Kışın neden bisiklet sürülmez?

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.089
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Baskan hangi kiyafet kombinasyonuyla? Ben yeniyim, 10 derece altinda perisan oluyorum. Simdi hasta yatiyorum valla
Castelli Assos başta olmak üzere bazı üst düzey markaların sıfırın altında da sizi koruyacak seviyede ekipmanları mevcut. Epey paradır ancak rahat edersiniz. Bunların yanına iyi bir eldiven, balaklava, ayakkabı kılıfı eklediniz mi hazırsınız. Ama önce money talks. Tüm bunları alacağınız paraya iyi bir trainer da alabilirsiniz 😀

Scudo

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.170
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Castelli Assos başta olmak üzere bazı üst düzey markaların sıfırın altında da sizi koruyacak seviyede ekipmanları mevcut. Epey paradır ancak rahat edersiniz. Bunların yanına iyi bir eldiven, balaklava, ayakkabı kılıfı eklediniz mi hazırsınız. Ama önce money talks. Tüm bunları alacağınız paraya iyi bir trainer da alabilirsiniz 😀
Money talks tabi artık en düşük bütçeli ürünler bile şakır şakır money konuşturuyor ama üst düzey ürünlere gitmeden, Decathlon'un giriş seviyesi eldiven, tayt, içlik ve montuyla 0 derece dolaylarında gayet rahat ediyorum. Diğerleri kadar pahalı olmayan, amatörün bi tık üstü ürünleriyle -10'lara kadar keyif verir bence Decathlon da :)

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.089
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Money talks tabi artık en düşük bütçeli ürünler bile şakır şakır money konuşturuyor ama üst düzey ürünlere gitmeden, Decathlon'un giriş seviyesi eldiven, tayt, içlik ve montuyla 0 derece dolaylarında gayet rahat ediyorum. Diğerleri kadar pahalı olmayan, amatörün bi tık üstü ürünleriyle -10'lara kadar keyif verir bence Decathlon da :)
Decathlon ürünleri günlük sürüşlerde sıcak tutma anlamında iyi. Ancak antreman yaparken kullandığınızda ter tahliyeleri genel olarak çok kötü ve can sıkıyor ıslak ıslak sürünce. Özellikle eldiven ve ceketleri. Tayt ve içlikte çok sıkıntı yok bence de.

Tepki
1.773
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
geçen hafta bu siteden üç tane polar ve bir eşofman altı satın aldım.

bedenime hem üst hem alt cillop gibi oturdu.

ayrıca eşime ve oğluma da kıyafet aldık.

dışarısı -10 c de olsa çıkarım artık.:):)

(link)

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.214
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
çok yüksek paralar vermeye gerek yok. kendinizi bilin kıyafet konusunda. benim dogrum sizin dogrunuza uymaz.

geçen hafta aynı sürüşte arkadaşlarım biri kışlık bot , biri full shoecover giyinmişti , ben yazlık ayakkabı ile çıkmıştım.

0 ın altında dereceler için kışlık bir tayt (dhb en ucuzlarından ama iş görür) kışlık bir ayakkabı veya iyi bir merino çorap ve shoecover. tayt kısa ise (ben kısa kullanırım) kneecover , üst taraf için standart içlik , üzerine yazlık veya kışlık forma (ben yazlık tercih ederim ama çok üşüyen kışlık termal kullanabilir) ve üzerine de rüzgarlık.

eldiveniniz 0 derece altında iyi olmayabilir. onun için de bi adet liner alıp eldivenizi üzerine giyersiniz.

benim kulagım üşür , cap kullanmam genelde o yüzden de columbiadan kulaklarımı kapatacak band aldım (yurtdışı fiyatı 500 TL)

her hava koşulunda her gün işe gidip geliyorum (60km)

Son düzenleme:

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.684
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ayakkabı kılıfı ve eldiven iyi olmalı. Bu ikisi yetersiz olursa bisiklet sürmek acı verici olabilir. Diğer kıyafetler önemli ama o kadar önemli değil. Teri atmaz, sıcak tutmaz, rüzgar geçirir vs keyifsiz olabilir ama eldiven ve ayakkabı kılıfı kadar acı vermez.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.214
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Ayakkabı kılıfı ve eldiven iyi olmalı. Bu ikisi yetersiz olursa bisiklet sürmek acı verici olabilir. Diğer kıyafetler önemli ama o kadar önemli değil. Teri atmaz, sıcak tutmaz, rüzgar geçirir vs keyifsiz olabilir ama eldiven ve ayakkabı kılıfı kadar acı vermez.
yani bende spatz da var castelli de gripgrab shimano da. spatzın shimanodan farkı daha uzun oldugu için su geçirmiyor. Mtb ayakkabısını giyersen eğer zaten ayakkabı alttna su almadıgı için sorun olmuyor.

