Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Scudo
images.jpg
Şu tabloya göre 17 mm iç genişliğe sahip olan bir jant için 50 mm taban genişliğine sahip lastik takılabiliyor. Oysaki bizdeki kural ne idi alt limit için 1.4 üst limit için 2.2 ile çarp. 17*2.2=37.4 mm olması gerekirken bu işin kitabını yazmış organizasyon 50 mm takabilirsin diyor. Bu işin bir açıklaması varmı, ona göre yanlış yönlendirmede bulunmayalım.

Bu tablo, jantların kabul edebileceği min ve maks lastik genişliklerini gösteriyor. Fiziki olarak bu genişlikteki lastikler takılabilir, ancak verimli olmaz. Kullanıma uygun aralık 1.4-2.2 dir.

@Orhan Akarkut

@Orhan Akarkut eşimin boyu 170 seleyi 1 cm kaldırarak kullanabiliyor.

bu jantlara 700x35c yerine 700x32 takabilir miyim.
Mesela bu ürün uygun olur mu?
(link)

@ErsanAkpınar Evet, rahatlıkla takıp kullanabilirsiniz.
Bu arada, tekrar edeyim: bisiklet eşiniz için büyük; buna bineceğine hiç binmesin daha iyi, hem fiziksel sorunlar yaratır, bel, boyun ağrısı gibi, hem de ergonomik olmadığı için sürüş tehlikeli olur.

Arkadaşlar yol bisikleti kullanıyorum,üstündeki lastikler 25,değiştirmek istiyorum 23 ile ama kime sorsam 25 iyidir değiştirme diyorlar,ne Zaman bir amatör yarışa gitsem 25 kullanan yok denecek kadar az,herkes 23 kullanırken neden sürekli 25 tavsiye ediyorlar bir türlü çözemedim.ben çok küçük bir fark yaratır mı acaba olumlu olarak performansım için diye düşünüyorum,insanlar İstanbul yolları bozuk çabuk patlar performans değişimi olmaz diyor,peki arkadaşım bana bu kadar konuşuyorsun da sen ve birsürü bisikletçi İstanbul yollarında ve yarışlarda neden daima 23 kullanıyorsun.lütfen konu hakkında bilgisi olan yardımcı olsun.continental grandprix 4000 almak istiyorum.Teşekkür ederim,bu arada birkaç amatör yol yarışına katıldım ve katılmaya devam etmek istiyorum.

@Tolga Günsezer
Konuyu hortlatmış oluyorum ama benim mtb deki jantın üzerinde de 622x19 yazıyor yani benim bisiklet 29" jant ??

Merhaba arkadaşlar bir kısım yorumları okudum ve benim sorunuma cevap bulamadım konuyu hortlatmamın sebebi kafa karışıklığı

Benim 29" mtb de maxxis 2.25 lik lastik bulunuyor ve aynısından bulamıyorum başka bir markaya baktığımda aynı marka ve aynı ölçüde olmasına rağmen modeli farklı diye anlamsız fiyat farkı var hangi modeli almam lazım onuda bilmiyorum benim jantın üzrerinde yazan yazıda;

ALEXRIMS DISC ZX24 6061H T6 DOUBLE WALL 622*19

Yazıyor buna göre hangi ölçü aralığında lastik alabilirim tavsiye edebileceğiniz marka ve model varmı yardımlarınıza acil bir şekilde muhtacım saygılarımla..

@Erkandet 25'lik lastik biraz daha konforludur. Yarış koşmak istiyorsanız 23'lük lastik takabilirsiniz. Performans artışı sağlar.

@Kürşatt 29 jantlar aslında 28 janttır. 29 bisikletlere daha yüksek lastik takılır, o nedenle teker çapı büyür ve 26 diye adlandırılır. Kadro da bu çapa göredir, maşalar daha uzundur... 28 lastik takabilirsiniz, sadece biraz kadroyla lastik arasında boşluk kalır, çok az da konfor azalır. 29" lastikler için aşağıdaki linke bir bakın.

