Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Covid-19 aşısı olacak mısınız?

Bu mevzu ilk çıktığında kronik astımı olanlar çok dikkat etsin yoksa mefta olabilirsiniz demişlerdi.
Alerjik astım hastası bir birey olarak çift maske ile dolaşıyordum. Ve tabi beklenen oldu virüsü kapmış bulundum. Evde bir panik hali.
Sanırım İngiliz varyantı olan dönemdi. O zamanlar sadece sinovac var ve sağlık çalışanları ile yaşlılara randevu veriliyordu.
Mefta olmayı beklerken ilk geceyi sıtma gibi triple ve onu takip eden 2 günde de 37-38 derece ateşle geçirip atlattım.
Ne koku kaybı, ne eklem ağrısı, ne tat kaybı ne de başka bir şey.. O gün bugündür zorunlu yerler olmadıkça maske takmıyorum.
Maske, mesafe yerine beslenmeme dikkat edip D vitamini takviyesi alıyorum.
Valide hanım covid oldu evde ona maskesiz baktım, 80 küsür yaşındaki dedem covid oldu hastanedeki odasında maskesiz ziyaret edip ilgilendim.
Örnekleri çoğaltılabilirim.

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Scudo
Maske ve aşıdan ziyade vucud bağışıklık sistemimizi güçlendirelim. Mesele bundan ibaret.

• Beğen
Tepkiler: gunerokn
Salgın başlayalı neredeyse 2 sene oldu ama hala maskeyi sadece kendisini korumak için taktığını düşünen insanların olması çok garip. Cerrahi maske takan kişiyi değil, takan kişiden korur. Maske takmamayı marifetmiş gibi anlatmak da zaten bugünkü durumun özeti.

Konunun en başından beri yazıyorum yine yazayım, aşı olmak sadece aşı olan kişiyi korumaz; o kişinin covid19 nedeni ile yoğun bakıma girme ihtimalini ciddi oranda düşürerek yoğun bakım ihtiyacı olan diğer hastalıklara sahip bütün hastaların da hayatını kurtarır. Tüm devletlerin aşı olunmasını istemesi de bu sebepledir. Maske, PCR, önlemler vs hiç bir işe yaramadı demek sağlık sisteminin işleyişi hakkında hiç bir fikir sahibi olmayan birisinin söyleyeceği bir sözdür. Sağlık sisteminin üzerinde taşıyamayacağı kadar yük olursa sadece covid19 kaynaklı değil envai tür hastalıktan binlerce hasta ölür veya kalıcı zarar görür. Bu yüzden salgın endemik bir hal alana kadar bütün devletler sağlık sistemlerini korumak adına aşı, maske, PCR, mesafe vs önlemleri kullanmak zorunda kalacak. Akıllı ve zengin olanlar ise zorunda kalmadan bunları uygulayacak.

Salgın başlayalı neredeyse 2 sene oldu ama hala maskeyi sadece kendisini korumak için taktığını düşünen insanların olması çok garip. Cerrahi maske takan kişiyi değil, takan kişiden korur. Maske takmamayı marifetmiş gibi anlatmak da zaten bugünkü durumun özeti.

Konunun en başından beri yazıyorum yine yazayım, aşı olmak sadece aşı olan kişiyi korumaz; o kişinin covid19 nedeni ile yoğun bakıma girme ihtimalini ciddi oranda düşürerek yoğun bakım ihtiyacı olan diğer hastalıklara sahip bütün hastaların da hayatını kurtarır. Tüm devletlerin aşı olunmasını istemesi de bu sebepledir. Maske, PCR, önlemler vs hiç bir işe yaramadı demek sağlık sisteminin işleyişi hakkında hiç bir fikir sahibi olmayan birisinin söyleyeceği bir sözdür. Sağlık sisteminin üzerinde taşıyamayacağı kadar yük olursa sadece covid19 kaynaklı değil envai tür hastalıktan binlerce hasta ölür veya kalıcı zarar görür. Bu yüzden salgın endemik bir hal alana kadar bütün devletler sağlık sistemlerini korumak adına aşı, maske, PCR, mesafe vs önlemleri kullanmak zorunda kalacak. Akıllı ve zengin olanlar ise zorunda kalmadan bunları uygulayacak.
Ağzına sağlık dostum. Dediklerin sonuna kadar doğrudur.

