Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Coen

Üye
Tepki
3
İsim
Azad
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Spartiat Hocam merhabalar. 700x24 ile 700x25 arasında hissedilecek seviyede farklar var mıdır. Şu an kullandığım lastik 700x25 ancak Tufo Est Status almayı düşünüyorum ölçüsü 700x24. Bundan dolayı biraz çekincem var açıkçası. Bir de bahsettiğim lastik hakkında bilginiz var mı acaba? Ya da önerebileceğiniz bir lastik var mı? Diğer okuyan arkadaşlar da yardımcı olursa sevinirim. Çok teşekkür ederim şimdiden

Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.186
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat Hocam merhabalar. 700x24 ile 700x25 arasında hissedilecek seviyede farklar var mıdır. Şu an kullandığım lastik 700x25 ancak Tufo Est Status almayı düşünüyorum ölçüsü 700x24. Bundan dolayı biraz çekincem var açıkçası. Bir de bahsettiğim lastik hakkında bilginiz var mı acaba? Ya da önerebileceğiniz bir lastik var mı? Diğer okuyan arkadaşlar da yardımcı olursa sevinirim. Çok teşekkür ederim şimdiden
Merhaba,
"Hissedilecek kadar" kısmı kullanıcıya bağlı. 28'i aşırı konforsuz bulup daha geniş lastiğe yönelen de var, benim gibi 23 ile mutlu olan da var.
Teorik olarak lastik inceldikçe min-max-ortalama basınç ihtiyacı artar, lastik sertleşir, konfor azalır ama pratikte bu durum lastiğe göre değişir.
Tufo Est Status'u bilmiyorum. Benim yol lastiği tecrübem Schwalbe, Continental ve Vittoria modelleriyle sınırlı.

• Beğen
Tepkiler: Coen
Tepki
633
İsim
tamer
Bisiklet
Whistle
(link) ben de bu lastikten sipariş verdim. Yurtdışından gelen kuzenim getirecek. Daha önceki lastiğim, 700x23 Continental ultrasport.

Coen

Üye
Tepki
3
İsim
Azad
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,
"Hissedilecek kadar" kısmı kullanıcıya bağlı. 28'i aşırı konforsuz bulup daha geniş lastiğe yönelen de var, benim gibi 23 ile mutlu olan da var.
Teorik olarak lastik inceldikçe min-max-ortalama basınç ihtiyacı artar, lastik sertleşir, konfor azalır ama pratikte bu durum lastiğe göre değişir.
Tufo Est Status'u bilmiyorum. Benim yol lastiği tecrübem Schwalbe, Continental ve Vittoria modelleriyle sınırlı.
700x25 kullanmaktan gayet memnunum da işte oradaki o fark ne kadar etki eder kafamı kurcalıyor açıkçası. Tufo alacağım galiba çünkü çifti 980 liraya geliyor bu fiyatlarda alınabilecek en iyi lastik gibi duruyor. Teşekkür ederim hocam.

Coen

Üye
Tepki
3
İsim
Azad
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
20220805_100035.jpg20220805_100023.jpg

Arkadaşlar yeni aldığım tekerlerde böyle aşınmalar sonucu telleri görüyorum sizce normal mi bu?

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.611
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Trekking gündelik kullanım için zırhlı lastik arıyoruz hangi marka model tercih etmeliyiz ki bizim için daha çok fiyat/performans olsun.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.186
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Trekking gündelik kullanım için zırhlı lastik arıyoruz hangi marka model tercih etmeliyiz ki bizim için daha çok fiyat/performans olsun.
Ucuzların en zırhlısı sanırım bu: (link)
Gerçek F/P Schwalbe Marathon serisinin üyeleri ve diğer bazı Schwalbe modelleri.

• Beğen
Tepkiler: templeos

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.611
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ucuzların en zırhlısı sanırım bu: (link)
Gerçek F/P Schwalbe Marathon serisinin üyeleri ve diğer bazı Schwalbe modelleri.
Cidden zırhlı lastikler bu kadar ağır mı ? Schwalbenin hangi modellerine bakalım en çok marathon plus görüyorum fiyatı 600 700 bandında sanırım..

