Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Forum hakkındaki şikayetleri çözelim

Niye titriyor ki? Siz açın adminler zaten gerekli yere birleştirir. On numara beş yıldız hizmet. (Kinaye yok, ciddiyim). Forumun alt yapısını oluşturan motor destekliyor mu bilmiyorum ama aslında tam AI'lık iş.
Ben bu konuda defeatle göbeğimin suyunu aldım, artık yüreğim kalmadı aynı şeyleri duymaya ve anlatmaya. O sebepten ihtiyatlı gidiyorum 😂

Scudo
Bana ayrıcalık tanınsın demiyorum ki. Salcano başlığı varken o zaman XRS001 Ultegra diye neden başlık var diyorum.
"Geçmişte yapılmış. O zaman herkes yapabilmeli" mantığı... Bu mantık güdüldüğünde forumda yeni bir karar alınamaz, düzelme yolunda adım atılamaz.

Hatta gözüme ilişti elektrikli bisiklet devri diye başlık var biraz altında Carraro E- Gravel diye başlık var bu da elektrikli bisiklet hopppp atın elektirkli bisiklet devri başlığının altına oldu mu ? Bence olmadı.
İnceleme başlıkları... Yönetim bu konuda bir çelişki içinde. 1-2 gün aktifliği olacak başlıklar pasif başlık çöplüğü oluşmasın diye ilişkili yerlere taşınıyor, bu güzel. Ama "inceleme" ve "tur" başlıklarının nedense ayrıcalığı var. Onlar duruyor öyle. Aliexpress'ten alınan her elektronik ıvır zıvıra başlık açılıyor. Fikrim, her ürün grubu için (örn. yol bilgisayarı inceleme) birer ana inceleme başlığı olmalı ve oraya yazılmalı. Carraro E-Gravel da "Elektrikli bisiklet" için veya "Elektrikli Gravel bisiklet" için olan ana başlıkta yer almalı. Tek başına başlığı olacak bir şey değil. Piyasadaki her bisiklet modeline, hatta her bisiklet ürününe ayrı başlık açılmasının, açılabilmesinin işlevsel bir artısı yok.

İhsan yanlış anlamışsınız beni, Reddit'e çekip gidin demek istememiştim. Burayı Reddit yapmaya gerek yok dedim sadece. Bir de, sadece siz yazmadınız bu arama kısmının kullanışsızlığını, bir kaç kullanıcı da yazmıştı daha önceden de. Daha kullanışlı bi arama özelliği için ne olması gerekiyor? Ben gelişmiş arama kısmında istediğim şekilde istediğim şeyi bulabiliyorum genelde. Bulamadığım oluyorsa da bi önceki mesajımda açıkladığım gibi ya bambaşka başlıklar altında hiç bir şekilde ortak kelime bulamadığım için ya da olmadığı için bulamıyorum. Bilemiyorum, daha iyi bir arama özelliği için "lamba" yazıp arattığımda "bunları da listeliyorum; ışık, far, aydınlatma" gibi bi dönüş yapması mı gerekiyor mesela? Çok çok ne olabilir, birden fazla kelimeyi içeren aramaları bağımsız şekilde aratabilmek belki daha kolay olabilirdi ama bu sebepten bulamadığımı düşündüğüm bir şey olduğunu zannetmiyorum.

Ya şimdi söyleyeceğimi yanlış anlayacaklar olabilir yine ama, İhsan size cevaben de yazmıyorum şahsi algılamayın lütfen, bir bilgiyi arama işi bi tık daha yeni nesile çok gereksiz geliyor gibi görüyorum. Yani sadece aradığı şeyle ilgili bilgiyi çok hızlı bir şekilde bulmak istiyor, bulamadığında da arama yaptığı platformu vasıfsız olarak sınıflandırıyor. Bense aksine, hayatım boyunca edindiğim pek çok bilgiyi bir şeyler ararken edindim. Yani merak ettiğim bir şeyle ilgili bi ansiklopedi karıştırırken saatler geçirirdim o ansiklopedi karşısında. Şu anda bile konumuz bisiklet ya, örneğin profesyonel yol bisikleti yarışlarıyla ilgili en ufak bi bilgiye ihtiyacım olsa belki 2-3 dakika içinde o bilgiye erişebilsem bile o sırada gözüme çarpan başka konulara dalıyorum, kendimi "aa bu böyle miymiş yavv?" veya "böyle de bişey varmış" falan derken buluyorum. Diyeceğim; aramaya harcayacağınız zamana acımayın, ama siz bilirsiniz tabi yine de.