Adi ustunde cerrahi maske. Problemde buradan cikiyor zaten.
Koruyor olsa niye takmayalim. Dunya uzerinde bu kadar insan maske takmadigi icin mi enfekte oldu.
Virusun aktif olmasi ve cogalabilmesi icin nemli sicak ortam sartina ihtiyac var deniliyor.
Maske de bu ihtiyaci tamamen karsiliyor.
Maskeden kastim da hani pandemi ilk ilan edilginde saglikli insanin takmasina gerek yok,
Acik havada zaten bulas etkisi az diyen enfeksiyon uzmani doktorlarin belirttigi seyden bahsediyorum.

Koruyor olsa niye takmayalim. Dunya uzerinde bu kadar insan maske takmadigi icin mi enfekte oldu.
Virusun aktif olmasi ve cogalabilmesi icin nemli sicak ortam sartina ihtiyac var deniliyor.
Maske de bu ihtiyaci tamamen karsiliyor.
Maskeden kastim da hani pandemi ilk ilan edilginde saglikli insanin takmasina gerek yok,
Acik havada zaten bulas etkisi az diyen enfeksiyon uzmani doktorlarin belirttigi seyden bahsediyorum.
Öksürürken neden ağzımızı kapatırız? En azından karşımızdakine tükürük, balgam gitmesin diye değil mi? Maske de tükürükten, balgamdan daha küçük parçaları tutuyor. Bir miktar engel olsun diye... Ben hastaysam bendeki virüs başkasına gitmesin diye maske kullanılıyor. Güneşli bir ortamda biri konuşurken, ışığın gelmediği yerdeki bir mesafeden ona bak bakalım, neler göreceksin? Hatta videoya çek, burada bizlerle paylaş. Ondan sonra maskeyi hep beraber konuşalım.

Koruyor olsa niye takmayalim.

Cerrahi maske cerrahı değil. Ameliyat ettiği muhtemelen iç organları açıkta duran hastasını kendisinden korumak için takılır. Hastadan kendisini korumak için değil. Yanlış anlama buradan başlıyor.

Zaten maske takanı korumuyor. Hani virüs gelince 4-5 gün kuluçka süresi var ya o zalan zarfında bulaş durumu da olabiliyor, bu sürede karşısındaki insanı korumak için takılması gerekir.

Tskanı koruyan ve karşısındakini korumayan maske n95 olanlar. Bunlar ventilden filtreli havayı soluturken (bu sebeple basınç oluyor) verilen nefesi direkt olarak dışarıya veriyor. Bu sebeple işimi iyi yapan bir hastane ya da hava yolu ulaşım aracına n95 maske ile binemezsiniz, üzerine mutlaka cerrahi maske de isterler.

Yani insanlar maske ile takana gelecek havadan ziyade maskeyi takandan çıkacak havayı umursuyorlar.

