Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Tayt veya şort önerileri

@ippon

Turkce icerikli herhangi bir forum, tartisma platformu

Soran: A ve B urunleri arasinda tercih yapamiyorum, kullanan tecrube eden var mi?
Cevaplayan: C almanizi tavsiye ederim.
Soran: A, B ve C'yi kullandiniz mi? Neden C digerlerinden daha iyi?
Cevaplayan: Hayir hicbirini kullanmadim ama kesinlikle C daha iyi.

Scudo
@BerkEvren duyanda Berk bey'i 10000 dolereslik bisikletiyle sahilde tur yaparken bize pahalı kıyafet tavsiyesi yapıyor sanacak. Berk Bey takip ettiğim kadarıyla orta halli bir yol bisikleti sahibi bu işi benim gibi sadece spor amaçlı yapmayıp ulaşım amaçlıda bisikletini kullanan birisi. Nasıl rahat edileceğini kolaylıkla deneyimlemiştir. Yol bisikleti insanı biraz garip hissettiriyor. Katlanıra Hummel çakma haşortmanımla binerken yol bisikletine binince beni üzerinden atacakmış gibi hissediyorum.

Bu forumda bin liralik bisiklet icin tavsiye almaya gelen insanlarin cogunlukta olmasindan asagi yukari genel kesimin durumunu anliyoruz.

Her zaman tuhafima giden şey o bin liralik bisiklet tavsiyesi isteyen kesimin inanilmaz kibirli ve ikna olmaz tavirlaridir. Inanin ozelden o kadar cok mesaj alıyorum ki anlatamam. Ama bir turlu ikna olmuyorlar.
(Özelden cok firca attiklarim oldu. Isyan edecek noktaya geldim cunku. " Yav kardes bin liraya eger varsa ben alip sana hediye edecem bir uzay mekigi söz yani" Nasil kibirli kibirli konusmalar, nasil ustten ustten konusmalar anlatamam. Sanki maaş ödemiş patron gibi havalarda adam. Insan beziyor bir noktadan sonra bu ego ve kibirden. Cunku ayni kibir ve egodan bende de bolca var )

Onlardaki bu kibirin aynindan birde şu( bizim Berk Evren haric ) suadiye-ortakoy yapan trrekli ama gururlu tayfada da goruyorum. Inanin bana genel sorunumuz insanlarin kendini dev aynasinda gormesi ve hic biseyden tatmin olmamasi. Yav arkadas gelmisin 40 yasina , coluk cocuk var vs , Sanki adam Peter Sagan da beyefendi dahada iyisini istiyor , doymuyor. Alti ustu gideceksin para ve zaman harcayip diger tirreekdaşlarinla Granfondoda yarisacaksin, bu havan kime bro izah etsin biri bana .

Raşit Bey tam 105 sete geçme arifesinde çok ağır ithamlar oldu bunlar. ?:komik:

@Mehmet Metin Levent
kışın ortasında st petersburg ya da iskandinavya'dasınız düşünsenize lastiğiniz ıce spiker değil, içinizde termal içlik yok, çadırınız su geçiriyor , kabanınız gore/tex değil vs vs hava -25 derece şaka gibi... doğru zamanda doğru ekipman hayat kurtarır.

@mariokaldato
tirreek deme gücüme gidiyor.

@makaram
Ayak aslında çok hassas. Problem yokken aklınıza hayatta gelmez ama problem yaşarsanız çilesi büyüktür.
Ben ayakkabıyı bir defa, iyi bir ayakkabı almanızdan yanayım. Nacizane.
Ben şahsen Shimano RP-501 kullanıyorum. Biraz tuzlu ama wiggledan bakabilirsiniz. Çok de memnunum.

• Beğen
Tepkiler: makaram
Ben de anlayamıyorum ya adamlar 2milyon liralık Lamborghini alıyolar ne yanlıyorlar ne de yarışıyorlar. Halbuki baksana yılların Tofaşçısına uzun yola da gider, kavşakta da yanlar. Helal olsun valla... (!)

