Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikletine başlangıç rehberi

@Baki KAYAN

Merhabalar bir sorum olacak vaktiniz olur cevaplarsanız sevinirim . bahsettim yol bisikletini aldım ve bugün ilk kez kullandım. Bunun öncesinde 29 luk bir mtb kullanıyordum çok fazla çıkış olmayan bir güzergahta 45 km mesafeyi ortalama 19-20 km hız ile tamamlıyordum bunu mapmyride uygulamasını kullanarak öğrendim km saati kullanmıyorum. Bugün yol bisikleti ile ilk tur tecrübemi yaşadım ve aynı güzergahı yine aynı zaman ve ortalama 19-20 km ile tamamladım ancak daha fazla efor harcadım bu sonuca şuan ki yorgunluğum ve tur esnasında ki terlemenin fazla olmasından vardım. Ben ortalama hızımın biraz daha artacağını ve daha az efor haryacağımı düşünmüştüm.bazı noktalarda parke taşlı yerlerde lastikler zarar görürmü diye endişe edip yavaşladım ama çok fazla ortalamaya etkisi olduğunu sanmıyorum. Acaba yanlış yaptığım yada yapamadığım bişeyler mi var yoksa duruş ve bisiklet türüne alışık olmamamdan mı kaynaklanıyordur bu durum . Yada başka bir tavsiyeniz olur mu ?

Scudo
@M.Furkan Kurt
Net bilgim yok ama aralarında dağlar kadar fark olduğunu sanmıyorum sonuçta ikisi de yol bisikleti. Günlük, spor amaçlı kullanacaksan aradaki farkı anlayamazsın diye düşünüyorum. Esas önemli olan kondisyon. Kondisyonu iyi olan adam yarış kadrosuyla da endurance kadroyla da iyi sonuçlar elde eder.

• Beğen
Tepkiler: M.Furkan Kurt
@Metin Yakıcı Birkaç sefer daha sürün zamanla farkı göreceksinizdir diye düşünüyorum, ayrıca parke taşlarda bisiklete bir şey olmaz ama dikkatli olmanızda fayda var alışana kadar siz yine yavaş geçin oralardan :harika:

@Baki KAYAN @Berke bu konunun hocaları sizsiniz anladığım kadarıyla siZe soriyim bu 105 5800 lü salcano xrs 010 nasıldır forumda bi arkadaş satıo fsa vision jantla almayı düşünüyorum ileride kısmetse milli sporcudan almış yıpranıkta olabilir :(

@Ulaş Çavuşoğlu
Evet, büyük ihtimal hakkı verilerek kullanılmış bir kadrodur ama ne kadar kullanıldığına bağlı. Onun dışında tüm parçalar sıfır yazıyordu, temiz görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu
Milli sporcu bisikleti yıpratır diye bir kaide yok element uydurmasın bazı arkadaşlar.Aksine daha bakımlı ve ayarları yapılmış,açıları düzgün olur.Kastınız aynakol ve rubleyse,emin olun bilgisiz çapraz vites kullanmış birinin sattığı bisikletten kat kat iyidir.Öneririm güzel kadro.Fiyatı ne kadar ?

Yaklaşık altı aydır 58 kadro sp. allez kullanıyorum ve bu benim ilk yol bisikletim. Aynı zamanda 57 kadro hibrid bşr bisikletim daha var onuda günlük ulaşımda kullanıyorum. Hibritin kadrosundan memnunum ama allez sanki bana büyük geliyor, uzanmak yorucu oluyor. Üstelik boğazda 9 luk. Boyum 184 bacak boyum 85. Sizce 56 kadro bana tam olur mu? Allezden de oldukça memnunum aslında. Birde hiç kutusundan açmadığım bir caad8 var 54 kadro. Bana tam olan 56 olursa caadı ve allezi satıp 56 kadro birşey alıcam sanırım. Uzun oldu kusura bakmayın.