Bunu doğru anladıktan sonra verilen kararlar kişiye aittir 😉

Bizde koruyucu hekimlik çok önemli, canlı etkenle temas etmeden önce bağışıklık için elimizdeki en güçlü silah aşı, faydasını tartışmak bile saçmalık benim için. .
Bence dogmalara bağlı kalmak yerine mantıkla karar verebiliriz. Normalde bir aşı 10-15 yılda geliştirilirken, aşıyı ilk çıkaranın inanılmaz paralar kazanacağı ve bayağı politikleşmiş bir ortamda çıkan açıya şüpheci davranmak normal değil mi? Aşı daha tek amacı olanı doğru düzgün yapamıyorsa başka ne işe yarar.
Bence bu son karar artan döviz kuru sebebiyle kit alınamadığı için alındı, aşı olup olmamak insanların kararına bırakılmayacak kadar önemli bir konu bence. Hadi kararı insanlara bıraktın bu insanların topluma karışıp adeta bir vektör görevi görüp diğerlerinin hayatını riske atmaya hakları yok aşı olmuyorsan otur evinde. Yıl olmuş 2022 aşıya inanmamak nedir ya kuduz aşısıda yaptırma o zaman, hepatit, çiçek, tetanoz, çoçuk felci, herpeste yaptırma? Veteriner olarak sinirlendim gece gece.
Bence aşı olmayanların kol bandı takması zorunlu olmalı. Aşı polisleride kurulmalı, bunları denetler ve aşı yapsınlar diye arada ufak fiziksel müdahelerde bulunur. İnsanların ve toplumun iyiliğini düşünüyorsak bundan çok da ha önemli konular var tabi. Genetik hastalığı olanların kısırlaştırılması zorunlu olsun, arabalar yasaklansın, Sigara içenler cezalandırılsın mesela. 2022 yılında bireysel özgürlükler, kişisel seçimler gibi antik kavramları bırakmalıyız. Bende veteriner hekimim. İnsana ve hayvana farklı şekilde davranmak istemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: gunerokn
Öksürürken neden ağzımızı kapatırız? En azından karşımızdakine tükürük, balgam gitmesin diye değil mi? Maske de tükürükten, balgamdan daha küçük parçaları tutuyor. Bir miktar engel olsun diye... Ben hastaysam bendeki virüs başkasına gitmesin diye maske kullanılıyor. Güneşli bir ortamda biri konuşurken, ışığın gelmediği yerdeki bir mesafeden ona bak bakalım, neler göreceksin? Hatta videoya çek, burada bizlerle paylaş. Ondan sonra maskeyi hep beraber konuşalım.
Günde 12 saat maske takıyor olmakla öksürürken ağzımızı kapatmayı nasıl bağdaştırdınız anlamıyorum.

işin özü maske konusunda yazılanları şaşkınlıkla okuyorum.
Sürekli karbondioksit soluyup bağışıklığımızı zayıflatan bir şeyi sırf "karşımızdakine virüs bulaştırmamak" için takıyoruz demek haklı bir savunma olmamalı. Sonuçta o şey yüzündeyken sana bir şekilde bulaştıysa karşındakine de bulaşır.
Üstelik Amerika'daki CDC bile normal kullandığımız medikal(cerrahi) maskelerin bir işe yaramadığını söylemesine rağmen..

(link)

Günde 12 saat maske takıyor olmakla öksürürken ağzımızı kapatmayı nasıl bağdaştırdınız anlamıyorum.

Sürekli karbondioksit soluyup bağışıklığımızı zayıflatan bir şeyi sırf "karşımızdakine virüs bulaştırmamak" için takıyoruz demek haklı bir savunma olmamalı. Sonuçta o şey yüzündeyken sana bir şekilde bulaştıysa karşındakine de bulaşır.
Üstelik Amerika'daki CDC bile normal kullandığımız medikal(cerrahi) maskelerin bir işe yaramadığını söylemesine rağmen..

(link)

Mealen maske takmamalıyız demişsiniz ama paylaştığınız haber linki sürekli olarak maske takmayı öneriyor. Önceki mesajda da yazdığım gibi cerrahi maske takan kişinin bulaş kaynağı olmasını engeller ama N95 maskeler takan kişiyi korur. Ventilli olanlar haricindekiler hastalık bulaştırmayı da önler. Mümkünse imkan varsa vetilli olmayan N95 takmak en güzelidir. Toplumda kimin hastalık sahibi olduğunun anlık tespiti mümkün olmadığı için en mantıklı ve pratik çözüm herkesin birbiri ile temas halindeyken ve mesafe korunamazken maske takmasıdır. Bunda bu kadar spekülasyon yaratılacak bir durum yok mantık gayet basit. Korkmayın maske takana bir şey yapmaz, biz sağlık personelleri hiç çıkarmaksızın takıyoruz birşey olmuyor, size de olmaz. Maske takınca sürekli karbondioksit soluduğunuzu düşünmeniz hakkında ise söyleyecek bir şey bulamadım 🙂

Bence dogmalara bağlı kalmak yerine mantıkla karar verebiliriz. Normalde bir aşı 10-15 yılda geliştirilirken, aşıyı ilk çıkaranın inanılmaz paralar kazanacağı ve bayağı politikleşmiş bir ortamda çıkan açıya şüpheci davranmak normal değil mi? Aşı daha tek amacı olanı doğru düzgün yapamıyorsa başka ne işe yarar.

