Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Koşucular buraya :)

Yüzme sporu ile geçen sene uğraşıyordum fakat bırakmak zorunda kaldım kalçamda ki eski bir sakatlık yüzünden. Evet her iki dizim de yaklaşık 13 senedir sakat ağrı sızı oluyor yük bindirince. Özellikle bisiklette ağır vites te süremiyorum uzun süre hemen sancılar ağrılar başlıyor. O zaman en iyisi koşu işine başlamamak. Dizlere yük bindirmeyecek başka bir alternatif spor tavsiyeniz var mı?

Sizin durumunuzda kesinlikle Yoga öneririm, kısa zamanda denge vücut postürünüzde ve esnekliğinizde hissedilir farklar olacaktır. Yoga nın en güzel yanı malzeme olarak yalnızca kendi vücudunuzu kullandığınız için; kaldırdığınız ağırlık da kendi vücut ağılığınız, esnettiğiniz de kendi kaslarınız, yani herhangi bir kalıp kural limit olmadan kendinizi dinleyerek ve hissederek yaptığınız bir spor. Bunun yanında Yoga da öğreneceğiniz nefes teknikleri ile bisiklet üzerinde ya da koşarken nabzınızı da düşürebilirsiniz. Hatta basit anlamda deneyin; nabzınız yükseldiğinde çiçek koklar gibi burundan yavaş ve uzun nefen alın, mum söndürür gibi ağızdan yavaş ve uzun nefes verin ve nabzınızı anlık takip edin. Ben yaklaşık 6 yıldır yoga yaparım yaptığım sporlarda her daim faydasını görmüşümdür.

Şöyle de bi asana (yoga da yapılan her bir duğuşun adı) koyayım buraya...
WhatsApp Image 2024-02-01 at 13.20.52.jpeg

Scudo
QCY önerisi üzerine araştırmaya başladım. Bir arkadaşım T13 modelini kullanıyormuş, aynısından sipariş verdim. Dışarıda henüz denemedim ama ses kalitesi iyi geldi. Dışarıda deneyince yorum yapacağım. Tavsiye veren herkese teşekkürler.

Hakii Action modelini de bir inceleyin. Ben kullanıyorum gayet güzel. Yalıtım ses iyi. Şarjı da çok uzun gidiyor tek seferde 8-9 saat gibi.

• Beğen
Tepkiler: specific
T13 ü bugün dışarıda denedim. Kalite olarak iyi ama ses yüksekliği az gibi geldi bana.
HT05'in ses seviyesi oldukca iyi bana gore. Ses siddeti yeterliligi kisiye gore degisir. Bu fiyata ANC olan baska kulaklik yoktu. Bisiklet surerken ruzgar sesini, bisikletin gacur gucur seslerini kesmesi cok guzel :)
Bu arada sizin kulaklıkta uyku modu özelliği yok mu? O moda alınca dokunmatiği iptal edebiliyorsunuz.
var ama uyku modundan cikarmak icin kutusuna geri koymak gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: specific
HT05'in ses seviyesi oldukca iyi bana gore. Ses siddeti yeterliligi kisiye gore degisir. Bu fiyata ANC olan baska kulaklik yoktu. Bisiklet surerken ruzgar sesini, bisikletin gacur gucur seslerini kesmesi cok guzel :)

var ama uyku modundan cikarmak icin kutusuna geri koymak gerekiyor
Uygulamasında uyku modu kolaylıkla açılıp kapatılabiliyor. Ama evet, kutuya konulduğunda uyku modundan çıktığı belirtilmiş kılavuzda da.

Selam olsun hem sürüp hem koşan dostlara. ..

Uzun zamandır bir sorunum var ve işin içinden çıkamıyorum .

Yıllardır koşuyorum ama nabzım çok düzensiz ve korkutuyor bu durum beni ara ara. Nabız bandı ve strava kullanıyorum. Şimdi koşudan geldim verilerim bu şekilde. Bir tavsiyeniz var mıdır ?