Uzun lafın kısası, yaşlanmışım. Benim için konu kilit :(
Birazcık üslup sert olmuş orada kusuruma bakmayın. Yazdığınızdan "burası böyle kardeşim, beğenmiyorsan kullanma" deyişinin biraz daha yumuşatılmışı şeklinde bir anlam çıkardığım için yazıda değinmiştim. Belki böyle bir tutumunuz yok bilemiyorum fakat ben hala aynı anlamı çıkarmaktayım. 2. paragrafta güzel bir konuya değinmişsiniz. Günümüzde hızlı bir yaşam olduğu için insanların sıkılması durumu söz konusu. Artık uzun uzadıya filmler videolar seyretmek yerine kısa kısa shorts, reels tarzı videolar benimsenmiş durumda. Bunun sonucunda da insanların bir an önce sonuca ulaşma isteği olduğundan detaylı araştırma kavramı da günden güne kan kaybediyor. Bahsettiğiniz şekilde araştırma yapmak ve ufkumuzu açmak kesinlikle faydalı ama bir an önce istenilen bilgiyi de elde etmek gereken durumlarda forumun arayüzü bana göre yetersiz. Bence forum arayüzü ve işlevi hakkında köklü yenilikler yapmak gerekiyor.
Daha fazla da uzatıp hem kendi vaktimi hem de okurların vaktini çalmak istemiyorum. Kimsenin kalbini kırmak da istemem sonuçta şurada platformun eksik görülen yanlarını tartışıyoruz. Arama kısmı düzelsin de biraz daha odaklanayım bakayım nasıl bulunuyormuş arşiv konular :)

Hayır alsın onları da birleştirsin anlayışı. Geçmişteki mesajlara müdahale edilemiyor mu benim çok başlığıma müdahale edildi o şekilde.

Son düzenleme:
Hayır alsın onları da birleştirsin anlayışı. Geçmişteki mesajlara müdahale edilemiyor mu benim çok başlığına müdahale edildi o şekilde.

Yönetim bu konuda biraz kriptik. Ben de sorgulamıştım. Tahminimce belli bir süredir aktif olmayan kullanıcıların konularına ve mesajlarına dokunulamıyor.

Dursun abicim boş boş dursa sana ne zararı var ki. Reddit bu prensip üzerine çalışıyor, subredditler'de binlerce post kaybolup gidiyor, Reddit'e bir şey oluyor mu? Yeni düzen hızlı üretim hızlı tüketim istiyor kullanıcılardan. Bunu anlamak neden bu kadar zor ki?
Reddit gibi bir sosyal medya platformuyla bir forum sitesini kıyaslamak bence saçma olmuş Hocam. Sosyal medyada her gün trend değişir. İnsanlarin güldüğü, ilgisini çektiği konular değişir. Ve en önemlisi bir sosyal medya platformu her çeşit kullanıcıya hitap eder/edebilir.

Ama forumlar böyle değil. Belirli kitleye hitap eder, en azından bizim forum bu şekilde. Yazılan/paylaşılan herhangi bir bilgi/teknik kolay kolay değişmez. Ve forumlarda arşiv çok önemlidir. Bir forumda bugün bir soru sorup cevap alabiliyorsan güzeldir, fakat forum arşivinde aratıp eskiden verilen cevapları bulabiliyorsan bu çok daha iyidir. Ve bu cevaplara kolay ulaşabiliyorsan bu mükemmeldir. Bizim forum iyi bir kaynak, böyle kalmalı.

