Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yurtdışı alışveriş

Sipariş tamamlandı (Complete) dedikten sonra yaklaşık 4-5 gün içinde size ulaşması gerekir.

@temu90

• Beğen
Tepkiler: temucin90
Scudo
@temu90
Bende gondereildikten sonraki haftanin ayni gunu elime ulasiyordu. Yani sonraki cuma gunu elinize ulasir diye dusunuyorum.

• Beğen
@temu90

Kayıtsız postalar şans işi, bir ayı da bulabilir bir haftayı da, ekim 18 de chainreaction ın postaladığı sipariş hala elime geçmedi, (geçen ay royal mail de grev vardı, bu yüzden kayıp ve geç postalama gibi bir çok şikayet var), kayıp bildirimi yaptım, 12 kasım da tekrar gönderdiler, bunun dışında zaten normalde hızlı terimi ile pek alakası olmayan ptt son iki aydır iyice yavaşladı, (domuz gribi yüzünden azalan uçuşlar ve geçen senelere göre yurtdışından yapılan alışverişlerde ki patlamayı bahane ederek) . crc den daha önceki siparişlerim en erken 12 gün en geç 20 günde elimdeydi (o zamanlar crc kayıtlı posta kullanıyordu.) , crc dışı ingiltere den royal mail ile en erken gelen siparişim ise 8 gün, sonuç olarak bir haftadan fazla da sürebilir, şansa bağlı.

Benim crc yaptigim alisveris 3-4 hafta onceydi ve toplam 10 gunde elime ulasti, daha sonra Almanya'dan bike-companents.de sitesinden yaptigim alisveris de 10 gunde elime ulasti.Hepsi Ptt ileydi almanlar kargo numarasi da veriyorlar kargo ucreti daha uygun olabiliyor.

• Beğen
Merhaba,
Peki 200 dolarlık paket 150 euro sınırı içinde kalıyor olsa bile riskli midir? Özellikle FedEX filan söz konusu olduğunda "dolar bazında" paket sınırı olarak ne tavsiye edersiniz? Nakliyeyi de buna dahil mi düşünmeliyiz?

Fatura neye göre kesildiyse ona bakarlar.Mesela CRC'den alışveriş yaparken kargoyada dikkat etmek gerekir çünkü CRC fiyata kargoyu dahil edip öyle fatura kesiyor.Özel firmayla ürün getirirken de dikkat etmek gerekir mesela sizin bahsettiğiniz FedEx gibi.FedEx'in ülkemizdeki dağıtıcısı MNG kargo.Özel kargo firmasıyla gelen kargo gümrüğe girerse çok masraf çıkarabilir.Kargo firmasının adamı sizin yerinize gümrük işleriyle uğraşır ve yüksek miktarda para talep ederler.Dikkat etmek gerekir getirirken,o yüzden geç de olsa en güzeli ulusal postaları kullanmaktır.Gümrüğe takılsa bile şahsi olarak gidip gümrük vergisini öder ve kargonuzu teslim alırsınız.

Kargo bedelinin gümrük fiyat sınırına dahil olup olmadığı ile ilgili gümrük md.lüğünü aramıştım. Yetkili bana fatura detaylarının incelendiğini ve kargo bedelinin toplam bedelden düşüldüğünü söylemişti. Kısaca gümrük kargo bedelini hariç tutuyor. Sadece ürünlerin toplam bedeline bakıyor.
Maksimum limitle ilgili her kafadan bir ses çıkıyor dersem yalan olmaz :) Kimisi 100euro/150usd diyor.. Kimisi limitin 150euro ya çekildiğini söylüyor.. Hatta bayram ve yılbaşlarında 300euro deniliyor.. Ben ve tanıdığım insanlar pek çok kez sipariş verdik.. 400-500usd lik siparşler bile vardı ve 1-2 si hariç diğerlerinin gümrüğe takılmadan geldiğini biliyorum. 150usd altında ise hiç problem yaşamadık. En garantili olanı 150usd yi geçmemek.. Daha fazlası gelir mi ? gelebiliyor tabi ama garantisi yok...
Risk gördüğünüz tüm siparişleri kesinlikle Airmail ile verin. Bu kargoları Türkiye içinde PTT dağıtıyor ve gümrüğe takılması durumunda bulunduğunuz ilin gümrük md. lüğüne giderek kendi işinizi kendiniz halledebiliyorsunuz. Sadece vergisini ödeyerek ürününüzü çekebiliyorsunuz. Ama Fedex, UPS gibi özel bir kurye kullanırsanız vay halinize diyebilirim. Vergi haricinde yok ürün çekme evrak parası, yok ardiye parası vs vs bin türlü saçmalık için para ödemek durumunda kalıyorsunuz. Ekstradan size 400-500tl gibi bir rakama patlıyor bunlar..