Bence aşı olmayanların kol bandı takması zorunlu olmalı. Aşı polisleride kurulmalı, bunları denetler ve aşı yapsınlar diye arada ufak fiziksel müdahelerde bulunur. İnsanların ve toplumun iyiliğini düşünüyorsak bundan çok da ha önemli konular var tabi. Genetik hastalığı olanların kısırlaştırılması zorunlu olsun, arabalar yasaklansın, Sigara içenler cezalandırılsın mesela. 2022 yılında bireysel özgürlükler, kişisel seçimler gibi antik kavramları bırakmalıyız. Bende veteriner hekimim. İnsana ve hayvana farklı şekilde davranmak istemiyorum.

Biontech kurulduğu yıldan beri farklı tipte virüsler için mRNA aşıları üretiyor, mRNA yapısı gereği farklı virüs tiplerine çok hızlı uyarlanabiliyor. Yapılan akademik araştırmalarda da etkinliği ortada ben akademiye de inanmıyorum diyebilirsiniz tabi. %100 koruma sağlamadığı için de aşı yaptırmayıp %100 korumasız gezmek çok mantıklı evet.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin genetik taramadan geçmeleri hatta bu bireylerin bu sorumluluğu alabilecek kapasiteye sahip olup olmadıklarınının değerlendirilmesinde yanlış birşey görmüyorum.

Fransa'nın da gestapo ile hoş anıları olmadığı için kol bandı yerine aşı kartı uyguluyorlar ama bizde kol bandı uygulanabilir mantıklı. Aşısız birini görünce yönümüzü değiştiririz.

Bana cevap vermeyin rica ediyorum ben bu saçma tartışmanın içinde yer almak istemiyorum herkes kendi bildiği doğruları uygulasın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Atasoy
Tartısmalarda son durum :)

-Uluslararasi kurumlar laboratuar kaçkını değil degil zoonitik ve yuksek ihtimal yarasadan tetiklendi dedi
-Yeni varyant için aşılar çalışılıyor, onay alması icin test surecleri gececek aciklaması var
-Turkiye icin; kapanma yok, maske yasagi var ama takmak keyfiyete bagli, aşısızlara denetim yok, PCR yok, hızlı kit yok, temaslı aşılı ise izolasyonuna gerek yok...
-Pozitif oldugunu bilmeyen, işten güçten kalırım diye hafif belirtisi olup saklayarak test yaptirmayan ve gezenler var (cevremden biliyorum)
-Pozitif oldugu halde patron oldugu icin (kimseye söylemeyin) diyerek ''çok mühim!?!'' toplantılarına yüz yüze giren var (öylesinede şahit oldum)

Salgının ilk başinda konuşulana geldik yine 🙃

Tarih boyunca dunya capinda krizler sistemlerde değişikliklere sebep olmuştur. Şimdi ise medyanın yardimi ile basit bir seyi krize cevirebilir, suni kriz yaratabiliriz. Böylece ''bireysel özgürlük ve insan hakları'' itirazlarini engelleyerek sistemde yapmak isteyip tepki çekecegi için bekleyen şeyleri değiştirebiliriz. Nitekim yaşamlarımızda pek çok şey değişiyor. Yaşam alışkanlıklarımız, gelir dengesizliklerimiz, çalışma koşullarımız, otomasyona daha çok izin vererek işsizlik oranını arttiran sistemlerimiz, online hayat ve temassız anti sosyallik...

İnsanlar; yönetimler, devletler, şirketler için birer sayıdan ibarettir. Bireysel ve sosyal haklar, onlar için aslında ekonomik külfettir. Birlikteliğin ve toplu protestonun gücü hoş görülmez. O nedenle ölü sayısı pekte umurlarında degil. Önemli olan sistemi etkilemeyecek hatta karlılık sağlayacak miktarda kayıbın üzerine çıkmamak!
Savaşa girerken, toplumun fikri soruluyor mu? Kaç asker ölecek diye hesap yapılıyor mu? Daha çok ''amaca ulaşmak için yuzde kaçın altında kayıp olmalı'' tarzi hesap yapılıyor. Bir kaç kişinin hesabını yapmıyorlar. O birkaç kişi siz ve/veya yakınınız olunca, kıyamet sadece siz ve yakınlarınız icin kopuyor, o kadar...

