Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

96093 dosyayı görüntüle 96094 dosyayı görüntüle 96095 dosyayı görüntüle 96096 dosyayı görüntüle 96097 dosyayı görüntüle 96098 dosyayı görüntüle

96102 dosyayı görüntüle
bugün 120 km civarı bi yol gittim iniş çıkış hız bozuk yol yoğun trafik herşeyi denedim lastikler gayet başarılı

700x23 araba sibop iç lastik olmadığını zannediyordum meğer varmış hemen dörttane aldım benzinliklerde çok işe yarıyor aslında normaldede çok işe yarıyor nefret ediyom ince siboptan

ama janttaki sibop deliğini 1-2 mm genişletmek gerekebilir benimki geniş olduğu için problem yok

Scudo
s.a. arkadaşlar
Bu jant ve lastik uyumluluğu ilişkili çok şey okudum ortalık çok karışık :D
Jant dizaynlarına göre de boyutlar değişmekte
Crotchet type rim , ki emin olmamakla birlikte 19(c) 'deki parantez içindeki "c" bunu anlatıyor.
19 jant için en çok 2.2 katı olan 42 takabilir deniliyor ,forumda bir paylaşımda EtrtO başlığının altında 19c için 28-50 takılabilir diyor , Başka bir etrto belgesinde ise " (link) " 28-62 aralığı uygun görülüyor.Başka bir link daha belirteyim izninizle " (link) "
Btwin rockrider 540 kullanıyorum ve 19c jantta standart 50-584 ile geliyor. Arazi şartları için bana 50 yetersiz geliyor,asfalt kullanımı için de fazla geniş :D , araştırmalarıma devam edeceğim, burdan bilgi paylaşımı yapan herkese teşekkürler,iyi günler

• Beğen
Tepkiler: Volg
Selam,

Skin Wall ve Gum Wall ayrımının ne olduğunu bilen var mı acaba? Teşekkürler.

Arkadaşlar Sedona 310 Şehir Bisikletim var. Özel yapım ve güzel bir şekli var. Sizce kalın lastik takıp MTB ye çevirmeli miyim? Genelde MTB kullanıyordum. Arada amaç farkı var bunu biliyorum ama arada böyle de kullanırım diye düşünüp kalın lastik almalı mıyım sizce ?image.jpeg

Merhabalar (link) bisikletim için jant ve patlamay karşı korumalı lastik düşünüyorum acaba ne tavsiye edersiniz. Jantları ve tekerleri Türkiyede bulma imkanım olabilirmi yoksa yurt dişindan hangi site ve neleri tavsiye edersiniz.

(link) acaba bu jant benim bisiklete uygunmudur.

• Beğen
Tepkiler: Hurol Yoney
@Hakan1511 jant neden düşünüyorsunuz "merak ettim "paylaşırsanız sevinrim , iyi akşamlar

anlamadığım bişey var daha önceki 19 mm jant genişliğindeki tur bisikletime 700x25 lastik takıp epeyce bi yol yapmıştım çokta güzel olmuştu her türlü yolada girdim yukarıda resimleri var
şimdi gidip 29 inç mtb aldım üzerindeki lastikler 2.30 genişliğinde ama jantı ölçtüm bu jantın genişliğide 19 mm bu duruma göre demekki 19 mm janta tüm lastikler oluyor demektir
öyleyse neden jant Ölçüleri farkkı farklı anlayamadım

98436 dosyayı görüntüle 98437 dosyayı görüntüle

bu iki resimdeki jant genişliği aynı yani

@barış barış Kullanım amacına jantlara ince ya da kalın lastik takmak mümkün belli sınırlar dahilinde. Jantı genişletmek de mümkün ama, lastiğe göre çok az. Çünkü jantı genişletmek hem ağırlığı çok artırır, hem de kadrodan dolayı çok mümkün değildir.

slm,jantın üzerindeki stickerda 622*17 yazıyor.kullandığım lastik 700*32.konu başındaki hesaplamalara göre zaten ben ideal ölçülerde bir lastik kullanıyorum.yine hesaptan yola çıkarak 700*25 lastik kullanabilirim,anladığım kadarıyla(yanlışsam düzeltin) benim merak ettiğim eğer 700*25 takarsam 700*32 ye göre daha mı hızlı olurum? 32 ve 25 kullanmış arkadaşlardan yorum bekliyorum.32 nin konforunu 25 te bulamazsın(yoldan gelen titreşimler vs) yorumlarda olabilir.ayrıca mevcut lastiklerime 700*32 benzincide kaç hava basmalıyım?ben elimle bakıyom,tmm baya sert oldu yeter bu kadar gibi basıyom havayı,yerini bulmuşken bu konudada bilgilensek iyi olur.

@Atilla59
Bisikletiniz ne bilmiyorum ama, 700x32 lastikte kalırdım ben olsam. Aynı ölçülerde Merida Crossway yüz jantına 700x28 taktım, 40'lık lastik yerine, çok ince durdu, hoş olmadı. Performansa katkısı oldu ama sizin durumunuzda çok hissedilir bir artış olmaz, fark az çünkü. Ayrıca çok konfor kaybınız our... 32 lik latiğe kaç basınçla hava basmanız gerektiği lastiğin yanağında yazar...

