıyorum, kullanmaya müsait şekilde takılı yanıp-sönen ışıkları sadece kullanmanın mantıklı olduğu durumlarda ve sabit yanan ışıklarla birlikte kullanıyorum, sabit ışık olmadan sadece ön flaşör-arka çakarla sürmüyorum.

(link)

İçindeki bazı kaynak linkler artık çalışmıyor ama içerik hala yeterli.

En önemli kısmı şurası:
  • Flashing lights are easier to notice: Yanıp sönen ışıkların fark edilmesi daha kolaydır. (+)
  • It is harder to judge distance of a blinking light: Yanıp sönen bir ışığın mesafesini yargılamak daha zordur. (-)
  • Intoxicated drivers somehow manage to run into blinking lights thanks to the the "moth effect": Sarhoş sürücüler, "güve etkisi" sayesinde bir şekilde yanıp sönen ışıklara doğru ilerler. (-)

Almanya'da yanıp sönen ışıklar yasak. Garmin'in Varia gibi modellerinin Almanya'ya özel sürümleri var.
"No flashing mode: The lamp meets the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) and has no flashing mode."

Sarhoş sürücüler, "güve etkisi" sayesinde bir şekilde yanıp sönen ışıklara doğru ilerler. (-)
Ben mi yanlış okuyorum, alkollü sürücü bisiklete yanıp sönen ışıklar nedeniyle mi çarpmış(!).
Yaz: "Bisikletlinin kazada %100 kusurlu olduğuna, alkollü aracın şoförünü maddi manevi zarara uğrattığına, araçta oluşan zararın tazminine hükmedilmesine!"
Bu almanlar da, yola içkili çıkmanın yöntemini çözmüş. Oldu olacak, yolda durduran alman polisleri de bir dal uyuşturucu uzatsın alkolmetre yerine.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Ben mi yanlış okuyorum, alkollü sürücü bisiklete yanıp sönen ışıklar nedeniyle mi çarpmış(!).
Yaz: "Bisikletlinin kazada %100 kusurlu olduğuna, alkollü aracın şoförünü maddi manevi zarara uğrattığına, araçta oluşan zararın tazminine hükmedilmesine!"
Bu almanlar da, yola içkili çıkmanın yöntemini çözmüş. Oldu olacak, yolda durduran alman polisleri de bir dal uyuşturucu uzatsın alkolmetre yerine.

Ne ilgisi var diye soracağım ama çok da gerek yok. Yazan şey sabit, okuyan kendine göre yorumluyor, anlamak istediğini anlıyor. İsteyen istediğini anlayabilir, isterse çarpıtabilir ama konu üfürme değil, senelerdir üzerine tartışılan bir konu. Doğru kabul eden de var, kanıt yok diyen de. Dalga geçene denk gelmemiştim, artık o da var.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Ne ilgisi var diye soracağım ama çok da gerek yok. Yazan şey sabit, okuyan kendine göre yorumluyor, anlamak istediğini anlıyor. İsteyen istediğini anlayabilir, isterse çarpıtabilir ama konu üfürme değil, senelerdir üzerine tartışılan bir konu. Doğru kabul eden de var, kanıt yok diyen de. Dalga geçene denk gelmemiştim, artık o da var.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
Ne alakası var söyliyim, çok rastlantısal. Ha kezâ, bisikletli sarhoş şoförü öldürseydi, bir adamın köpeği ısırması kadar ilginç bir haber olurdu. Dünya döndüğü sürece, bisikletçi her zaman kazada yaralanan taraf olacak. Sarhoş şoförler de trafik kazalarından hiç eksik olmayacak. Çakarlı bisiklet feneri kullanan bisikletçiler bile alkollü şoförlerin karıştığı kazalardan seyrektir, tüm o kazalara bisiklet ışığının neden olduğu sonucu gibi genel bir sonuca nasıl ulaşabilmişler?

Ne alakası var söyliyim, çok rastlantısal. Ha kezâ, bisikletli sarhoş şoförü öldürseydi, bir adamın köpeği ısırması kadar ilginç bir haber olurdu. Dünya döndüğü sürece, bisikletçi her zaman kazada yaralanan taraf olacak. Sarhoş şoförler de trafik kazalarından hiç eksik olmayacak. Çakarlı bisiklet feneri kullanan bisikletçiler bile alkollü şoförlerin karıştığı kazalardan seyrektir, tüm o kazalara bisiklet ışığının neden olduğu sonucu gibi genel bir sonuca nasıl ulaşabilmişler?

İçeriklerin hangisinde "tüm o kazalara bisiklet ışığının neden olduğu" yazıyor?

• Beğen
Tepkiler: Mr nc
İçeriklerin hangisinde "tüm o kazalara bisiklet ışığının neden olduğu" yazıyor?
Tümüne sebep olsa iyi olur, çünkü sayı azalırsa ve çakarsız bisikletlilere de aynı oranda çarptılarsa ispatlamak için daha fazla örnek kaza gerekir. Ben şimdi kaç kaza alkollü şoförler ile çakarlı, çakarsız bisikletçiler arasında geçti bakmadım ama alkollü şoförlerin karıştığı kazalar arasında çok minik bir kısmı bisikletlilerle olmuştur, bunların daha küçük ve anlamsız bir kısmı çakarlı bisikletlilerledir diye düşünüyorum.