Farazi konuşuyorum arama yerine akort ayarı yazdığımda 10 tane cart curt başlıkta 50 tane ucuz cevap görmek yerine 1 2 başlıkta detaylı cevap görmek isterim sahsen ben. Bugun konu acsam akort ayari nasil yapilir diye gelmez öyle detayli açıklama.

daha once bahsedilmis google uzerinden siteyi aratmak. bunun icin google'a

site: <forumun_adresi> <aranacak_kelime>

Yazilirsa sitede arama yapilabilir ama bu ozellik de dogru duzgun calismiyor. Bunun verimli calisabilmesi icin, sitenin google tarafindan dogru indekslenmesinin saglanmasi gerekli. Eger bu indeksleme saglanirsa site ici aramasindan cok daha verimli.

Yazilimciyim ama web sitesi islerinden hic anlamiyorum, tahminim ise forumun bir paket program/script uzerine kuruldugu ve zaman zaman bunun uzerinden ozellestirmeler yapildigi. Son zamanlarda ise ya bu ozellestirmeleri yapan arkadas ortadan kaybolmus, ya da kullanilan hazir alt yapi guncellenmemis ya da guncellendigi icin bazi uyumsuzluklar yasaniyor.

Bir forumda arama ozelligi malesef olmazsa olmaz sartlardan birisi. Kullanicilariniz, admin/moderatorleriniz ne kadar iyi siniflandirma/tasima da yapsa konular hakkinda, bu siniflandirmanin farkinda olmayan ya da unutan kullanicilar aradiklari icerige arama ile ulasabiliyor.

Baska bir mevzu da moderasyon. Sanirim gecen yil moderasyon dogal olarak "vaktimiz yok kardesim, ugrasamiyoruz" demisti. Bu cok normal, ardindan bu isi yapacak bir suru gonullu var, neden yeni moderatorler alinmiyor diye sorular gelince sessizlik olmustu. Moderasyon ciddi sekilde sabir ve emek gerektiren bir is. Bunu gonullu yapmak isteyen ve dogru sekilde yapabilecek kim varsa yonetim bu arkadaslarin yolunu acmali.

Reddit gibi bir sosyal medya platformuyla bir forum sitesini kıyaslamak bence saçma olmuş Hocam. Sosyal medyada her gün trend değişir. İnsanlarin güldüğü, ilgisini çektiği konular değişir. Ve en önemlisi bir sosyal medya platformu her çeşit kullanıcıya hitap eder/edebilir.

Ama forumlar böyle değil. Belirli kitleye hitap eder, en azından bizim forum bu şekilde. Yazılan/paylaşılan herhangi bir bilgi/teknik kolay kolay değişmez. Ve forumlarda arşiv çok önemlidir. Bir forumda bugün bir soru sorup cevap alabiliyorsan güzeldir, fakat forum arşivinde aratıp eskiden verilen cevapları bulabiliyorsan bu çok daha iyidir. Ve bu cevaplara kolay ulaşabiliyorsan bu mükemmeldir. Bizim forum iyi bir kaynak, böyle kalmalı.

Farazi konuşuyorum arama yerine akort ayarı yazdığımda 10 tane cart curt başlıkta 50 tane ucuz cevap görmek yerine 1 2 başlıkta detaylı cevap görmek isterim sahsen ben. Bugun konu acsam akort ayari nasil yapilir diye gelmez öyle detayli açıklama.

Sosyal medyada trend her gün değişiyor evet ancak bilgiye erişmekteki trend de her gün değişiyor. En basitinden, dünyadaki tüm forumları derleyip sorularınıza cevap veren yapay zeka modelleri var artık. Şu an yeterince iyi çalışmıyorlar (çok fazla yanlış bilgi de veriyorlar), ancak çok yakın zamanda yeterince iyi çalıştıklarında, kim napsın bu forumun arama özelliğini zaten. En azından yeni jenerasyonlar bilgiye bu kadar hızlı ulaşmak varken, gelip de forumda arama yapmaz. Aynı bizlerin kütüphaneye gidip kitaplarda ansiklopedilerde araştırma yapmayıp Google'da aradığımız bilgiyi bulmamız gibi.

Arama yerine akort ayarı yazdığınızda 1-2 başlıkta da 50 tane ucuz cevap görebilirsiniz. Başlık sayısının az olması yazılan postların kalitesini nasıl arttırıyor ki?