(link)
bende sizinle aynı yaştayım. üstelik koşarken benim de nabız ortalamam sizinki gibi ancak son turlardaki ortalamalarınız cidden yüksek. ben mesela uzun süredir koşan bir arkadaşıma sormuştum nasıl düşürebilirim diye. oda uzun süre düşük nabızda koşmaya çalış dedi. atıyorum nabzını 150 üstüne çıkarmadan yarım saat koş sonra 40 dakika koş böyle böyle direncin artacaktır dedi. ama bu nabzı düşürmek 3-5 ayda olacak bişey midir sanmıyorum. ben mesela bazen düzenli 2 ay koşarım sonra 3 ay koşmam full bisiklet sürerim. sonra yine koşmaya başladığımda nabzım da haliyle yüksek çıkıyor.
bu arkadaşımın söylediği taktiği uygulamıştım 1 ay boyunca düzenli. şöyle bi koşu yapmıştım mesela ve nabız değerlerim cidden düşmüştü.
1706802800992.png

10 yillik kosu tecrubemden sonra sunu anladim.
Kosu vucut secen bir spor. Kosu formunuz duzgun degilse ne kadar ugrassaniz nafile.
Ve maalesef kosu formunu beynimiz bircok parametreye gore kendi otomatik ayarliyor.
Kilo, vucut yapisi, gecmis sakatliklar, anatomik bozukluklar(egri bacaklar, duztaban, omurga egrilikleri) vs bircok parametre var.
10 yillik kosudan sonra hayvan gibi bacaklarla 10k 05:00/km pace kosabilirken daha dun baslayan biri cok rahat 04:00/km pace kosabiliyor.
Bunun yanlis antrenman programi ile filan alakasi yok. Antrenman programlari sizi kendinize gore daha iyi yapmak icin var. Sizi bir Kipchoge yapmaz.
Artik hicbir hedef olmadan sadece zevkine kosuyorum.

Arkadaşlar selam, ben de daha bayaaaaaa bi çömez koşucu olarak rüzgarlık arıyorum. Aradığım özellikler:
1-)Hafif çiseleyen yağmurdan ve bisikletle tırmanış sonrasi inerkenki rüzgardan koruması
2-)Bisikletin suluk kafesine sigabilecek kadar katlanması(en önemlisi bu şahsen)
3-) Çok ağır olmaması.
Bütçem 400-600 TL arası, ben decathlondan (link) bunu buldum. Sizce bu alınır mi?

Sizin durumunuzda kesinlikle Yoga öneririm, kısa zamanda denge vücut postürünüzde ve esnekliğinizde hissedilir farklar olacaktır. Yoga nın en güzel yanı malzeme olarak yalnızca kendi vücudunuzu kullandığınız için; kaldırdığınız ağırlık da kendi vücut ağılığınız, esnettiğiniz de kendi kaslarınız, yani herhangi bir kalıp kural limit olmadan kendinizi dinleyerek ve hissederek yaptığınız bir spor. Bunun yanında Yoga da öğreneceğiniz nefes teknikleri ile bisiklet üzerinde ya da koşarken nabzınızı da düşürebilirsiniz. Hatta basit anlamda deneyin; nabzınız yükseldiğinde çiçek koklar gibi burundan yavaş ve uzun nefen alın, mum söndürür gibi ağızdan yavaş ve uzun nefes verin ve nabzınızı anlık takip edin. Ben yaklaşık 6 yıldır yoga yaparım yaptığım sporlarda her daim faydasını görmüşümdür.

Şöyle de bi asana (yoga da yapılan her bir duğuşun adı) koyayım buraya...
314312 dosyayı görüntüle

Sizin forumdaki bir yazınızdan etkilenerek bisiklet sürüşü sonrası yoga ile esneyip soğumaya başladım, çok faydasını gördüm, şimdilik 20 -30 kadar duruş belirledim onları uyguluyorum.

Merhabalar. Uzun süre koşu veya trekking ile ilgilenip, ayakları her iki yönde kalıcı olarak büyüyen var mı aramızda?

Ben hemen hemen aynı kiloda olmama rağmen, belli bir marka ayakkabının 10 yıl önce 40 numarasını giyerken; bugün ancak 42 numarasını giyebiliyorum. Nedeni yaşa ve zorlamaya bağlı deformite tabii ama aynı durumu yaşayan var mı, merak ettim.

