Sizce 2019'da bisikletlere ne kadar zam gelir?

Scudo

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.683
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çoğu firma %25 civarı ekliyor.

Tepki
1.773
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
2019 da fazla zam beklemiyorum. Çünkü haziranda 1300 e aldığım Sedona 310 modeli 1800-1900 bandına gelmiş.
%45 civarı zam görmüş durumda.
2019 belki %5-10 gibi ilave gelebilir.
...
Birazda dövizin seyrine bağlı. Ben dövizde kısa vadede (6 ay ile 1 yıla kadar) düşüş bekliyorum.
Neden diye sormayın bu başlıkta anlatamayacak kadar detaylı. Borsa ve piyasa forumları konusu çünkü.:)

• Beğen
Tepkiler: pancama
B

BF Okuru

Misafir
2002 den evvel, hükümetler iç piyasaya borçlanırdı. bu ne demek? ihtiyacı olan parayı, bankalardan alır, onlara hazine kağıdı satar, vadesi dolan kağıdın karşılığını kar ile birlikte öderdi. o nedenle o zamanlar, yüzde 140 faiz veren bankalar vardı. imar bankası gibi. devlet iç piyasaya yüzde 160 kar ile kağıt satar, bankalar da mevduat toplamak için, para sahiplerine, yüzde 140 faiz verir aradaki yüzde 20 yi kar hanelerine yazarlardı. devlet doğrudan para sahiplerinden para almazdı. tekrardan nostaljik günlere dönmüş gibi hissediyorum ben. yüzde 140 zam demek, enflasyon demekti. kendi yağımızla kavruluyorduk. bankalarda, tüketiciye kredi vermeye nazlanırdı. en baba müşteri, garanti devlete yüklü para verip, garantili şekilde faizile geri almak varken, ne diye bireysel kalabalıkla uğraşsınlar ki? yok ödedi yok ödemedi, haciz maciz uğraş dur. zaten krediler de pahalıydı.

sonra ne oldu, kemal dervişten hemen sonra, bankalar satıldı, yabancılar banka satın aldı. mesela isviçrede enflasyon yüzde eksi 1. 100 liranız evde dursa seneye 101 lira oluyor. durduğu yerde değer zaten kazanıyor, bankalar yüzde 1 yıllık faiz ile gel paranı bana yatır diyor, ahali gidip parayı yatırıyor, 100 liralık alım gücü olan parası bir sene sonra 102 liralık alım gücüne sahip oluyor.

gelen yabancı bankalar, yüzde 5 ten faizle borç para verdi bize. süper. sudan ucuz. isviçreliden 100 lira aldılar, bize verdiler, bizden 105 lira olarak geri aldılar, 1 lirasını isviçreliye verdiler 4 lira karları oldu. alan memnun satan memnun. bu arada, karşılıksız dolar ile ortamı dolara boğdular ve biz tüketim toplumu oluverdik.

sömürge oluşunu gündüz gözü havaifişek atarak kutlayan ender ülkelerdeniz. avrupa gümrük birliğine girince, avrupanın pazarı oluverdik. üretmek önemlidir ama satamadığınız üretim, kabaca çöptür. ihtiyacınızdan fazlasını ürettiğinizde o fazlalılığı satman gerekir. avrupa bizi pazarı yapıverdi geçti.

bu detayları daha güzel anlatacak dolu kaynak vardır. benim yadırgadığım şeyler, 18 yıl kadar evvelini unutuvermişim. aslında eski türkiyeye uyanıverdim. eskiden, bir şey bulmak kolay değildi. cateye vardı ama sigma yoktu mesela. tranzx vardı ama brooks yoktu. olan cateye da pahalıydı, bi tane alır 5-6 sene kullanırdık. suyu çıkardı resmen.

şimdi herşey var. kedi tuvaletinin içine sermeye özel naylon örtü ithal edilmiş mesela. kedim var, siteleri gezerken farkettim. ne gerek var ama ahali alıyor demek ki. şimdi, 30 yıl kadar evvel doğanların anlam veremediği bir 40 evveline dönüş var ama maalesef el elde, baş başta kaldık. zira, o zamanlar kağıt üretiyorduk, epey bir kağıt fabrikamız vardı, şimdi kağıt ithal ve de en güzeli kağıt fabrikamız da yok.

bu kadar tatavadan sonra, ben yıllardır ilkkez sezon biterken bisikletlere zam geldiğini görüyorum. aralık ayı için hiç de iyi haberler okumuyorum. sezon şubat ayında açılır. yani aralıktan sonra. tahminim, 4 ay evvel 1000 lira olan bisiklet, nisan 2019 gibi 1800 lira civarında olur diye öngörüyorum. ama, amerika çöker, dolar pul olursa bile 1600 liranın altında alınmaz gibi.

Koray Gürel

caylakpedal
Tepki
237
İsim
Koray Gürel
Bisiklet
Canyon
Kamu Spotu
Alo Zam İhbar hattı

Halk bu hizmeti bekliyor.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@anti panik
Detayları sormayalımda, veriler, mali analizler, enflasyon, cari açık, yapısal sorunlar, teknik analizler vs.vs. dediğinizin oldukça iyimser (hayal demek istemiyorum) olduğunu gösteriyor...
Benim öngörüm önümüzdeki en az 2 yılın giderek artacak sorunlara gebe olduğu yönünde...
"Market bisikletleri o kadarda kötü değilmiş" benzeri konuların bu forumlarda daha sık konuşulduğunu göreceğiz.
Ülkelerde, bireylerde, karar verir ve seçimler yapar, sonrasında da seçimlerinin sonuçlarını yaşar.
Hayıflanmanın, ağlanmanın bir anlamı yok yani...
Herkese mutlu, yavaş, sağlıklı sürüşler dilerim.