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.186
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Cidden zırhlı lastikler bu kadar ağır mı ? Schwalbenin hangi modellerine bakalım en çok marathon plus görüyorum fiyatı 600 700 bandında sanırım..
Plus en zırhlı ama en ağırlarından biri. Ben Marathon Racer kullanıyorum, zırh/ağırlık/yuvarlanma/fiyat dengesinde oldukça iyi.

Mehmet2000

Üye
Tepki
0
İsim
Mehmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Plus en zırhlı ama en ağırlarından biri. Ben Marathon Racer kullanıyorum, zırh/ağırlık/yuvarlanma/fiyat dengesinde oldukça iyi.
Onerdiginiz lastik 29 janta uyar mi

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.186
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Onerdiginiz lastik 29 janta uyar mi
Uyar. 28" ve 29" jant çapları aynı (lastiğin iç kısmının çapı 622mm), 28-29 ayrımının sebebi lastiklerin yaklaşık dış çapı.

terhand

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar merhaba
Bisiklet modelim mosso legarda 2127 msmh 46 kadro 28" üzerinde LANDMARK V86 40X622 (700 x 38C) lastikler bulunmakta.
tutunma ve yol konforundan memnun degilim ebat olarak ince olduğunu düşünüyorum yol problmelerini yansıtıyor ve mazgal vsde problem oluyor. Lastikler 1 senelik arka teker (kenarlar haric orta kısımı) düz duruma geldi sayılır.
Gene şehir içi kullanım için en olarak daha geniş ve yüksek lastik tercih etmek istiyorum.
Öncelikle tavsiylerinizi benim için önemlidir.
Benim edindiğim bilgiler ile aşagıdaki soruları oluşturdum.
1- 700x45c lastik ebatları benim jant ölcülerime uyar mı ? tercih doğrumudur ? iç lastiklerde sorun olur mu ?
2- Lastik patlamaya karşı dayanlı olabilir diye düşünüyorum.
3 - Cst C1920 Platınum Protector 700x45 veya Vittoria Urbano 700x45C olabilir mi ? başka alternatifleride öğrenmek isterim

Yardımcı olabilirseniz sevinirim vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.186
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba
Bisiklet modelim mosso legarda 2127 msmh 46 kadro 28" üzerinde LANDMARK V86 40X622 (700 x 38C) lastikler bulunmakta.
tutunma ve yol konforundan memnun degilim ebat olarak ince olduğunu düşünüyorum yol problmelerini yansıtıyor ve mazgal vsde problem oluyor. Lastikler 1 senelik arka teker düz duruma geldi sayılır.
Gene şehir içi kullanım için en olarak daha geniş ve yüksek lastik tercih etmek istiyorum.
1- 700x45c lastik ebatları benim jant ölcülerime uyar mı ? tercih doğrumudur ? iç lastiklerde sorun olur mu ?
3 - Cst C1920 Platınum Protector 700x45 veya Vittoria Urbano 700x45C olabilir mi ? başka alternatifleride öğrenmek isterim

38mm lastik aslında fazla bile kalın ama Mitas Landmark V86'lar Mitas Flash V66'lar kadar olmasa da oldukça kalitesiz bir lastik. Mosso'nun yer yer Carraro modellerinden daha iyi bileşen kullanırken neden bu uyduruk lastikleri kullandığına anlam veremiyorum. Aynı ebatta düzgün bir lastikle, mesela Schwalbe Marathon ailesinin üyeleriyle değiştirebilirseniz sorununuz çözülür.

Legarda modellerinde Stars J19SZ jant kullanılıyor, 50mm lastiğe kadar kullanabilirsiniz. Jant genişliğinin dışında kadronun ve maşanın izin verdiği genişlik de önemli ama onda da sıkıntı yok.

