Tur Lastik Önerisi - Schwalbe değil Rubena

Tepki
1.773
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mavikanat

x40 ile biten veya 1.75 kalınlıktaki lastikler daha emniyetlidir.
Ben de çoğunlukla asfalt yollarda kullanıyorum.
Asfalt yollarda birkaç tip mazgal var.
Ben aralıklarını üşenmeyip metreyle ölçtüm.
En genişi 44 mm düz paralel aralıklı ve yola boylamasına aralıklar.
Daha darı ve örümcek ağı benzeri olan 30 mm civarı idi.

Dolayısı ile 1.75 lik bir lastik ile bile en geniş mazgala girdinizde düşme riski var.
Ben schwalbe tur lastiği kullanıyorum.
Lastik x2.0 kalınlıkta.
Ancak gerçek ölçüsü 47 mm.
Yani mazgala karşı anca yetiyor.
Mazgal neden önemli:
Mazgallar yol kenarında ve yandan araba geçiyorsa duramayıp mazgala girmek zorunda kalıyorum.

Bence bir tur lastiğinin akıcılığında kalınlık kadar sürtünme direnci de önemlidir.
Bu nedenle illa ince olması gerekmiyor.:)

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Scudo

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
700x40c Rubena Flash (zırhsız) kullanıyordum. Sık sık patlak yaşamaya başlayınca zırhlı lastik aramaya geçtim.

Şuan 700x35c Rubena Hook STU kullanıyorum. Patlamalar artık sona erdi. Yolda eski lastiklerime göre daha rahat gidiyor, fazla sürtünme oluşturmuyor.
Toprak yollarda da girmeyi seven birisiyim. İkisi de toprak yollar ve patikalarda bana bir sıkıntı çıkarmıyor.
Tavsiye edilir.
Benim gibi kısıtlı bütçe ile tur lastiği arıyorsanız Rubena biçilmiş kaftan. Schawlbe'ye vereceğiniz parayı biriktirip Brooks alabilirsiniz mesela bir gün... :D

• Beğen
Tepkiler: MakRo

NightRider

Forum Demirbaşı
Tepki
129
İsim
Süleyman Özgün
Bisiklet
Lapierre
rubena flash 700x35 3.5 mm mi yoksa 5mm mi almalıyım sizce? bide ağırlıklarını bilen varmı?

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.260
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bende Schawlbe'a para vermek yerine rubena almayı tercih düşünüyorum. Aklımda şu soru var acaba kaçlık almalıyım bir arkadaşım 1.50 al keyfine bak diyor öteki ne yaptın diyor benim aklımda 1.95lik yada 1.75li var elimde bisikletin üzerindekilerde dahil toplamda 5 adet yedek iç lastik var eğer 1.90 altı alırsam bunlar boşa gitmiş olacak satın alacak olanda pek çıkmaz diye düşünüyorum. Şimdi 700x kaç olması gerekiyor 1.95 için 700x40c buldum tanesi 60 lira 40c tam olarak ne oluyor ?

Tepki
5
İsim
Onur G
Bisiklet
b'Twin
Bu arada bu başlık altında önerilen Rubena markasının Flash 26X1.75 STU Ultimate 5mm Zırhlı Dış Lastik'modelinde karar kıldım fakat , siz değerli arkadaşlar benden daha iyi bilecektir , bu ölçüleri baz alırken ne gibi faktörler önemli bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şöyle ki benim bisikletim Btwin rockrider 340 -gayet beginner bir bisiklet ama ben memnunum sadece kullanım tipi genelde %60 asfalt % 40 mıcır-toprak-patika olduğu halde MTB alma yanlışında bulundum , şu an dış lastikleri inceltmek istiyorum fakat ölçüleri neye göre değerlendireceğimi hala anlamış değilim.

Bahsettiğim bisiklet 26 jant ve decathlon'un sitesinde özelliklerde 26x 2.00 tekerlek kullanıldığı yazıyor yani bu bisikletin olması gereken ölçüsü bu mudur yoksa üzerine konan tekerleğin ölçüsünden mi bahsedilmiş ve bir çok yerde duyduğum 700x35c gibi şeyler sanırsam 28 jant için 700mm - 28 inch gibi birşey oluyormuş galiba.. Fakat lastik kalınlığının en düşük ve enyüksek aralığını nasıl seçeceğim örneğin benim almak istediğim tekerlek kalınlığı 1.75 acaba benim bisiklet buna uygun mu ?
Cevaplarınızı bekliyorum . Şimdiden teşekkürler !

