Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Koşucular buraya :)

Magene H64 nabız bandını bluetooth ile telefona bağlayarak kullanıyorum. Hep böyle kullandım. Bir kesinti de olmuyor. Tempoma göre ilk km'den sonra olması gereken bu değil gibi .
Koşu nabzı bisiklet nabziyla aynı değildir.

Scudo
Ben bi gariplik göremedim, ilk kilometre inişli bi kilometre olmuş belli ki, hem açık farkla en iyi tempo olmuş hem de nabız düşük, sonrasında da düzenli şekilde nabızda artış var beklendiği gibi. Bilemedim, nası bi düzensizlik var sizce?

• Beğen
Tepkiler: samet akkaya
Selam olsun hem sürüp hem koşan dostlara. ..

Uzun zamandır bir sorunum var ve işin içinden çıkamıyorum .

Yıllardır koşuyorum ama nabzım çok düzensiz ve korkutuyor bu durum beni ara ara. Nabız bandı ve strava kullanıyorum. Şimdi koşudan geldim verilerim bu şekilde. Bir tavsiyeniz var mıdır ?

(link)
34 yasinda uzun sure kosan birine gore 6:30 pace'te nabiz bir hayli yuksek.
Ilk km'de dusuk nabiz cikmasi normal cunku nabiz yeni yukselmeye basliyor.
Nabiz bandi yanlis olcuyor olabilir. Eger dogruysa efor testi yaptirmani oneririm.

Edit: Ilk kilometrede kosuya yeni basladigin icin nabiz dinlenme hizindan kosu temposu hizina cikiyor. Tabi bu zaman aliyor. Orada gordugun 1km icinde 60 -> 160 ortalama nabiz hizi. Ayrica kosuya nabiz yukselmeden direk tempo hizinda ile baslamak dogru degil. Ya surekli 6:30 pace ile kos, ya da tempo yapacaksan son km'de yap.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: samet akkaya
Selam olsun hem sürüp hem koşan dostlara. ..

Uzun zamandır bir sorunum var ve işin içinden çıkamıyorum .

Yıllardır koşuyorum ama nabzım çok düzensiz ve korkutuyor bu durum beni ara ara. Nabız bandı ve strava kullanıyorum. Şimdi koşudan geldim verilerim bu şekilde. Bir tavsiyeniz var mıdır ?

(link)

Herşeyden önce , bu şekilde başlamasanız daha iyi olur. Henüz ısınmadan 5:14 e çıkıp, sonrasında 10km bu şekilde yüksek nabızla gitmek sağlıklı değil. Nabzınızın fırlama sebebi öncelikle bu. Nabzınızı düşürmek için sabırla yavaş koşmalısınız. Bu 6 ay, belki daha fazla sürebilir. Kendi zonelarınızı max nabzınıza göre belirledikten sonra , gerekirse aralarda yürüyerek zone 2 seviyesinde koşun. Bazınız olmazsa ilerleme kaydedemezsiniz. Ben yaklaşık 1 senemi bu şekilde harcadıktan sonra pace kovalamaktan vazgeçtim. Farkında olmadan hızlanacaksınız.

Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: gurkan
Slm lar ben çok koşmayı seven biri değilim
ama yavaş yavaş koşu yapmayı düşünüyorum.
Daha önceki denemelerim de bel ağrısı ve diz ağrısı problemleriyle karşılaşmıştım.
başlangıç için tavsiyelerinize ne olur ?

• Beğen
Tepkiler: Mazm
Daha önceki denemelerim de bel ağrısı ve diz ağrısı problemleriyle karşılaşmıştım.
Bu tip ağrıların zeminle alakası çok büyük bildiğim kadarıyla yumuşak zeminde yürü koş ile başlamanızı tavsiye ederim. Ben de çok yeni sayılırım aslında. Bir de ayakkabı çok önemli aynı bisikletin lastikleri gibi.

• Beğen
Tepkiler: Clal

Benim 16 derece skolyozum var.Şu anda Nike pegasus trail kullanıyorum öncesinde Reebok flexagon kullanmıştım . İstanbul maratonu koştuğumda ve hazırlık döneminde salomon s lab kullanmıştım ama hiç rahat edemedim. 42. maratonda ise son 7 km yi topuklarıma basarak bitirdim 4 saat 33 dakikada. 800 km kullanmıştım .

Deneyerek almadım hiç bir ayakkabıyı hep sipariş ile aldım. Şu anki numaranızdan 1 numara ya da 0,5 numara büyük almanızı tavsiye ederim. Ayakkabı seçimi en mühim durum koşarken. Bir de saat almanızı öneririm.

• Beğen
Koşuforum’a baktınız mı? Ben de oradan yararlanıyorum, isterseniz orada çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

• Beğen
Fazla kilonuz varsa vermeyi deneyebilirsiniz.
koş yürü koş yürü şeklinde başlayabilirsiniz.
koştuğunuz mesafeyi artırırken %10'dan fazla artış yapmayın.
ayakkabı en önemli ekipman. muhakkak kaliteli bir ayakkabı alın. hızlanmak ve mesafeyi artırmak için acele etmeyin.

• Beğen
Yakında sanırım bende ufaktan ufaktan başlayacağım. Kilom var biraz, 88-89kg civarındayım bu kiloda koşmak dizlere çok yük bindirir mi? boy 180cm.

Yakında sanırım bende ufaktan ufaktan başlayacağım. Kilom var biraz, 88-89kg civarındayım bu kiloda koşmak dizlere çok yük bindirir mi? boy 180cm.
Son 6 yılımı 100 üstü kilolarda geçirdim, boyum 194cm, iki dizimde de menisküs yırtığı mevcut. Doktora göre ya kaza geçirmiş olmam ya da yaşlanmış olmam lazımmış :) Bisiklete biniyorum, koşuyorum dedim, aşırı zorlamamak kaydıyla bacak kaslarımı kuvvetlendirmemin faydalı olacağını söyledi..