• Beğen
Tepkiler: seko35.50
@OmerKa
Sizin yorumu okuyunca direkt Trans Continental geldi aklıma. Genel durum sizin tecrübenizin tam tersi.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren
benim giyimim genelde altta esofman ve içlik (malum bu aralar havalar soğuk)
üst olarak yün atlet,tişört,rüzgar geçirmeyen kapşon oluyor.Neden yünlü atlet giyiyorum sorusuna cevabım şu: terledikten sonra yünlü atlet terin bir kısmını emiyor bu sayede ara verdiğim zaman o terleme soğuklugunu yaşamıyorum,diğer atletler genelde şımşırık oluyor ve değiştirmeden olmuyor

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Yün lifinin iki özelliği birleşince can sıkıcı olabilir:
Yün lifi,en fazla nem çeken elyaftır.Yün nem alırken çok fazla ısı açığa çıkar.(Kışın tercih edilme nedeni).Hareket ettikçe terleme(nem) olacak,bu nemi yün lifi absorbe edecek ve ısı açığa çıkacaktır.Ek olarak ısı tutma yeteneği de çok yüksek olduğu için hareket ettikçe oluşan bu ısı da atılamayacak ve bunaltıcı bir hal alabilecektir.Ayrıca hareket ettikçe artan bu ısı pişiklere de neden olabilecektir.

@umutcelik Konuyu şöyle toparlayayım. Seyahatin türüne göre ekipman olmazsa, kişi çok sıkıntı çeker. Ölebilir hatta... İstanbul'da bir dükkan vardı, sonra kapandı. Orada çalışanlardan biri, bisikletimle ve üzerindeki malzemeyle tur yapamayacağımı söyledi. Onlar için sadece Rohloff göbekle ve çok pahalı bisikletlerle bu iş yapılabilirdi. Bunu diyen kişiye cevap bile vermedim, seyahatlerimi planladım. Shimano'nun yaptığı ürünlerle her yola giderim. Shimano büyük bir markadır, en ucuz modeli bile çok kullanışlıdır ve sağlamdır. Tourney ile XT arasında elbette kalite farkı var ama XT alamayanı da yolda bırakmaz Shimano. Parası olmayan ama bu işi merak edenleri pahalı markalarla küstürmenin bir anlamı yok. Giysi konusunda da benzer şeyleri söylerim. İstenirse günlük kıyafetlerle antrenman da yapılır, performans da yapılır, tura da çıkılır. Bu saydıklarımın hepsini yapıyorum ve bisiklet kıyafetlerimden çok memnunum.

• Muhteşem
Tepkiler: mariokaldato
Hocam onayı sizin özelinize indirmek anlamsız. Arkadaş bu ise gönül vermiş kişilerin genelde ucuz ekipman kullandığını söyledi, muhabbet ordan aldı yürüdü. Sizin de söylediğiniz gibi meraklı olan insanları baştan küstürmemek, gözünü korkutmamak lazım. Alırlar bütçelerine ne uygunsa başlarlar baktılar yetersiz geliyor ya da daha fazlasını istiyorlar paşa gönülleri ne istiyorsa onu yaparlar. Shimano dediğiniz gibi adamı kolay kolay yolda bırakmaz fakat amaca yönelik seçim yapmak verimliliği arttırır. Dağ bisikleti ve yol bisikletinin asfalt yol ve off road farkı gibi. Kıyafet konusunda kişisel görüşüm kışlık kıyafette mümkün olduğunca amaca yönelik ürün almak. Ucuz diye bir ürünü alıp memnun kalmadiktan sonra pişman olmak ya da yenisini almak var işin ucunda. Ben 40 yaşına dayandım, eskisi gibi de dayanıklı değilim, sağlığımı korumaya çalışıyorum. Fakat performans konusuna gelince, günlük kıyafetle yapılır mı elbette fakat verimsiz olacağı açık. Bununla ilgili bir yazı da var burada hatta.

(link)

Aradaki performans farkı için maliyeti göze alınır mı kesinlikle göreceli. Tıpkı konfor kısmı gibi.

@can onur

O dukkandaki arkadas açlık gormemis belli. Rolhof gobekli bir santoz bisiklet orta halli araba fiyati ( pehhh be girisim fena oldu, çok sertim yine haha :D )

O parayı verdikten sonra at kiralarim keyfime bakarim yada lama yada deve bilmiyorum. Duygularim çok karisik.

