Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletten gelen çıt çıt seslerine çözüm

@fiercesteel
Yağlaman lazım .

• Beğen
Tepkiler: Scutoid
Scudo
@MAERKEK
Bisikletçiye götürdüm pedalı yağladı ve vites ayarını düzeltti.Ses geçti ve artık çok huzurluyum bisiklet üstünde.

Çok ihtimalli bir durumdur ve yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Sesin sebebi aynakol veya pedal sanılırken arka aktarıcı da buna sebep olabilir.

Bazı gün gelen sesler bazı günler kesilebilir. Hava sıcaklığına bağlı genleşmeler, aşırı yüklenme vs birçok etken seslerin kaynağı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Scutoid ve MAERKEK
@Alp Tigin Tengrikut
Sıfır km bisikletlerde 2. gördüğüm vaka . Pedal yağlanması vs ile geçiyor .

• Beğen
Tepkiler: Scutoid
Herkese merhaba arkadaşlar. Ben bisikleti alalı 2 hafta oluyor. Aldığından beri her sağ pedal atarken çıt sesi geliyor. Bunun haricinde pedallarken ayağımda sürtünme hissi veriyor. Aldığım yere sordum zincir yağsız olabilir dedi yağladı. Ama sorun devam ediyor. Tamirciye götürecem ama bu sorunla karşılaşan birisi varsa çözümünü öğrenmek isterim.

@Manwë Kendi tecrübemden paylaşayım elinizle iki pedala ayni anda bastirin eğer sizi rahatsız eden ses oysa pedallar gevşemiş olabilir zaten yeni de aldığınız için iyi sıkilmamış olması da olası. Bisikletçim boyle yapmıştı pedalları sıkmıştı ses kesilmişti.

@mmakif
Ben tekrar götürdüğümde her yeri sıktı iyi bakmışsın bisiklete herşey normal dedi. Ben problemleri söyledim zincir yağsız olabilir dedi yağlayıp tamam düzelir dedi. Tabi düzelmedi. Sesin orta göbekle alakası olabilirmi acaba önceki yazılarda herkes önce oraya bakın felan yazmış

Sorun muhtemelen bisikletin değil pedalın göbeğinde. Bir hırdavatçıya gidip 2-3 TL'ye kapıları falan yağladıkları basit makine yağından al. Bisikleti sağa yatır. Sağ pedalın göbek içine doğru yağı dök, aynı işlemi sol pedal için de yap. Bisikleti ayağa kaldırdıktan sonra fazla akan yağı temizle. Ama öyle WD-40 balata spreyi falan değil, bezle silsen yeter. Pedalı pır pır çevir. Bendeki pedaldan gelen sürtme sesi ve çıtırtıyı ben böyle çözmüştüm. Ama benim pedal 10.000 km üzeri yoldan sonra böyle sorunlar çıkarmıştı. Pedal göbeğinde sorun da olabilir.

@Manwë

Ses için iki türlü kullanım ile tespit alanınızı daraltabilirsiniz.

1- Ayakta kullanın: Ses kesiliyorsa ses büyük ihtimal ya sele bağlantı noktasından yada sele borusundan geliyordur. Ayakta kullanırken de ses geliyorsa göbeklere, pedallara, gidon bağlantı noktalarına, maşa boşluğuna bakmak gerekir.

2- Oturarak kullanın: Ses sadece oturarak kullandığınızda geliyorsa sesin geldiği yer kesinleşir. Ya sele bağlantı noktası yada sele borusudur.

Umarım en kısa sürede çözersiniz. En sevmediğim ses o.

@mavi_bisiklet
Deneyecem bunu umarım böyle basit birşeydir.

@uslsy
Hocam ayaktada denedim oturarakta seste var sürtünme hisside. Vitesleri en düşükte denedim en yüksekte de denedim o sürtünme hissi ve çıt sesi oluyor.

Ayağımın altında sürtme hissediyorum dedikten sonra zincire bakan bisikletçiye hayran oldum :D umarım en kısa sürede çözersin. Diğer arkadaşların önerilerine de bakmak lazım ama ayak altındaki sürtünme hissi ve pedaldan gelen çıt sesi için bence ilk bakılması gereken yer pedal göbeği.
Bol pedallar
:harika:

• Beğen
Tepkiler: Manwë
@mavi_bisiklet
Açıkçası çok umursamadı başından savmak için bende uzatmadım çıktım. Bu vesileyle servisin ne kadar kötü olduğunuda öğrenmiş oldum. Şimdi geçenlerde önerilen bir bisikletçi var oraya gidecem bakalım.

Umarım aradığını bulursun. Umarım uygulamandan da iyi sonuç alırsın, çünkü bu tip küçük şeyler insanı bisikletten soğutur bilirim. Sıf o küçük ses için pedal bile değiştirilir; tabi oradan olduğundan emin olduktan sonra.

• Beğen
Tepkiler: Manwë
Selamlar.

Yeğenime Salcano City Explorer 40 V modelini internetten sipariş vererek aldım. Kurulum için İzmir'de adnan saygun tarafında hem motor tamiri yapan hemde salcano için bakım,onarım, kurulum yapan bir dükkanda kurulumunu yaptırdım. Kurulumdan sonra bisikleti aldığımda ön vites ya sol taraftaki kolda gereğinden fazla boşluk olduğunu farkettim. Sorduğumda bunun normal olduğunu, eğer bir problem olursa garantiden değiştirebileceğini söylemişti. Buna güvenerek tamam dedim ve bisikleti aldım gittim. Bundan sonra aşağıda yaşadığım problemleri anlatacağım.

