Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Dişli oranlarınız ve tecrübeler

Aynakol yaprağı değiştirmek

Linkteki konudan biliyorsunuzdur, 53-39 aynakol ile rampalarda çok zorlandığımi söylemiş ve 2 yaprağı da değiştirme kararı almıştım.

Daha önce 11-28 ruble ile 50-34 aynakol kullanmıştım( cavalier claris).

Yine 50-34 ile devam etsem mi yoksa 52-36'yı mı denesem, bu konuda net karara varamadım.

Sürüş rotalarım genellikle düz ve hafif engebeli, çok nadir de tırmanış.

Scudo
Geçen yıl 11-28 kullanıyordum 1 yıl kullandm şu an 11-30dayım ama gravelımda 36 var arasında dağlar kadar fark varmış. 11-28 öldürüyormuş beni yokuşlarda ama gelişim olarak o ayrı. Ama tırmanışlarda 36 candır bence

@amasseia bence 50-34 tercih et.
Hangisini tercih edersen et yokuş performansı olarak çok iyi olmıyacaktır.
Ama değiştirmışken daha iyi olanı seç
Son vites oranların zaten 50 t de 4,5
52 t de 4,7 gibi yüksek rakamlar.
(Verdiğim rakamlar pedalın 1 tam tur dönünce tekerleğin kaç tur atacağını gösterir)

50/34 11/28 derim. Ne 52 yi ne de 36 yı arayacağınızı düşünmüyorum şahsen.. +10 rpm fazla çevirin. Kadans iyidir :)

Önceki bisikletimde 50-34'e 11-32 kullanıyordum, yeni bisikletimde aynı aynakolla 11-28 rubleyi biraz kullanayım nasıl olsa değiştiririm diye başladım ama gayet yeterli geldi. Öyle aman aman kondüsyonlu biri de değilim. 50-34 bence yeter yani hocam.

• Beğen
Tepkiler: amasseia
52-36 aynakol 12-28 ruble kullanıyorum. İlk başlarda ciddi anlamda yoruyordu yokuşlarda. Ama şimdilik alıştım ama bir daha böyle bir oran kullanmayı düşünmüyorum. Biraz daha fazla kadans çeviririm daha iyi.

• Beğen
Tepkiler: Hel ve amasseia
Aynakol yaprağı değiştirmek

Linkteki konudan biliyorsunuzdur, 53-39 aynakol ile rampalarda çok zorlandığımi söylemiş ve 2 yaprağı da değiştirme kararı almıştım.

Daha önce 11-28 ruble ile 50-34 aynakol kullanmıştım( cavalier claris).

Yine 50-34 ile devam etsem mi yoksa 52-36'yı mı denesem, bu konuda net karara varamadım.

Sürüş rotalarım genellikle düz ve hafif engebeli, çok nadir de tırmanış.

Teoride 53-39'dan 52-36'ya geçmek hızdan az kaybederken yokuşta çok kazanmak olduğu için daha iyi gibi geliyor ama bence yüksek oranların ne kadar kullanıldığına göre karar vermek lazım. Mesela 53 ile 11 ve 12'yi sık sık kullanan biri 50'yi yetersiz bulabilir. Tam tersi, 53 ile 11 ve 12'yi hiç kullanmayan birisi için muhtemelen 52 de büyük olabilir, 50'den memnun kalır.

@amasseia

Sadece sayısal açıdan bakınca 53-39 yerine 52-36 veya 50-34 oranlarına geçince en yüksek ve en düşük oranların değişimi 1 pedal çevrimine göre şöyle oluyor;

52-36:
- 52x11 için 4,72 tur (%2 düşüş)
- 36x28 için 1,28 tur (%8,5 düşüş)

50-34:
- 50x11 için 4,54 tur (%6 düşüş)
- 34x28 için 1,21 tur (%15 düşüş)

Ben sizin yerinizde olsam 52-36'yı tercih ederdim zira hem yeni dişli oranı denemiş olurdum hem de 50-34'e göre mevcutla kıyasladığınızda son sürat/tırmanma rahatlığı oranı daha başarılı.

Ama ben sizin yerinizde değilim, 44 diş tek yarpak aynayla 12-32 ruble kullanarak %8 gibi %10 gibi eğimlere tırmanmaya çalışıyorum 🤦‍♂️

• Beğen
Tepkiler: amasseia
Bu dişli oranlarıyla nasıl yokuş çıkabiliyosunuz ben 51-11 ruble 32 tek yaprak ayna kola zorlanıyom.
30 t aynakola geçmeyi planlıyorum
Vites oranım 0,61 den 0,58 e düşecek

Son düzenleme:
Bu dişli oranlarıyla nasıl yokuş çıkabiliyosunuz ben 51-11 ruble 32 tek yaprak ayna kola zorlanıyom.
Vites oranım 6,1 den 5,8 e düşecek

Herkesin yokuş dediği farklı, performansı farklı, hatta bisikleti/bisiklet türü farklı. Ben şu andaki yol bisikletimi 52-42 oval aynakol ve 11-23 rubleyle 2 yıl kullandım, yokuşlarda 48-38-28 + 11-32'li trekking bisikletimle hemen hemen aynı derecede zorluyordu. Geçen sene 11-30'a geçtim ama son iki dişli yedekte bekliyor. Herkes dişli oranlarını ortamına, kendine, bisikletine göre belirlemeli. Herkesinki birbirine uymuyor, o yüzden bu kadar çok seçenek var.

