Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Vites ve dişli hakkında teknik bilgiler

Aklımdaki bir soruyu paylaşmak istiyorum
Sizce vites kolu aktarıcıdan daha iyi ise mi vites geçişleri daha iyi olur yoksa aktarıcı mı vites kolundan iyi ise
vites teli gevşemiş ise ne olacak :)

Scudo
Yardımınız için çok teşekkür ederim. Videoyu çektim fakat umarım ses belli oluyordur.
Peki bisikleti ters çevirip pedalı çevirdiğinizde göbeğe baktınız ama tekerin de dönüşünü incelediniz mi? Yani fren papucuna sürtme, jant tellerindeki ufak bir ayarsızlıkla jantta dalgalanma vs. olabilir mi?

Peki bisikleti ters çevirip pedalı çevirdiğinizde göbeğe baktınız ama tekerin de dönüşünü incelediniz mi? Yani fren papucuna sürtme, jant tellerindeki ufak bir ayarsızlıkla jantta dalgalanma vs. olabilir mi?
Cevabınız için teşekkür ederim. Hepsine baktım hocam, elbette olabilir fakat bana normal geldi.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
Yol bisikletime yeni arka vites taktım. Claris. Önceden vitessiz kullanıyordum. Uzun süredir vitessiz kullandığım için unutmuşum hissiyatını. Cokey makaraları beklediğimden çok ses çıkarıyor. Normal midir? Bir süre sonra sessizleşir mi?
Zinciri aceleyle takarken yanlış yerden geçirmişim😅 Neyse ki düzeltince ses kesildi.

Selamlar. Bisikletimde 8 vites11-32 olan rublemi yokuş performansını artırmak için 11-36 gibi bir değere yükseltmek istiyorum. Ama 8 vitesli rublelerde 11-34 den daha büyüğüne rastlamadım.36 dişli rubleler 9 viteslilerden başlıyor. Bisikletimde vites kolu ve aktarıcıyı şimdilik değiştirmeden aktarıcıdaki limit ayarını 8. vitese getirerek 9 vitesli rubleye geçebilir miyim? Zincir değişimi gerekir mi?
Bisikletimin vites özellikleri
Shımano Altus CS-HG31-8 Kaset Ruble 11-32 T
Shimano Acera 8'Li Vites Kolu Sl-M360-R
Shimano Altus Fc-m311 Aynakol 3x8v 22/32/42t
Shimano Arka Vites Acera Rd-M360

Bu sesin nereden geldiğini ve çözümünü bilen var mı acaba?
Göbeğin milini çıkartıp bilyaları ve çanakları kontrol etmekte fayda var. Hasar alan bilya veya çanak varsa çıkartıp yenisini takmak lazım.

Selamlar. Bisikletimde 8 vites11-32 olan rublemi yokuş performansını artırmak için 11-36 gibi bir değere yükseltmek istiyorum. Ama 8 vitesli rublelerde 11-34 den daha büyüğüne rastlamadım.36 dişli rubleler 9 viteslilerden başlıyor. Bisikletimde vites kolu ve aktarıcıyı şimdilik değiştirmeden aktarıcıdaki limit ayarını 8. vitese getirerek 9 vitesli rubleye geçebilir miyim? Zincir değişimi gerekir mi?
Bisikletimin vites özellikleri
Shımano Altus CS-HG31-8 Kaset Ruble 11-32 T
Shimano Acera 8'Li Vites Kolu Sl-M360-R
Shimano Altus Fc-m311 Aynakol 3x8v 22/32/42t
Shimano Arka Vites Acera Rd-M360

Size de selamlar. Ufak tefek şeyler için dünyayı ayağa kaldırmayı çok desteklemesem de çin meşeli sitelerde(link)rubleler mevuct. Sorunuzda söylemek istediğiniz 9 vitesli rubleyi mevcut sisteminizde 8 vites olarak kullanmaksa ne yazık ki yapamazsınız. 8-9 vitesli kolların çekme oranları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla ruble de zincir de ona göredir. Zaten yapabilseydiniz de en küçük dişiyi atlayıp 2. ve 9. dişiler arasında gidip gelmeniz gerekirdi. Bu arada vites dişli sayılarınız yokuşlar için yeterli. 22t aynakol 32t ruble kombinasyonunda çıkılamayacak yokuş azdır. Kondisyonunuzu biraz geliştirin derim. Daha ince lastikler kullanmak da sürüşünüzü rahatlatabilir.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik
Selamlar. Bisikletimde 8 vites11-32 olan rublemi yokuş performansını artırmak için 11-36 gibi bir değere yükseltmek istiyorum.
Ruble 11-32 T, Aynakol 3x8v 22/32/42t
Yanlış anlamayın ama sanki sorun rublenin yokuş performansında değil gibi. 22-32 oranı ile çıkamadığınız yokuşu 22-36 ile çıkmak da zor olur.

Yanlış anlamayın ama sanki sorun rublenin yokuş performansında değil gibi. 22-32 oranı ile çıkamadığınız yokuşu 22-36 ile çıkmak da zor olur.
Öyle yokus mu var ya, varsa da 50-100 metre falandir inip yurumelik😁

• Beğen
Tepkiler: Emre Tuna Mirliva
@newbierider Göbekler tx-505 modeli mi?
Hocam hiç bilmiyorum ama görsellerine bakıp karşılaştırdığımda öyle gözüküyor.
Göbeğin milini çıkartıp bilyaları ve çanakları kontrol etmekte fayda var. Hasar alan bilya veya çanak varsa çıkartıp yenisini takmak lazım.
Teşekkür ederim. Bisiklet sıfır, alalı 3-4 hafta belki olmuştur. Ben bu kadar detaylı anlayan birisi de değilim. Zaten bana 15 gün kullanın getiririn bakımını yapalım demişlerdi, araya malum kapanma girdiği içim götüremedim. Çok kurcalamak istemiyorum. Kapanma bittiği zaman hemen götüreceğim. Bu durumun sıfır bisiklette olmaması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla ilgileneceklerdir herhalde diye tahmin ediyorum.

