Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Sele baskısı ve zararı

Scudo
Konuyu açan arkadaşa teşekkürler. Sağlık bilimlerinde çalışanlar için güzel bir ampirik çlışma alanı var aslında burada. Profesyonel bisikletçilerin örnekleme alındığı anlamlı bir bilimsel çalışma bu konuda sağlıklı sonuçlar verebilir.
Konuyu hafife alan bazı arkadaşlar olmuş, bence bilimsel açıdan ele alınmalı, hatta forum yönetiminin ya da üyelerin konu hakkında bilgisi olabilecek Ürolog tanıdıkları varsa fikirlerini alıp yayınlamak takdir edilecek bir çalışma olacaktır. Tıp öğrencisi bir arkadaşımız da nitelikli şeyler yazmış. Kendisine teşekkürler

Konuyu okudum moralim bozuldu :(. Özellikle salcanolardaki rıtchey seleler aşırı sert 1 yıldır düzenli bisiklet sürüyorum hala alışamadım. Şuan ciddi olarak selemi değiştirmeyi düşünüyorum.

Bu konuda öncelikle selenin bisikletin üstünde ne şekilde durduğu ve oturduğunuzda selenin ön bölümünün kasıklarınıza ne derecede baskı yaptığı önemlidir bence.Selenin ön bölümünü mümkün olduğunca aşağıda tutmak vücut yükünüde poponun tam üstüne vermek gerekli.
Buna rağmen kısırlık olayına gelincede,sevdiğimiz şeyleri yaparken riskler alırız.Evet bu bir risk ve bunu kabullenmeliyiz.Ancak riskleri ne denli azaltırsak o kadar huzurlu olabilir.
Selenin kısırlığa sebeb olan riski, sizce bisiklet sürmenin ülkemiz trafiğindeki bilinçsiz sürücülerin üstümüze çıkıp canımızı alma riskine oranla ne kadar fazla ?

gülü seven dikenine katlanır misali. bisiklet sürmenin tek kötü yanı.sele acısı. bir süreden sonra dayanılmaz hale geliyo. ayakta sürmek zorunda kalıyorum.çok kötü bi şey ya.

bence mantıken rahat ve iyi bir sele pedli bir tayt veya şort yada onun yerine rahat bir şort eşofman her neyse sorunu giderecektir

Pedli taytı şortunuzun altına giyin gerisini düşünmeyin 1 aydan sonra bişi kalmaz

Ağrımayan popo yoktur nasır tutmuş popo vardır :D

@hüseyin karakurt

Evet bu söz bence de doğrudur. İlk başta herkes sele acısı çeker ne kadar geniş sele kullanırsanız kullanın. İlk gün binersiniz bisiklete, ertesi gün belki de bisiklet süremeyecek kadar ağrınız acınız olabilir. İlk başlarda uzun sürüşlerde ve yokuşlarda beliniz de ağrıyacaktır.
Neyse, kendinize uygun seleyi bulduktan sonra hep o seleden kullanmaya devam edin. Selenizin ucu havaya bakmasın ama yere de çok bakmasın. Pedli taytınızın da üstüne şort vs. giymeyin bence, çünkü bu daha rahatsız edebilen bir durumdur. Mesela ben taytın üstüne şort giyince o kadar da rahat edemiyorum, sadece taytı giyip seleye öyle oturmak daha rahat ettiriyor insanı.

• Beğen
Tepkiler: muher
@serhan aktaşgül

Arkadaşım Boks sporu ile bisikleti kıyaslayacak kadar sivri zekaya sahip bir insanmısın sen..300-400 lık yumruk yenilen bir spor ile bisiklet ne alaka..

@Mehmet Akif MALKOÇBoks ile bisikleti kıyaslamıyorum.Eğer konuyu en başından beri okumuş olsaydın yazdıklarımın başka bir arkadaşın yazdığına cevap olduğunu görürdün.Forumu bu şekilde yazılarla düzeysiz hale getirmemeni öneriyorum.

Bir zaman sonra kı.ımızda alışıyor ama hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak :D

İnsan herşeye zamanla alışıyor. "Güney" deki ağrılar için de geçerli bu. Yine de rahat bir sele ile kendinizi yormadan belli aralıklarla dinlenerek kullanmakta fayda var bence.

bence bu olay için ya ped li tayt.ben tayt giymem diyenler için, jelli sele.

ben genelde ayakta sürüyorum. dinlenmem gereken zamanlarda kalçamın sağ veya sol tarafını seleye koyuyorum. gönül isterki gelişen teknoloji sele baskısını minimuma indirsin.. takip ediyoruz. ciddi bir konu. ama bisiklete binmeye engel değil. bisiklete biiniyorum bisiklete binmeyen çogu kişidende güçlüyüm ;)

Ağrı olabilir, çok normal. Fakat kan damarları üzerine baskı varsa bu kesinlikle çok zararlı. En kısa zamanda daha rahat bir seleye geçilmeli.

Bu arada, rahat sele her zaman yumuşak ve büyük olan değildir. Kişiye uygun olandır.

Ek olarak, Lance Armstrong'un kaç tane çocuğu olduğunu hepimiz biliyoruz. Adamın bütün hayatı sele üzerinde geçmiş.

ağırlık konusunda taviz verilmeyecek tek yer olarak görüyorum nolur tahta beton karışımı carbon veya hafif seleler almayalım :) varder selem var heralde bisikletimi değiştircek olsam selesiz satarım çok alıştım bu seleye çünkü

@gürsel

puhahahahahahahah cok ıyı olmus abii . reha amcayla benımde bı anım wardı cok yapıyo bu tur kacıksları.

Geri