Herkese çok teşekkür ederim.

Macera aramak istemedim açıkçası, daha önceden bildiğim kompakt 50-34t aynakol için yaprakları sipariş verdim bakalım.

Rublem 11-28 değil de 11-30 ya da 11-32 olsaydı, o zamam 52-36t daha ağır basıyor olabilirdi.

Biraz da dizlere yüklenmek istemedim, bol kadansla da hızı telafi edeceğiz artık.

Vites oranım 6,1 den 5,8 e düşecek
Pardon ben bu işlerin acemisiyim de anlayamadım o yüzden tam olarak, ruble 51-11, ayna 32 diş mi?

Bu arada çıkıyorum dediysem de yanlış anlamayın, örneğin %11 ortalama eğimi olan 700 metrelik bir segmentin görüntüsü şu şekilken;
IMG-20230704-WA0000.jpg

Ben nasıl tırmanmışım izliyoruz;
IMG-20230704-WA0001.jpg

Keşke şu arka ruble oranını istediğimiz gibi değiştirebilseydik. Dizlerimde ki sorunlardan dolayı 46 veya daha büyük ruble arıyorum fakat kullandığım attırıcı desteklemiyor 36 dan fazla.
Yol bisikletinde agresif dişlileri düşünemiyorum kesin dizlerimin iyice perti çıkar. Bir yandan yola geçmek istiyorum fakat dişli oranları yüzünden vazgeçiyorum.

Yokuşlarda en güvenli parametre- ki benim yaşlara geldiğinizde dizleriniz hâlâ sağlam olsun istiyorsanız- yüksek kadans ortalaması mekaniğini standart hale getirmenizdir.
Düz ve inişlerde değil yokuşlarda bisikletçi kendini geliştirir.
Eğer ki "yarışçı" etiketini kendinize uygun görüyorsanız ayna/ ruble korelasyonunu yıllar içinde farklı kombinasyonlarda değiştirebilirsiniz.
Tabi yüksek kadans hep kılavuzumuz olmalı...

Dizlerinize iyi bakın, aylardır uğrasiyorum. Zamaninda iyi bakmamanin sonucu. Sağ ayagimdaki ortopedik engelde tuz biber ekiyor.

Ben; alisveris, yuk tasima ve ulasim amacimdan dolayi yol bisikleti kullamamiyorum. Yuruyusum zaten safi problem. Bu yuzden en rahat hareket ettigim motorsuz taşıt bisiklet. Yurumekten çok daha kolay, dizlerime agirlik binmiyor. Daha hizli yol aliyorum, sag ayagimda agrimiyor yuruyusteki gibi. İşim harici mecbur degilsem yurumuyorum pek gunluk hayatta.

Mtb de genelde 40 disli aynakol %80 gibi, arka 11-36 ruble oranlarini kullaniyordum. Trekking bisiklette %80 36 orta disli aynakolu ve 11-34 ruble oranlarini kullaniyorum. Mtb de yuklu oldugum zaman aynakolu 30 disliye. Simdiki trekking bisiklette 26 disliye aliyorum. İşim ve çarşı istikametim neredeyse tamamı düz yol sayılır. Dik yokuşlu yerlere vurmam pek.

Bisiklet benim gibi ameliyattan kacanlar icin cok iyi diz guclendirici egzersiz aracı. Ancak yuksek vites oranları yuruyusten cok daha fazla zarar verir dizlerinde problem olanlara. Aynı sekilde cok yuksek kadansta nabzinizi yukseltir, vucut isisini arttirir, kalbi buyutur. Ne kendimi ne de dizlerimi yorarak ortayolu buluyorum bir sekilde.

Pardon ben bu işlerin acemisiyim de anlayamadım o yüzden tam olarak, ruble 51-11, ayna 32 diş mi?
...

Ciddi MTB'lerde ve bazı gravellerde sık rastlanan oranlar.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora
11-34 ruble 50-34 aynakol
Lakin düz yol ve inişlerde 52-36 aynakolu aramıyor değilim. Belki Shimano 105 Di2 için bir gün 52-36 aynakol çıkartır da deneriz.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35
11-34 ruble 50-34 aynakol
Lakin düz yol ve inişlerde 52-36 aynakolu aramıyor değilim. Belki Shimano 105 Di2 için bir gün 52-36 aynakol çıkartır da deneriz.
Seneye çıkartır muhtemelen.

• Beğen
Tepkiler: gunerokn
Geri