Tepki
1.773
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Erensoy

O zaman: konuyu dallandırmadan bir rakam vereyim.
TL mevduat açıp bir yıl içinde yaklaşık %25 faiz alabileceğiz.
Dolar yada Euronun %25 getirmesi için doların 12 ay içinde 7,5 tl olması lazım.
Euronunda yaklaşık 9 tl olması gerek.

Daha bu sene mart sonu 4 tl değilmiydi bu dolar. O zaman cari açık, dış borçlar vs vs yokmuydu? 4 ayda ekomomimiz mi çöktü?

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
salcano fiyatları güncelleniyor

Bicikl

Üye
Tepki
42
Bisiklet
Carraro
Carraro Race 052 Nisan ayında 3000 liraydı. Piyasa da yok satıyor şu an. Stoklara girerse en az 5000/6000 TL olur diyor bisikletçiler.

efaruk

Daimi üye
Tepki
355
İsim
Faruk
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
28 ağustos ta aldığım bisiklet (whistle 1724 modeli) : 1750 tl iken
bugün aynı bisikleti 3500 tl.

kellemusic

Aktif Üye
Tepki
85
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Çin ekonomisi batmasın, yoksa külliyen yalan olacağız.

B

BF Okuru

Misafir
@kellemusic
alalım verelim çin ekonomisine can verelim. dediğiniz gibi, yalın ayak başı kabak gezeceğiz böyle giderse.
size anektodumu aktarayım; liseden sınıf arkadaşımı babası amerikada okuttu. yıllar sonra karşılaştığımızda laf arasında "iyi ki çin var, yoksa amerikalılaarın yarısı yalınayak gezer, zira giyilebilecek ayakkabılar amerikada üretilirken 200USD idi" demişti. çin batarsa külliyen dünya yalan olur :) ama ülkemizde de, iş gücü çinden daha ucuz hale geldi. kayıt dışı göçmen işgücümüz de var; burdan tüm yabancı yatırımcılara sesleniyorum (yabancı yatırımcı ne arar la bazarda), Türkiye ye buyrun gelin. yatırım yapın pişman olmazsınız ;) (kıpsss, göz kırpma efekti atomik boyutta elbette).

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 ay önce spd pedal almıştım 170 tl bu günlerde bir tane daha lazım oldu alayım dedim ama şok oldum 340 tl ne yüzde 20 ne yüzde 30 ne yüzde 50 tam yüzde 100 zam Allah sonumuzu hayır etsin...2019 modelleri akla gelmiyecek fiyatlarla geliceğini düşünüyorum özellikle ithal edilenler hatta belki gelmiyecek sipariş üstüne getirtecekler...

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: eaplk

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
carraro 2018 fiyatları açıklanmış
(link)

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
@Desert Fox beklediğimden daha az zam yapmışlar. yanlış anlaşılmasın yine çok fazla bence. ama buna da şükür.

Scutoid

TX 150
Tepki
77
İsim
Kerem Y
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,bu yıl LGS sınavına gireceğim.Güzel bir fen lisesi kazanıp(inşaallah) hediye olarak bisiklet isteyeceğim ailemden.Ancak seneye hiç alamamaktan korkuyorum.Çünkü en fazla 500-800 arası verebilirim diye düşünüyorum.Sizce seneye fiyatlar ne olur ?

tuna09860

Üye
Tepki
0
ben mosso cavalier 700 claris almak istiyorum acaba 2019 da fiyatı ne olur

B

BF Okuru

Misafir
@tuna09860
2849 liraysa şimdi, dolar düştü diyerek bahaneyle fiyatları bir yüzde 10 aşağı çekebilirler. Yerel seçimlerden sonra eğer dolar coşarsa, fiyatlar ona göre şekillenir. Ama böyle seyreden döviz kuru ile, 3000 ila 3500 lira arasında olabilir diye bir tahmin bırakayım.

Angaralı Barış

Aktif Üye
Tepki
206
İsim
Angaralı Barış
Bisiklet
Peugeot
Geçen hafta içerisinde 4170 TL`ye Peugeot GTR 950 aldım.. Piyasadaki kalan diğer satıcıların istediği rakamlar 4650 ile 5000 arasında değişiyor..
Ki kalan bisiklet sayısı zannımca bir elin 5 parmağını geçmez..
Fiyatlar büyük ihtimal eldeki stok bitene kadar bu seviyelerde gider..
Kaldı ki Peugeot fiyatlarını güncellediğini bildiriyor web sayfasında..
Bu güncelleme sonucunda min.%5-8 arasında ek fiyat arttırımı geleceğini tahmin ediyorum..
Sonrasında ise 2019 baharına kadar gelecek olan kur farklı ile ek zamlar otomatik olarak yansıyacaktır..
Dediğim gibi 4170 e aldığım "karbon maşalı-105 grup setli-Fulcrum jantlı ve gizli kablo" gibi ekstraları olan bisikleti 2019 Mart-Nisan ayları gibi min. 6000`e verirler diye bekliyorum..
İnşallah çok daha ucuza satılırdı herkes bir bisiklet sahibi olur..Ama burası Türkiye..Dolar 2 lira olsa bile bizimkiler fiyatları düşürmezler..
Pazardan domates alacaksın kilosu 6 lira.. soruyorsun pazarcıya 6 liraya domates olurmu diye, cevap: dolar kaç para oldu haberin var mı? şeklinde..
Yazık..