Benim de bir konuda talebim olacak. Geçmiş mesajlarımıza düzenleme yapamıyoruz. Misal geçen bir foto paylaşmıştım forumda doktor veya tıp alanında çalışan biri yorum yapar beni yönlendirir diye. Sonradan cevabı alınca fotoyu silerim demiştim. Düzenleme özelliği yok. Aynı şekilde bir bisiklet ilanı vermiştim. Fiyatı değiştirmek istedim ve yazdığım bilgilerde değişiklik oldu. (Ilave lastik vardı ayrıca sattığım için silmem gerekti) Yine düzenleyemedim. Belli bir süre geçince düzenleme özelliği kayboluyor.

Arama özelliği konusunda ise belki varsayılan olarak son yazılardan eskilere doğru gidilebilir. Gelişmiş arama demeden eski ve genellikle işlevini yitirmiş bir sürü konuya denk geliyoruz. Foruma yeni üye olan arkadaşlar bu yüzden bence aradığını tam olarak bulamıyorlar. E yeni konu da açamıyorlar? Haliyle tek seferlik üye olup bir daha geri dönmüyorlar. Bu benim tahminim tabii.

Şimdi gelelim konuların birleşmesi mevzusuna. Bu konu çok tartışılıyor hep. Gerekli özen gösterilirse evet tek bir konu altında alakalı diğer mesajların bulunması güzel. Ama genellikle insanlar alakasız başlıklarla birleştirme yapıldığından şikayetçi.

Bu konudan bağımsız olarak geçen mesela Koga Denham gidonla alakalı sitede bir şey var mı diye aradım. Evet var ama adam anlatmış sayfalar geçmiş ona cevap gelene kadar arada kelebek gidon veya mtb gidonu tartışılmış. Kopukluk oluyor. Spesifik konular için başlık açılabilmeli diye düşünüyorum. Zaten ayrı ayrı bölümler yok mu? Atıyorum donanım bölümü, yardım bölümü vs. Ben hep son mesajlara baktığım için farketmiyorum ama son mesajlara bakılmayıp bu bölümler içinde kalınırsa kalabalık olmaz diye düşünüyorum.

Yönetimde gönüllülük esas ise kimseye bir şey diyemeyiz ama forumda aktif olunmayacak ise kendilerine yardım için başkaları da dahil olabilir kadroya. Benim önerim @Spartiat Barış abi 😀 Her ay hepimizden çok aktif oluyor ve insanlara yardım ediyor forumda.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35
...Yönetimde gönüllülük esas ise kimseye bir şey diyemeyiz ama forumda aktif olunmayacak ise kendilerine yardım için başkaları da dahil olabilir kadroya. Benim önerim @Spartiat Barış abi 😀 Her ay hepimizden çok aktif oluyor ve insanlara yardım ediyor forumda...

Ben denedim, emekli oldum. Tadını da aldım, acısını da çektim, bana yetti :)

Aktif olmak ve yardımcı olmak yöneticilik/moderatörlük için yeterli değil. Aktiflik görev paylaşımıyla halledilir, forum hakkında teknik konular ve içerik yönlendirmeleri dışında yardımcı olmak zaten yönetimin işi değil. Bu işi yapanların rahatlık, esneklik, tolerans, sertlik, kuralcılık, adalet, mesafe ve daha bir sürü konuda çok iyi ayarlama yapabilmesi lazım. Hatta aslında forumda aktif kişiler bile moderatör olduğunda moderasyonu farklı hesaptan ve mümkünse kimliği gizli olarak yürütmeli. Bu forumun kitlesi birçok foruma göre "elit" sayılabilecek kullanıcılardan oluşuyor, belki bisikletli olmanın doğasından. Bir şekilde fazla patırtı çıkarmadan her konuyu tatlıya bağlamayı başarıyoruz. Böyle olmayan forumlarda moderatör işini gerçek kişi hesabından yürütünce özellikle kişiler arasındaki ve eylemlere tepkilerdeki dengeyi sağlamak çok zor. Özellikle forum dışında da tanışan yönetici ve kullanıcılar arasında. Dengelerin biraz şaşması, kuralların farklı durum ve kişilere göre değişmesi büyük sorunları başlatıyor.