Bu arada ortaokulda okul bünyesinde başlamıştım koşuya.

Merhabalar. Uzun süre koşu veya trekking ile ilgilenip, ayakları her iki yönde kalıcı olarak büyüyen var mı aramızda?

Ben hemen hemen aynı kiloda olmama rağmen, belli bir marka ayakkabının 10 yıl önce 40 numarasını giyerken; bugün ancak 42 numarasını giyebiliyorum. Nedeni yaşa ve zorlamaya bağlı deformite tabii ama aynı durumu yaşayan var mı, merak ettim.

Bu arada ortaokulda okul bünyesinde başlamıştım koşuya.
Evet büyüyor, 44,5 nike , 45 asics giyiyorum. 43 Nimbus oluyordu 2,5 yıl önce.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun
Arkadaşlar selam, ben de daha bayaaaaaa bi çömez koşucu olarak rüzgarlık arıyorum. Aradığım özellikler:
1-)Hafif çiseleyen yağmurdan ve bisikletle tırmanış sonrasi inerkenki rüzgardan koruması
2-)Bisikletin suluk kafesine sigabilecek kadar katlanması(en önemlisi bu şahsen)
3-) Çok ağır olmaması.
Bütçem 400-600 TL arası, ben decathlondan (link) bunu buldum. Sizce bu alınır mi?
bunu aldim, bugun geldi (link)

Menisküsler kazalar derken karavancılıktan motosiklete motosikletten de en son bisiklete dönüş yatım
Koşu ile yakından ilgilenirdim aylık ortalamam 500-600 k idi Ama eklem ve menisküslerden kaynaklı artık yürüyüş ve Quadriceps kas grubu çalışmasına da faydalı olan pedal bisiklet sürüşü şuanlık bir zararını görmedim
10 yillik kosu tecrubemden sonra sunu anladim.
Kosu vucut secen bir spor. Kosu formunuz duzgun degilse ne kadar ugrassaniz nafile.
Ve maalesef kosu formunu beynimiz bircok parametreye gore kendi otomatik ayarliyor.
Kilo, vucut yapisi, gecmis sakatliklar, anatomik bozukluklar(egri bacaklar, duztaban, omurga egrilikleri) vs bircok parametre var.
10 yillik kosudan sonra hayvan gibi bacaklarla 10k 05:00/km pace kosabilirken daha dun baslayan biri cok rahat 04:00/km pace kosabiliyor.
Bunun yanlis antrenman programi ile filan alakasi yok. Antrenman programlari sizi kendinize gore daha iyi yapmak icin var. Sizi bir Kipchoge yapmaz.
Artik hicbir hedef olmadan sadece zevkine kosuyorum.

Bende aynen..Garmin forerunner 245 leri V daha bir çok koşu performans ölçer saatleri sattım Yer imlerinden de Stravayı kaldırdım Aylık 500-600 k koşu-yürüyüşler erformans saatlerinde paceler yoldaki hesaplar yerini kendini dinlemeler çevreyi hissetme yaşanılan anı yaşama ile çok daha zevkli hem psikolojik hem de fizyolojik olarak daha rahat hissettirdi Tabiki benim bir organizasyon hedefim yok dolayısıyla da belirli zaman aralığı belirli nabız belirli mensil sorunum da yok
Koşusundan,yüzmesine,vücut ağırlık antremanına tüm sporlar sadece ARAÇTIR Sağlıklı olmak AMAÇ

Dosyalar

• DSC_1711.JPG
    DSC_1711.JPG
    102,7 KB · Okunma: 22
  • WhatsApp Image 2022-05-21 at 13.09.49 (kopya 1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-21 at 13.09.49 (kopya 1).jpeg
    97,2 KB · Okunma: 23
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Nabız konusuyla alakalı olarak tecrübeli arkadaşlarımıza danışmak istediğim bir konu var. Ben daha yeni başlıyorum koşmaya, haliyle tempom çok zayıf ve nabzım çok yüksek oluyor. 5 kilometrelik bir koşu için hangisini tercih etmek daha iyidir sizce?
- Yüksek nabız (170 civarı ortalamalar) hızlı tempo (5:40/km civarı ortalamalar)
- Düşük nabız (150 civarı ortalamalar) yavaş tempo (7:00/km civarı ortalamalar)