Bizzat sipariş verdiğim ve sorunsuz olduklarını düşündüğüm siteler :

www.chainreactioncycles.com
www.cambriabike.com ( bu aralar çok sağlam indirimler var )
www.evanscycles.com
www.jensonusa.com
www.bikewagon.com

bu yabancı sitelerden sipariş olayına girmek laızm.. bu yazdıklarını okuyunca biraz daha gaza geldim.. biraz daha araştırıp fiyatlara bakarak bişeyler almak lazım.. bilgiler için tsk ler. ;)

@levo_redkid

evet kesinlikle nakliye bunun içinde, (nakliye ücreti ayrı olarak fatura edilmiş olsa bile.) örnek olarak geçen ay içinde yurtdışından getirttiğim kadro ve maşa için (ikisi ayrı ayrı siparişler, paketler) gümrük hesaplanırken kargo + ürün bedeli üzerinden vergi alındı, bundan öncede gümrükle bir çok işim oldu ve uygulama hep aynı idi. ürün fiyatı kargo dahil edilmeden belirlenen limit altında kalırken kargo ile beraber izin verilen miktarı aştığı için takılan paketim oldu, fedex ve özel kargo ile ilgili olarak daha önce yazdıgım yazıdan alıntı;

Özel kargo (fedex) ile geleceği ve kargo dahil toplam 150 euro limitini aştığı için büyük ihtimalle gümrüğe takılacaktır. (Limit 150 euro ya çıktı. Aşağıda yeni gümrük mevzuatını vereceğim ama siz ne olur ne olmaz bir süre eski 100 euro sınırına göre hareket edin). Takılacağı gümrük ptt yani posta gümrüğü olmadığından fedex (mng) sizden 150 ytl konşimento bedeli + %20 gümrük + antrepo parası (paketin büyüklüğüne göre değişir, minimum günlük 50 ytl, beklediği sürece katlanır) + 33 ytl eğitime katkı payı isteyecek; böylece havaalanına (fedex in gümrük teslim deposu orada olduğu için ) gidiş geliş masrafları dahil ürünün parası haricinde cebinizden en az 450 ytl daha çıkacaktır. Ama eğer yeni yasa ile kargo dahil 150 euro (bence şimdilik eski yasaya göre davranın, yani 100 euro ) limitine uyan bir alışveriş yaparsanız bunları ödemezsiniz. Bu limiti aşan alışverişlerinizde fedex ups gibi özel kargolar yerine usps (amerika devlet postası) ile çalışan yerler seçerseniz ödeyeceğiniz vergi sadece %20 maktu vergi olacaktır.

Yurtdışından alışveriş yapan arkadaşlar; 07.Ekim.2009 tarihinden itibaren %10 olan maktu vergi oranı AB ülkelerinden gelen ticari olmayan (şahsi kullanıma ait ) eşyalar için %18, ABD dahil diğer ülkelerden gelenler için %20 oldu, eğer şu an posta gümrüğünde tutulan veya sipariş vermeyi düşündüğünüz ve gümrüğe girecek siparişiniz varsa hesaplamalarınızı yeni mevzuat üzerinden yapın. (Kısaca açıklamak gerekirse Amerikadan gelen bir ürün için ödeyeceğiniz vergi yi 50 Ytl olarak hesapladıysanız yeni vergi oranlarına göre 100 Ytl ödemek durumundasınız), çeşitli elektronik ürünler için vergi dışında bandrol ve damga pulu uygulaması devam ediyor. Ayrıca ayın 7 sinden önce yurda giriş yapmış, gümrükte tutulan ve halen teslim almadığınız eşyanız varsa hesaplama malesef yeni mevzuat üzerinden yapılıyor. (En azından Ankara gümrüğü için durum bu ) .

