Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Zincir temizliği

Zinciri ve rubleyi söküp temizlemek çok uğraştıran iş ve tecrübe gerekiyor. Bende ne zinciri nede rubleyi sökecek alet nede onları sökecek tecrübe var o yüzden sökmeden temizlik yapıyorum. Eğer hidrolik fren kullanıyorsan rotorları bir poşet ile kapat sonra asperox sarı gücü al zincir, ruble, aynakol vs yağlı olan yerlere sık ve yağın akmasını bekle. Sonra ise bir adet büyük boya fırçasını al temizlemeye başla pedalı döndürerek, ardından ise diş fırçası ile zinciri vs detaylı temizle. Su ile duruladıktan sonra bulaşık deterjanı ile sabunlu su yapıp bir adet sünger alıp temizlemeye başla sonra ise su ile arındır ve temiz bir bez ile kurulamayı gerçekleştir. Ben muc-off kullanıyorum memnunum kayda değer bir şikayetim bulunmuyor.

Gaz yağı veya mazot da kullanabilirsin.

Scudo
Eski iki diş fircasini fırçalı yüzeyleri birbirine bakacak şekilde sıkıca bantla zinciri fircalarin arasına al biraz asperox a batır. Pırıl piril.
Aslında ilk kuru şekilde silersen yağlar cozunup vıcık vıcık olmak yerıne kuru olanlar dökülür sağa solada bulaşmaz. Ben sökmeden temızlemelerde ilk kuru temizliyorum sonra mazotluyorum
Zinciri ve rubleyi söküp temizlemek çok uğraştıran iş ve tecrübe gerekiyor. Bende ne zinciri nede rubleyi sökecek alet nede onları sökecek tecrübe var o yüzden sökmeden temizlik yapıyorum. Eğer hidrolik fren kullanıyorsan rotorları bir poşet ile kapat sonra asperox sarı gücü al zincir, ruble, aynakol vs yağlı olan yerlere sık ve yağın akmasını bekle. Sonra ise bir adet büyük boya fırçasını al temizlemeye başla pedalı döndürerek, ardından ise diş fırçası ile zinciri vs detaylı temizle. Su ile duruladıktan sonra bulaşık deterjanı ile sabunlu su yapıp bir adet sünger alıp temizlemeye başla sonra ise su ile arındır ve temiz bir bez ile kurulamayı gerçekleştir. Ben muc-off kullanıyorum memnunum kayda değer bir şikayetim bulunmuyor.

Gaz yağı veya mazot da kullanabilirsin.
Bilgiler için Çok teşekkür ederim.

Önce asperox kullanayım.pesine sabunlu şu iyice durulayip yağlarım. Birde böyle ben denim bakalım nasıl olacak , teşekkür ederim.
Asprerox kullanırken dikkatli ol, yorumlardan gördüğüm kadarı ile kadroya gelirse boyasına zarar veriyormuş.

Birde tavsiyem temizlerken eldiven giyin yoksa birde elinizden yağı sökmekle uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Şimdiden kolay gelsin.
Her bakım yaptıktan sonra bakiyorum ellere tirnaklarin arasi yağ, eller siyah kir.. En iyisi bidahakine eldiven takayım diyorum. Sonraki bakımda yine eldivensiz çalışılır ve yine bir dahakine takıcam denilir 😀

Asperoks+ köpük +su. Su akıp kuruyunca yağ lama yapıyorum

Yoğun miktarda yağ kullansak 2 saat beklesek ve fazla yağı silsek olur mu?

Sonuçta kullanmaya devam edeceğiz.

• Beğen
Tepkiler: RmzBurak
Asperoks önceki bisikletimin mat jantında harelenme yapmıştı, gaz yağı bu iş için ideal, olmadığı durumlarda würth balata spreyi kullanıyorum. Yalnız doğrudan zincire değil de beze sıkıp uyguluyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mete_ ve can^
Her bakım yaptıktan sonra bakiyorum ellere tirnaklarin arasi yağ, eller siyah kir.. En iyisi bidahakine eldiven takayım diyorum. Sonraki bakımda yine eldivensiz çalışılır ve yine bir dahakine takıcam denilir 😀
Geçenlerde taktım lastik eldivenleri, gururla, bu sefer unutmadım diyerek indim bisikletin yanına. Maksat uzayan zinciri yenisiyle değiştirmek.
Tak, çıkar, tut, çek, sıkıştır cart curt derken, eldivenlerin parmak uçları hep delindi. :ssrtcbya:
İş bitip eldivenleri çıkarınca gördüm ki, hiç takmamışçasına parmaklarım yine simsiyah olmuş :hihi:

