Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikleti lastik önerisi

Vallaha hocam bisiklet bu yılını bilemiyorum ne yazık ki ben üçüncü sahibiyim. Emekli bir amcadan almıştım. Açıkçası yanlış bir ürün de sipariş etmek istemiyorum. 25mm ile 28 mm arasında çok büyük bir farklılık olur mu acaba? Avantaj ve dezavantajları nelerdir? En kötü ihtimalle 25mm alma ihtimaline karşılık bu soruyu soruyorum. Şuan kullandıklarım 23mm

Renklere dayanarak yılı bulmaya çalıştım ama tam aynısını bulamadım. 2013 model renk bakımından andırıyor ama yazılar aynı değil: (link)
O zaman 23 lastikle geliyormuş. O yıllarda popüler olan 23 mm olduğu için en fazla ne genişlikte takılabileceğine dair yorum göremedim.
Şurada 2012 yılında "28 takabilir miyim" tartışması geçip kesin bir sonuca bağlanmamış ama Speedster 10 kullanan birisi 28 takmış, 32 bile olur demiş.: (link)

Emin olmak için bisikletlerden anlayan bir bisikletçiye (bisikletçi zaten anlamalı tabii ama gerçekler öyle değil) uğranabilir ya da şuradaki gibi ölçerek karar verilebilir: (link)

Ben iflah olmaz 23'çüyüm, 25 ve 28 hakkında sadece fikir yürütebilirim. Ezberden "akıcılık ve hafiflik için 25, sağlamlık için 28" derim ama doğru basınçtaki kalın lastiğin akıcılıkta ince lastikten daha kötü olmadığına dair bir sürü makale okudum, ikna olmasam da uzmanların bir bildiği vardır diyorum.

Ek: Şu yukarıdakinden daha çok benziyor ama yıl ya da lastik konusunda bir ek bilgi sağlamadı: (link)

Son düzenleme:
Scudo
Gerçekten çok teşekkür ederim hocam çok fazla katkıda bulundunuz bundan sonrasını ben detaylı bir araştırma yapıp bulacağım. Sağlıcakla kalın :)

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
Contınental ultrasport3 nasıl bilirsiniz ?Soğuk asfalt performansı nasıldır?

Ek: Şu yukarıdakinden daha çok benziyor ama yıl ya da lastik konusunda bir ek bilgi sağlamadı: (link)
Selam, @Scottcu bu bisikletten bende de var. Kadro, en fazla 25'e kadar uygun. O zamanlarda 23 ve 25 tercih ediliyordu sanırım. 28 sürtecektir.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Hocam çok sağol ya 28mm alacaktım son anda yetiştin yalnız bir sorum daha olacak. Jantları değiştirip 28mm'lik bir lastiğe geçebilir miyim? Bu mümkün olursa kadroya uygun olan yeni nesilden 19-21mm lik bir jant almam gerekiyor. Ama ne yazık ki bu konuda detaylı bir bilgiye sahip değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Hocam çok sağol ya 28mm alacaktım son anda yetiştin yalnız bir sorum daha olacak. Jantları değiştirip 28mm'lik bir lastiğe geçebilir miyim? Bu mümkün olursa kadroya uygun olan yeni nesilden 19-21mm lik bir jant almam gerekiyor. Ama ne yazık ki bu konuda detaylı bir bilgiye sahip değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim

@_Madmexx _ zaten kadronun 28'e uygun olmadığını belirtmiş. Bu durumda bu bisiklete 28'lik lastik takmanın herhangi bir yolu kalmıyor. Jant değişimi herhangi bir şeyi değiştirmez. Kadronun uygun olmaması, lastik genişliğinin ön ve/veya arka kadro açıklıklarına sığmaması anlamına geliyor. Kadroda 28 mm lastik kullanılabiliyorsa 15 mm'den daha geniş bir janta gerek yok, 15 mm jantlar zaten 28 mm lastikle kullanılabiliyor. 19 mm trekking ve çoğu dağ bisikletlerinde kullanılan bir jant genişliği, 47-50 mm genişliğe kadar lastik destekler, en alt sınırı da 28 mm diyebiliriz. Her durumda 19 ve üstü genişlikteki bir jant yol bisikletlerine uygun değil. Takılır ama hiçbir faydası yok, zararı var.