İlk basta saglik sistemini ayakta tutup, yogun bakım unitelerini yeterli tutmaya cabaladilar. Çürük elmalar ilk furyada silkelendi. Yanlış teşhisler, yanlış tedaviler, genetik ve kronik rahatsizligi olanlar ile yaşlı nufusun yuksek oranda kaybı.

Bu esnada belirli kesimlerde saglam karlılık oranları ve yeni iş kolları oluştu.

İnsanlar bireysel hak ve özgürlüklerinden gönüllü olarak feragat ettirildi ve hala ''bu baskı ne kadar olmalı'' tartismasi kendi aramızda devam ediyor. Kaldı ki boşuna tartışıyoruz çünkü demokrasi adındaki dikta yönetimler ne isterse o oluyor her ulkede.

Şimdi taşlar oturmaya başladı, ekonomiler yeniden şekilleniyor. Zayıf olan ekonomilerde acı ve fatura sadece halk için. Artık çalışmaya dönmek lazım; sürü bağışıklığı sistemine geçiyoruz!

Olay bence kabaca bundan ibaret. Ne konuştugumuzun ve tartıştığımızın önemi yok. Otur diyorlar oturuyoruz, kalk diyorlar kalkıyoruz, öl diyorlar ölüyoruz.
Bu kadar basit...

Bir ara hergun kaç kişi hastalandı kaç kişi öldü gözümüze sokup korku saçarak, ''1000 vaka oldu, herkesi eve kapatıyoruz'' dediler. Sonra ''bakın aşı yaptırmadı entube oldu öldü'' dediler tohumlamaya devam ettiler. Şimdi ise muhalefet medyası batan ekonomiden, iktidar medyası Turkiye'nin gucunden ve muhteşem yatırımlardan bahsediyor. Arada omicron ve geçiştirilen 40 bin uzeri vaka, sonra ''devam sıkıntı yok'' 🤣

Filler tepişir, karıncalar ezilir...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: NoCycling

(link)

Neden günde 12 saat maske takıyorsunuz? Kalabalığa girdiğinizde, kapalı ve kalabalık yerlerde, birileriyle yüzyüze konuşurken takmanız yeterli. Günde 12 saat maske takması gereken kişiler bunu yıllarca dert etmediler de siz neden istemiyorsunuz? Küresel bir salgın durumu var. Deprem gibi, savaş gibi bir şey bu. Geçene kadar sabredeceğiz.

Neden günde 12 saat maske takıyorsunuz? Kalabalığa girdiğinizde, kapalı ve kalabalık yerlerde, birileriyle yüzyüze konuşurken takmanız yeterli. Günde 12 saat maske takması gereken kişiler bunu yıllarca dert etmediler de siz neden istemiyorsunuz? Küresel bir salgın durumu var. Deprem gibi, savaş gibi bir şey bu. Geçene kadar sabredeceğiz.
geçecek mi salgın sizce? covid bitse, movid gelse ne olacak?

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Geçip geçmeyeceğini bilemem ama geçmesini çok istiyorum. En azından bana ve sevdiklerime zarar gelmemesi için çok dikkat ediyorum.
En azından İspanyol gribinden ölüm bilgisi bizle paylaşılmıyor. Belki hala can almaya devam ediyordur.

3 doz biontek aşısı olan ve 2 haftadır entübe olan halam bu gün az önce vefat etti diyeceklerim bu kadar benim de 2 doz sinovac aşım var iş yeri baskısı yüzünden oldum Allah kalanlara hayırlı uzun ömür versin

3 doz biontek aşısı olan ve 2 haftadır entübe olan halam bu gün az önce vefat etti diyeceklerim bu kadar benim de 2 doz sinovac aşım var iş yeri baskısı yüzünden oldum Allah kalanlara hayırlı uzun ömür versin
Başın sağolsun gardaşım. Bu illete yakalanan herkese Allah şifa versin.

• Üzgün
Tepkiler: seko35.50
Bakıyorum da, havanda su dövmeye devam ediliyor.

• Beğen
Tepkiler: Burak Uğurlu
Geri