Aslında sanki düşük tempo ve düşük nabızla bi süre devam etmek daha doğru geliyor ama çok sıkıcı, keyifsiz.. :)

Merhabalar. Tecrübeli ya da uzman olduğumdan değil ama hem mesajınız yanıtsız kalmasın, hem de kısıtlı bilgimi paylaşayım istedim. Size gelecek yanıtları ben de bekliyorum.

Tempo konusunda aceleci olmamak daha iyi olmaz mı? Şöyle ki, koştukça nasıl olsa zaman içinde performans artarken nabız azalmayacak mı?

Oturduğum binada evi olan kardiyolog bir abimiz var. Tanıştığımızda uzman doktordu. Çok yakın zamanda profesörlüğünü aldı.
Çok iyi hatırlıyorum: Beni forma ve bisikletle ilk gördüğünde daha günaydın demeden kalbin için yapabileceğin en iyi şeyi yapıyorsun demişti. Koşarken de çok gördü ama hiç yorum yapmadı bu arada.

Şuraya bağlayacağım: Bir dönem yeni saatin verdiği hevesle nabız takibine çok takmıştım. Bizim hocaya bir sorduğumda bana nabzı maks. 120-130 seviyelerinde tutmaya çalışmamı, dayanıklılığı artırmaya odaklanmanın daha isabetli olacağını tavsiye etmişti.

Faydasını gördün mü derseniz bilmiyorum. Zararını görmedim ama.

O kadar bahsettim, bilgilerini de ekleyeyim, değil mi?

(link)

Son düzenleme:
Nabız konusuyla alakalı olarak tecrübeli arkadaşlarımıza danışmak istediğim bir konu var. Ben daha yeni başlıyorum koşmaya, haliyle tempom çok zayıf ve nabzım çok yüksek oluyor. 5 kilometrelik bir koşu için hangisini tercih etmek daha iyidir sizce?
- Yüksek nabız (170 civarı ortalamalar) hızlı tempo (5:40/km civarı ortalamalar)

Aslında sanki düşük tempo ve düşük nabızla bi süre devam etmek daha doğru geliyor ama çok sıkıcı, keyifsiz.. :)

140 civarı pace i önemsemeden koşun. Mümkünse daha altında koşun, ama ben yapamıyorum çok sıkılıyorum, 140-145 civarı gidiyorum. Yükseldiği yerde yürüyün, düşsün tekrar koşun. Base oluşturmadan interval ya da eşikte koşuların hiçbir faydası olmuyor, tamamen zaman kaybı. Ben 1 yıldan fazla bir süre bu şekilde çalıştım sonuçta maratonu 4 saat 16 dakikada bitirdim ama 160 küsür nabız ortalamasıyla oldu, sonlara doğru şurada gebersem de kurtulsam diyordum :)

4 aydır Zone1-2 koşmaya çalışıyorum. Hafta içi 45dk -1saat arası koşular, pazar günü haftanın uzunu. Burada kural her haftasonu max 10% oranında mesafeyi ya da süreyi arttırmak hedefinize göre. Yüksek tempo yaptığım 3-4 ü geçmez bu süre zarfında. Yavaş yavaş, hissettirmeden düşük nabız seviyesinde hızınız artıyor. Çok sabırlı olmak gerekiyor, aceleci olmayın. Beslenme ve uykuya da dikkat etmek önemli mümkün olduğunca. Bu arada haftada 2x1saat kuvvet antrenmanı da öneririm. Vücut ağırlığıyla ve birkaç basit ekipman ile yapılabilecek güzel egzersizler var. "Be ironfit" kitabındaki 30 haftalık kuvvet antrenmanını tek bir excel dosyasında toparlamıştım görselleri ile. Dilerseniz paylaşabilirim. Koşu için de 10k 21k 42k için elimde programlar var.