Yoğun miktarda yağ kullansak 2 saat beklesek ve fazla yağı silsek olur mu?
Eski kirli yağ, temiz yağ ile çözülmüyor. Balata spreyi, motorin, benzin, gaz yağı gibi çözücü bir şey tatbik etmek lazım. Ayrıca mekanik etki de gerekiyor eski yağın tamamen gitmesi isteniyorsa. Fırça lazım yani.

Ben şu ürünü kullanıyorum yaşadığım yerde 1 litre fiyatı 1 paket sigara parasından az daha pahalı. 2 sezon yetiyor 1 litre.

Screenshot_20230519_130910_Chrome.jpg

En temel zincir temizliği her sürüş sonunda bir peçete ya da islak mendille zinciri yüzeysel bir kac tur silip öyle bırakmakla başlar. Böylece kat kat kirin tozun birikmesine engel olursunuz. Kullandığınız koşullara göre de 300 500 km de bir daha detay temizlik yaparsınız. Zincir çok fazla kir toz biriktirmedigi içinde sabunlu suyla silip kurutsanız bile kolayca temizliği yapmış olursunuz. Wd 40 vb paraca pahali bilesenlerin kullanimina ihtiyacınız olmaz gerek te yoktur. Ince temizlik istedigimde biraz mazot alip bir boya fırçasıyla zinciri temizliyorum isterdeniz zinciri çıkarıp mazot icinde de bir süre bekletebilirsiniz. Bu arada krank ve rubleyi de güzelce temizleyin.

Su sabun ya da mazotla ds temizleseniz iyice kuruduktan sonra sadece pimlere birer damla bir tur yağlayın , ön arka tum dislilerde bir kac tur zinciri dolaştırin ki disliler de biraz yağ alsın. Sonra yine pimlere birer damla yağ atın iyice yerleşsin. Sonra da kuru bir peçete ile zincirin dışındaki fazla yagı alin.

Önemli olan zincir pimlerinin yağlı olması zincirdeki fazla yağ size hizla toz birikimi olarak geri dönecek.

Edit imla hataları.

Son düzenleme:
Gazyağı kullanacak arkadaşlara tekrar hatırlatmakta fayda var. Mutlaka işlemi açık havada yapın. Felaket başağrısı yapıyor.

Balata spreyi ve bir diş fırçası ile temizlemenizi tavsiye edebilirim. Asperox da olabilir gayet iyi temizliyorlar.

Ucuzundan bir tane fren balata spreyi yaklasik fiyati 50 tl. 2 kez kullanmaya yeter. Pedali yavaşça geriye çevirerek ruble ve zincir üzerinde yağ kalmayana kadar sıkın. Tüm yağ indikten sonra hortumla su tutarak spreyden kalan bölümü temizleyin. ( sprey zincir ve ruble üzerindeyken yağlamayin , çözülür.) Bir bez parcasiyla zinciri kavrayarak pedali geriye dogru cevirirek bez parcasina leke gelmeyene kadar silin. En son kaliteli bir yağ ile baklalari yağlayın. Ben 2 haftada bir bu şekilde uyguluyorum. Fırça vb. ile çok zahmetli ve üzerinde eski yağ kalıyor.

Ucuzundan bir tane fren balata spreyi yaklasik fiyati 50 tl. 2 kez kullanmaya yeter. Pedali yavaşça geriye çevirerek ruble ve zincir üzerinde yağ kalmayana kadar sıkın. Tüm yağ indikten sonra hortumla su tutarak spreyden kalan bölümü temizleyin. ( sprey zincir ve ruble üzerindeyken yağlamayin , çözülür.) Bir bez parcasiyla zinciri kavrayarak pedali geriye dogru cevirirek bez parcasina leke gelmeyene kadar silin. En son kaliteli bir yağ ile baklalari yağlayın. Ben 2 haftada bir bu şekilde uyguluyorum. Fırça vb. ile çok zahmetli ve üzerinde eski yağ kalıyor.