CST Platinum Protector Schwalbe Marathon'lar kadar iyi olmasa da fiyatı nedeniyle tercih edilebilir. Vittoria Urbano'lar ise zırh bakımından zayıf kalır. Satıcılarının onları "9. seviye" diye satmasına kanmayın, onlar sadece "9. nesil", yani Vittoria Urbano 9. Zırh bakımından Marathon'un en zırhsız modelinden daha geride kalır.

terhand

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
38mm lastik aslında fazla bile kalın ama Mitas Landmark V86'lar Mitas Flash V66'lar kadar olmasa da oldukça kalitesiz bir lastik. Mosso'nun yer yer Carraro modellerinden daha iyi bileşen kullanırken neden bu uyduruk lastikleri kullandığına anlam veremiyorum. Aynı ebatta düzgün bir lastikle, mesela Schwalbe Marathon ailesinin üyeleriyle değiştirebilirseniz sorununuz çözülür.

Legarda modellerinde Stars J19SZ jant kullanılıyor, 50mm lastiğe kadar kullanabilirsiniz. Jant genişliğinin dışında kadronun ve maşanın izin verdiği genişlik de önemli ama onda da sıkıntı yok.
@Spartiat değerli görüşleriniz için teşekkrüler.
Bügün yaya birden yola çıktı, yolda yeni yağmur yağmıştı ve ufak manevrada ön tekerden kayıp düşütüm 2. kez başıma geldi. (ön teker durumu arkaya göre çok iyi). Bir süredir bu lastik ebatın bana göre olmadığını düşünmeye başladım, 700x45c benim gibi biri için daha güvenli sanki :)

CST Platinum Protector Schwalbe Marathon'lar kadar iyi olmasa da fiyatı nedeniyle tercih edilebilir. Vittoria Urbano'lar ise zırh bakımından zayıf kalır. Satıcılarının onları "9. seviye" diye satmasına kanmayın, onlar sadece "9. nesil", yani Vittoria Urbano 9. Zırh bakımından Marathon'un en zırhsız modelinden daha geride kalır.
Schwalbe Marathon alamasam bile verdiğiniz bilgilere göre CST Platinum Protector ile Landmark V86 dan yol tutuşu , konfor ve kalite olarak daha önde olacağımı düşündüm. Son bilgilerime göre 700x45c den devam edeyim mi ? Gün içerisnde git gel 5-8 km mesafe alıyorum.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.186
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat değerli görüşleriniz için teşekkrüler.
Bügün yaya birden yola çıktı, yolda yeni yağmur yağmıştı ve ufak manevrada ön tekerden kayıp düşütüm 2. kez başıma geldi. (ön teker durumu arkaya göre çok iyi). Bir süredir bu lastik ebatın bana göre olmadığını düşünmeye başladım, 700x45c benim gibi biri için daha güvenli sanki :)

Schwalbe Marathon alamasam bile verdiğiniz bilgilere göre CST Platinum Protector ile Landmark V86 dan yol tutuşu , konfor ve kalite olarak daha önde olacağımı düşündüm. 700x45c den devam edeyim mi ? Gün içerisnde git gel 5-8 km mesafe alıyorum.
Kalın lastik tercih meselesi. Ben çok kalın lastik sevmiyorum, ihtiyaç da duymuyorum. Mosso Legarda'da (link) kullanıyorum, 3. yılında, bugüne kadar hiç kayma sorunu yaşamadım. Üstelik Racer modeli en düz modeli, diğer modellerinin yol tutuşu daha iyi. Bisikletle gelen Mitas v66'lar her frende kayıyor ve kaydığı yerde belirgin aşınma oluyordu, 80 km katlanabilmiştim. Alışveriş bisikletimde de (link) kullanıyorum. Racer tercih etmemin nedeni hafif oluşu ve yuvarlanma direncinin düşüklüğü. Toprak yol kullanımım olsaydı Plus ya da Plus Tour serilerinden kullanırdım. Sadece yol bisikletinde Schwalbe kullanmıyorum, ondaki Vittoria Zaffiro Pro 23 mm ve neredeyse dümdüz lastiklerin 35mm Mitas v66'dan daha iyi yol tutuşu olduğunu söyleyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: terhand