@Selçuk Karaca Usta aynı bisiklet bende de var ;sorunum şu ki asıl/stock lastikler bayağı kalın bu yüzden dış lastiği inceltmek, hybridleştirmeye çalışıyorum .. dış lastiğe uygun ölçü ne olacaktır siz ne aldınız da tam uydu acaba söylerseniz çok sevinirim.Teşekkürler!

Tepki
52
İsim
SELÇUK
Bisiklet
Salcano
@bisikletciadam uyum konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadım hatta bisikletin orjinal iç lastiğini bile değiştirmeden direkt taktım yeni lastiklerimi hiç bir sorun olmadı zaten bende forumdaki diğer arkadaşlardan bilgi alarak o lastikte karar kılmıştım çok şukur hiö bir sıkıntı yaşamatım

hykaynar

Üye
Tepki
53
İsim
Hüseyin Yiğit Kaynar
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar bu rubena 700x35c sportive 220 olurmu birde bu teker kaç kilo

mete semiz

Üye
Tepki
28
İsim
Mete Semiz
Bisiklet
Fuji
Selam;

Mitas (Rubena) Flash 700x32 Stop Thorn Ultimate Zırhlı Yol Lastiğin tpi değerini bilen var mı?

Canparem

Üye
Tepki
1
İsim
YunusH
Bisiklet
Kron
Selam aleyküm arkadaşlar bisikletim kron tx 450 28 hd fren Lastik ebatı 700x38c dir acaba tavsiye edeceğiniz lastik varmı...
Ve Tx 450 kullanan varmı? Teşekkürler

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
lastik normal lastiklere gore takarken biraz ugrastırdı 2 levye yardımı ile takmak zorunda kaldım ıslak asfaltta sert frende kaydırıyor kuru asfaltta gayet iyi yuklu bisiklete neredeyse takla attıracaktı (0 km lastik belki ileride değişebilir)takmadan akort ayarlarını kontrol etmenizi oneririm cunku hem takması ugrastırıyo hemde sert lastik oldugu için yumurta varsa daha belirgin hissediliyor

Kazım kuru55

Aktif Üye
Tepki
55
İsim
Kazım
Bisiklet
Carraro
@Emre Sefa SEFER Bahsettiğiniz lastik bu mu acaba? (link)
Bu lastiğe bakarken birde bunu farkettim (link)
sizce hangisini tavsiye edersiniz.

B

BF Okuru

Misafir
Tur bisikletimde Rubena kullandım daha doğrusu denedim. Açık bir şekilde bisikleti hantallaştırdı. Bisiklet akıcılığını kaybedince tur yapmak eziyet oldu. Yeniden shcwalbe ile değiştirip rahatladım.

Semih34

Üye
Tepki
26
İsim
Semih
Bisiklet
Scott
@Emre Sefa SEFER hocam bu ikisinden hangisini önerirsiniz,bana rubena hook modeli daha cazip geldi dişli yapısından dolayı daha iyi yol tutar kanaatindeyim.Sizin görüşünüz nedir bu konuda?

(link)

(link)

Tsubasa

Üye
Tepki
98
Rubena Mitas 700x35 STU kullanmaya başladım lastiği ağırlaştırdı falan demiş arkadaşlar ama bende tam tersini hissettim eski lastiğim Schwalbe cx comp k-guard ama yeni lastiğimle düz yolda çok daha iyi performans alıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Semih34

Semih34

Üye
Tepki
26
İsim
Semih
Bisiklet
Scott
İstanbulda oturuyorum,yolda cam kırığı varmı diye yere bakmaktan paranoyak olmam inşallah,sahilin tadını çıkaramamam da cabası...

• Beğen
Tepkiler: Tsubasa

Tsubasa

Üye
Tepki
98
Bende dikenden patlaktan bıktım zırhlı lastiğe geçtim üzerine birde patlak önleyici sıvı jelden sıktım şimdilik sıkıntım yok bakalım :)

• Beğen

Semih34

Üye
Tepki
26
İsim
Semih
Bisiklet
Scott
@Tsubasa iç lastiğin üzerine sıktın dimi hocam? İnşallah patlamazda kazasız belasız pedallarız...

Tsubasa

Üye
Tepki
98
@Semih34 yok hocam iç lastiğin havasını boşaltıp siboptan direk içeri basıyorsun jeli sonra havanı basıyorsun herhangi bir çivi batması vs yaşandığında çiviyi çek eksik havayı tamamla iki üç tur çevir deliği jel kapatıyor sende yoluna devam ediyorsun.

• Beğen