Balata spreyi önerisi görünce şu notları paylaşmadan duramıyorum:

Balata spreyi kullananlara önemli notlar:
- Üreme bozukluğu, deri tahrişi, organ zehirlenmesi, baş dönmesi gibi birçok sağlık sorununa yol açar, örneğin solunması kalıcı akciğer hasarı bırakır, akciğer kanserine neden olan bileşenler içerir. Hekzan (hexane), heptan, oktan v.b. Yüksek miktarına maruz kalınması öldürücüdür. Spoiler içine bir firmanın ürün kılavuzundaki sağlık notlarını ekliyorum:
Maddenin veya Karışımın Sınıflandırılması Sınıflandırma (99/45/EC): Üreme İçİn toksik, Kategori 3. Zararlı. Tahriş edici Çevre için tehlikeli. CLP sınıflandırma : Aerosols, hazard category 1. Deri tahrişi, Kategori 2. Soluma tehlikesi, tehlike kategorisi 1. Spesifik hedef organ sistemik zehirlilik -tek maruz kalma, kategori 3. Spesifik hedef organ sistemik zehirliliği – tekrarlanan maruz kalma, Kategori 2.

İnsan sağlığı tehlikeleri: Deri tahrişine neden olur. Rehavete veya baş dönmesine yol açabilir. Uzun süreli veya tekrarlı maruz kalma sonucu merkezî sinir sistemi hasara yol açabilir. Yutulur ve hava boşluklarına girerse öldürücü olabilir. Doğurganlığı azaltma olası riski. Yüksek yoğunluklu buhar konsantrasyonlarına maruz kalmak narkotik etki yapabilir.

Tehlikeleri Çevresel tehlikeleri: Uzun süreli kalıcı etkisiyle sucul yaşam için toksik.

Diğer bilgiler: Çocukların ulaşmayacağı yerde saklayınız. Kanalizasyona boşaltmayın. Çalışırken uygun koruyucu giysi ve uyun koruyucu eldiven kullanın. Dikkat: Aerosollerini solumayın. Sadece iyi havalandırmalı yerlerde kullanınız. Sadece kısa bir süre için kısa aralıklarla püskürtün. Kullanım havalandırın sonra kuyu. Ev hayvanları için zararlıdır.
R36/38 Gözleri ve cildi tahriş edicidir.
R40 Kanserojen etki şüphesi – Yetersiz veri.
R51/53 Sudaki organizmalar için toksik, su ortamında uzun süreli olumsuz etkilere neden olabilir.
R67 Buharları uyuşukluğa ve baş dönmesine neden olabilir.
S1/2 Kilit altında ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin.
S9 Kabı çok iyi havalandırılan ortamda muhafaza edin.
S13 Yiyeceklerden, içeceklerden ve hayvan yemlerinden uzak tutun.
S16 Tutuşturucu kaynaklardan uzakta muhafaza edin.– Sigara içmeyin.
S23 Buhar ve aerosolü solumayınız.
S24/25 Göz ve cilt temasından sakının.
S29/35 Kanalizasyon sistemine boşaltmayın; aƨğını ve kabını güvenli bir biçimde bertaraf edin.
S51 Sadece iyi havalandırılan yerlerde kulanın.
S61 Çevreye salıverilmesinden kaçının. Özel kullanım talimatına/Güvenlik Bilgi Formuna başvurun
Ek etiketleme bilgileri : Önemli: Basınçlı kap; Güneş ışığından koruyun. 62 °C aşan sıcaklıklara maruz
bırakmayın. Kullanımdan sonra bile delmeyin veya yakmayın.
H315 Deri tahrişine neden olur.
H336 Rehavete veya baş dönmesine yol açabilir.
H373 cns inh Uzun süreli veya tekrarlı maruz kalma sonucu merkezî sinir sistemi hasara yol açabilir.
H304 Yutulur ve hava boşluklarına girerse öldürücü olabilir.
H411 Uzun süreli kalıcı etkisiyle sucul yaşam için toksik.
H361 Doğmamış çocukta hasara yol açma veya üremeye zarar verme şüphesi var.
P101 Tıbbi tavsiye gerekiyorsa, ambalaji veya etiketi saklayın.
P102 Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın.
P251 Kullanımdan sonra bile delmeyin veya yakmayın.
P410+P412 Güneş ışığından koruyun. 62 °C aşan sıcaklıklara maruz bırakmayın.
P301+P310 YUTULDUĞUNDA: ZEHİR MERKEZİNİ veya doktoru/hekimi arayın.
P331 KUSTURMAYIN.
P261 spray Püskürtme solunmasından kaçının.
P271 Sadece açık havada ya da iyi havalandırılan yerlerde kullanın.
P281 Gerektirdiği şekilde kişisel koruma kullanınız.

