Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kilitli pedal ve ayakkabı tavsiyesi

pedalı ayaktan çıkarmak çok abartılıyor bence, bir süre sonra alışınca otomatik çıkarıyor insan dururken
kırmız ışıkta sırf pedalı çıkaramadığı, üşendiği için durmayan varsa normal pedala dönsün bir an önce

Scudo
120+ kadans ? Ne yaptın sen öyle.. Prolar bile bu ortalamayı yapmıyorken amatörden nasıl bu kadar kadans yapmasını bekliyorsunuz ?
Ortalama mı dedim ben?
Farkında olmadan benim dediğimi tasdik ediyorsun, pro değilse kilitli pedal gereksiz.
pedalı ayaktan çıkarmak çok abartılıyor bence, bir süre sonra alışınca otomatik çıkarıyor insan dururken
kırmız ışıkta sırf pedalı çıkaramadığı, üşendiği için durmayan varsa normal pedala dönsün bir an önce
Kilitli pedal kullanıp kırmızı ışıkta duran bir tane bisikletçiye daha denk gelmedim (ben hariç).
Ben durunca ne oldu niye durdun diyorlar. Yapamadıklarından değil uğraşmak istemediklerinden devam ediyorlar
Ne yazık ki bu yanınıza katılmıyorum. Performansa nereden baktığınızda önemli.
Şu an ayağımda olan, kullandığım şeyi bana anlatmayın. Güzel sert tabanlı bir ayakkabı ile kilitli pedal arasında watt bakımından fark olmadığını söylüyorum. İnternette de bunu kanıtlayan testler mevcut. Bisiklete yeni başlayanları performansın şöyle artacak, şöyle uçacaksın diye yanlış yönlendirmeyin

Son düzenleme:
  • Üzgün
Tepkiler: ufuq81
Ortalama mı dedim ben?
Farkında olmadan benim dediğimi tasdik ediyorsun, pro değilse kilitli pedal gereksiz.

Kilitli pedal kullanıp kırmızı ışıkta duran bir tane bisikletçiye daha denk gelmedim (ben hariç).
Ben durunca ne oldu niye durdun diyorlar. Yapamadıklarından değil uğraşmak istemediklerinden devam ediyorlar

Şu an ayağımda olan, kullandığım şeyi bana anlatmayın. Güzel sert tabanlı bir ayakkabı ile kilitli pedal arasında watt bakımından fark olmadığını söylüyorum. İnternette de bunu kanıtlayan testler mevcut. Bisiklete yeni başlayanları performansın şöyle artacak, şöyle uçacaksın diye yanlış yönlendirmeyin
Yol bisikleti kali ve ayakkabısı kullanmaktansa, mtb kali ve ayakkabısı kullanın böylece yürürken felanda zorluk yaşamazsınız. Ben yol bisikleti pedalı ve kali kullandım bir süre daha sonra şehir içindeki yaya ve trafik magandalarından gına geldi.
Şehir içinde araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde güven vermedi bana devamlı tak çıkar. Normal pedal ve ayakkabıya geri döndüm. Eğer tekrar düşünürsem. Mtb kali ve ayakkabısını deneyeceğim.

Peki benim soruya cevap var mıdır? :)

Selam. İlgilendiğim bisikletin (Gravel) üzerinde mtb pedal mevcut. Ayakkabı ve kal ihtiyacı olacak. Araziden ziyade asfaltta performans odaklı sürüş yapıyorum. Eğer alırsam kilitli pedal deneyimini ilk kez yaşayacağım. Şöyle bir şeyi de düşündüm. Sıfırdan spd set kurmak mı yoksa hazır da pedal olduğu için sadece ayakkabı ve kal almak daha mı az maliyetli olur? Tavsiyeleri bekliyorum.
@trainspotting35 Race 900 ayakkabısı tavsiye etmişsiniz. Şu an için f/p bir ürün mü?
Evet bence halen alınabilir güzel bir ayakkabı ama Decathlon kalıpları biraz farklı denemeden almayın.

@trainspotting35 (link) şu modelde sanırım mtb kal ile uyumlu. bu ürününde bedeninin olduğunu varsayarsak tavsiye eder misiniz? decathlonda ki ürünün mağaza stoğu yok o yüzden sipariş verip deneyip olmazsa iade yapmam gerekecek başka seçenek yok.

Renk meselesi tamamen zevk ama renkler beni hiç açmadı :) Shimano da 42 giyiyorsanız 43 alınması tavsiye olunur. Bu ayakkabılarda güzel boa tarzı kilitleme sistemi mutlaka olmasını tavsiye ederim.

Ortalama mı dedim ben?