şöyle düşünün bir anda %8 eğimli 2km lik yolu çıkmak sizi nasıl yıpratırsa yüksek nabız hızlı tempo da öyle yıpratır. bende uzman koşucu olduğumu iddia edemem ama konuştuğum bütün koşucular düşük nabzın önemini vurguluyor.
140 civarı pace i önemsemeden koşun. Mümkünse daha altında koşun, ama ben yapamıyorum çok sıkılıyorum, 140-145 civarı gidiyorum. Yükseldiği yerde yürüyün, düşsün tekrar koşun. Base oluşturmadan interval ya da eşikte koşuların hiçbir faydası olmuyor, tamamen zaman kaybı. Ben 1 yıldan fazla bir süre bu şekilde çalıştım sonuçta maratonu 4 saat 16 dakikada bitirdim ama 160 küsür nabız ortalamasıyla oldu, sonlara doğru şurada gebersem de kurtulsam diyordum :)

4 aydır Zone1-2 koşmaya çalışıyorum. Hafta içi 45dk -1saat arası koşular, pazar günü haftanın uzunu. Burada kural her haftasonu max 10% oranında mesafeyi ya da süreyi arttırmak hedefinize göre. Yüksek tempo yaptığım 3-4 ü geçmez bu süre zarfında. Yavaş yavaş, hissettirmeden düşük nabız seviyesinde hızınız artıyor. Çok sabırlı olmak gerekiyor, aceleci olmayın. Beslenme ve uykuya da dikkat etmek önemli mümkün olduğunca. Bu arada haftada 2x1saat kuvvet antrenmanı da öneririm. Vücut ağırlığıyla ve birkaç basit ekipman ile yapılabilecek güzel egzersizler var. "Be ironfit" kitabındaki 30 haftalık kuvvet antrenmanını tek bir excel dosyasında toparlamıştım görselleri ile. Dilerseniz paylaşabilirim. Koşu için de 10k 21k 42k için elimde programlar var.
hocam koşu programını paylaşabilir misiniz acaba burada yada özelden.

Bisiklet sürmek çok keyifli olduğu için orda dışarıdan bi motivasyona ihtiyacım olmuyor ama koşan tanıdığım kimse yok ve gerçekten düşük nabza odaklandığımda çok yavaş koştuğum için çok sıkılıyorum. Doğrusunun ne olduğunu az çok bilmeme rağmen hem biraz motivasyon sağlamak hem de işi bilenlerden faydalı bilgiler edinebilmek adına yazdım buraya, nitekim paylaşımlarınız için de teşekkür ederim..

@gurkan genel veya özel, nasıl tercih ederseniz benimle de paylaşırsanız çok sevinirim 👋

Bisiklet sürmek çok keyifli olduğu için orda dışarıdan bi motivasyona ihtiyacım olmuyor ama koşan tanıdığım kimse yok ve gerçekten düşük nabza odaklandığımda çok yavaş koştuğum için çok sıkılıyorum. Doğrusunun ne olduğunu az çok bilmeme rağmen hem biraz motivasyon sağlamak hem de işi bilenlerden faydalı bilgiler edinebilmek adına yazdım buraya, nitekim paylaşımlarınız için de teşekkür ederim..

@gurkan genel veya özel, nasıl tercih ederseniz benimle de paylaşırsanız çok sevinirim 👋
Düşük nabızla koşmaya devam ederseniz, zaman içinde zaten daha hızlı koştuğunuzu göreceksiniz. İşte bu temelden sonra hız antrenmanları ve özel güç antrenmanları da yapıp kendinizi iyice geliştirebilirsiniz. Evet başlangıçta sıkıcı oluyor, isterseniz bunu yapmak zorunda da değilsiniz, dilediğiniz gibi koşun ama sakatlanma riskiniz artar, sonra mutsuz olursunuz. Koşuforum sitesine bir uğramanızı tavsiye ederim, çok faydalı bilgiler oluyor, tecrübeli insanlar da genelde çok yardımcı oluyorlar. Sorularınıza çok detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

Geri