Yeri burası mı emin değilim ama bir soru sormak istiyorum. Önceki gün vites ayarım bozuldu. Kendim yapmak için uğraştım ama daha kötü oldu. Bugün bisikletçiye götürdüm arka aktarıcı yamulmuş söküp düzeltmem lazım ama yarın gel dedi. Bisikleti düşürmedim aktarıcı yamulur mu, yamuldu diyelim düzeltilebilir mi? Bu arada aktarıcı xt.

Yeri burası mı emin değilim ama bir soru sormak istiyorum. Önceki gün vites ayarım bozuldu. Kendim yapmak için uğraştım ama daha kötü oldu. Bugün bisikletçiye götürdüm arka aktarıcı yamulmuş söküp düzeltmem lazım ama yarın gel dedi. Bisikleti düşürmedim aktarıcı yamulur mu, yamuldu diyelim düzeltilebilir mi? Bu arada aktarıcı xt.
Daha tecrübeli arkadaşlar da yardımcı olacaktır mutlaka ama genelde yamulan şey kadro kulağıdır. O da darbe ile olabilir. Aktarıcı kolay kolay yamulacak birşey değildir.

• Beğen
Tepkiler: abidin3714
@mehmet.t teşekkür ederim. Peki düzeltilir mi?

Yok. Niye yanlış anlayayım. 11 32 ruble ile birçok yokuşu çıkabiliyorum. Ama dağa çıkıp downhill gibi inişleri çok seviyorum. bazen birkaç yüz metrelik yüksek eğimde inip elimde götürmeye üşendiğim için böyle bir çözüm aklına geldi. Çünkü bu çözüm eğer teknik olarak mümkünse 200 TL altına işi kurtarmış olacağım. Ayrıca daha sonra alivio sete yükselmesi için başlangıç olsun diye düşündüm.

Carraro sportive 321 var 3x7 vites bunu 1x7 vites ypmak istiyorum olurmu

Carraro sportive 321 var 3x7 vites bunu 1x7 vites ypmak istiyorum olurmu

Tek yaprak işi göründüğünden karışık. Olmasına olur ama 6-7-8 vitesli sistemlerde uyumlu çalışacak uygun fiyatlı ve uygun dişlili tek yaprak aynakol seçeneği az ve bulduğunuzda orta göbeği de daha kısa milli bir göbekle değiştirmelisiniz. Yaprakları sökülebilen 3 lü aynakolları deneyebilirsiniz ama bu sefer de civataları tutacak somunlu diski - ki bu da en büyük dişli oluyor genellikle - çıkarmanız gerekir. Yerine somun ayarlarsınız ya da perçinli aynakol kullanıyosanız büyük ve küçük yaprakları kestirebilirsiniz.

Diğer bir sorun sürekli bir zincir atması. Küçük sarsıntılarda zincirinizin yerinden çıkma ihtimali var ve çıkıyor da. Bazen sarsıntıya bile gerek kalmadan çaprazda kalan zincir yerinden çıkabiliyor. Yani yanına bir de zincir klavuzu almanız gerekir. 9 lu sistemlerde çalışan tek vitese uygun diş yapısında aynakol yapraklarından alıp uygun bir aynakola takıp deneyebilirsiniz ama masraf artar. Muhtemelen 8li zincirle de çalışırlar. Ben 1x8 38t miranda aynakol aldım tek yaprak hem uygun fiyatlı hem de dişli sayısı şehir kullanımı için de yeterli geldi. Henüz klavuzum olmadığı için zincir atmaları yaşıyorum. Kendinden klavuzlu katlanır bisiklet aynakolları çok uygun aslında ama onlar da 50t civarı büyük aynakollar oluyor.

İşinize yarayabilecek şöyle bir ilan buldum. Yaprak 9 lu uyumlu ama 8 li zincirle de çalışacağını düşünüyorum. Fiyat uygun. Yanlız orta göbeğin de değişmesi gerektiğini unutmayın. (link)

Son düzenleme:
Herkese selam üst üste aynı başlığa yazıyorum ama öyle denk geldi. Bilmediğim bir konu hakkında sizlere danışayım istedim. Bu ön aktarıcılar birbirine çok benzediği için acaba 2 vites mtb ön aktarıcısını koluyla beraber yol aynakolunda sorunsuz kullanabilir miyim? Ya da yol ön aktarıcısı ile mtb vites kolu beraber çalışabilir mi? Deneyen var mı?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: dgny.berke
Herkese selam üst üste aynı başlığa yazıyorum ama öyle denk geldi. Bilmediğim bir konu hakkında sizlere danışayım istedim. Bu ön aktarıcılar birbirine çok benzediği için acaba 2 vites mtb ön aktarıcısını koluyla beraber yol aynakolunda sorunsuz kullanabilir miyim? Ya da yol ön aktarıcısı ile mtb vites kolu beraber çalışabilir mi? Deneyen var mı?
Merhabalar şehir bisikletine sahibim.Mtb vites sistemi var.Tourney sti kollarla sorunsuz kullanıyorum.Ön aktarıcım da tourney.Ama üst seviyelere çıktıkça galiba çekiş mesafeleri değişiyor.Bu yüzden iyi araştırmak lazım.

Geri