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _
Görüldüğü üzere çok acemiyim. Yeni yol bisikletine geçtim. Bu bisikleti aldığım için şuan da kötü hissediyorum. Açıkçası şehirler arası yolculuk yapmak için almıştım. Uzun yola bu bisikletle çıkmak ne kadar doğru olur bilmiyorum. Sizden ricam bu bisikleti uzun yol için kullanabilmem için yapabileceğim değişikler var mıdır,varsa nelerdir? Bu konuda yardımcı olur musunuz lütfen

Şu jantın genişliği 21 mm:
(link)

Evet, "her durumda" fazla genel bir ifade olmuş. Genellemeler yanlıştır, bu cümle dahil. Bahsedilen bisiklete böyle bir jant alınabileceğini hesaba katamayıp %1 gibi bir olasılığı ihmal etmişim. "Piyasada yaygın olarak bulunan 19 ve üstü genişlikteki jantlar yol bisikletlerine uygun değil, çünkü onların çoğu şehir/trekking/dağ jantı" diye ifade edip neden uygun olmadığını anlatmak, bu yaygın olarak bulunan jantların dışında £3000+ fiyatlarla satılan farklı modellere denk gelinebileceği ihtimalini de belirtmek daha doğru olurdu ama konu yine de 28 mm lastik kadroya uygun olmadıktan sonra hiçbir jantın çözüm olmayacağına, daha kalın bir janta geçmenin bir şeyi değiştirmeyeceğine varırdı. Bu jantla da bir şey değişmiyor zaten.
@Scottcu siz jant iç genişlikleri konusundaki genelleme içeren kısmı görmezden gelin, tüm olasılıkları hesaba katmadan yazmışım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Murat B.
Bu durum da kadro için en uygun lastik boyutu 25mm olduğunu düşünüyorum. Yalnızca sorduğum soruya hala net bir cevap alabilmiş değilim. Uzun yol için (şehirler arası yolculuk) bu bisikleti aldım. Buna göre bisikletimi uzun yola nasıl uyarlayabilirim. Fikirleriniz benim için çok önemli lütfen genelleme yapmadan fikir beyan edin :) bisikleti altta paylaştım inceleyip yorum yapabilirsiniz şimdiden teşekkürler forumdaşlar :)

Dosyalar

• IMG_20211126_213856_664.jpg
    IMG_20211126_213856_664.jpg
    88,1 KB · Okunma: 29
carraro cr062 kullanıyorum 5000km civarı oldu artık arka lastik özellikle açılmaya başladı. Lastik önerilerinizi bekliyorum. Bir de 700*25 ile 700*23 ile tam fark nedir. Hangisini önerirsiniz.

...Yalnızca sorduğum soruya hala net bir cevap alabilmiş değilim. Uzun yol için (şehirler arası yolculuk) bu bisikleti aldım. Buna göre bisikletimi uzun yola nasıl uyarlayabilirim. ...

Bu soru "yol bisikleti lastik önerisi"nden daha ilgili, turlarla ilgili ya da varsa marka/modele ait bir konuda sorulursa yol bisikleti lastiğiyle ilgilenmeyip bu konuya girmeyen ama asıl konuyla ilgilenebilecek kişilerin görmesi şansını artıracağı için daha kolay cevap alınabilir.

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _
Vittoria Rubino Pro G2.0 Katlanır Lastik - siyah - ETRTO 25-622

Pirelli Cinturato Velo TLR Tubeless Katlanır Lastik
Dostlar bu iki lastiğe bakıp yorum yapabilir misiniz? Özellikle daha önce kullananlar varsa onların yorumlarını bilmek isterim. Şimdiden herkese teşekkür ederim :)

700*25 lastik önerisi olacak yok mu acaba?