Az mantık kullansan 120+ kadans küçük vites harici kimsenin çevirme imkanı olmadığını anlarsın. Hadi çevirdi diyelim ne kadar sürdürebilir? Küçük viteste dahi seleden ziplarsin. Milleti supermen sanıyorsun herhalde. 120+ kadans 😂😂

@trainspotting35 43 tavsiye ediyorsanız onu eliyorum o zaman. Geriye sadece Race 900 modeli kalıyor. Bunlar dışında 3500TL civarına veya aşağısına bir tavsiyeniz olur mu? Sizin özellikle boa sistemini önerdiğinizi fark ettim o yüzden sadece onlara bakıyorum. Tabi boa sistemlerininde aralarında kalite farkı vardır.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35
@trainspotting35 43 tavsiye ediyorsanız onu eliyorum o zaman. Geriye sadece Race 900 modeli kalıyor. Bunlar dışında 3500TL civarına veya aşağısına bir tavsiyeniz olur mu? Sizin özellikle boa sistemini önerdiğinizi fark ettim o yüzden sadece onlara bakıyorum. Tabi boa sistemlerininde aralarında kalite farkı vardır.
ilk kez alacaksanız en basit pedal ve ayakkabıdan başlayın bence, hem onları çıkarıp takması daha kolay hem vazgeçerseniz kaybınız az olur
İzmirliler çok üşengeç oluyor, ondandır, biz Istanbulda kırmızda duruyoruz :)

@mcanerg tavsiye var mı? fiyat olarak en uygun race 900 (decathlon) ürününü buldum. ona yakın shimano ve sidi markası var ama kalıp sorunu yaşanır diye risk alsam mı bilemedim.

@mcanerg tavsiye var mı? fiyat olarak en uygun race 900 (decathlon) ürününü buldum. ona yakın shimano ve sidi markası var ama kalıp sorunu yaşanır diye risk alsam mı bilemedim.
Shimano ve Sidi kalıp olarak küçük oluyor, genelde 1 numara büyük alınması gerek. Riske girmemek için en güzeli ayağınızı ölçüp, beğendiğiniz ayakkabı/modelin ölçü tablosu ile karşılaştırıp almak.

images.png

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35
Ben tavsiye verecek kadar hakim değilim modellere, daha iyi bilenler vardır

@Semih Cavdar Shimano ayakkabı ölçüsüne göre cm biçiminde oluyor ama kalıpları dar deniliyor. Kararsız kaldım.

Az mantık kullansan 120+ kadans küçük vites harici kimsenin çevirme imkanı olmadığını anlarsın. Hadi çevirdi diyelim ne kadar sürdürebilir? Küçük viteste dahi seleden ziplarsin. Milleti supermen sanıyorsun herhalde. 120+ kadans 😂😂
Okuma zorlugu mu cekiyorsunuz? Benim agzimdan ortalama kadans diye birsey cikmadi, bunu siz soylediniz ve hala bunun uzerinden yorum yapiyorsunuz. Pro bisikletciler sprint ataklarinda 120 kadans ve uzerine cikarlar ve ayaklarini pedalda tutmak icin kilitli pedala ihtiyac duyarlar. Bu kadanslara cikamayacak bir amatorun kilitli pedal almasi parasini cope atmasi demek, ben bunu soyledim!

As cited in "Bicycling Science" by David Gordon Wilson and Jim Papadopoulos, a 1991 research paper by A. Beelen and A.J. Sargeant showed that "peak power is commonly produced at 120-130 rpm (however, the spinning champion Manfred Nüscheler produces his peak power, above 2200W, at 150 rpm)." So, the answer is likely: mostly around 120-130 rpm with some higher and some lower depending on their unique physiology and training.
Siz yapamiyorsunuz diye herkesi kendiniz gibi yapamaz zannetmeyin.

Son düzenleme:
@mcanerg Sundu Bisiklete gidicez kaçarı yok:D

• Beğen
Tepkiler: mcanerg
Okuma zorlugu mu cekiyorsunuz? Benim agzimdan ortalama kadans diye birsey cikmadi, bunu siz soylediniz ve hala bunun uzerinden yorum yapiyorsunuz. Pro bisikletciler sprint ataklarinda 120 kadans ve uzerine cikarlar ve ayaklarini pedalda tutmak icin kilitli pedala ihtiyac duyarlar. Bu kadanslara cikamayacak bir amatorun kilitli pedal almasi parasini cope atmasi demek, ben bunu soyledim!

Siz yapamiyorsunuz diye herkesi kendiniz gibi yapamaz zannetmeyin.
Ben okuduğumu gayet iyi anlıyorum da, sizin aklınızdan geçen başka, mesaja yazdığınız başka. 120+ kadans çeviremiyorsan alma önerinizden forumda kaç kişi bu mesaja yazdığınız gibi sprint ataklarını anladı acaba! 😂

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.
Ben okuduğumu gayet iyi anlıyorum da, sizin aklınızdan geçen başka, mesaja yazdığınız başka. 120+ kadans çeviremiyorsan alma önerinizden forumda kaç kişi bu mesaja yazdığınız gibi sprint ataklarını anladı acaba! 😂

120+ kadanslara cikmiyorsaniz kesinlikle almaniza gerek yok.

Ortalamayi kastetsem "120+ kadanslarda surmuyorsaniz" derdim

Geri