Şimdi buldumda lastiklerde ((((((((((inflate to 55-100 psı/ 3.8-6.8 bar)))))))))))) yazıyor.geçenlerde bir araba lastikçisinde arkaya 40 öne biraz daha az hava bastık.herhalde bu 40 dediğim psı oluyor,arka taraf gerçekten taş gibi oldu.bundan yola çıkarak soruyorum;korkmadan ,gönül rahatlığı ile bu lastiklere 55-100 arası bi hava basabilirmiyim? 60-70 bastığımızda ,bomba misali patlama felan bi durum olmasın,tecrübeli arkadaşlar bilgi aktarımı yaparlarsa çok iyi olur.700*32 lastik kullanıyorum,performansı artırmak amaçlı daha ince bi lastiğe geçeyim diyordum(700*25) eğer lastiğimin üstünde yazan doğru ise bas 60-70 havayı ,oldu sana bir nevi yol bisikleti.taş gibi lastik mutlaka asfaltta uçacaktır,daha ince bi lastik masrafına girmeden yırtmış olacağız galba.

@Atilla59 benim şu anki lastikler 700x32 max-85psi
arkaya 75 basıyorum öne 65 taş gibi oluyor ayda 300 ila 1000 km arası yol yapıyorum problem yok

daha önce 700x23 düz gidon yol vardı 120 psi basıyordum

@Atilla59
Evet, 60-70 civarı bir hava uugundur, 70 kg civarı bir ağırlığınız varsa. Havası az olan lastiğin dış etkilerden patlama riski daha yüksektir. Maksimum 100 bana biraz yüksek geldi... Lastik ne marka?

@barış barış tamda demek istedigim buydu.ayni lastikleri kullaniyoruz ama ben hiç basmadigim için açık söyliyim urkuyorum.senin tecrübeni aktarman iyi oldu.yinede korkarak öne 45 arkaya 50 basarak bir deneme yapacağım. İnşallah lastik, jant felan havaya uçmayiz.

@Orhan Akarkut
orhan bey benim patlamadan kastım,normal bi teker patlaması değil...yüksek basınçlı,yüksek sesli bi patlama (gümleme)66 kiloyum bu arada,lastik bontrager 700*32 şehir-tur bisikleti

@Atilla59 Sorun yok. Belirtilen basınçlar uygundur. Lastik basıncı aza olursa sivri cisimlerin batmasına direnci az olur, kastım oydu.

@Atilla59 Bir yüzey üzerine etkide bulunan gücün, birim yüzeye düşen miktarı, tazyik. Basıncın tanımı bu. Muhtemelen araç lastiklerine 32 psi basıyoruz. Cücük kadar lastiğe 90 psi olurmu diye düşünüyorsunuz. Yazdığım basınç tanımını kavrarsanız olur. Benim lastiklerimin üzerinde 120 psi yazıyor ve ben 110 psi basıyorum. Herhangi bir gümleme olacak diye bir korkumda yok. Gümleme olmaz. Gümleme belki üst sınırda hava bastığınız lastiğiniz sıcak bir ortamda uzun süre beklerse olabilir.

bu lastiklerde yazan maximal sınır tahminimce denemelerde yapılan gerçek patlama sınırının altındadır işi garantiye almak için gerçek maximali yazmazlar bence daha alt basıncı yazarar gerçek maximale yakın basmak tehlileli olur diye düşünüyorum
yani demek istediğim maximal 130 yazıyorsa aslında o 150 falan vardır bence
tabi bunlar tahmin

@barış barış
katılıyorum, son kullanıcı için sınırda bir tespit ile arz olması zaten sakıncalı, başka bir örnek verecek olursak balık misinaları gibi ürünlerde de aynı benzer durum sözkonusu, misina üzerinde 20 kg çeker limit yazar ancak gerçek böyle değildir.

Merhabalar arkadaşlar, Ben Berk.
Sorunumundan bahsedecek olursam, Benim Salcano NG-303 SD Marka bisiklete sahibim. Yağmurda cok az fren yapsam bile bisikletimin ön tekeri kaymaya başlıyor. Her virajda suyu gördümü hemen salıyor kendini. Önden kaymalar yaşıyorum. 26×2.00 Michelin Grip'r Teker var önde. Ben lastiklerimi değiştirmek istiyorum 1.95 ila 2.50 kalınlıkta lastik arıyorum. Bisikletle kaldırımlardan flan atlama zıplama az da olsa yapıyorum. Yolu tutan bir lastik ariyorum.Bisikleti bozuk asfaltta ve düz asfaltlarda kullanıyorum .Bu şartlara dayanıklı lastik 2.el satan veya lastik icin değerli önerilerinizi yaparsanız mutlu olurum. Beni bu durumdan kurtarın, bisikletle seyir halindeyken asfaltta ufacik bir islaklik görsem bile 10 km/h hızlara kadar düşüyorum korkudan. (Çifti en fazla 100 tl olucak şekilde önerirseniz)
Screenshot_2016-12-12-11-19-33-1.png
Bu Kullandığım Lastik
Screenshot_2016-11-27-13-30-38.png
Bu da kullandığım bisiklet

• Beğen
Tepkiler: Atilla59
Geri