terhand

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tekrardan yönlendirme için teşekkürler soru işaretlerini çözdügünüz için.
Peki takım lastik alacagız ön tekeri arkaya alsam uygun olur mu sizce, gene arka teker V86 olacağı için hızlı bitcek (arkada kayma durmunda müdahale şimdiye kadar sorun yaşamadım) arka bitince 2. hiç kullanılmayanı arkaya alacağım.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.186
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Tekrardan yönlendirme için teşekkürler soru işaretlerini çözdügünüz için.
Peki takım lastik alacagız ön tekeri arkaya alsam uygun olur mu sizce, gene arka teker V86 olacağı için hızlı bitcek (arkada kayma durmunda müdahale şimdiye kadar sorun yaşamadım) arka bitince 2. hiç kullanılmayanı arkaya alacağım.
Kontrolü kaybettirimiyorsa olur tabii.

• Beğen

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
488
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar merhaba
tutunma ve yol konforundan memnun degilim ebat olarak ince olduğunu düşünüyorum yol problmelerini yansıtıyor ve mazgal vsde problem oluyor. Lastikler 1 senelik arka teker (kenarlar haric orta kısımı) düz duruma geldi sayılır.

Sahip olduğum Carraro 328 ile gelen Schwalbe delta cruser plus lastikler orta kalite olarak kabul ediliyor 700x38c Etrto ölçüsüne göre 40mm. Bana zerre keyif vermeyip bisikletten soguttu resmen, aşırı ince, kendinizi asla güvende hissetmiyorsunuz, önden kayma tehlikesi yaşadım birkac kere, yoldaki oluğa kaptırdım savrulma tehlikesi yaşadım, mazgallar, yerdeki metal kedi gözleri hepsi büyük risk bu incelikle bir lastik için.

Havaları düşük tutsam bile yeterli fren performansı alamadım, viraj deseniz hiç yok direk bırakıyor kendini hafif dönüşlerde bile incelikten dolayı. En önemliside keyif alamiyorum, bisikletle saga sola bakarak yolun tadini cikararak gitmek istiyorum ama gidona hakim olacağım, aman yolda birşey gelmesin, yol bozukmu, ıslakmı, oluk varmı, kedi gözü gelirmi diyerekten zerre keyif alamıyorum.

Dedim bir tane Mtb alayım konforla bineyim. Carraro 727 aldım. 730 siparisi vermistim, bir problem oldu alamadim 727 modelini almak zorunda kaldım. Kalın lastik ile dünya varmış dedim, yol umrumda değil şimdi, bakmıyorum bile, eskiden kapıldığım oluğu hissetmiyorum, kedi gözleri tehlike yaratmıyor artık. Ancak sürekli caddede kullandigim icin cadde lastigi alacağım, dişli cross tipi lastiklere nazaran daha iyi yol tutar cadde lastikleri asfatta.

Sizinde alacağınız lastik 700x45c yani Etrto 47mm olsun. Kalın lastik konfordur, güvenliktir, yol tutuşu daha fazladır, viraj alma yetenegi daha fazladır, fren etkinliği daha iyidir. Islak zeminlerde daha iyi yol tutar, kaymayı azaltır, stabilite artar. Asfaltta yokuş inislerinde yüksek hizlara cikarsanız daha guvenlidir.

Bisikletlerde ince lastik secininin tek nedeni daha hızlı gidebilmek ve daha az yorulmaktır. Bisiklet ile uzun yol yapanlar ve özellikle yarışanlar ince lastik tercih etmeye malesefki mecburdur. Benim hızla hiçbir işim yok, ev ve iş arası 2 km. Yolun %90 ında meyil bile yok neredeyse. Onun harici sürekli gittigim çarşı 5 km. Arada kafama eserse yasadigim küçük sehirde tur atıp en fazla 10km suruyorum kesintisiz. Hız desen 25 km/h civarları yeterde artar bana çünkü keyif ve yakın yerlere ulaşım için kullanıyorum sadece bisikleti.

• Beğen
Tepki
321
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar merhaba

700x35 chaoyang 3 milim zırlıdır. Schwalbe maraton plus dünya turcularının tercihi ve bir o kadar güzel lastik tir elbette. Ama dediğim marka inan onu asla aratmaz. 2 sene kullandım👍👍👍👍asla pişman olmazsın.