Bilgisayar başında vakit harcamak yerine, sele üzerinde bu kadar vakit geçirseniz böyle sıkıntılarınız olmaz.

Forumdan ziyade, kişisel gelişiminize (bisiklet sporu) özen göstermeniz dileğiyle...

Bilgisayar başında vakit harcamak yerine, sele üzerinde bu kadar vakit geçirseniz böyle sıkıntılarınız olmaz.

Forumdan ziyade, kişisel gelişiminize (bisiklet sporu) özen göstermeniz dileğiyle...
Birlikte konuşup, tartışıp doğru yolu bulmak varken neden sıkıntı olan durumları görmezden gelelim? Gayet çözülebilecek teknik konular.

Mesajı ortaya yazmışsınız kime hitap ettiğinizi bilmiyorum ama ben kendi adıma kişisel gelişimime önem veriyorum (bisiklet sporu adına) merak etmeyin.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

Bunun gayet farkındayız Adil abi. Sele üzerinde geçireceğimiz vaktin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini de bilgisayar başında vakit harcayarak öğreniyoruz. Bu bilgileri edindiğimiz platformun eksikliklerini de dile getirmeye çalışıyoruz. Biz de bisiklet sürüyoruz yani :)

yaklaşık yarım saattir arıyorum ama yeni konu açmayı bulamadım, bununla ilgili bir başlıkta bulamadım sanırım yeni üyelerin bir süre kendisini parçalaması gerekiyor, geldiğim gibi gidiyorum, saygılar...

Belli bir mesaj sayısına ulaşmadan konu açılamıyor diye biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa
yaklaşık yarım saattir arıyorum ama yeni konu açmayı bulamadım, bununla ilgili bir başlıkta bulamadım sanırım yeni üyelerin bir süre kendisini parçalaması gerekiyor, geldiğim gibi gidiyorum, saygılar...
Sana çok gizli bir bilgi vereceğim. Bu bilgiyi bu forum dışında bilen kimse yok Türkiye'de. Hazırsan veriyorum bilgiyi:

Bir şey sormak için başlık açmak zorunda değilsin.

Sana çok gizli bir bilgi vereceğim. Bu bilgiyi bu forum dışında bilen kimse yok Türkiye'de. Hazırsan veriyorum bilgiyi:

Bir şey sormak için başlık açmak zorunda değilsin.
yaklaşım tarzına saygı duyuyor hayatında başarılar diliyorum. google da ilk sıralarda çıkan bu forumu frmtr yolunda hızla ilerleten başarılı bir ekip gördüm sanki...

Yeni üyelere konu açamıyor.. Sorununuzu forumda arama motorundan aratırsanız mutlaka daha önce aynı konuda yazılmıştır, şayet bulamazsanız sorununuza yakın en uygun bir konuya yazarsanız bilgisi olan forumdaşlar yardımcı olmaya çalışır mutlaka.

Yeni konu açamayan yeni üyelere tavsiyemdir.Forumdaki ara motorunu boşverin,daha önce yazılmış mı çizilmiş mi diye araştırmayın bile.Direkt @Spartiat hocaya soruverin. :harika: Spartiat Hocamda her türlü sorunuzun cevabı fazlasıyla var.Bir nevi forumun yapay zekası gibi düşünün.Yapay zeka gibi dediysek de bokunu çıkarıp da Spartiat hocamı darlamayın.Yatırım tavsiyesidir.:snzdglsn:

Yeni konu açamayan yeni üyelere tavsiyemdir.Forumdaki ara motorunu boşverin,daha önce yazılmış mı çizilmiş mi diye araştırmayın bile.Direkt @Spartiat hocaya soruverin. :harika: Spartiat Hocamda her türlü sorunuzun cevabı fazlasıyla var.Bir nevi forumun yapay zekası gibi düşünün.Yapay zeka gibi dediysek de bokunu çıkarıp da Spartiat hocamı darlamayın.Yatırım tavsiyesidir.:snzdglsn:

Bi de (link) var, benden biraz daha zor anlıyor ama yokluğumda iş görür 😎

Geri