• Beğen
Tepkiler: MertSayın
Arkadaşlar 7 Ekim'den itibaren gümrük sınırı 150 €'ya çıkarıldı.Bunu birkaç kere yazdım.Hatta 7 Ekim'den sonra 125 €'luk alışveriş yaptım ve gümrüğe falan takılmadan evime geldi.

Yaklaşık 180 Euroluk alışveriş yaptım, 2 günde kapıma geldi

Bir siparişim daha var onuda bekliyorum bugün ya da pazartesi gelir umarım:)

bugün alışverişimin kargoya verilmesinden sonraki 6. iş günü ve gelen giden yok. Şimdi 1-kargom gümrüğe takıldıysa benim nasıl haberim olacak?
2-kaç iş günü daha bekledikten sonra ilgili siteye kargom gelmedi, diye bildirim göndermem gerekir?

teşekkürler.

*Gümrük istanbul

Kargonu hangi firma getiriyor? Benim gözlük siparişim Amerika'dan gelirken nasıl olduysa ekstra 2 TL para kesmişler.Kargo gelince o parayı ödedim.Galiba o da kargonun taahütlü gelmesinden kaynaklandı.Avrupadan gelen hiçbir alışverişimde sorun yaşamadım.Daha önce kargom gümrüğe takılmadı o konuda birşey diyemem ama takıldıysa bile herhalde sana ulaşırlar bir şekilde.6 iş günü daha çok erken evine gelmesi için ama özel kargoyla geliyorsa bilemem.
Onun dışında kargonuz geldikten sonra sizi evde bulamadılarsa gidip taahütlü paketinizi 5 iş günü,diğer paketlerinizi 7 iş günü içinde gidip almanız gereklidir.Büyük paketler için bu 1 aya kadar çıkar.

• Beğen
royal mail ile geliyor, malum ptt dagıtım yapıyor. ama prosedürü öğrenmek istedim.

CRC'den aldıysan daha vakti var onun.Benim toplam 3 alışverişim sırasıyla 12 (araya bayram girmişti),7 ve 9 günde geldi.Haftasonları dahil ama sadece iş günleri değil.Toplam en azından bir 12 gün falan bekle,gelmezse de artık gidip PTT'ye sormaya başla derim.

• Beğen
zaten 11 gün oldu, 3 gün sonra vizelerim bitiyor gelmezse biz gideriz ptt'ye:D

Vizelerin biter bitmez eve en yakın PTT şubesine uğra bir sor o zaman.Belki gelmiştir de kapıya bıraktıkları kağıt kaybolmuştur.

Temuçin, İngiltere`yi şu sıralar sel götürüyor. Ondan kaynaklı bir gecikmede olabilir. Umarım olmaz ama yinede ihtimal.

• Beğen
Selamlar arkadaşlar. Bende ilk yurtdışı alışveriş denememde sorun yaşıyorum ve bilginize sunmak istiyorum.
Evanscycles'dan siparişimi verdim fakat sipariş durumu uzun süreden beri "processing" olarak gözüküyor. Bende nedenini öğrenmek için bankamı aradım. Bankam bana ücretin hesabımdan düşüldüğünü, fakat alışveriş talimatının askıda beklediğini fakat onaylanmış olduğunu söylüyor. Evanscycles' la olan yazışmalarımda ise bana verdikleri cevap "bankanız onaylamış ama biz onayı göremiyoruz o yüzden para transferini gerçekleştiremiyoruz. Lütfen siparişinizi tekrar verin"...
Durumu açıkcası anlamış değilim. Bu durumun düzelmesi için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Limit konusunda sorun yaşayabilirim düşüncesiyle limitimide açmıştım yinede başıma böyle bir olay geldi. Konu hakkında bilgisi olanlarınız bana yardım ederse çok sevineceğim...

• Beğen
Tepkiler: hknbykl
evanscycles'tan yaptığım alışveriş 2 günde kapıma geldi. Belki problemi banka yoluyla çözmeniz gerekebilir

Geri