Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikletine geçtikten sonra yaşadığınız değişimler

Alıştıkça daha rahat bir yorum yapabilirim. Ama gidonu çevirince pedal çevirmeye ara vermek gerekiyor yoksa ayak tekere sürtüyor. Bu da bana biraz kısıtlama gibi geldi. Yoksa mantıken dik açı saha atik olması lazım ama dediğim gibi, bugun bike başıma geldi duran trafikte aniden bir aracın diğer tarafına geçeyim dedim ayağım tekere sürttü ve bocaladım tabi o an 🙂

Edit: gidonu çevirince belli bir açıdan sonra sürtmeye başlıyor ayağa.

Kilitli pedal kullanıyorsan böyle bişey olmaz. Ayağın ön tarafıyla basmak güç aktarımı açısından daha iyi olur bunu normal pedallarda ve ayakkabılarda ayarlaması daha zor. Kilitli pedala geçmeden önce ayağımın lastiğe girdiği, kaydığı olmuştu, neyseki kilitli pedaldan sonra öyle sorunlar yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut
Scudo
Kilitli pedal kullanıyorsan böyle bişey olmaz. Ayağın ön tarafıyla basmak güç aktarımı açısından daha iyi olur bunu normal pedallarda ve ayakkabılarda ayarlaması daha zor. Kilitli pedala geçmeden önce ayağımın lastiğe girdiği, kaydığı olmuştu, neyseki kilitli pedaldan sonra öyle sorunlar yaşamadım.
Kilitli Pedal kullanıyorum 🤙

Sanki daha atik ve dinç hissettiriyor. Bir kaç arkadaş hocam sende son zamanlarda bir değişiklik var gençleştin sanki ne yaptın diyorlar (yaş 32 bu arada, kilo da var ;))? Ama bu süreçte hayatıma giren tek değişiklik yol bisikleti. İlgisi var mı bilemedim. Yaklaşık 1 aydır biniyorum.

Yol bisikleti tecrübem bu soruya cevap verebileceğim kadar çok değil. Ama şuna dikkat çekip soruyu geliştireyim istiyorum.
Acaba mtb bisikletlerin daha kalın tekerlekleri, bizlere psikolojik olarak daha fazla rahatlık hissi veriyor olabilir mi? Bu yüzden de farkında olmadan keskin virajlara daha rahat ve daha sert giriyor olabilir miyiz? Yol bisikletinin dar gidonu ve ince lastikleri bizim gibi tecrübesiz bisikletlileri korkutup daha yavaş ve yumuşak dönmemize yol açıyor olabilir mi? Belki de yol bisikletleri bu konuda çok daha başarılıdır?
Ben gravelda bile korkuyorum heleki kaza yapıtktan sonra. Öne doğru eğilmek ve bu durumda fren yapmak zorunda kalmak daha korkutucu virajda iken. Kayıp gidecek ve hiç toparlama imkanım olmayacakmış gibi geliyor, düşerken de çok dengesiz dusecekmısım gibi
Bu durumu bende forumdaki yorumlardan farkettim. Doğal bi durum sanıyordum ama yanlış yer ile bastıgımı farkettim :D

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Burak Uğurlu
Bence MTB'nizi bırakmayın. Yapabiliyorsanız, yol bisikletini onun yanına 2. bisiklet olarak alın.
ben öyle yaptım. dağ bisikletimi yaptığım masrafla satamazdım o yüzden kalsın dedim ayrıca işime de yarıyor. ben yol bisikletini bugüne kadar dışarıda bie yere bağlamadım her zaman dağ bisikletiyle gitmeye özen gösterdim. bu açılardan işe yarıyor

Evimde yerim müsait olduğu için her iki türü de aktif olarak kullanıyorum. Cumartesi sabah ufaklığı okula bırakıp MTB yle TRT ormanında patikalarda turluyorum, kendimi iyi hissedersem Eymir e inen yoldan manzara izleyip çıkıyorum. Pazar sabahları en geç 07:30 gibi (daha fazla gecikirseniz koşan yürüyen derken kalabalık oluyor) Eymir e inip yol bisikleti sürüyorum. (Şu aralar Eymir in yarısı kapalı ama kalan kısımda 4 tur -36km- yetiyor). Bende her ikisinin yeri ve tadı ayrı. Asfaltta MTB eziyet, TRT Orman patikalarda yol bisikleti eziyet (bazen eşim de gelince orman sürüşlerine, ona MTB yi verip ben yol bisikleti kullanıyorum). Benzetme yapacak olursam WRC ile F1 gibi, yani bence ikisini kıyaslamak pek mümkün değil.

Alıştıkça daha rahat bir yorum yapabilirim. Ama gidonu çevirince pedal çevirmeye ara vermek gerekiyor yoksa ayak tekere sürtüyor. Bu da bana biraz kısıtlama gibi geldi. Yoksa mantıken dik açı saha atik olması lazım ama dediğim gibi, bugun bike başıma geldi duran trafikte aniden bir aracın diğer tarafına geçeyim dedim ayağım tekere sürttü ve bocaladım tabi o an 🙂

Edit: gidonu çevirince belli bir açıdan sonra sürtmeye başlıyor ayağa.
Ayağın tekere sürtüyor ise kadro sana çok ufak demektir.

Bu her zaman için geçerli değil, bisikletin geometrisi ile alakalı bir durum. Düşük hızlarda gidonu çok çevirdiğinizde ayak ucuna değmesi normal.

Bu her zaman için geçerli değil, bisikletin geometrisi ile alakalı bir durum. Düşük hızlarda gidonu çok çevirdiğinizde ayak ucuna değmesi normal.
Üstad bu araba değilki gidonu 90 derece çevrilsin. Arkadaşın yorumlarından anladığım kadar ile kadro vs konusunda bilgisi olduğunuda sanmıyorum. Kesinlikle ufak kadro olduğunu düşünüyorum.

Bence pedal basma şekli ile alakalı :hımm:

Kullanılan kadro ile de ilgili olabilir örneğin endurance kadro ile aero kadronun alın açıları farklı olduğundan teker iz mesafeleri de farklıdır kaldı ki MTB den sonra iz mesafesi iyice azalmıştır, sebeplerden biri bu olabilir. Akşam atabilirsem bendeki MTB ve Yol bisikletini yan yana koyup foto atayım.

Aksine bir tık büyük kadro. Her iki Pedal da here paralel olduğunda gidonu çevirdiğinizde (brlirli bir açıdan sonra) ayağının ucu ön lastiğe sürmeyen var mı? Ben görmedim çünkü. O yüzden dedim çok keskin viraj ya da sokak dönüşü diyeyim ya da 360 derece dönüş diyeyim, bunları yaparken yol bisikleti de ayak engel oluyor diye :)

Aksine bir tık büyük kadro. Her iki Pedal da here paralel olduğunda gidonu çevirdiğinizde (brlirli bir açıdan sonra) ayağının ucu ön lastiğe sürmeyen var mı? Ben görmedim çünkü. O yüzden dedim çok keskin viraj ya da sokak dönüşü diyeyim ya da 360 derece dönüş diyeyim, bunları yaparken yol bisikleti de ayak engel oluyor diye :)
Üst boru ne kadar kısa olursa o kadar sürtme ihtimali artar. Büyük kadroda ara açılır kısalmaz .

4 ayda yaklaşık 20 kg şimdi 2 kg geri aldım.
hocam öncesi ve sonrası resimlerde aynı forma var sanırım. bende kilo verirsem yeni forma masrafı olmasından korkuyorum 🤣🤣🤣🤣.
daha küçük bedene geçmediysen eğer çok iyi.

Geri