Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kadın şoförlerden bıktım artık

Geri geri gelirken
Aynaya ya da arkaya bakmadığı sokakarasında beni ezi yordu..
Bagaja vurunca uyandı...
Bir de kızdı neden bagaja vuruyormuşum..
Tabi Sen al çiğne beni bagaj kıymetli..
Kadın şoför mü ;
Dinlen dinlen kaç....
Kaçabilirsen...

Scudo
Konuyu görünce dayanamadum bende bir anımı paylaşayım dedim. Bisikletle yolda giderken bir çok hata ve olumsuzluklara karşılaştım ama anlatacağım olay kadar bana koyan olmadı diyebilirim.

İzmir de yaşayan herkes bilir Karşıyaka sahil yolu girne caddesine gelmeden yelken kulübü önlerinde orta hızla sahilde seyrederken sağ tali yoldan çat diye bir bayan sürücü yola fırlar. Bende o hızla beni gördüğünü ve beni umursadığını zannedip yoluma devam ediyordum ama taki bana unutamadığım ayarı verinceye kadar. Ara yoldan fırlayan aracı gören ben bana yol verir diye umarken yolumu ve hızımı kesip önüme sürüp bir de ne yapıyorsun dediğimde "kes be salak" diyecek kadar insaniyetten uzak bir insan olduğunu nereden bilebilirdim. Donup kalmıştım. Bir bayan haksız olduğu yerde erkek gibi davranış gösterip saygısızlık yapıyordu. Bisikletli bireyi geçtim insana saygısı olmayan, kendisini bayan olduğu için dokunulmaz zanneden insanları gördüğim zaman 2 katı sinirim tepeme çıkıyor.
Ne yazık ki konu bütünlüğüne katılıyorum ve günümüzde araba kullanan bayanların erkeklerden hiç bir farkının olmadığını hatta ve hatta daha da kaba ve sinir bozucu olduklarını üzülerek söylüyorum.

Çoğunlukla bir kadın neden futbol oynamaz, neden tamirden anlamaz, neden mühendis olmak istemezse aynı sebeplerden dolayı araba kullanamıyor.

Toplumda kadınlara belirli roller biçiliyor, kadınlar da buna kendileri sıkı sıkıya sarılıyorlar. İlkokulda bizimle top oynayan bir arkadaşımız vardı, en çok kızlar gülüyorlar, dışlıyorlardı. Şimdi A Milli kadın futbolcu oldu. Halen bir ilkokul öğrencisine göre kızlar arabayla ilgilenmemelidir. Bunu okul haricinde değiştirebilecek bir mekanizma yok. Kızınızın arkadaşlarını toplayıp da "hadi hepiniz futbolla ilgilenin böylece 20 sene sonra kadın futbolu gelişsin" diyemezsiniz. Bu bizim toplumumuzun derinlerinde yatan bir durum.

Mesela yine mühendislik okuyan, iyi şoförlük yapan, tamirattan anlayan, futbol oynayan, küfür eden bir kadını düşünün. Hal ve hareketleri, çevresi, tavırları "erkekleşmek" zorunda. Atıyorum bilgisayar oyunu oynamak erkeklerle özdeşleştiriliyor. Bir kadın bunu yapmak isterse "erkek gibi davranmak" ve erkek ortamına girmek zorunda. 4 erkek evde playstation oynamışsınızdır ama 4 kadın toplanıp oynadığını hiç görmemişsinizdir. Niye? Çünkü kadınların kafasında ne yazık ki "bunu erkekler yapar" gibi bir düşünce mevcut.

O yüzden trafiğe çıka kadınların da büyük çoğunluğu "araba sürmek, bu işte profesyonelleşmek benim işim değil" diye görüyor ne yazık ki. Dolayısıyla bu güvensizlikten korunmak için daha büyük araçlara yönelip, kendilerini sözde bir güven içinde hissediyorlar.

@leyla_p
Tamam,bayanlar başımızın tacı...:asik::asik:
Ama azcık önünüze bakın be yavv....:D

arızalı tüm insanlardan bıktım, bayan veya erkek.

bazen yolun ortasından suruyolar arkadan selektör korna sonra laf mi atıyosun diye bos bos bakiyolar.sagdan git tarladami suruyosun.....