Ama dediğim gibi çok kişisel bir durum giyinme. bu kılıflar ve ayakabılar için video çekmiştim hatta youtube için.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.447
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim de alnım çok hassas mesela. Biraz rüzgar yiyince baş ağrısı ve sinüzit oluyorum. 20 derecenin altında kafa bandı takmaya başlıyorum.

Tepki
1.773
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çok yüksek paralar vermeye gerek yok. kendinizi bilin kıyafet konusunda. benim dogrum sizin dogrunuza uymaz.

geçen hafta aynı sürüşte arkadaşlarım biri kışlık bot , biri full shoecover giyinmişti , ben yazlık ayakkabı ile çıkmıştım.

0 ın altında dereceler için kışlık bir tayt (dhb en ucuzlarından ama iş görür) kışlık bir ayakkabı veya iyi bir merino çorap ve shoecover. tayt kısa ise (ben kısa kullanırım) kneecover , üst taraf için standart içlik , üzerine yazlık veya kışlık forma (ben yazlık tercih ederim ama çok üşüyen kışlık termal kullanabilir) ve üzerine de rüzgarlık.

eldiveniniz 0 derece altında iyi olmayabilir. onun için de bi adet liner alıp eldivenizi üzerine giyersiniz.

benim kulagım üşür , cap kullanmam genelde o yüzden de columbiadan kulaklarımı kapatacak band aldım (yurtdışı fiyatı 500 TL)

her hava koşulunda her gün işe gidip geliyorum (60km)
yabancı markalara çok para vermeye gerek yok.
Bu hafta Exuma nın kendi sitesinden 200 küsur tl ye polar ve uygun fiyatlı eşofman altı aldım. Poları bisiklet montunun altına giyiyorum.

Soğuk derdi kalmadı.:)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve -Deniz-

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.558
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikleti ne amaçla ve nasıl kullandığınızla alakalı. Öyle bir giyinirim ki hiç soğuk derdi kalmaz ama özellikle yol bisikletinde konfor için ne kadar az katman o kadar iyi oluyor. Genelde hangi ceketi giymeliyim sorusu yol bisikleti kullanan arkadaşlardan geliyor. Normal bisiklet sürerken bir kar pantolunu, üst kısma polar ve softshell bir mont her türlü ısı yalıtımı sağlar lakin yol bisikleti için hiç ideal kıyafetler değil.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.251
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Haklı.
1704178132481.png

• Beğen
Tepkiler: Samet M.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.242
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kışın daha verimli bisiklet sürülüyor. Sabah çok erken çıkmıyorsanız eğer yazın o sıcakta sürüş resmen çile. Yaz mevsiminin en büyük avantajı bana göre az kıyafet olması ve buna bağlı rahat sürüş.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.251
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kışın daha verimli bisiklet sürülüyor. Sabah çok erken çıkmıyorsanız eğer yazın o sıcakta sürüş resmen çile. Yaz mevsiminin en büyük avantajı bana göre az kıyafet olması ve buna bağlı rahat sürüş.
Yani açıkçası kışın iki kat giyinip sürmeyi tercih ederim. Yazın bir forma tayt giyip çıkabiliyoruz fakat o kavurucu sıcakta hele rüzgar esmediği zaman ki çoğu zaman esmez, sürüş bildiğin işkenceye dönüşüyor. Birde kışın sürüşlerde ben huzur buluyorum.

• Beğen
Tepkiler: Samet M.

kimi2

Üye
Tepki
479
İsim
Onur
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Sabah bile 15-16 derecelerde şu ara hava, buff ve eldiven taksam mı takmasam mı bilemiyorum, uzun tayt kısa tayt hangisini giysem bilemiyorum, kışlık üst mü giysem bilemiyorum, kışsa kış gibi olsun giyinelim sarınalım binelim istiyoruz çok mu şey istiyoruz yav :(
Aynen İzmir de bu cumartesi hava 19 derece olacak. Ben de gittim decatlondan serin hava ekipmanları aldım. Kışlıklar bayıltır o sıcakta.

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.581
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Aynen İzmir de bu cumartesi hava 19 derece olacak. Ben de gittim decatlondan serin hava ekipmanları aldım. Kışlıklar bayıltır o sıcakta.
Sabah 7de genelde 8 9 derecelerde oluyo malum,hem ekipmanı denemiş olursunuz:harika:

• Beğen
Tepkiler: kimi2 ve necmeddin

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.447
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pazar günü Bağcılar - Göktürk (İkileme bak) yaptım. Öğlen giderken yazlık forma+ceket giydim. Dönüşte akşam üzeri hava soğudu, en alta ince bir içlik daha giydim. Kafaya da full face maskeyi giydim. Yoksa fena üşürdüm. Aynı konforla geri döndüm, pek terlemedim.