@Erkin Kalender
Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Yol bisikleti ile kıyaslamayın, bisikleti bilinçsizce kullanım yıpratır. Bisikletinizi ayarlarını yapmadan, tur öncesi ve aylık bakımlarını yapmadan kullanmak yarışçının bisikletine verdiği yıpranmadan çok daha fazla şekilde yıpratacaktır. İşini bilen insandan bisiklet almak her zaman daha iyidir. Bisikletimin bakımını yapmadan üst üste iki kez kullandığımı hiç hatırlamıyorum

@Metin Yakıcı Yol bisikleti de diğer bisikletler gibi, bu konuda kafanızda farklılık oluşmasın. Yol bisikleti, sahip olduğu özellikler ile gücünüzü daha kolay hız ve mesafeye çevirecektir. Kondisyon kazandıkça bu ortalamalarınız artacak. Yol bisikleti hız ve yarış için tasarlanan bir makinadır. Yol bisikleti ayrıca doğru kullanılması gereken bir araç, özellikle doğru vites kullanımı ile ilgili bilgilenmenizi tavsiye ederim. Zamanla çok daha iyi ortalamalar yapacağınıza eminim. Biraz ağrılı bir süreç olabilir tabi ki

@çağrı can caad ı kaça satarsınız :D ben soriyimde belki uygundur ben sulanırım

@Baki KAYAN her sürüş sonrasında ne gibi bi bakım yapılabilirki ? (Merak ettim :confused: )

@Ulaş Çavuşoğlu

Bakım ile kısıtlamayalım, sürüş sonrası hareketli parçaların temizliği ve yağlanması, vites ayar kontrolü, lastik basıncı ayarlaması, kısacası her turdan sonra sıfır gibi yaparım bisikleti :)

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu
@Baki KAYAN valla ben o kadar uzun mesafeler sürmediğim ve okulum dolayısıyla hergün süremediğim için sanırım aylık bakımlarımı yağlamalarıma devam ediyim :D temizliğini ıslak mendille mi yapıosunuz sabunlu suylamı

@taner07
Teşekkürler ilginize

@Metin Yakıcı Yol bisikleti de diğer bisikletler gibi, bu konuda kafanızda farklılık oluşmasın. Yol bisikleti, sahip olduğu özellikler ile gücünüzü daha kolay hız ve mesafeye çevirecektir. Kondisyon kazandıkça bu ortalamalarınız artacak. Yol bisikleti hız ve yarış

@Baki KAYAN Teşekkür ederim cevabınız ve ilginiz için

Arkadaşlar yukarıda ki mesajım uzun olduğu için sanırım cevap alamadım. Kısaca derdimi anlatıyorum. 58 kadro endurace bisikletim var ve bana büyük geliyor. Hiç kullanılmamış (sıfır) 54 kadro yol bisikletim var. Sizce 54 kadro bisikletimi deneyim mi yoksa iki bisikleti de satıp 56 kadro bir bisiklet mi almalıyım?
Boyum 184 bacak boyum 85

@çağrı can 54 nasıl olsa elinizde varmış bir de onu deneyin hocam, biraz dikkatli kullanın zarar vermeyin rahat edemezseniz satarsınız :harika:

Bende 182 ve 84 bacak içi ile 56 tam geliyor.

Bence ikisini de satın 56 alım ve mutlaka bike fit yaptırın, inanın 200 lira para değil..

• Beğen
Tepkiler: mehmetcan_bike
@Baki KAYAN abi benimde küçük bi sorum olcaktı, bu spd de çekme olayını öğrenmek için sol ayağımı çıkardım pedalda sadece sağla sürmeye çalıştım ama bacağım çekme sırasında arkaya bakarken katlanıyo yani sanki sele çok alçakmış gibi oysaki daha kaldırsam asla yetişmez bacaklarım nedendir bu kadro boyumda doğru .. o_O:mad:

@Ulaş Çavuşoğlu
Selam, açıkçası tam anlamadım ama sele boyu ile ilgili tereddütün varsa bu resimden yararlanabilirsin

http://www.jimlangley.net/crank/crank_images/bike_fit1seatheight.jpg

@Baki KAYAN tereddütüm yok sele ayarımla ilgili ama nedense tek bacakla it çek yapamıyorum çekmeye çalışırken ayağım katlanıyo ...

Geri