Kadın erkek fark etmez genel insan profilimiz cidden dibe vurmuş durumda.
"herşey benim hakkım ve ben her zaman" haklıyım" öküzlüğünü -afedersiniz- taşıyan insanlar o kadar arttı ki arabayla bile bu tip olayları yaşamadığım gün neredeyse olmuyor.
İşin en vahim kısmı insanları uyarmak gerçekten tehlikeli. O ters yoldan gelse bile sen yol vereceksin hem de hiç ses çıkartmadan, en ufak bir hoşnutsuzluk belirtisi gösterirsen kuduz köpek gibi gücünün yettiğince saldırmaya çalışabilir. Çünkü her zaman ve her koşulda haklıdır.
Ülkede sanki orman kanunları hakim ve insanlar içlerine şeytan kaçmış gibi hareket ediyorlar....
kazasız belasız günler dilerim herkese

@Barzef
Aynen öyle, insanlar haksız olduklarını kati suretle kabul etmiyorlar. Otoparktan yolu kontrol etmeden çıkıp, şeridi ortalayıp yavaş giden birisi nasıl haklı görebiliyor kendini anlayamıyorum. Bazen bende mi sıkıntı var acaba diye düşünüyorum. Ben yoldaki bir durumdan ötürü sert fren yaptığımda dahi arkamdakime pardon diyorum, ki takip mesafesine uymak onun uyması gereken bir kural olduğu halde.

Cinsiyete bağlamanız saçma, ben işe bisikletle gidip geliyorum, cama çıkıp mal mal bağıran ya da korkutmak için korna çalan magandalar kadın değil, aplaaa değişelim mi motorla diye laf atanlar kadın değil. Ama bunu erkeklere bağlamıyorum. Sürücünün öküzlüğüne bağlıyorum.

Ama haklısınız beyler kadınlar çok rörörö

@leyla_p sende haklisin.. kırmızı ışıkta arkamda aniden korna çalıp çık önümden diyen kırmızı rujlu sürücü bayan değildi magandaydi...

iyi de kadın sürücü denk gelmiştir illa ki, ancak bugüne kadar sorun yaşadığım şoförlerin tamamına yakını erkekti benim de.
ilk sayfada bahsettiğim gibi, kadın sürücülerle yaşadığım sorunlar yalnızca tecrübesizlik kaynaklıyken, erkeklerle yaşadığım sorunun tamamına yakını magandalıktan.

@leyla_p
sürücülerin sergiledikleri magandalıklar öğrenilmiş erkeklik-öğrenilmiş kadınlık kalıplarıyla gayet de bağlantılı aslında. sergilenen her magandalıkta bu cinsel kimliklerin sosu oluyor bol bol. sorun şu ki motor gücü arttıkça, bütçeler yükseldikçe kadınlı-erkekli bir cüretkarlık ve küstahlık baş gösteriyor eğer genelleme yapacak olursak. erkekler, içinde yaşadığımız güce tapan ve art niyetli toplumda magandalık sergileyerek basamakları kolaylıkla tırmanabildikleri için kadınlar da ellerine fırsat geçince aynı yoldan gitmekte bir sakınca görmüyorlar (böyle davranmayan insan toplumumuzda medeni değil keriz olarak adlandırıldığı için belki de haklılar). insanlar yıllardır bıyıklıların yaptığı magandalıklara alışınca aynı hareket rujlu ve çıtkırıldım bir kadından gelince çok şaşırıp daha fazla ayıplıyorlar. ülkenin hamuru bozuk olunca kadınların eşitlik namına kazandıkları neredeyse tek şey güçlendikçe magandalık yapma hakkı oldu.

Erkek kadın farketmiyor az önce sahilde ilk bir tane erkek önümü kesti sonra kadın sürücü kaldırıma arabasını park ediyordu dedim yolu niye kapiyorsun diye. Bana şaka gibi sanane dedi. Sonra baska bir kadın üzerime çamur fırlattı sonrada gülmeye başladı. Öküz öküzdür cinsiyet yaş farketmez ülkemizde bisikletliye saygı hiç yok

bugün bayan sürücü terörünün kurbanı olmak üzereydim.Sağdan ilerliyorum ve söz konusu bayan aniden sağa dönüyor ve nasıl olduysa bilmem , fren yaparak araçla çarpışmaktan kurtuluyorum ve bu trafik canavarının arkasından "Allah belanı versin" demekten başka bir şey yapamamak...Soruyorum nedir bunun sebebi?Beyinsizlik mi, umursamazlık mı?Adım gibi biliyorum ki bu kadın umursamazlığının bedelini bir trafik kazasıyla ödeyecektir çünkü hayat kendi doğrularını müptezellere musibetlerle öğretir. Daha geçen hafta,şehrin göbeğinde , bu kadınla aynı familyadan bir bayan sürücü ,direksiyon kontrolünü kaybederek bir kafeye daldı ve kaldırımda yürüyen bir gencin ölümüne ve 5 kişinin yaralanmasına yol açtı.Allah akılsızların ve ahlaksızların şerrinden hepimizi korusun.(amin)

@emir yakup bulut
Sürücü terörü denir ona bayan ya da erkek sürücü terörü değil. Bu yaklaşım ayrımcılık / saygısızlıktır.
Sadece sizin için değil bu başlıkta "bayan" sürücü "erkek" sürücü ayrımı yapan herkes için söylüyorum bu arada kişisel algılamayın.
Malesef Tv'lerden alışılmış bie haber dili bu. Zenci hırsız, kadın katil, çocuk şarkıcı, sarışın manken... Aşalım bunları artık

Geri