1) Bisikleti hemen ertesi gün fren ayarı yaptırmak için tekrar götürdüm, hem pabuç gevşeyip kaydığı için, hemde frende boşluk oluştuğu için. Sıkarak problemi halletti diyelim. Bundan sonra 20 gün servise gitmedim 20 gün sonra bakıma gel demişti diye. Tabi başka problemler olmaya devam etti.

2) Ön vites geçişlerinde problem yaşadım. 2ye atmama rağmen 2ye geçmedi. 3'e alıyordum önce 2ye atıyordu. 3'e atmam içinse o boşluktan dolayı biraz daha kaydırıyordum öyle 3'e atıyordu. Tabi vites düşürürkende aynı problemler oluyordu. 1'e zar zor atıyordum. 2 gün önce tekrar götürdüm durumu anlattım ve biraz sıktı bu sefer 3'e atma zinciri atabilir ayna kolu kırabilir gibisinden bir şey söyledi usta. Diğer arızalar içinde patronun olması gerektiğini ona göre garantiden parça değişikliği olabilir ben karışmayayım dedi. Tamam dedi ve bu gün tekrar götürdüm. 2 ve 3'e attığımda zincirden çok fazla ses geliyor sanırım sürtme yapıyordu.

3) İlk başlarda 1-2-3 viteslerde sürekli vites değiştiriyormuşum gibi pedal boşa geliyordu, atıyordu yani. Daha sonra 4-5-6-7'de yapmaya başladı.
4) Pedala yüklenmeye başladığımda çıt çıt sesler geliyordu sanki birşey esniyor ya da çatlıyor gibiydi.

Bunları anlattıktan sonra baktığında ön vitesi bir kaç ayar yaptı, test amaçlı kullandığımda hemen tepki vermese geçiş işlemlerini yapıyordu vites. buna tamam dedim. Sıra arka aktarıcıya geldiğinde arka aktarıcın yamulmuş darbe almış dedi. Eliyle biraz ittirerek düzeltti. Bundan dolayıda zincirin yamulmuş dedi o yüzden vites atıyormuş gibi yapar dedi pense ile sıkarak zinciri düzeltti. Zorlamazsan her hangi bir sıkıntı çıkarmaz ama zorlarsan zincirin kopabilir vs dedi. Hem arka aktarıcı, hem zinciri, hemde orta göbeği değiştirmen lazım dedi vs. Jantta bile göçüklük var dedi. Normal 20 günlük bakımları için bıraktım bisikleti. Bu arada arka tekeri kaldırıp boşta döndürdüğümde rublenin 8 çizdiğini gördüm sorduğumda bununda normal olduğunu söyledi.

Bu bakımı yaptırdıktan sonra zaten büyük olasılıkla daha iyi bir bisikletçiye götürüp kontrol ettireceğim.

Bu vites kolu ve aktarıcılar garanti kapsamına giriyor mu ? Ona göre bir reaksiyon almak istiyorum

@Manwë genellikle sebebini bulamadiginiz ve pedaldan suphelendiginiz durumlarda pedalin kendisi problemin kaynagi olabilir. Ozellikle bisiklet ile gelen stok pedalin mil veya bilyalarinda sorun varsa ilk gunden baslayan bu ses, sizi bisiklet surmekten sogutur. Bisikletin her yerini kurcalar bulamaz deli olursunuz. Sonra ''lanet olsun dostum'' der, bir arkadasinizdan odunc pedal alir denersiniz ses kaybolur. Sizde gider bir cift guzel pedal alip rahata kavusursunuz.
Eger pedal bakımı icin uygun sokme ve takma aparatlariniz varsa pedal bakımı yaparak sesin kesilip kesilmedigini kontrol edebilirsiniz.

@suat akman
Aslında soğudum bisikletten uğraşmıyorum artık. Böyle sürmeye devam ediyorum. Seneye bunu elden çıkarıp kesinlikle yabancı marka sağlam bisikletlere yöneleceğim.

@Manwë
Boyle seyler can sıkar ama tecrubedir, ileride cok isine yarar sorunları cozerken edindigin deneyimler. En iyisinide alsan bir sure sonra sorunlar bas gosterecektir. Eger iyi bir kadroya sahipsen gerisi cozulur gider, degisir, yenilenir. Eger etiketinde yazdigi gibi Sedona bir kadron varsa iyi bisikletlerdir Sedonalarda.

@suat akman
Evet bisikletin sedona. İşin garip yanı tamirciye götürüyorum garantisi bozulur ben yapamam servisine götür diyor. Tamam bozulsun sen yap diyorum yapmıyor. Bu nasıl esnaflık anlamadım. Sanane garantisinden bozulursa bozulsun.

sanırım benim de orta göbekten ses geliyor. düşük kadansta pedala çok yüklendiğim zaten acayip bir gacırtı geliyor. kadro mu esniyor, yoksa göbekte mi bir sıkıntı var bilemiyorum. kadans yükselip rahat çevirirken gelmiyor. sadece yokuşta zorlarken ve ilk kalkışta hızlanmaya başlarken geliyor. dün biraz dikkat ettim orta göbek bölgesinden geliyor. kadrodan geçen teller olduğunu düşünüyordum ama teller o kadar çok ses çıkarmaz. tel sesini de biliyorum çünkü. tel sesini bastırıyor hiç duymuyorum bile. sorun ne olabilir sizce?

Merhaba, benim de 2 sorunum var. ilk sorunum ön tekerimi yerine taktıktan sonra mandalı tatlı sert olacak şekilde sıkıyorum ve lastik tam ortalı duruyor. daha sonra ön disk frenimi sıkınca lastik disk tarafına kayıyor. yolda herhangi bir sallama , atlama v.s. yapmıyor. 2. sorunum da sol pedalı çevirdiğimde orta göbekten klick sesi gelmesi. bisikletim sedona 325. yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Geri