(link)

Benzer uyarılar içeren başka dokümanlar:
(link)
(link)
- Kesinlikle kapalı ortamda kullanmayın. Uygulamadan sonra havalandırılan bir ortam olması pek bir şeyi değiştirmiyor.
- Size doğru gelmemesi için gerekli her türlü önlemi alın (maske, gözlük, sizden dışarı doğru püskürtmek gibi). Açık havada uygularken rüzgarla size doğru gelmeyeceğinden emin olun.
- Oksidanlarla karıştığında yanma ve patlamalara neden olabilir.
- Yüksek miktarda kullanıldığında, buharı havadan ağır olduğu için zeminde yayılarak uzak mesafelerde tutuşmalara neden olabilir. Bu yüzden uygulama bölgesine uzak bile olsa ortamda ateş kaynağı (çalışan motor, sigara, ark kaynakları) olmadığından emin olun.

Özetle, kullanmayın. Zincir temizliği gibi bir konu için kullanılması gerekli değil.
Zincir temizliği

Balata spreyi önerisi görünce şu notları paylaşmadan duramıyorum:

Zincir temizliği
Balata spreyi tabiki sağlıga zararli bir madde. Ona göre kullanirken dikkatli olmak gerekli. Açik havada kullanmak en iyisi. Zincir yağida zararli ve içinde kimyasallar var. Eldiven kullanin, cilde tamastan kaçinin.

• Beğen
Tepkiler: erhan erhan
z ile başlayan bisiklet ürününe para verdim. ucuzundan ultrasonic gözlük takı vs temizleyicisi aldım. zinciri piminden söktüm ultrasonik içine z çözücüsü koyup attım üçbeş tur yaptım bu sırada diş fırçasını z çözücüsüne bandırıp dişlilere giriştim gayet iyidi. kalanını da sıcaksu+piril. hepsine bi durulama bitti kolay oldu. citrus degreaserlar yok maalesef güzel ülkemizde. olsa da bike specific denen saçmalığa para ayırmasam. Bu z çözücüsünden 200-300ml kullandım rengi siyah da olsa bu şekilde tekrar kullanılır durumda gibi görünüyor.
piril denedim-çıkarmıyor çok uğraşıyorsun yine siyah çamur kalıyor. zincire takılan pratik makinalarda da çalışmıyor
Asperox denedim- pirilden çok daha iyi ama yine siyah bırakıyor üstüne zincire zarar veriyor. makinada çalışmıyor.
Mazot denedim- mazot harika. at zinciri içine 3-5 saat dursun ayna gibi çıkıyor ama ayrıca mazotun yağını çıkarmaya da uğraşıyorsun. zaman yiyor koku çok kötü. ev benzinliğe döndü. etrafa sıçrasın istemediğimden makinaya koyup denemedim.
Balata spreyi pahalı geldi denemedim. spreyle zincir mi temizlenir kafam almadı.
Zinciri kimi çok da temiz olmasına gerek yok diye düşünüyor. ben zincirimi dişlilerin ömrünü uzatmak temiz olunca daha rahat pedallamak için temizliyorum. hafif de olsa siyah iz yoksa parmağımda zincir baklalarının pimlerinin arasında aşındıracak toz tanecikleri de yok demek.

• Beğen
Tepkiler: makaram
Shimano yağ çözücü ile güzelce yağı çözüyorum .Deterjan ile bol köpük diş fırçası ile temizlik ardından bezle zinciri temizleme Sonra yağ

Yağ sokuculeri onermeniz güzel, doğru da ancak arka ve orta gobeklere maruz bırakırsanız , göbek bilyalarini da 3 vakte kadar elimize aliriz. Zincir ya da ruble sökülmeden yapılan yağ temizleme işlemlerinde, yağ sökücü göbeklerin iç yağlarını da olumsuz etkiliyor.. dikkat edelim..

tinerle güzel temizleniyor. asperoks aktarıcıda dişlilerindeki yağı çözemiyor

Geri