700*25 lastik önerisi olacak yok mu acaba?
Başlıkta 900 mesaj var, hiç birisi 700*25 lastik önerisi değil mi?

Vittoria Rubino Pro G2.0 Katlanır Lastik - siyah - ETRTO 25-622

Pirelli Cinturato Velo TLR Tubeless Katlanır Lastik
Dostlar bu iki lastiğe bakıp yorum yapabilir misiniz? Özellikle daha önce kullananlar varsa onların yorumlarını bilmek isterim. Şimdiden herkese teşekkür ederim :)
Bunlar oldukça farklı lastikler. Rubino, iç lastik ile kullanım için çok yönlü (all-round) yol lastiği. Cinturato ise tubeless ve tur/gravel lastiği.

Rubino'nun Pirelli'deki muadili P-Zero Road. Cinturato'nun ise başka markalarda pek muadili yok gibi.

Başlıkta 900 mesaj var, hiç birisi 700*25 lastik önerisi değil mi?

Bunlar oldukça farklı lastikler. Rubino, iç lastik ile kullanım için çok yönlü (all-round) yol lastiği. Cinturato ise tubeless ve tur/gravel lastiği.

Rubino'nun Pirelli'deki muadili P-Zero Road. Cinturato'nun ise başka markalarda pek muadili yok gibi.
Keşke düzgünce öneri de bulanarak daha faydalı olmaya çalışsaydınız. İlk mesajımda yazdığım gibi carraro cr062 kullanıyorum ve üzerinde schwalbe one var. O performansta bir lastik arıyorum. Hız anlamında. Yoksa burada 900 tane mesaj olduğunu bende görüyorum.... Yoksa piyasada da 500 çeşit 700*25 lastik var buradaki 900 mesajdaki sayısız öneri lastik gibi, birini alır geçerdim.

Bu gözler @Murat B. ye de bu cümleleri kuranı gördü ya artık Davos’a falan gelmem ben arkadaş.
Ayrıca biz Carraro 062 üzerinde Schwalbe one olduğunu nasıl bilelim. Sizin bu ayarda lastik aradığınızı nasıl tahmin edelim.

carraro cr062 kullanıyorum 5000km civarı oldu artık arka lastik özellikle açılmaya başladı. Lastik önerilerinizi bekliyorum. Bir de 700*25 ile 700*23 ile tam fark nedir. Hangisini önerirsiniz.
Burada yazdım. Evet haklısınız. Schwalbe one olduğunu yazmamışım. Carraro cr062 kullanıcıları konusunda yazmıştım. Haklısınız bu konuda sonuna kadar özür dilerim. Ama insanca bir soru sorup karşılığında bu çeşit bir cevap bulursam. Karşımda kim olursa olsun böyle cevap veririm. Çünkü sizin mantıkla o zaman 47 sayfa da bu konuyu konuşmanın anlamı yok. En başa 20 tane öneri lastik yazın geçin.

Burada yazdım. Evet haklısınız. Schwalbe one olduğunu yazmamışım. Carraro cr062 kullanıcıları konusunda yazmıştım. Haklısınız bu konuda sonuna kadar özür dilerim. Ama insanca bir soru sorup karşılığında bu çeşit bir cevap bulursam. Karşımda kim olursa olsun böyle cevap veririm.
Spesifik özellikleri yazmazsanız yüzlerce 25 mm lastik önerisi çıkar ortaya. Misal derseniz yağmur tutuşu iyi olsun, teki başına fiyat bandı 400 TL olsun. Yuvarlanma direnci orta seviye olsun, ağırlığı 250 gramı geçmesin vs. vs Murat bey öyle bir nokta atışı yapar ki küçük dilinizi yutarsınız.

Geri