Neyse ki Trivago sayesinde gidecegim otelleri karsilastirabiliyorum.
Bodrumda en sevdigim otel maylo biç

@hamlet2006

Yün, en fazla nem çeken elyaf olsaydı; havlunun iyisi pamuktan değil yünden yapılırdı. Sentetikler kadar iyi olmasa da yün teri dışarı atmada çok başarılı bir malzemedir.

Yün nem alırken ortaya nasıl ısı çıkıyor, onu da anlamadım. Benim bildiğim ortaya ısı çıkması için ya maddenin halinin değişmesi (gazdan sıvıya geçmesi) ya da kimyasal reaksiyon olması gerekir. Teriniz yün içliğe geçerken ikisi de olmuyor...

Yün, hem sıcak tutan hem de iyi nefes alan bir malzeme. Kışın sürüşlerimin büyük çoğunluğunu yün içlik üzerine ceket veya forma ile yapıyorum, havanın 10-15 derece olduğu günlerde yün forma giyiyorum, yazlık yün formam bile var; şimdiye kadar pişik falan olmadım.

@Murat B.

Suyun etkisiyle bazı bağlar oluşuyor.(Ekzotermik reaksiyon)
@Murat B.
En fazla nem çeken yerine ''nem tutma yeteneği çok yüksek'' deseydim daha güzel olacakmış.
Yün liflerinin yüzeyi hidrofob(Su itici) özellik gösterir.Yüzeydeki epikutikula zarının etkisiyle liflerin soğuk ile ıslanmaları zor ve yetersiz olacaktır.Ayrıca lifin yapısındaki bazı aminoasitler de life hidrofob karekter kazandırır.bu özelliklerden dolayı havlu olması zorlaşır.Ayrıca yün liflerinin kıvırcıklaşma ve boylarının kısalması sorunu da havlu olmasında sorun yaratabilir.
Ayrıca su etkisiyle H2S oluşabilir bu da kötü koku yapabilir.

İyi kalitedeki altını çizerek söylüyorum iyi kalitedeki yün;
-teri çok iyi şekilde bir üst katmana iletir
-daha sıcak tutar
-Koku ve kaşıntı yapması da çok zordur

@can onur

Bahsettiginiz dukkan Bisiklet Gezgini ise, kesinlikle bir yanlis anlama olmasi lazim. Evet Rohloff temsilcisiydiler ve satiyorlardi; evet safkan tur bisikletleri uzerine uzmanlasmislardi (Santos, VSF Fahrrad, Koga vs); evet cok pahali -ve hemen hemen turculara ozel- urunler satiyorlardi

Ancak kac kere dukkandaki ucretsiz etkinliklere katilmis birisi olarak "yeter ki siz isteyin, en basit bisikletle bile dunya turu atabilirsiniz" dediklerini kac kere bizzati hem kendilerinden hem de getirttikleri konusmacilardan dinledim. O etkinliklerin hic birinde kendi urunlerini umarsizca ovduklerini de gormedim, hatta Rohloff ile ilgili "saglamdir, dunyadaki kalburustu turcularin tercihidir ama kapali sistemdir, Nepal'de bozulursa Shimano parca her yerde bulursunuz ama Rohloff sikinti yaratabilir" demislikleri bile vardir.

O dukkanda nice kulustur bisikletli dunya turuna cikmis turcuya Istanbul duraginda servis verdiklerini biliyorum; bunlari goren bilen insanlarin "Rohloff ve pahali bisiklet yoksa tur falan olmaz" diyebileceklerine inanamiyorum.

Konuyla ilgili olarak da:

Ben kendisi en pahali ve iyi aksesuar, bisiklet, kiyafet alan kullanicilarin bunlari paylasmaktan baska fazlasini yaptigini; "bakin bisiklet bunlarla kullanilir" dedigini, kullanmayanlarin incelemelerinin altina "neden microfibre ruzgarligin yok, neden suratina taktigin sey buff degil, neden tayt giymiyorsun" falan dedigini gormedim.

Kimsenin, kimsenin kiyafet ve giyimiyle ilgili bir derdi tasasi yok. (Kask konusu ayri bir konu)

Neyin tartismasi yapiliyor anlamis degilim.

katılıyorum sonuna kadar

Geri