(link)

Herkese öncelikle merhabalar, benim bir kaç küçük sorum olacaktı yardım ederseniz sevinirim :

-Salcano city sport 30 v kullanıyorum 30 km.de jant ayarım bozuldu, özel örüm denen tel örümü yüzünden olduğunu bikaç arkadaşım söylemişti. Serviste lastik havalarını indirelim sorun olmaz dedi fakat ben karşı çıktım neden esnek lastikle yol alıp kendimi yorayım zaten akıcı bir sürüş istiyorum deyip adamı ekarte ettim :) Yeni bir jant seti almak benim için tek çözüm galiba ikinci el olarak (link) bu linkteki jantı ve lastikleri satan bir arkadaşla konuşuyorum.

-Acaba jantlar benim bisiklete uyum sağlar mı ? Sorunuma çözüm sağlar mı ? Bu jant hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ? Bunları öğrenmek isterim, vaktinizi ayırıp cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim, kazasız sürüşler :)

O jant setini takabilirsiniz ama, kendi jant setinizin akort ayarını neden yaptırmıyorsunuz?

@Orhan Akarkut

Orhan bey yaptırdım ayarını ama yinede ayarı kaçacak, tecrübe eden arkadaşlardan duyduğum bu şekilde, amortisörü kapatıp bi 30 km daha yapacağım o zaman yine ayar kaçarsa alacağım.

700x40c lastiğe sahip merida crossway 20 marka bisikletim var, bisiklettende memnunum. ilk bisikletim olduğu için özellikle hibrid olsun istedim biraz ondan biraz ondan. Ama zamanla uzun yol,asfalt yol şevkim ön plana çıktı. Lakin şuanki lastik asfalta yapışarak gidiyor sanki 3.viteste düz yolda zorlanarak gidiyorum.
Biraz konuyu inceledim aşağıdaki şartlara göre en ince kaç mm lastik takabilirim? Ve varsa sürtünme kuvveti düşük lastik tavsiyeniz?

Bisiklet Merida Crossway 20 V ;
(link)

Şuanki lastik;
(link)

Buda jant ölçüsü sanırım;
(link)

Lastik seçiminde önemlimi bilmem ama kilo 74 bu arada

@Osman Apaydın Jantınız genişmiş Benim 2012 model crosswayde 622x17 Merida'nın kendi jantları var. Ben 28 takmıştım, çıkardım, çok ince durdu. Sonrasında da zaten yol bisikleti aldım. Size önerim 32 ya da 35 lik lastik alın ama, genişlik kadar öneml, az dişli bir lastik alın. Kilonuzun önemi yok. Rubena Flash'ları çok öneren var, uygun fiyatlı, dayanıklı, vs.

@Orhan Akarkut
1.4 en ince lastik için
2.2 en kalın lastik için
1.8 ortalama lastik için, formül bu sanırım.

20*1.4=28 yapar
20*1.8=36 yapar
Sanirım 35mmlik lastik benim için ideal olacaktır. 20lik janta 32 lastiğin sırıtma ihtimali endişelendiriyor biraz beni? 32 ile 35 arasında ikilemde kaldım sizce ne yapmalıyım.?

Arkadaslar bu ic lasigi 700x38c olan lastige takamam degilmi.

(link)

@Orhan Akarkut hocam hicte anlayamadim lastik ve ic lastik olculerini..
Bir boyun 3,,4 farkli rakamsal olcusu var, kafam karisti..
:acpsnr:

Bu arada ic lastik neden dusundum, yaklasik 20 gundur kullandigim bisikletimin bugun ilk patlagini yasamis bulunuyorum..park bahce bakimi yapan beleiye iscilerinin kestigi ot copun icindem gectim, kemiklesmis topuz diken otu varmis, saplanmis tekere,
Ilk tamiratimida elimdeki malzemelerle yaptim, malzemelerimde patlamis balon, bally, birde 8 kiloluk dambil.
Patlak kisima ballyi surdum, balonu 2 ye katladim arasina bally surdum, sonra ic lastige yapistirdim, elimde 2 adet kucuk celik plaka vardi, arasina koydum, uzerinede dambili koydum yaklasik yarim saat beklettim, sonuc harika..:)
Icinden cikan orjinal lastik rakamlari bu, 700x38c ye uygunmu, salcano malzemeden calmismi acaba.20161103_131913.jpg

Ana konuyu dagittiysam affola.
Foruma yeni uye oldum, takila takila ogrenecegim.

Geri