Size değişik bir ceza örneği bu akşam Samsun sahilde bir bisiklet arkadaşa çakar arka ışık kullandığı için 1823 TL para cezası yazıldı 😁
296229 dosyayı görüntüle
Ktk madde 26/2
26/2 trafik cezası Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmak, yasaktır.
Çakar lambanın amacı ve belirtilen durumlarda yasak olmasının nedeni trafikte önceliğin çakar sahibinde olması sebebiyledir bunu suistimal edebilecek son araç at arabasıyla bisiklettir herhalde yoksa bisiklet üzerinde üniformada giyseniz bunu suistimal edebilirseniz madalya takmak lazım

Çakar lambanın amacı ve belirtilen durumlarda yasak olmasının nedeni trafikte önceliğin çakar sahibinde olması sebebiyledir bunu suistimal edebilecek son araç at arabasıyla bisiklettir herhalde yoksa bisiklet üzerinde üniformada giyseniz bunu suistimal edebilirseniz madalya takmak lazım
Herhalde şu durumdan korkuluyor, Kanzei Drifto?

Ayni isigi kullaniyorum daha once yanimdan tozumu alarak gecen araclar simdi neredeyse serit degistirip geciyorlar cok uzaklardan bile gorunurluk var karanlikta hayatimi kurtariyor resmen kim ne anlatirsa anlatsin asla vazgecegim bir isik degil umarim boyle isguzar bir memura denk gelmem.

Keşke trafiğimiz, yollarımız, kanunlarımız bizim için çok daha uygun şartlar sunsa ve bu ceza maddesi çok anlamsız olsa ve kanuna uygun işlem yapmak durumunda kalan bir polis memuruna gerek kalmasa. Almanyada 4 gün geçirdim ve bir tane bisikletlide dahi polis çakarına benzer ışık görmedim. Çünkü toplum, trafik, sürücüler vs herşey olması gerektiği gibi işliyor.

Ben de zamanında Alibaba'dan kırmızı çakarımın yanına mavi çakar almıştım. İkisini de aynı anda açıp sürerdim. Bizim milletimizde polis çakarını gördüğü anda hızını düşürme çabaları, ufaktan bir heyecan oluştuğu için bu tarz yönteme başvurdum. Fark edilmeme ihtimali neredeyse yok. Burada bisikletçi olup da bunun aksini savunanları cidden anlayamıyorum. Kanunda yazabilir ama ne kadar mantıklı? Yukarıda yazılmış Ferrari ile 350 km/h ile gidersin ceza yok(veya cüzi), bisikletine çakar takarsın 1800 tl. Kusura bakmayın da kabul edilemez. Herkes kime ne tutturabilirse.

(link)

yeni haber
Tam olarak şu yazıyor yönetmelikte;
Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde reflektif yelek vb. giyineceklerdir.” şeklinde,

Yani GECE diyor.
Biz kullanıcılar (Bisiklet, scooter veya motorsiklet), kendi güvenliğimzi için gündüz de takmayı tercih edebiliriz. Ama Cezayı yazan polisler yönetmeliği bilmiyorsa, ne yapabiliriz ki? Gündüz vakti bu cezayı kesen polise de birileriniz ceza kesmesi gerek...

Tam olarak şu yazıyor yönetmelikte;

Yani GECE diyor.
Biz kullanıcılar (Bisiklet, scooter veya motorsiklet), kendi güvenliğimzi için gündüz de takmayı tercih edebiliriz. Ama Cezayı yazan polisler yönetmeliği bilmiyorsa, ne yapabiliriz ki? Gündüz vakti bu cezayı kesen polise de birileriniz ceza kesmesi gerek...
Evet yönetmelik zaten varolan bir yönetmenliğin üzerinde değişiklik yapılarak yayınlanmasından ibaret. Gece ibaresi net. Zaten kesilen cezanın tarih ve saat kısmında bilgiler mevcut olduğundan itiraz edildiği taktirde iptali söz konusu olacaktır. Ancak Kask zorunlu hale getirilmeli. Bugün dahi bırakın scoter, bisikleti yanımdan kasksız bir sürü motosikletli geçti. Bu kültür meselesi, zamanla oturur. Kanuna bile gerek yok aslında insanın onu takma zorunluluğu hissetmesi için. Bu kendisine ve ailesine olan saygısıdır aynı zamanda insanın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: necmeddin
Ceza mevzuata uygun gibi görünse de kanunun mantığına aykırı. Kanunen izin verilenlerin dışında çakar takılmasının men edillesinin mantığı; her hangi bir aracın usulsüz olarak çakar kullanmak sureti ile trafik içerisinde geçiş üstünlüğünü haksız yere kullanmasının önüne geçmektir diye düşünüyorum. Çakarlı ışık takılı olan bisikletin böyle bir ayrıcalığa sahip olması mümkün değil.

Geri