101 kiloyum hafta 50 km altında kalmamaya çalışıyorum . Eğer gerçekten koşup bir ultra trail - yarı maratonda koşacağım derseniz kesinlikle bir antrenör desteği almanızı öneririm.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy
Özellikle koşarken kullanacağım fiyat performans oranı iyi, hareket ederken düşmeyecek, kulaklık önerilerinizi bekliyorum. Bütçe konusunda henüz karar verebilmiş değilim. Airpods en yüksek limitim olabilir. :)
Samsung Galaxy Buds 2 öneriririm kesinlikle. Günlük hayatınızda da spor hayatınızda da çok rahat kullanabilirsiniz.

Ses konusunda oldukca iyi, hatta sasirdim diyebilirim. Bu fiyata bass/tiz dengesi bu kadar iyi bir kulaklik beklemiyordum.
Ilk defa ANC ozellikli bir kulaklik kullandigim icin ses engellemesi iyi veya kotu diyemem. Bisikletle giderken ruzgar sesini cok iyi kesiyor, sessiz sessiz gidiyorum :)
Benim tek hosuma gitmeyen olay dokunmatik bere giyince sapitiyor. Butun dokunmatiklerde olan bir olay, sirf bu yuzden bir arkadasim butonlu kulaklik aldi.
QCY önerisi üzerine araştırmaya başladım. Bir arkadaşım T13 modelini kullanıyormuş, aynısından sipariş verdim. Dışarıda henüz denemedim ama ses kalitesi iyi geldi. Dışarıda deneyince yorum yapacağım. Tavsiye veren herkese teşekkürler.

Sanırım dizlerinizde problem vardı. Koşmak dizlere yük bindiriyor maalesef. Tartan zeminde koşulursa bir nebze rahat olur ama asfaltta çok yorar dizleri. Yüzme tavsiye ederim. Eklemlere neredeyse sıfır yük bindirerek en az koşu kadar kalori yakabilirsiniz.

• Beğen
Sanırım dizlerinizde problem vardı. Koşmak dizlere yük bindiriyor maalesef. Tartan zeminde koşulursa bir nebze rahat olur ama asfaltta çok yorar dizleri. Yüzme tavsiye ederim. Eklemlere neredeyse sıfır yük bindirerek en az koşu kadar kalori yakabilirsiniz.
Yüzme sporu ile geçen sene uğraşıyordum fakat bırakmak zorunda kaldım kalçamda ki eski bir sakatlık yüzünden. Evet her iki dizim de yaklaşık 13 senedir sakat ağrı sızı oluyor yük bindirince. Özellikle bisiklette ağır vites te süremiyorum uzun süre hemen sancılar ağrılar başlıyor. O zaman en iyisi koşu işine başlamamak. Dizlere yük bindirmeyecek başka bir alternatif spor tavsiyeniz var mı?

Yüzme sporu ile geçen sene uğraşıyordum fakat bırakmak zorunda kaldım kalçamda ki eski bir sakatlık yüzünden. Evet her iki dizim de yaklaşık 13 senedir sakat ağrı sızı oluyor yük bindirince. Özellikle bisiklette ağır vites te süremiyorum uzun süre hemen sancılar ağrılar başlıyor. O zaman en iyisi koşu işine başlamamak. Dizlere yük bindirmeyecek başka bir alternatif spor tavsiyeniz var mı?
Maalesef aklıma başka gelmiyor. Yürüyüş olabilir ama ana spor yerine geçmez, destekleyici olabilir sadece. Yapacağınız sporu iyi bir hekim kontrolünde yapsanız iyi olur çünkü dizlere zarar gelirse çok sıkıntı yaşarsınız.

• Beğen

Dizlere yük biniyor evet ancak benim sol dizimde sakatlık olmasına rağmen çok rahat koşuyorum, hem de 40 - 60 km. gibi uzun mesafeler çıkartabiliyorum. İki şey tavsiye edebilirim. Birincisi güçlendirme egzersizleri çalışın biraz. Bacak kaslarınız kuvvetlendikçe dizler rahatlayacaktır. İkincisi toprakta başlayın koşuya. Az eğimli toprak parkurlar bulup oralarda hafif tempo yürü koş yaparak başlayın bir test edin. Yavaş yavaş tempo arttırırsınız duruma göre. Asfaltta veya sert zeminlerde koşmayın. Toprak, olmadı tartan pist.

Ses konusunda oldukca iyi, hatta sasirdim diyebilirim. Bu fiyata bass/tiz dengesi bu kadar iyi bir kulaklik beklemiyordum.
Ilk defa ANC ozellikli bir kulaklik kullandigim icin ses engellemesi iyi veya kotu diyemem. Bisikletle giderken ruzgar sesini cok iyi kesiyor, sessiz sessiz gidiyorum :)
Benim tek hosuma gitmeyen olay dokunmatik bere giyince sapitiyor. Butun dokunmatiklerde olan bir olay, sirf bu yuzden bir arkadasim butonlu kulaklik aldi.
T13 ü bugün dışarıda denedim. Kalite olarak iyi ama ses yüksekliği az gibi geldi bana. Uygulamasından farklı ekolayzır değerleri ayarlanabiliyor, optimum bir ayarı bulmam lazım. Bu arada sizin kulaklıkta uyku modu özelliği yok mu? O moda alınca dokunmatiği iptal edebiliyorsunuz.

Geri